Goldie

00tz 00tz 00tz 00tz

Goldie

Mesajde whatever » Mar Dec 20, 2005 2:19 am

Goldie e printre cei mai tari artisti de drum'n'bass din lume, nu doar din Regatul Unit. Initial un graffiti artist, Goldie a inceput sa mixeze catre inceputul anilor 90, si in 1995 si-a scos Timeless, primul sau album, de unde avem si piesa geniala Inner City Life (cu remixuri facute printre altii de Roni Size si DJ Krust). Piesa in sine ca si albumul era caracteristica muzicii lui Goldie. Breakbeaturi, bass de reggae si voci feminine. Tot el are colaborari pe albumele urmatoare printre altii cu KRS 1, David Bowie si Noel Gallagher. Plus o piesa facuta cu Henry Rollins ! Si ca si cum nu ar fi destul sa fie cine este in sfera muzicii electronice, Goldie (apropos, are dintii de aur, in caz ca va intrebati de ce ii zice Goldie) a jucat si in ceva filme, cele mai importante fiind The World Is Not Enough, si genialul Snatch.

Ce mai, tipul e talentat, si fara indoiala un nume de referinta pentru scena drum'n'bass. Anul acesta a venit si in Romania, la peninsula, dar eu unul nu am apucat sa merg din pacate. L-a vazut cineva de pe aici si vrea sa povesteasca cum a fost ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde neatza » Mar Dec 20, 2005 9:45 am

n-ar strica sa bagi si niste site-uri. sa zicem unu oficial, vro cateva facute de fani, inca ceva cu biografie si, in final, in cazu in care exsista, un site de pe care se poate asculta si/sau da jos ceva

sui ca sa fiu ontopic, am avut ocazia sa vad un concert cu goldie in ungaria. m-a spart baiatu. nu puteai sa stai locului cred ca nici daca erai paralizat. super show, super muzichie!
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Dec 20, 2005 11:41 am

Mda, referitor la dintii sai de aur, interesanta replica din World in not enough "Mr Boulion likes to keep his money in his mouth" sau ceva de genu asta.
Oricum bun, indiscutabil. Inner City Life e un fel de imn al drum'n'bass-ului.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm


Înapoi la Drum'n'Bass

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator