Party from Goa

party all night

Party from Goa

Mesajde JungleboyT » Sâm Feb 18, 2006 11:15 pm

era cazu' sa inceapa careva discutia. Da' cum nu stiu prea multe eu intrb si sper ca voi sa raspundeti. De cand a inceput evenimentu' si de cine si de ce?
Avatar utilizator
JungleboyT
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Dec 27, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Feb 19, 2006 1:09 am

Evident evenimentul a inceput in regiunea Goa din India (de aici vine si numele miscarii muzicale) si pe plan mondial, anii 90 au reprezentat nivelul maxim atins. Apoi totul s-a extins, ajungandu-se ca principalul stat sa zicem "producator" de goa-trance (termenul sa ii zicem actual) sa ajunga Israelul.

Ce sa iti mai zic .... e faina faza cu party-urile goa, care in regiunea mama au loc in locatii precum o padure, un desert, pe plaja (bineinteles si la noi in tara avem evenimente de genul, nu neaparat goa, dar asemanatoare in privinta locatiilor, vezi water and sand experience, party de la Ghioroc, Hoia Baciu, etc) si iarasi cei care merg la asa party-uri folosesc vopsele fluorescente pentru ei, si locatiile abunda de decoratii care de care mai faine, de la alieni si roboti pana la religie si droguri.

Si dintre initiatori ? Pai au fost Infected Mushroom (preferatii mei), Juno Reactor, Astral Projection, Hallucinogen, si o sa zic mai multe dupa ce ma lasa durerea asta ingrozitoare de dinti.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde JungleboyT » Dum Feb 19, 2006 12:16 pm

poti sa imi zici ceva despre ceva artisti de goa-trance din Israel ? Eu am avut ceva de genu' Dr. Ierusalim sau Israel nu mai tin bine minte ce' si cum da poate ma ajuti ca mi-a placut.
Avatar utilizator
JungleboyT
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Dec 27, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Lun Feb 20, 2006 9:15 am

sigur, o sa iti zic cam toti artistii de goa trance ce ii stiu eu din Israel (sau cel putin cei de care imi aduc aminte acuma) Asa, pai sa incepem cu Infected Mushroom, care is in numar de 2, unul ceva muzician din Israel, si celalalt recomandat de un prieten comun (surprinzator sau nu) tocmai se intorsese din India ! Si uite asa astia 2 s-au intalnit, au ajuns la concluzia ca muzical vorbind sunt pe aceeasi felie, si ai inceput treaba. Ca si albume (bineinteles, din ce am ascultat eu pana acuma) iti recomand Classical Mushroom, Converting Vegeratians, Outdoor Party Vol. 3 -> care nu stiu exact ce si cum vrea, si ultimul album, scos anul trecut, intitulat I'm the Supervisor, care e exelent. (http://www.infected.co.il)

Trecem mai departe, si ajungem la Astral Projection, despre care nu stiu foarte multe, comparativ cu ciuperca, dar oricum pot sa iti zic ca astia is in numar de 3, si ca au multe albume, au turnee worldwide, si suna bine de tot. De la astia iti recomand Ten, The Astral Files sau Dancing Galaxy. (http://www.astral-projection.com)

Chakra & Edi Mis au fost primii, sau cel putin printre primii oameni care au facut goa trance in Israel. Si evident, au influentat o tona de alti artisti. Unicul album cel il stiu de la ei e celebrul The Promised Land, care e considerat de multi critici ca si cel mai bun album de goa trance aparut vreodata. E tare faza ca desi albumul e minunat, putine piese de pe el, chiar au fost produse de Chakra impreuna cu Edi Mis. Majoritatea sunt Chakra impreuna cu alti artisti, dar oricum, albumul e clasic, eu ti-l recomand.

Mai sunt si Mystica de la care am ascultat doar Age Of Innocence, si sincer sa fiu asta e tot ce imi pot aminti acuma. De ala al tau Dr. Ierusalim sau cum ii zice, habar nu am, dar sper ca te-au ajutat macar chestiile astea ce le-am scris mai sus.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cosmicX » Vin Feb 24, 2006 8:47 pm

Ar mai fi : GMS, X-Dream, Yahel...si altii care nu imi vin in minte acum.

Compilatii : Goadhead , Goa Experince, si mai era una Road to goa sau ceva in genu. A trecut ceva de cand nu am mai ascultat goa....
Avatar utilizator
cosmicX
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am

Mesajde JungleboyT » Vin Mar 10, 2006 8:22 pm

mutam' fain :)
Avatar utilizator
JungleboyT
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Dec 27, 2005 12:00 am

Mesajde Nymphenburg » Mie Mar 29, 2006 12:56 pm

In ultima vreme m-am indreptat catre proiecte goa mai obscure - Magic Lamp, Radonix si THoRne MuGrEn. Nu-i asa ca n-ati mai auzit de ei pana acum?
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde whatever » Mie Mar 29, 2006 1:34 pm

am auzit de Magic Lamp, dar nu am ascultat inca.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Nymphenburg » Dum Apr 02, 2006 5:52 pm

Chiar asa, ai reusit sa auzi de Magic Lamp? Ti-as recomanda sa mergi pe mtvdance.com, acolo gasesti mai toate piesele lor - GRATIS, asa pentru promovare...
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde Shaki » Dum Apr 23, 2006 3:21 pm

decida
vroiam sa spun k am loat primul album al lu infected mushrooms, "the gathering" (absolut intamplator, cautam altceva shi mi-am adus aminte de o recomandare, shi apoi de posturile astea de pe forum) shi ma declar incantata de ce-mi suna in urechiushe, in mod sigur am sa le caut pe toate :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde RajaF » Sâm Mai 06, 2006 4:17 am

Eu azi am auzit de un party goa pe care il planuiesc indienii de pe aici :D
Deci da, nu stiu cum fac sa ajung acolo dar ma voi intoarce cu relatari. Se pare ca va fi tinuta in padure langa cascada lui Niagra :D
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde Nymphenburg » Mie Mai 10, 2006 5:42 pm

Norocosule! Nu cred ca o sa avem parte de o petrecere goa in aer liber prea curand in Romania...

Oricum, am o veste buna - un goa party (ce-i drept, nu doar goa) in Bucuresti, detaliile... eh, am uitat site-ul.
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta


Înapoi la Rave / Techno / Goa trance / Hardcore

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron