La vie en rose

La vie en rose

Mesajde Weet-weet » Mie Iul 12, 2006 1:49 pm

Tot ce fac, fac din placere. Vreau mereu sa am amintiri.. pastrez toate prostioarele, am jurnal in care scriu din an in pasti, am scrisori kilometrice, am arhiva de YM.. si am pozele. Nu iese mereu ce vreau, nu se vede in poze ce am vazut.. dar pastrez.
Detest orasul asta.. cu o mica exceptie: Jardins de la Fontaine. Un parc prin care-mi pierd orele si gandurile.

1. Strada Lunga a Nimes-ului - Jean Jaurés, vazuta din Jardins de la Fontaine
2. Primavara - Primul liliac probabil, vazut aici
3. Vara - Fantana arteziana din Jardins de la Fontaine
4. Long road ahead- Tot in parc
5. La Tour Magne - cea mai reusita poza cu turnul asta... urat, diform, scump
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

La vie.. en gris

Mesajde Weet-weet » Lun Iul 24, 2006 6:23 pm

Pana la noi ordine.. posibilitati.. ceva poze vechi..

1. & 2. incercare nereusita de panorama.. Si motivul lipsei de soare, lumina mai naturala, unde stau..
3. Ramasite de la Feria..
4. Porumbei blestemati..
5. Nesimtire, nepasare, uitare.. Clasice pe aici

Doar o parte din ce pot arata, din motivele dispretului meu.. fata de oameni sau locuri.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Murs de verdure

Mesajde Weet-weet » Sâm Aug 05, 2006 1:38 pm

Poate e unul din putinele lucruri pe care le apreciez aici. Nu trebuie sa fug in parc pentru un pic de umbra. Pe Bulevardul Victor Hugo ( ca si pe Amiral Courbet si pe Feucheres -sau cum i-o zice- sau Jean Jaurés si pe majoritatea strazilor mai mari ) se gasesc copaci. Platani multi, multi. Primavara strazile sunt acoperite de puful lor, la fel cum apa ce pleaca din Templul Dianei, e acoperita de o pelicula fina de polen de flori de tei.
Incerc sa evit tot ce nu-mi place, poate de-aia mi-e si greu sa redau ce detest aici. Sau poate ca nu stiu eu.

1. Suntem in Languedoc-Rousillon. Deci e cald. Deci sunt maslini. In gara din Nimes, ca si in Montpellier, daca nu ma insel.. un poster cu maslini intampina calatorii.
Maslin in floare, pe langa un hotel de pe bulevardul Victor Hugo.

2. Langa Tour Magne, in Jardins de la Fontaine, un pin, parca, pe langa care trec atat de des incat si uitasem ca exista. Joc de umbre printre maslini si pietre.

3. Unul din multii tei de langa intrarea in parc. Primavara mirosul teilor e ametitor de dulce. Si anunta caldurile mari.

4. Calduri mari care usuca frunzele. Nu a plouat de mai bine de o luna si daca e destula apa pentru a umple canalul si pentru a spala strazile, pentru copaci nu prea e. Castanii sufera, de obicei. Raman culorile frumoase.

5. Cerul Montpellier-ului e atat de usor de recunoscut..
Parcul Peyrou, situat undeva in Montpellier, un parc mare pe care l-am vazut doar o data si a fost de ajuns sa ma impresioneze. Jardins de la Fontaine e copil mic :) Sau poate sunt eu rea.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Vacances...

Mesajde Weet-weet » Sâm Aug 26, 2006 10:38 pm

Ei, da, saptamana asta se termina oficial vacantele tuturor, incepe scoala, si unii nu se mai simt singuri la munca..
Chiar daca am revenit acum doua saptamani si nu am fost plecata decat o saptamana.. mi-a fost lene sa ma bag prin poze pentru altceva decat a le arata.. Ca deh, am aparat nou. Ca de ziua noastra :)
Si am facut poze, multe.. enorm de multe, pacat ca au fost turistice si nu am avut timp sa ma joc cu aparatul pe cat as fi vrut.. dar mai sunt si ceva greseli interesante..
Marsilia.. dragut oras, dar nu de trait acolo, punct.

1. Poza modificata un pic de un prieten, a lasat ce era mai interesant din poza. Care poza e facuta de langa Notre Dame de la Garde, ce protejeaza "La ville Phocéenne"
2. I love my zoom :D Porumbiei pe biserica pijama, sau asa ceva ii zicea..
3. Probabil una din pozele de care sunt chiar mandra.. desi eu nu am decat meritul ca am fost acolo si am setat din greseala alb & negru..
4. Dinainte trandafir si la spate borsh cu shtir.. Ca multe imagini, prinsa din masina si nu-mi prea convine.. dar no..
5. Aglomeratie. Cam asa e toata Marsilia, aglomerata, soferi nebuni, pietoni tampiti, caldura si vant mult.. cel putin asa era in ziua aia.

Poate ca data viitoare o sa onorez Marsilia cu poze mai reusite de atat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Pentru Daimon, fara numar :D

Mesajde Weet-weet » Lun Sep 04, 2006 6:17 pm

Montpellier
O saptamana petrecuta in si pe langa Montpellier face bine.. am reperat deja locuri interesante.. acum ramane de vazut in ce secol ma mut acolo :)

1. Clar ca e Montpellier.. La Place de la Comédie si in fata, Opera-Comédie. Nu am fost prea des acolo, dar niciodata nu am vazut locul ala pustiu.. E si prima statie de la gara, in directia... inspre facultati incolo :P
2. Les Arceaux- nu stiu pe cati km se intind, dar pleaca din parcul Peyrou, pe care nu l-am studiat prea bine, dar pare interesant.. deocamdata, insa, nu se compara cu Jardins de la Fontaine..
3. In Peyrou, cat barbatii se hodineau.. eu m-am jucat cu setarile aparatului.. si uneori le-am mai facut varza.. asta mi s-a parut mai ca lumea..
4. Raul Lez care trece prin Montpellier, si in fata.. Hotel de ceva.. parca.. important e ca in fata imensitatii aleia, sunt multe restaurante, ai de unde-alege
5. Revenind in Place de la Comédie gasim cladirea asta.. daca nu ma insel, la parter e Gaumont.. si daca ma insel, ata ete, e p-acolo pe undeva..

In concluzie, vreau in Montpel :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Fairies Cave

Mesajde Weet-weet » Joi Sep 14, 2006 6:48 pm

Sau La Grotte des Demoiselles
( Saint Bauzille de Putois
34190 Ganges
HERAULT (34)
)*

Pentru ca o Shaki cauta pestera.. sar prima cu oferta :)
Avantaje: Izolata, temperatura constanta 14°C, uscata - deci nu o sa mai evolueze, incapatoare, accesibila per pedes sau in funicular, mai exista o intrare folosita de primii speologi, dar e prin padure.. deci mai bine nu.. alte avantaje.. raman de vazut la fata locului
Dezavantaje: Obiectiv turistic 7/7 intre 9am-8pm, scari tocite, alunecoase, e destul de veche.. cea mai veche stalactita - grup de stalactite- are un milion de ani sau mai mult..

Numele vine de la o legenda ce zice ca Jean, un pastor local, era cu oile pe langa pestera si una din ele s-a ratacit, iar el a mers sa o caute. Intrand in pestera, a alunecat si a cazut vreo 30 de metri mai jos. Cand s-a trezit ( era rezistent omu' ) ametit, a aprins o lumanare, iar lumina acesteia s-a reflectat in picaturile de apa de pe stalactite si i s-a parut ca vede zane.
Si de atunci a ramas numele Pestera Zanelor. Azi ii zice pestera Domnisoarelor pentru ca initial a fost botezata in dialectul local, adica occitan si in fine, s-a transformat, etc ( nici eu nu mai retin bine explicatiile ghidului).

Pozele.. destul de proaste, avand in vedere ca erau primele zile cu aparatul nou, ca era intuneric si ca nu stiu sa folosesc PhotoShop.. dar pentru o prima impresie ar trebui sa fie ok :)

1. O vedere de ansamblu, oaminii aia de jos vizitau si ei.. dar nu au fost convinsi, ca au plecat imediat dupa ce au vizitat :)
2. Toate stalactitele arata cam asa
3. Nu-s cele mai vechi stalactite, dar au si astea cateva sute de mii de ani

* asta de pe net am aflat, ca eu uitasem numele orasului, e prea.. dubios
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Pont du Gard

Mesajde Weet-weet » Dum Sep 17, 2006 2:11 am

Probabil cel mai cunoscut obiectiv turistic din departamentul asta - Gard (30) - e Le Pont du Gard si unul din cele mai frumoase vestigii ale lumii romane. Cel putin din punctul meu de vedere. Daca Arenele din Nimes, sunt cele mai bine pastrate din toate Arenele existente, apeductul Pont du Gard mi se pare cel mai frumos. Ne-am ales prost ziua sa mergem sa il vizitam, era duminica si era in weekend-ul dinaintea Sfintei Marii, cand orice francez care se respecta, are weekend prelungit, ca asa le sta lor bine. Nu cred ca o sa se vada din poze, dar era plin de lume.. si daca ar fi fost ceva mai cald cred ca si Gardon-ul ar fi fost plin de lume. Dar sa las imaginile sa vorbeasca.

1. Nenea asta statea bine merci in apa care era destul de scazuta.. data trecuta cand am fost acolo ( acum trei ani) desi au fost calduri mai mari decat anul asta, nu era asa scazut - el, Gardon- si era mai frumos.. Nenea misca uneori capul.. m-am prins cam tarziu, ma gandeam ca ma lasa memoria, stiam ca l-am lasat cu capul intr-o parte si cand ma intorc, era in alta :D

2. Pont du Gard, vazut dintre boscheti.. e un drum marcat printre copaci si alti arbusti, de unde se poate vedea frumos. Si se vede.. In capatul indepartat, se vad vreo doua persoane.. daca acum trei ani nu era voie, de data asta era voie, doar ca era cu plata - accesul pe pod e gratuit, trebuie doar parcarea platita, care parcare e la vreo 5-10 minute de pod, depinde de bafta- si trebuia sa faci rezervatie ceva..

3. De pe pod.. din capatul pe unde se face accesul..

4. ( m-am jucat un pic cu culorile.. cred ca am si exagerat, de altfel, dar initial erau cam fade, nu-mi conveneau) O fereastra spre lume :) Poza e facuta de jos, long live the zoom :D

5. ( si-aici m-am jucat oleaca.. n-am ce face) Gardon-ul care a si dat numele departamentului..

Si gata :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Sâm Oct 07, 2006 4:11 pm

Poze aproximativ noi..
In ultima vreme nu ies decat cand sunt fortata de imprejurari.. sau cand mi se uraste de stat in casa si ies.. mai apuc sa fac si poze.. un pic riscant cand locurile nu-s tocmai bine famate si cu ditamai aparatul de gat devin cam paranoica..

1. .. partea din Arene ce priveste inspre Esplanada.. Pe acolo era acum un an, o statuie a unui nene toreador, dar a fost luata de acolo pe motiv de sapaturi arheologice + modernizari diverse.

2. .... Arenele, interior. Dezamagitor. Pana anul asta nu am fost inauntru, am vazut doar exteriorul, impozant, frumos.. interiorul a fost chiar dezamagitor, poate din cauza diverselor amenajari pentru concerte... sau poate pentru ca era goala.. nu stiu. Arenele din Nimes sunt cel mai bine pastrate, din toate arenele existente, cel putin asa zice lumea..

3. Asta vad eu la dreapta de cladirea unde stau, daca ies asa, mai mult de jumatate, pe geam.. Ala-i cam tot cerul + o fasie ce o pot vedea intre mine si.. liceul ce ocupa toata strada. Trist, claustrofob..
In stanga nu e cu mult mai interesant.. bulevardul Victor Hugo cu masinile lui si un restaurant ce se vede prin platani. Trist.

4. Una din multele biserici catolice de pe aici. Eu si soacra-mea am decretat ca asta e catedrala, ca se pare ca fiecare oras are o biserica principala si am decis sa fie asta, desi nu stim cum ii zice, nu era scris pe nicaieri si nu am mers inauntru..

5. Aceeasi biserica, fara sepia ala extrem..
Sunt si chestii dragute in Nimes, doar ca uneori am nevoie de poze ca sa imi dau seama.. Cu toate astea, abia astept sa plec de aici..
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm


Înapoi la Jurnale...fotografice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator