Underground Timisoara Festival Editia 10 - 2006

Scena electro din Romania

Underground Timisoara Festival Editia 10 - 2006

Mesajde whatever » Lun Mai 15, 2006 12:16 pm

Festivalul Underground Timisoara 2006

"Constient"

Organizatia Studentilor din Universitatea Timisoara, impreuna cu exponenti entuziasti ai unor curente muzicale/culturale alternative, organizeaza in perioada 19-20 mai 2006, a zecea editia a Festivalului Underground Timisoara. In anul acesta, tema propusa pentru festival este "Constient". 10 ani reprezinta o bariera psihologica traditionala, este momentul sarbatorii, momentul comemorarilor tovarasesti, depanarii amintirilor placute, a dezvelirii placutei comemorative, taierii panglicii, asumarii creditului, asigurarii reciproce ca totul merge ca pe roate si a planurilor de viitor. In loc de toate astea (eventual neexcluzand unele dintre ele) in acest an (ne) propunem un exercitiu de reflexie, un exercitiu de articulare a motivatiei si rolului acestui festival, a formei in care se manifesta.


Participanti Underground Timisoara Festival 2006

AKM (Bucuresti)
The Amsterdams (Bucuresti)
Boiler (Ungaria)
Buricul Pamantului (Sibiu)
Dyslex (Arad)
Disfunktional (Arad)
Guerrillas (Cluj-Napoca)
Hotel Fetish (Bucuresti)
Infectator.com (Timisoara)
Minus (Bucuresti)
Narkoleptik (Constanta)
Pavilionul 32(Timisoara)
Prea Tarziu(Bucuresti)
Step on It (Ungaria)
Spaceshit (Ungaria)
The Divisive (Finlanda)
Transition 2 (Timisoara)
Umbre Zidite (Timisoara)
Vaduva Bob (Bucuresti)

http://www.underground.uvt.ro
http://www.underground.uvt.ro/interior/index2.html
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Vin Mai 26, 2006 8:23 pm

noa, daca e cineva curios pot sa va zic cum a fost seara de sambata, cand am cantat si am si vazut ce mai era de vazut dincolo la scena de rock

daca vreti, doar ziceti. daca nu, nu`i nici un bai, da nu aflati cum au sunat guerrillas :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde nocturna » Sâm Mai 27, 2006 12:20 pm

whatever scrie:cum a fost seara de sambata

cand, bre, dupa ce au inchis jucaria sau inainte ? :D

apropous, multzam fain de dvdiu. a ajuns in stare de foarte buna sigurantza. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Mai 27, 2006 12:24 pm

pe mine ma interesau mai multe informatzii legate de formatzia vaduva bob :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Mai 27, 2006 12:46 pm

daca e cineva curios pot sa va zic cum a fost seara de sambata


nu ie bre nimeni curios, ne lasa rece futaiurile tele de sancbata :D
cantashi? brava, plm si io cant in dush si nu fac atatea valuri :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Sâm Mai 27, 2006 1:02 pm

aaaa, deci is io idiot, sambata nu mai eram in Timisoara, vroiam sa zic seara de vineri. Am auzit si eu de incidentele de sambata seara, au venit baietii in albastru, da jur ca nu stiu de ce, si ce s-a intamplat, si eu sunt tare curios sa aflu.

vineri a fost interesant, pentru ca fix la soundcheck eu mi`am futut (la figurat evident) scula cu care urma sa cant, dar cu ajutorul briceagului lui neatza, gumei lui narkoleptik si fenomenalei (o da) mele indemanari, precum si bunavointei bateriei TDK care a dorit sa mai functioneze mi-am reparat jucarioara. Care era doar un fuzz modificat de chitara, care imi producea noise real time in timp ce cantam la bass (foarte punk arata bassul meu de ceva vreme, e mov, si plin de stickere). In fine, am fost mega incantat ca am reparat efectul, si pe la 11 si ceva (parca) am cantat.

In sala la inceput era destula lume, si rand pe rand au plecat (si imi crestea inima de bucurie) pana cand la final au ramas neatza si narkoleptik intr`un colt, prietenii mei din Arad care nu tare aveau de ales, si trebuiau sa stea acolo si parca erau un tip si o tipa care stateau in primul rand si se holbau la mine. Mega word up pentru FlameKid de aici de pe forum (care il stiti) care m-a ajutat super mult sa iasa destule parti ritmice. In principiu erau solo-uri de slap din alea rapidotehnice a la Flea sau Claypool coroborate cu vajaieli si sqeekuri super distorsionate si ele. Ceva de gen tam, tam, tam chhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh, tam tam tam, chhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh (in fine, ati priceput voi ce vreau sa zic)

Asa, enough about me, ideea e ca eu unul am fost multumit de ce a iesit.

Ce am mai apucat sa vad vineri seara inainte si dupa ce am cantat .... Ermm, deci am auzit cate ceva (cred) de la Prea Tarziu. Habar nu am cum suna, stiu ca lumea de acolo se distra pe seama numelui. Transition 2 cred ca era trupa aia cu o gagica la voce. Gagica din aia mega cool, care grohaia si tot urla pe acolo. Super. Boiler din Ungaria cred ca mi-au placut. The Divisive au fost mega futere, deci ce tare au sunat. Astia is 3 finlandezi (am avut si o intalnire cu ei vineri dupa ce am ajuns, cand din prima m-a chemat bassistul lor sa ma intrebe daca pot sa vad si eu ceva, ca are o problema fie cu statia, fie cu bassul, fie cu cablul, si in cele din urma dupa ce am bagat si io bassul in statie am ajuns la concluzia ca nu e absolut nimic, pentru ca mie mi-a mers bine totul, si apoi si lui) mega tari, care canta un punk de ala cum imi place mie. Foarte foarte scurt (piesele sunt cam sub un minut) foarte rapid, ritmat si vocalul e si solist !!!! Si era mega tare sa il vezi acolo batand taf tuf taf tuf si urland in acelasi timp. Oricum, deci super faini au fost astia.

Si Guerrillas is futere iara. Hardcore-thrash cica e stilul muzical, si au sunat super. Aveau si un percutionist (Norbi) super tare, care se ocupa cu partile tribale, a la Sepultura si Soulfly pe niste tobe electronice. Chitarele au sunat absolut demential, bassul sa nu mai zic, tobele iarasi, si pana si vocea mi`a placut. A si iesit mosheala tare. Deci da, super faini Guerrillas, abia astept sa ii mai vad cand o sa mai vina prin zona.

Poate arunca aici cineva ceva vorbe despre cum a fost si sambata.

nocti, sper sa iti si placa ce e pe el ... aia era cam tot ce mai aveam din lista initiala (daca o mai tin eu minte bine), sper sa iti placa :D

aiule, de seara de sambata nu zic nimic :n: si io nu cant sub dush, da daca ai voce, poate scoatem de o colaborare, luam niste efecte de voce, sa iasa grohaieli indiferent de ce se canta, si rupem tot :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde nocturna » Sâm Mai 27, 2006 2:56 pm

whatever scrie:Am auzit si eu de incidentele de sambata seara, au venit baietii in albastru, da jur ca nu stiu de ce, si ce s-a intamplat, si eu sunt tare curios sa aflu.

pai, din cate am intzeles eu, pana s-au hotarat baietzii sa dea drumul la treaba, le-a cam expirat permisul de shedere, adica autorizatzia de statzionare in locanta s-a incheiat shi cum se cheama ca ocupau abuziv locul, au fost nevoitzi sa plece shi au plecat.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Sâm Mai 27, 2006 3:53 pm

ce mizerie de treaba, mai ales ca nu vad cum locul ala ar fi fost de asa o importanta capitala pentru proprietari (in special duminica dimineata !!! )
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde DTH » Mie Iun 14, 2006 11:03 am

mi-am amintit o faza amuzanta.. sambata noapte in timp ce canta dyslex, apare sunetistu din sala cealalta (cea cu scena de rock) cu niste casti pe urechi , da din-alea ca la poligonu de tragere, nu casti de ascultat.
a umblat putin la statie, nu stiu ce incerca sa faca .. apoi s-a carat
DTH
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Noi 30, 2004 12:38 pm
Localitate: .RO


Înapoi la Muzica Electronica Romaneasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori