Ce ziceti de Panjabi MC (Baitul cu melodia in indiana)...

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Ce crezi despre el ?

Da, stilul neobisnuit e chiar misto....
11
79%
Or sa apara si altii mai buni....
3
21%
 
Voturi totale : 14

Mesajde monk » Dum Mar 30, 2003 5:12 pm

..... puteam sa pun pariu ca Aurolacul nu o sa fie de acord cu parerea majoritatii (ca Panjabi MC e bun) ......

Oricum am ascultat remixul ala si e de tot rahatu'

PACE !!
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Ok...

Mesajde Aurolacul » Lun Mar 31, 2003 1:42 am

Daca melodia care v-am recomandat-o eu voua e de tot rahatu, ce faceti ascultand Punjabi Mc?
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

o mica intamplare

Mesajde K-gula » Lun Mar 31, 2003 11:56 am

in primul rand imi place piesa in cauza si cam tot ce face acest Panjambi.

2 la mana: eram zilele aceste intr-o pieata si trecand pe langa o taraba cu casete aud aceasta melodie. chiar intamplator ma intalnesc si cu cativa prieteni ce erau cu 3 basite proaste ce dansau de zor pe aceasta melodie (bineinteles ca toate manelistele). le intreb daca au inteles ceva din aceasta piesa "fiindca vad ca va place". ce imi raspund incultele draq? -pai seamana cu o manea atata doar ca este putin mai ritmata

cam asta este parerea celor ce nu o inteleg si acelora ce nu o agreaza. intai incercati sa intelegeti ca nu tot ce ascultati va si este adresat :fuck: poate o sa incercati sa mai vedeti si printre randuri.


K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde OLiX » Lun Mar 31, 2003 12:27 pm

bine zis K-Gula .. am si eu albumu` lu` Panjabi si sunt destul de bine celelalte piese .. suna bine .. Si .. muzica indiana nu are nici o legatura cu manelele !!!
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

Ati inteles gresit...

Mesajde Aurolacul » Lun Mar 31, 2003 3:32 pm

Mie chiar imi plac manelele, dar Punjabi MC e mai rau ca o manea. Cum a zis un user pe aicea. Pursi simplu nu-mi place, parerea mea. Da in general muzica indiana, imi place foarte mult. Nu am nimica cu stilul, doar cu melodia. Understand god damn it!
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Panjabi Mc

Mesajde DirtyHeLL » Sâm Apr 05, 2003 1:08 pm

Auzi Olix......cred ca Nightwish are ceva cu manelele (ma refer la faptul ca le agreeaza )Pt ca altfel nu ar fi atat de indignat/a cand se vb despre aceasta melodie indiana !!!! Parerea mea e ca Mundian ....... e destul de reusita pt nivelul muzicii indiene!!!
Asa ca nu mai faceti atatea remarci IDIOATE ...pt ca sunteti penibili!!!!!
DirtyHeLL
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 05, 2003 1:03 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde monk » Dum Apr 06, 2003 7:19 am

Aurolacule ....... TACI !!!!!!!!!!! :D

Tu ramai acolo in Anglia ascultand Cheeky Girls :p
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde Julya_15 » Dum Apr 06, 2003 3:37 pm

Imi place foarte mult.....!
Mai ales sa dansez cu alte fete pe melodia aia...foarte klumea.
Mother looking at me,tell me what do U see,yes I've lost my mind!
Daddy looking at me,will I ever be free,have I crossed the line?
Julya_15
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Apr 05, 2003 10:58 pm
Localitate: Can U feel the love tonight?

Mesajde OLiX » Lun Apr 07, 2003 12:10 pm

ma enerveaza faptul ca se face legatura intre panjabi si manele. toate gagicele danseaza pe ea ca pe manele .. dar asta e o piesa indiana combinata cu putzin house .. deci nah .. wake up people :!)
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

Hei!!

Mesajde UnCopilutz » Lun Apr 07, 2003 7:38 pm

Care are versurile de la "Mundiam tu bach ke" traduse in romana? Am inteles ca au aparut in numarul nou din Bravo sau somethin`...faceti bine si postati-le aici...pentru mine . Am inteles ca-s chiar de 2 lei...
Si..inca ceva...am mai ascultat o melodie de-a lu` asta Panjabi Mc ... Pacat ca seamana prea tare , atat versurile (spuse un necunoscator in ale limbii indice) cat si ritmul (asta chiar e aproape acelasi) cu cele din prima lui melodie , care l-a facut cunoscut , cea pe care o aminteam mai sus.
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde OLiX » Lun Apr 07, 2003 9:14 pm

mmm .. da .. precum ziceam .. am albumul si .. unele piese seamana .. altele nu. DAR .. acum a aparut o noua piesa .. este vorba de piesa din reclama cu Pegeut 206 (parca) .. piesa care suna super bine. Exista si originalul si remixul (care il puteti asculta si la ProFM) super piesa .. rullz ;)
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

Mesajde OLiX » Lun Apr 07, 2003 9:17 pm

sorry ca mai postez odata .. dar nah .. am citit si eu versurile din revista bravo .. si .. sincer sa fiu .. nu sunt cine stie ce .. Nu cred ca va sta cineva sa le scrie din revista aici pe forum asa ca .. !:)
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

Mesajde monk » Lun Apr 07, 2003 9:44 pm

..... Ati auzit in ultima vreme varianta aia in engleza ? :con: ... Nu e asa de reusita , cel putin asa cred io .....
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

NU a zis asta...

Mesajde Aurolacul » Lun Apr 07, 2003 10:29 pm

Initial trimis de OLiX
ma enerveaza faptul ca se face legatura intre panjabi si manele. toate gagicele danseaza pe ea ca pe manele .. dar asta e o piesa indiana combinata cu putzin house .. deci nah .. wake up people :!)


Fata a zis, ca ii place sa danseze pe Punjabi MC, dar nu a zis ca ii plac manelele si nici nu a facut vreo legatura intre PMC shi manele.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde OLiX » Mar Apr 08, 2003 11:49 am

nu a facut fata legatura .. dar au facut-o si inca o fac multzi altzii
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

e bun

Mesajde usualflow » Mie Apr 30, 2003 12:26 am

e un MC destul de talentat Panjabi...am auzit de curand ca Jay Z vrea sa faca/sau a facut un remix la piesa Mundian To Bach Ke(Beware of the boys),mai exact la varianta ei in engleza, in care sa isi exprime dezacordul in leg cu razboiul si cu violenta in general.

Melodia atat de promovata a lui Panjabi nu este o manea (cantec de dor si jale de origine oriental-musulmana; sursa: DEX) si nici o neo-manea, sau o manea progresiva, cum am mai auzit pe unii sau altii....care isi dadeau cu parerea.... Este o piesa pur indiana care prinde la public si imi place. Este ceva deosebit, nemaiauzit de publicul european sau american, cu exceptia banghala-beat-ului, care a mai fost folosit si de altii, printre care si Busta Rhymes.

PS: :P am o dilema: nu reusesc sa vad cu ochii mintii cum ar arata niste femei "sexoase" dansand "maneleshte" pe piesa asta...ca nu ai cum....nu se preteaza (n-am vazut si sper nici sa nu am "onoarea" sa vad asa o oribilitate..:P )....mai degraba faci breakdance pe ea decat sa iti agiti buricul, bucile sau mai stiu eu ce....e alt stil si gata!
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde OLiX » Mie Apr 30, 2003 1:45 pm

sunt perfect de acord cu Piciulika ;) Dar .. eu am avut "privilegiul" sa vad fumei dansand pe Panjabi exact ca pe manele. yak. ;)

Apropo .. o noua piesa .. tot in genul asta .. este piesa din reclama cu Peugeot 206: (originalu`->) "Raja Mushtaq - The sculptor" ||| (si mixu` ce e pe la radio->) "bhangra knights vs husan - husan" Ati auzit piesa? Va place?
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

Mesajde IoanaL » Mie Apr 30, 2003 2:11 pm

sunt de acord cu genicon la partea cu difuzarea excesiva, e ca si cum ai spune ca melodii de la abba, queen, sau mai stiu eu ce, dupa ce la asculti de n ori devin manele, e aberant.
dar videoclipul nu-l inteleg deloc, asta cred ca din cauza faptului ca nu inteleg ce spune cantecul, chiar daca i-am citit textul(vorba vine, ca de fapt n-am reusit, mi se incurca limba in gura cand incerc).
cat despre manele, nu le suport, dar stiti de ce? au cuvinte groaznice unele, sau in fine, cei care le canta, indiferent de culoarea pielii, etnie, etc, au un accent idiot.
daca insa stai sa le analizezi melodia ai sa observi ca nu e nici una originala, toate sunt imprumutate (sau mai bine zis plagiate) din cultura altor popoare. doar de asta a vrut si goran bregovic sa mearga sa asculte manele, caci habar nu acea ce spun aia acolo.
asa si noi cu melodia in discutie, ne place cum suna, cel putin unora dintre noi, cum sunt si eu de altfel, dar cine stie ce ne injura tipu' pe acolo?
IoanaL
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Apr 30, 2003 12:48 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde IoanaL » Mie Apr 30, 2003 3:27 pm

cat despre cum se danseaza, aici e chiar o dilema, caci de fapt cred ca manelele sunt cele care nu au un stil de dans al lor, dar pentru ca ne-am obisnuit sa vedem lumea dand din buric pe manele, tindem sa spunem tot timpul despre cineva ca danseaza gresit. eu tin minte ca de mica ma unvatase mama sa dansez turceste si greceste(pe atunci nu existau prea multe stiluri) si in principiu erau cam aceleasi miscari.
IoanaL
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Apr 30, 2003 12:48 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Ire » Lun Mai 05, 2003 10:30 pm

Nimya tu kuch der pa ke rakh le - Keep your face hidden
Pale vitch mukhra luiska ke rai - Cover it with a scarf
Aave kari na kise de naal pyar- Don't just give your love to anyone

Mundiya to bach ke rahi- Beware of the guys
Nahi tu hun hun hui mutiyar - You've only just become a woman
Mundiya to bach ke rahi- Beware of the guys

Tera ki kasoor je nashili nain ho gaye- Its not your fault you have beautiful eyes
Sikh ke adava sharmile nain ho gaye - When you realise this - you will become shy
Saanb ke rakh ni eh jovan butari - Take care of your youth
Hun mur ke na aauni bahaar- Because this time won't come again

Mundiya to bach ke rahi- Beware of the guys
Nahi tu hun hun hui mutiyar - You've only just become a woman
Mundiya to bach ke rahi- Beware of the guys

Chardi jawani tera roop tatha marda - Now that you've matured, people are becoming aware of your good looks
Patla jaha lak na hulara vi saharda - Everyone's eyes are on your thin waist
Gora gora rang ute mirgani tor - Your fair skin and your sleek walk
Hai tera jaye soni koi naal - There is no one else like you

Mundiya to bach ke rahi- Beware of the guys
Nahi tu hun hun hui mutiyar - You've only just become a woman
Mundiya to bach ke rahi- Beware of the guys

Mundiya de bula ute teriya kahaniya - The guys talk about you everyday
Channi ni ta khanne diyan galiyan pachaniya- The allies/streets are full of story's about your good looks
Jovana de bula ute teriya kahaniya- The youth talk about you everyday
Channi ni ta khanne diyan galiyan pachaniya- The allies/streets are full of story's about your good looks
Janjua te hoya tera roop da diwana - Janjua is crazy over your good looks
Chal sakiya na husan da ba- Don't let the attention get you down

Mundiya to bach ke rahi- Beware of the guys
Nahi tu hun hun hui mutiyar - You've only just become a woman
Mundiya to bach ke rahi- Beware of the guys

Pfiu...ce obosita sint!
Cu alte cuvinte, cintecul se adreseaza unei fete "Stai atenta cu baietii!" eheheheh (Mundiya to bach ke rahi- Beware of the guys)

Imi pare rau sa va dezamagesc, aceasta piesa pe aici este foarte folosita pentru lap dance, este destul de potrivita pentru miscarile respective...

Nu mi se pare o opera de arta, dar asa cum zicea cineva, este o melodie placuta de dansat la petreceri. Mai bine decit Aserejí¨....

In ceea ce priveste asemanarile cu manelele..... cred ca si Kiss Kiss (Simarik) a fost comparat cu manelele, ca si melodiile grecesti etc... Ritmurile sint astea, dar cel putin aceste cintece sint inspirate din folclorul propriului popor (turc, indian, grec etc). Manelele din ce sint inspirate? Din turcisme si tiganisme, deci nu pot reprezenta Romania....
Avatar utilizator
Ire
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Apr 30, 2003 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron