Sedativ- alternativ (prodigy-chemical brothers-fat boyslim-clowfinger)

00tz 00tz 00tz 00tz

Sedativ- alternativ (prodigy-chemical brothers-fat boyslim-clowfinger)

Mesajde chelubazatu » Mar Feb 28, 2006 12:04 am

In cazul in care sunt oameni care asulta muzica gen prodigy-chemical brothers-fat boy slim-clowfinger, aveti in romania in cazul in care nu stiati o trupa care uneste toate aceste genuri creend ceva nou si care canta live , intrati pe http://www.sedativ.ro sper ca cei ce se ocupa de site sa nu se supere si sa nu stearga acest thread.
chelubazatu
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 22, 2005 11:15 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde whatever » Mar Feb 28, 2006 12:12 am

eu nu il sterg, dar doar asa pentru curiozitatea mea, eu unul, care am cantat pe aceeasi scena cu Sedativ, si i`am si vazut dupa inca un an la ceva concert, nu am remarcat nici o asemanare cu Prodigy, Chemical Brothers, sau Fatboy Slim. Nici ClAwfinger. Nu zic ca nu suna bine (ultimul concert ce l`am prins a fost mega tare) dar habar nu am de unde pana unde spui tu ceea ce spui, pentru ca nu e asa.

poate vrei sa aduci si ceva argumente ...
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cosmicX » Mar Feb 28, 2006 4:18 pm

linkul este reclama la o asa zisa firma care ar asigura sonorizarea si luminile in cadrul unor "concerte" . Este o firma noName care se lauda ca are , citez, "cel mai tare sistem de club din lume" - aceasta desigur fiind o descriere ce lasa mult de dorit in privinta profesionalismului. Si chiar daca se vrea o firma de acest gen, atata vreme cat la capitolul scule are doar 4 boxe, 2 mixere si 3 microfoane nu vad cum ar asigura ei sunetul la concerte. Poate la o mini-petrecere.

Alta mentiune, nu vad rostul aparitiei trupei Clawfinger printre : The Prodigy, The Chemical Brothers , Fatboy Slim.....Din cate stiu Clawfinger e pe aria rock, pe cand restul de 3 nume sunt pe breakbeat, dnb,hip-hop (astea sunt influentele din ultimele lor albume).
Avatar utilizator
cosmicX
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Feb 28, 2006 5:28 pm

eu vad problema invers, daca treaca mearga, pot spune ca exista influente minore Clawfinger pentru trupa Sedativ, cele din partea artistilor electro de sus, nu le vad. Mai tin subiectul asta deschis pana cand se intoarce baiatul ala si da ceva explicatii.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

hi again

Mesajde chelubazatu » Mie Mar 01, 2006 12:04 am

pentru whatever : de la ultima cantare alaturi de noi sunt multe schimbari in in stilul abordat si poti sa intri pe site-ul trupei ca sa te edifici http://www.sedativ.ro si acolo gasesti ceva explicatii, e o schimbare totala de stil, imagine si sound.Trupa Sedativ din Septembrie sau octombrie anul trecut nu a mai fost la nici o cantare si lucreaza de zor la o surpriza, placuta pentru unii si poate neplacuta pentru altii, ai incredere si te asteptam la primul concert, crede-ne o sa vezi ce nai mai vazut in romania ca show si sound si muzica.

pentru cosmicx: baietas in privinta linkului de care aduci aminte adica http://www.sedativ.ro , este un link catre trupa sedativ si catre sonorizarea noastra proprie, pentru cultura ta de meserias sonorizarea de care zici (patru boxe, 2 mixere, 3 microfoane), tin sa te anunt ca in primul rand este sonorizare Dynacord Alfa de la cap la coada, care este una din cele mai tari din lume ca eficeienta si ca sound, a luat locul 1 in lume in 2004 asta asa ca sa sti si u de control, in al doilea rand nu conteaza sa ai 100 de boxe sa sune bine, 4 boxe alea care le-ai vazut tu sunt la capacitate de 10mii de watti si in al treilea rand nu este o firma no name chiar e firma de sonorizare si te asigur ca iti tin concert in aer liber pt 2000 de oamenii iar in cluburi nu am loc sa dau putere, in al patrulea rand ne-am referit ca este unul dintre cele mai tari sisteme din lume nu ca asa am vrea noi sa credem sunt scrise pe siteuri de specialitate baietas si o sa revin cu linkuri, pt cultura ta generala cele mai tari cluburi din lume sunt sonorizate cu Dynacord daca nu stiai.Iar cele mai tari firme de sonorizare din Romania au tot dynacord.In ultimul rand vreau sa te pun la curent ca noi ne-am referit la o fuziune de mai multe stiluri(prodigy-chemical brothers, fat boy slim si clowfinger), dar daca nu sti sa citesti printre randuri atunci lasa-ne.O sa auzi pe radio speram cat de curand si o sa lasam la aprecierea ta sa ne spui ce parere ai.
chelubazatu
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 22, 2005 11:15 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde kant emir » Mie Mar 01, 2006 2:39 am

chelubazatu: o sa vezi ce nai mai vazut in romania - cu asta si cu "baietas" nu atragi si nu convingi pe nimeni (ma scuzi ca ma bag si io in vorba!); n-am vazut sau auzit trupa de lutze lesinate sau de repari si iphuaperi (care viseaza - toti, fara exceptie - firmamentul) care sa nu se laude: "bah, ce scot io n-a mai facut nimeni! geaba te olbezi tu la mine, ca asa ceva n-a mai vibrat in aieru rumanesc, ie noutate apsoluta, si, pe deasupra mai ie si originala foc"
eu nu stiu nimic despre ce pregatiti voi acolo (firesc, din moment ce spui ca nu stie nimeni-nimeni), insa depre ce am ascultat de la SEDATIV (ala vechi, de pana in octombrie-noiembrie) am vorbit numai de bine (si uite, repet si pt tine: cred in steaua lor, cred ca au tot ce trebuie ca sa devina o trupa serioasa)
deci n-am avut intentia sa te supar, dupa cum (probabil) nici tu n-ai avut intentia sa ma plictisesti

ps - nu posa deduc daca faci parte din trupa sau numa din "crew", de aia am zis (de ex) "steaua lor" si nu "steaua voastra"
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde basstard » Mie Mar 01, 2006 9:52 am

Chelubazatu, ai putea astepta sa iasa primele inregistrari (studio sau live) cu ¨noul stil¨ si abia apoi sa bagi trupa ta aici... pt ca de moment dai cu bata in balta. Daca lucrati la niste piese cu stil mai electro (fara sa existe nimic concret, inregistrat) te astepti sa te aplaude toata lumea? Atitudinea ta face numai rau trupei.
Dupa aia chestii gen rig-ul Dynacord e tatal rigurilor, e cel mai cel, asa ceva nu s-a mai vazut in ro etc sunt penibile si puerile. Rigul vostru poate fi un rig bun, daca e simplu e mai usor de calibrat si poate sa sune foarte bine, dar de aici pana la ¨cele mai tí¤ri cluburi din lume sunt sonorizate cu Dynacord¨ e cale lunga. Daca ai un rig bun si faci atata valva nu vreau sa stiu ce s-ar fi intamplat daca ai fi avut (dream on) un Meyer Sound.
ps: salu tare raul, dileste threadu daca vrei ca nu prea are nimiCA CU electronica si de moment promite sa ajunga un thread de scandal ca ala de pe rock

chelublazatu stai jos, patru
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde cosmicX » Mie Mar 01, 2006 12:44 pm

chelubazatu : Nu cred ca ne cunoastem si nu esti in masura sa vorbesti cu mine intr-un anumit fel pe care eu nu l-am folosit. Se numeste respect dar mai e cale lunga pana ajungi tu sa intelegi ce inseamna. Daca vrei sa ataci, ataca ideea si nu persoana.

Iar acum on-topic. O trupa care sa reuneasca 4-5 stiluri? Pai inseamna ca nu stie ce vrea ori incearca marea cu sarea. Sau combina cate 2 stiluri diferite pe piesa? Prima piesa : hip hop cu breaks, apoi dnb cu rock si asa mai departe....Daca asta se incearca atunci nu trebuie sa aud trupa la radio pentru ca imi dau seama cum vor suna.Fuziune de stiluri? Pai inseamna ca tu vorbesti de ceva ce nu s-a mai auzit in Romania. Sa combini nshpe stiluri diferite, si sa sune si bine...asta trebuie sa o vad.

Din ce imi dau seama nu esti un reprezentant al trupei, poate esti prieten cu ei si incerci sa le faci reclama atata tot. Nu cred ca, o trupa care vrea sa se promoveze isi expune ideile si ataca persoane in modul in care l-ai facut tu mai sus. Daca vroiai sa ii lauzi/promovezi cum trebuie pe forum spuneai mai multe despre ei & postai linkuri directe de download pt niste sampleuri sa isi faca toata lumea o idee.

Iar in ce priveste sonorizarea ta, stiu ca disco Space din Ibiza foloseste acest sistem, sau cel putin folosea dar pt mine nu reprezinta un etalon. Si nu mai generaliza atat si te lauda cu ce ai tu ca te asigur ca exista mult mai bun.
Avatar utilizator
cosmicX
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Mar 01, 2006 1:49 pm

salutare la bassu bucuros :D care are dreptate (oricum intentionam sa iau masuri daca se cerea) si drept urmare threadul este inchis de acum inainte. chelubazatu, daca vrei deschide tu alt thread (in cazul in care Sedativ pot sa fie incadrati la stilul denumit cu larghete 'electronica', pune un sample sau doua sa ne convingem si noi, si totul va fi bine. Pana atunci totul se opreste aici. Scandalul a fost ucis.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am


Înapoi la Drum'n'Bass

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator