Drum'n'bass : muzica de ascultat la party, sau de ascultat acasa ?

00tz 00tz 00tz 00tz

Drum'n'bass : muzica de ascultat la party, sau de ascultat acasa ?

Mesajde whatever » Mie Feb 15, 2006 10:28 pm

Evident, titlul threadului vorbeste de la sine, si va pune si intreabarea asta dilematica.

Eu unul sunt de parere ca in proportie foarte mare, drum'n'bass e muzica de party. De ce ? Ar fi cateva argumente de prezentat, si o sa le expun aici. Unu la mana, cu totul altcumva te simti cand mergi intr-un club, si dansezi pe un mix genial alaturi de alti 100 de oameni, si simti ca te simti grozav cu adevarat. Altcumva percepi muzica si mai ales daca esti sub influenta anumitor chestii naturale sau artificiale te descarci complet de energie (sau macar incerci), dansezi ca nebunul toata noaptea, si pur si simplu simti muzica asa cumnu ai mai simtit-o niciodata.

Doi la mana, vine contraargumentul pentru dnb ascultat acasa. Deci asa. Acasa in schimb ce poti sa faci ascultand drum'n'bass ? Sa dansezi de unul singur ? Pentru ca mie imi pare ca dnb e muzica de dans, nu e de stat in fotoliu si ascultat lejer si confortabil un mix de Jay Cunning. In fine, e parerea mea, dar imi pare mie ca nu poti sa "savurezi" la fel o piesa faina dnb acasa asa cum ai face-o la un party. Si nici nu se compara feelingul de la TM Base cu feelingul de stat acasa si bagat in playlist ceva dnb.

Voi ce parere aveti ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde marian jan » Mie Feb 15, 2006 11:17 pm

whatevere,eu nu pot sa-ntzeleg care e treaba cu dansatu si cu ascultatu' acasa sau in crajma.intr-adevar,nu e muzica usor de digerat,din contra.de obicei daca pic la un chef dnb,tot la bar pe scaun si cu carlsbergu-n fatza stau,adica nu ma zbengui pe ritmuri.uite,spre exemplu acum vreo 3 zile am ascultat BAU o seara intreaga,in timp ce.......frecam menta la calculator.ca un revers al medaliei,am fost odata intr-un club in care au bagat speedcore si mi-a placut de m-am cacat pe mine,dar acasa nu cred ca as putea sa ascult.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Joi Feb 16, 2006 2:13 am

pai eu am deschis threadul asta si pentru ca ii promisesem lui RajaF ca o sa discutam mai pe larg de intrebarea din topic. Si da, uite, si eu zic ca si tine, acasa nu prea pot sa ascult drum'n'bass, decat in circumstante deosebite. Eu unul nu prea pot sa stau la un chef dnb. Hai sa zicem, stau la inceput, beau o bere, fumez o tigara, doua, dar pur si simplu nu pot sa stau jos prea mult timp, si invariabil, ajung sa dansez.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Feb 16, 2006 10:19 am

Ba, io niciodata nu rezist la mai mult de-o ora de dnb in oras. Ma oboseste psihic. Mai degraba ascult acasa. Ca veni vorba de Jay Cunning, pe asta de obicei il ascult la munci. Nu creca asa se pune problema si nu creca dnb e exclusiv muzica de party.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Bad-Kid » Lun Mai 15, 2006 9:03 am

Io unu ascult dnb all day and all night... acasa. nu pot sta toata saptamana sa astept seara de vineri ca sa ascult numai la party.
dorm cu dnb in urechi si inca sunt un om normal, deci nu ma distruge psihic.
da, e muzica de ascultat in club, dar pentru cei carora kiar il adora nu te poti rezuma doar la atat :)
Bad-Kid
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 15, 2006 8:38 am
Localitate: Iasi

Mesajde tzontzo » Lun Dec 11, 2006 7:25 pm

eu una asc acasa,dar cand mai merg la partyuri e binevenita si acolo..dar nu prea mult k strica >:)
tzontzo
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Dec 11, 2006 6:19 pm
Localitate: acasa

Mesajde kacio » Lun Dec 11, 2006 10:13 pm

cica e cul sa asculti drum&bass , vreau sa fiu cul ...ziceti-mi si mie ce muzica e asta s-o ascult si eu , sa fiu cul
ROCK AGAINST COMUNISM
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Dec 11, 2006 10:57 pm

kacioSS, ai de ales : sau postezi serios unde moderez eu, sau te alegi cu un ban. Tu decizi. Daca ai ceva de intrebat/lamurit, renunta la ironia ieftina si la limbajul de smecheras.

Considera asta unica mea atentionare intreptata catre tine.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde kacio » Lun Dec 11, 2006 11:49 pm

partz ... am intrebat ce muzica e asta...oricum habar n-am de vreun artist din domeniul asta...banuiesc ca nici nu exista artisti

si hai zi-mi tu ca nu esti considerat cul daca asculti house si drum&bass :)
ROCK AGAINST COMUNISM
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Dec 12, 2006 12:03 am

tu esti batut in cap ? Nu am chef sa vii aici sa strici threadul asta, si in caz ca nu ai observat, sub-forumul de electronice e poate cel mai lejer dintre toate, pentru ca eu nu am nimica impotriva mesajelor consecutive, injuraturilor, etc etc, in principiu cu aproape nimica. dar aici s-a cam format un mic nucleu, si unicul lucru care nu o sa il accept pe sub forumul asta, care eu stiu cat m-am chinuit pana sa existe, e tipul acela de user care dupa ce ca nu stie, mai si posteaza la misto (si poate si mai grav, nu isi da seama de acest lucru)

Daca esti chiar curios cu privire la ce e ala drum'n'bass, si ai nevoie de ajutor pentru a iesi din ignoranta crasa muzicala in care plutesti momentan (evident cu privire la topicul in cauza) deschide un thread, si cere ajutor, dar nu imi fute mie threadurile deja existente !

urmatorul mesaj de pe acest thread va fi ontopic.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Black Sun Empire Live @ Sala Sporturilor, Cluj-Napoca

Mesajde piskeshu » Mar Dec 12, 2006 9:53 am

Unusual Suspects, The King si Zile si Nopti prezinta sambata 16.12.2006 de la ora 21:00 la Cluj-Napoca, Sala Sporturilor "Horia Demian" un mega-party ce ii va avea invitati pe Black Sun Empire (oBSEssions, NL), Snow [Zoom Out], TRG [Citrus, Infamous], Hazee [Skunk Predatorz], Down [Unusual Suspects], MC Agent [Unusual Suspects]. Bilet 20RON pana la ora 00:00. Bilete se pot achizitiona in avans de la Club The King (str.Roosvelt 2).

Mai ontopic de-atata nu se poate.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde RajaF » Mar Ian 09, 2007 7:21 pm

Deci da... parca aveam si io un post pe threadu asta... anyway, personal nu stiu cum poate sa iti placa DnB in club si sa nu asculti acasa deloc... cam toata lumea pe care o cunosc si fell in love cu da jungle music, asculta peste tot pe unde apuca (desi sunt si exceptii ca Uatevar :D)

Acasa ascult techstep, darkstep, chestii mai grele... in club imi place mai mult liquid, woble, jungle, jump up stuff, mai dansabile... (asta nu inseamna ca nu ma duc la Tech Itch daca vin in club :D)

Si nu kacioss, nu esti considerat cul daca asculti DnB... e un mod de viata, mult prea complicat pentru majoritatea lumii... daca te intereseaza cauta sa asculti, desi ma indoiesc ca o sa iti placa...
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde SilKID » Dum Oct 07, 2007 10:10 pm

Neurofunk si techstep in primul rand , 2nd techmospheric ,liquidfunk ,jump-up , nu-skool , si cum a zis RajaF " Si nu kacioss, nu esti considerat cul daca asculti DnB... e un mod de viata, mult prea complicat pentru majoritatea lumii... daca te intereseaza cauta sa asculti, desi ma indoiesc ca o sa iti placa... " deci ori asculti ori nu asculti nu ... asculti acasa manele hiphop si nu mai stiu eu ce si cand iesi in oras esti raver sau junglist [-X ma rog asa procedeaza 90% din romanii nu m-ar mira sa fii si tu printre ei "kacio" :) no offense !
SilKID
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Oct 07, 2007 9:27 pm
Localitate: .shadybrain ville


Înapoi la Drum'n'Bass

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator