Cine stie ce inseamna Italo Disco Dance ?

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde Max Him » Mie Aug 08, 2007 9:49 am

Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde Max Him » Joi Aug 09, 2007 1:42 pm

Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Eva

Mesajde Max Him » Joi Aug 09, 2007 2:43 pm

...Si intreaga discografie SOLO a Evei o puteti vedea aici:

http://www.neotonfamilia.com/evasolo.html

..unde e inclus si hitul KOREA cu Mandoki in duet, plus alte productii in engleza dar si maghiara.
Sziasztok! ;)
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde zkiss » Lun Aug 13, 2007 10:16 am

Max Him scrie:Bazac,
as putea spune acelasi lucru... sau poate ar trebui sa mai adaug ca practic thread-ul asta a inceput cu interventia mea. Adica raspunzand la intrebarea lui Ovy71(...care nu stiu pe unde umbla ca n-am dat de el ]Un SALUT! fanilor Italo Disco!!!
Ar fi interesant de stiut daca in Romania mai exista fani Italo Disco!
...si mai interesant de stiut:de unde s-ar putea procura astfel de rare colectii(fie si in format mp3!)
cu respecte
Max Him[/I]
...era primul meu mesaj postat la data de 27.09.2004, orele 13.07


indiferent cine a inceput, felicitari pentru ce ati facut in timp de 3 ani. ati poastat o groaza de informatii pretioase, dar parca de mine nu s-a lipit nimic :(

power play:
Ivan - Open your eyes
we love italo disco
Avatar utilizator
zkiss
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Oct 24, 2006 11:00 pm

Mesajde zkiss » Lun Aug 13, 2007 10:21 am

[quote="Max Him"]...Si intreaga discografie SOLO a Evei o puteti vedea aici:

http://www.neotonfamilia.com/evasolo.html

..unde e inclus si hitul KOREA cu Mandoki in duet, plus alte productii in engleza dar si maghiara.
Sziasztok! ]

si mie mi-a placut Korea, merci Max.
nu stiam ca Mandoki a cantat cu Eva, insa pe vremuri a fost vazut impreuna cu Jennifer Rush, care a recusnoscut ca sunt prieteni buni.

acu' 3 sau 4 ani Eva a cantat la noi, a fost fantatstic!
we love italo disco
Avatar utilizator
zkiss
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Oct 24, 2006 11:00 pm

Mesajde Max Him » Lun Aug 13, 2007 2:31 pm

zkiss scrie:si mie mi-a placut Korea, merci Max.
nu stiam ca Mandoki a cantat cu Eva, insa pe vremuri a fost vazut impreuna cu Jennifer Rush, care a recusnoscut ca sunt prieteni buni.

acu' 3 sau 4 ani Eva a cantat la noi, a fost fantatstic!


...adica la voi in localitate vrei sa spui?!
la Targu Mures pot spune ca vine destul de des. E o persoana extrem de populara si mai mereu cu buna dispozitie.
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde Max Him » Lun Aug 13, 2007 10:39 pm

POWER PLAY:

ROSE- I Wanna Be Your Love

...si care se difuzeaza in acest moment la Radio Fantasy. O piesa ce mie personal imi place mult mai mult decat "Magic carillion" a aceleasi Rose.
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde zkiss » Mar Aug 14, 2007 7:55 am

Max Him scrie:...adica la voi in localitate vrei sa spui?!
la Targu Mures pot spune ca vine destul de des. E o persoana extrem de populara si mai mereu cu buna dispozitie.


Da! la noi in localitate, stii...de zilele localitatii.
Cum sa zic...nu este favorita mea, dar cand eram copil stiu ca era tare la moda, fie Eva fie Eva si Adam, fie Neoton, sau chir cu Mandoki. Atunci, pe vremuri erau cunoscuti peste tot.
we love italo disco
Avatar utilizator
zkiss
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Oct 24, 2006 11:00 pm

Mesajde zkiss » Mar Aug 14, 2007 8:01 am

...ah, am uitat.

power play:

Matterhorn Project - Muh
we love italo disco
Avatar utilizator
zkiss
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Oct 24, 2006 11:00 pm

Mesajde Max Him » Mar Aug 14, 2007 11:32 am

zkiss scrie:...ah, am uitat.

power play:

Matterhorn Project - Muh

Hm! ma faci curios! Nu cunosc power play-ul tau, dar suna cel putin interesant. Presupun ca e ceva mai mult synthspace...sau ma insel?
Poti sa-mi faci un... demo pe p.m?
Cat despre Eva, nu as putea nici eu sa spun ca este preferata, insa, DA, cunosc mai toate proiectele ei. \:/
Cat despre POWER PLAY, iata ce am gasit:

AVENTURA- Di Mi Quando

personal cred ca e una dintre cele mai reusite piese semnate AVENTURA.
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde zkiss » Mie Aug 15, 2007 7:31 am

Max Him scrie:Hm! ma faci curios! Nu cunosc power play-ul tau, dar suna cel putin interesant. Presupun ca e ceva mai mult synthspace...sau ma insel?
Poti sa-mi faci un... demo pe p.m?
Cat despre Eva, nu as putea nici eu sa spun ca este preferata, insa, DA, cunosc mai toate proiectele ei. \:/
Cat despre POWER PLAY, iata ce am gasit:

AVENTURA- Di Mi Quando

personal cred ca e una dintre cele mai reusite piese semnate AVENTURA.


Salutare Max,

Matterhorn Project nu este spacesynth.
Uite ce zice discogs despre ei(?)
http://www.discogs.com/release/253763
Acum am observat si eu ca titlul este de fapt Moo si nu Muh. Solistul este chiar un bou si cred ca canta mai toate animalele din jurul casei. Incerc sa-ti fac un demo. Cum a inceput melodia mi-am dat seama ca o cunosc si pe asta, am auzit-o. Poate nu mergea la discoteci pe vremuri(n-am de unde sa stiu :)) dar cred ca o cam stia lumea.

Power Play:

David Lyme - Bambina

si

Via Verdi - Diamond
we love italo disco
Avatar utilizator
zkiss
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Oct 24, 2006 11:00 pm

Italo Radio

Mesajde Max Him » Mie Aug 15, 2007 10:00 pm

Un alt mai nou post de radio ce emite 24 de ore din 24 DOAR hituri Italo Disco , EuroDisco.
Este vorba de BEACH FM :dir: :dir:
evident toooot Made in Nedherland .
Puteti sa ascultati si in winamp la:
http://www.italobeachparty.nl :dir: :dir:

ENJOY!

POWER PLAY:

LIME- My Love
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde zkiss » Joi Aug 16, 2007 6:46 am

O informatie putin intarziata. A aparut albumul Contest Traxx, obligatoriu pentru fani spacesynth.


http://www.spacesynth.de/html/home.html

power play:

Monica Zanda - Give up
we love italo disco
Avatar utilizator
zkiss
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Oct 24, 2006 11:00 pm

Buna

Mesajde Koksa » Mie Aug 22, 2007 10:55 pm

Ptr prim oara pe aceasta pagina desi ,,va citesc"de mai multa vreme.
Nu as dori neaparat sa deschid o discutie pe aceasta tema, oricum avind in vedere ca vreo 10 ani faceam discoteci,chefuri si vreo 9 ani radio ( mai intii U+ TG Mures pe 72,68 FM,mai apoi la Gaga pe 88 FM ) as avea cite ceva de spus...( singura emisiune de acest gen aveam fiecare luni de la 22 la ora 24 DISCOMANIA acum facut de Horatiu simbata)
veste buna?!ca daca ma ajuta Dumnezeu in cel mai scurt timp ne intoarcem in tara si visez la un post de radio de acest gen( finaciar mi-as permite dar frecventa fara spate politic si pile la C.N.A nu pot (deocamdata)prinde
astfel merg pe varianta internet ...
ptr ca sunt un mare colectoanar de astfel de muzica (si fan evident)in citva ani am reusit sa fac rost de raritati de Italo-Disco nedifuzate cam la nici un post de radio din Romania.Din pacate unde am lucrat pina acum ,,sefi"nu intelegeau acest stil si abia puteam in secret sa pun in playlist cite una .
foarte multi dintre cei ce sunt in posturi de redactori muzicali se bazeaza mai degraba pe sondaje ( facute in Anglia sau S.U.A) si merg pe rularea acelorasi melodii.
evident Italo disco niciodata nu a avut un impact prea mare in Anglia...( mici exceptii)
ma doare sufletul cind ascult Radio D R S creta si aud melodii neauzite din copilarie...
desi am realativ multe informatii despre Ken Laszlo nu stie cineva de ce are acest nume ?stiu ca numele original este Gianni Corraini dar de aici cum se ajunge la KEN LASZLO?
cineva imi spunea ca de fapt se trage din parinti din Iugoslavia ???dar nimic despre asta clar
mersi de info ;w
Koksa
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Aug 18, 2007 10:49 pm
Localitate: Fortaleza( Brasil)

Mesajde zkiss » Mie Aug 22, 2007 11:17 pm

[quote="Koksa"]Ptr prim oara pe aceasta pagina desi ,,va citesc"de mai multa vreme.
Nu as dori neaparat sa deschid o discutie pe aceasta tema, oricum avind in vedere ca vreo 10 ani faceam discoteci,chefuri si vreo 9 ani radio ( mai intii U+ TG Mures pe 72,68 FM,mai apoi la Gaga pe 88 FM ) as avea cite ceva de spus...( singura emisiune de acest gen aveam fiecare luni de la 22 la ora 24 DISCOMANIA acum facut de Horatiu simbata)
veste buna?!ca daca ma ajuta Dumnezeu in cel mai scurt timp ne intoarcem in tara si visez la un post de radio de acest gen( finaciar mi-as permite dar frecventa fara spate politic si pile la C.N.A nu pot (deocamdata)prinde
astfel merg pe varianta internet ...
ptr ca sunt un mare colectoanar de astfel de muzica (si fan evident)in citva ani am reusit sa fac rost de raritati de Italo-Disco nedifuzate cam la nici un post de radio din Romania.Din pacate unde am lucrat pina acum ,,sefi"nu intelegeau acest stil si abia puteam in secret sa pun in playlist cite una .
foarte multi dintre cei ce sunt in posturi de redactori muzicali se bazeaza mai degraba pe sondaje ( facute in Anglia sau S.U.A) si merg pe rularea acelorasi melodii.
evident Italo disco niciodata nu a avut un impact prea mare in Anglia...( mici exceptii)
ma doare sufletul cind ascult Radio D R S creta si aud melodii neauzite din copilarie...
desi am realativ multe informatii despre Ken Laszlo nu stie cineva de ce are acest nume ?stiu ca numele original este Gianni Corraini dar de aici cum se ajunge la KEN LASZLO?
cineva imi spunea ca de fapt se trage din parinti din Iugoslavia ???dar nimic despre asta clar
mersi de info ]

bine ai venit intre noi Koksa!!!
iti doresc sa poti reusi ideea ta cu radio.
eu nu prea ascult radio. acasa ma bucur daca pot sa ascult melodiile faien ce primesc de aici de acolo sau pe care le cumpar. la lucru nu am posibilitati sa ascult radio pe net, cu tote ca mi-ar placea. iar, in masina, acceasi poveste ca si acasa. :)

despre Ken Laszlo...am auzit o data ca numele lui se leaga tare mult de filmul Casablanca. altii au incercat sa asocieze cu radacini unguresti (Laszlo fiind nume unguresc) fara succes.

bun veit inca o data si mai treci pe la noi.
~a

power play:

Bogyo - High volume in space

Cliff Wedge - Don-t say good bye
we love italo disco
Avatar utilizator
zkiss
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Oct 24, 2006 11:00 pm

Mesajde Koksa » Joi Aug 23, 2007 9:04 am

Buna!
tocmai am primit de la cei din Creta ( un radio ce difuzeaza muzica Italo dance) New B accara -Touch me ( eu aveam de la ei Fantasy Boy si Call me up)deasemenea rusinea mea o melodie ce niciodata nu am avut-o Ram Band-Silent Smileys ( eventual Disco dance -antony s games -Silent Smileys) super!!!
nimeni nu a vorbit de italieni Boys Next Door-Lady of the Night,I Will Folow You
una din prefrintele mele monentan Fabian Nesti-Hey hoo,Dave Merlin-Electric Night,Creative Connection-Scratch My Name,Mike Marren -Win The Race si Germany,Shipra -Jeans on,Solid Strangers-Music in The Night,Ronni Griffith-Desire,Desireless-John,Mr Me- I Go Down,Latin Lover-Laser Light,Joy Peters-One Night In Love si evident Don t Loose your Heart Tonight,Gentle Touch-The Fire Of Love.
Nu am facut o lista cu preferintele mele ptr ca formatii precum Silent Circle,Joy,Mauro,Ken Laszlo,M Talking,CC Catch,Fun Fun,Valerie Dore,Savage,Opus,Baltimora ,Fancy,Roy le am in colectie de mai mult timp...
am incercat sa enumerez citeva formatii( piese) care chiar sunt rare ( si bune)si care asteapta sa fie difuzate.
sunt ferm convins ca asa cum ptr mine au produs piele gaina asa vor trezi amintiri placute celor ce vor avea posibilitatea sa reasculte ...
si nu sunt de acord cu afirmatia cuiva de aici ,,ca cei ce ascultau acest stil desi sunt batrini ...( 40 -50 de ani)
eu am 35 si am prins din plin era aceea,iar din punct de vedere de marketing eu consider ca virsta de 30-45 de ani este ideal ptr un radio.
majoritatea oamenilor cu bani sunt de aceasta virsta ,deci este ,,targetul"( termen folosit in radio=tinta)exact.
copii cer bani de la tata ( care are 40 de ani)batrini deasemenea sunt tinuti de copii mai tineri (cei care au 40 de ani) DECI SA MAI SPUNA CINEVA CA NU NOI SINTEM ASCULTATORI IDEALI!
Koksa
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Aug 18, 2007 10:49 pm
Localitate: Fortaleza( Brasil)

Hello

Mesajde Mark Ashley » Mar Aug 28, 2007 11:48 pm

Salut Koska!

Bine ai venit!

Daca ai rabdare sa te uiti in spate pe cele 86 de pagini, cred ca macar eu m-am referit la jumatate dintre preferintele tale... Pai, cred ca suntem cam pe-acolo..

"Fabian Nesti-Hey hoo,Dave Merlin-Electric Night,Creative Connection-Scratch My Name,Mike Marren -Win The Race si Germany,Shipra -Jeans on,Solid Strangers-Music in The Night,Ronni Griffith-Desire,Desireless-John,Mr Me- I Go Down,Latin Lover-Laser Light,Joy Peters-One Night In Love si evident Don t Loose your Heart Tonight,Gentle Touch-The Fire Of Love.
Nu am facut o lista cu preferintele mele ptr ca formatii precum Silent Circle,Joy,Mauro,Ken Laszlo,M Talking,CC Catch,Fun Fun,Valerie Dore,Savage,Opus,Baltimora ,Fancy,Roy le am in colectie de mai mult timp...".

Si sunt doar cu 2 ani mai "batran decat tine, deci sunt si eu in target... Aici agreez 100% cu tine ca suntem targetul cel mai vanat, lucrez in publicitae... Asa ca... cu un pic de curaj am putea face un post de radio care chiar sa aiba succes...


Astept opinii!
Mark Ashley
Junior Member
 
Mesaje: 133
Membru din: Mar Iul 26, 2005 10:54 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Van der Bilus » Mie Aug 29, 2007 12:19 pm

Salut
Ma intereseaza acest subiect si binenteles muzica Italo Disco :)
O sa citesc ce e in urma ca sa stiu ce se intimpla pe aici.
Ma bucur ca v-am gasit.
Am crezut ca numai in Olanda,Polonia,Ungaria,etc.exista pasiune pentru asa ceva.
Pe 15 septembrie in Olanda italo beach party.http://www.italobeachparty.nl/
Van der Bilus
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Aug 29, 2007 12:12 pm
Localitate: Brasov

Mesajde zkiss » Joi Aug 30, 2007 3:04 pm

Van der Bilus scrie:Salut
Ma intereseaza acest subiect si binenteles muzica Italo Disco :)
O sa citesc ce e in urma ca sa stiu ce se intimpla pe aici.
Ma bucur ca v-am gasit.
Am crezut ca numai in Olanda,Polonia,Ungaria,etc.exista pasiune pentru asa ceva.
Pe 15 septembrie in Olanda italo beach party.http://www.italobeachparty.nl/


salutare Van der Bilus, bine ai venit :)

power play:

Swan - Shining star
we love italo disco
Avatar utilizator
zkiss
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Oct 24, 2006 11:00 pm

Bun Venit!

Mesajde Max Him » Dum Sep 02, 2007 6:23 pm

hello, hello, hello
Am lipsit ceva timp deoarece mi-am permis (in sfarsit!) sa plec cateva zile in concediu.
VESTI BUNE vad aici! BUN VENIT baieti: KOKSA si VAN DER BILUS, si evident ca ma bucur sa aud ca cel putin mai pune cineva in discutie o mai veche idee de a mea: un post de radio de gen ITALO DISCO&EURO HiNRG of the '80s si in Romania.
Sper sa nu se ramana doar la idee ci sa avansam incet incet la faza de proiect, si mai apoi de concretizare a acestuia.
Din partea mea de pe acum imi anunt tot sprijinul pe care pot sa-l dau pentru intrarea in emisie a radioului... de preferat cum spuneti voi, Koska, in eter, adica avand ceva pile la CNA, cred ca s-ar putea macar o frecventa locala... pentru inceput ;)
Pana atunci , o alta ...idee poate mai degraba realizabila ar fi infiintarea unui fanclub, care ar reunii mai toti fanii din tara si nu numai, si , cine stie, ar putea constituii un alt inceput in (RE)promovarea muzicii italo.
Ca sa nu ma las mai prejos decat Mark Ashley, imi dezvalui si eu varsta (desi poate am mai facut-o) .Am 38 de ani, asadar ma incadrez perfect in publicul tinta ...vorbind de target radio, nu-i asa baieti?
Oooook, inca o data: MA BUCUR sa aud aceste lucruri, putem lua legatura si pe privat si putem discuta mai multe.
KOKSA, vorbesti de radiourile din Tg.Mures, sa inteleg ca esti din Tg.Mures?Hm! suntem aproape vecini...adica stau la circa 50 km de tine ;)
..si nici fata de tine VAN DER BILUS nu stau asa departe, daca zici ca locatia ta e Brasovul ;) Mai ales ca din Brasov cunosc si alti fani italo.
Asadar revin.
POWER PLAY:

MECCANO- Activate My Heart :dir:
...si cred ca piesa si artista nu mai are nevoie de nici o prezentare, pentru ca toti de aici banuiesc ca sunteti cunoscatori in materie.
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Hello italomaniacs !!!!

Mesajde maxximum » Dum Sep 02, 2007 10:57 pm

:dir: SALUTARE SI BINE V-AM GASIT !!!!!
Sunt un vechi iubitor al stilului italo disco si un fanatic totodata [-o (traiesc cu muzica asta)!! Imi pare bine ca am mai descoperit iubitori de italo in Romania,pentru ca sunt rarisimi.Ce pot sa spun acum la inceput este faptul ca sunt fericit,deoarece am cu cine discuta pe marginea acestui subiect.Am sa incerc sa intru cat mai des pe forum pentru a mai afla cate ceva despre ITALO DISCO .Si daca este un obicei pe-aici,sa pun si eu un power-play:

BOBBY ORLANDO - VANITY


.......see you soon! :U
maxximum
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Sep 02, 2007 8:58 pm
Localitate: BUCHAREST

Mesajde Van der Bilus » Lun Sep 03, 2007 8:53 am

Max Him scrie:hello, hello, hello
Am lipsit ceva timp deoarece mi-am permis (in sfarsit!) sa plec cateva zile in concediu.
VESTI BUNE vad aici! BUN VENIT baieti: KOKSA si VAN DER BILUS, si evident ca ma bucur sa aud ca cel putin mai pune cineva in discutie o mai veche idee de a mea: un post de radio de gen ITALO DISCO&EURO HiNRG of the '80s si in Romania.
Sper sa nu se ramana doar la idee ci sa avansam incet incet la faza de proiect, si mai apoi de concretizare a acestuia.
Din partea mea de pe acum imi anunt tot sprijinul pe care pot sa-l dau pentru intrarea in emisie a radioului... de preferat cum spuneti voi, Koska, in eter, adica avand ceva pile la CNA, cred ca s-ar putea macar o frecventa locala... pentru inceput ]MECCANO- Activate My Heart[/B] :dir:
...si cred ca piesa si artista nu mai are nevoie de nici o prezentare, pentru ca toti de aici banuiesc ca sunteti cunoscatori in materie.


Ma bucur de primire.
Virsta 38 ani.
Momentan locuiesc (adica imi toc nervii)in Bucuresti dar nu este nici o problema privind vreo adunare pe undeva.Oricum intoarcerea in ardeal este numai o problema de timp.
Primul pas si cel mai important o intilnire intr-un loc agreat de toata lumea.
Asa putem aborda la inceput discutia fan-club.
Aparitia unui fan-club ne-ar deschide portile in europa acolo unde aceste cluburi exista de ceva mai mult timp si reusesc sa emita 24h/24h muzica noastra.Experienta lor privind un post de radio este esentiala mai ales la partea comerciala.Deci sa incercam sa ne stringem si sa ne vedem la fata.
Sper ca fiecare sa aiba o rezerva de bani pentru un asemenea eveniment.
Revin.(am ceva treaba)

Power PLAY:
Flo Astaire -Monkey Monkey




:banana:
Van der Bilus
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Aug 29, 2007 12:12 pm
Localitate: Brasov

Mesajde zkiss » Lun Sep 03, 2007 10:59 am

Max Him scrie:hello, hello, hello


salut Max, bine ai venit.
ai gasit vreo terasa buna la Mare cu muzica Italo? nu prea cred :)
we love italo disco
Avatar utilizator
zkiss
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Oct 24, 2006 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Lun Sep 03, 2007 11:01 am

Este una in Cluj, la Chios, au si formatie si lac.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde zkiss » Lun Sep 03, 2007 11:03 am

maxximum scrie::dir: SALUTARE SI BINE V-AM GASIT !!!!!
Sunt un vechi iubitor al stilului italo disco si un fanatic totodata [-o (traiesc cu muzica asta)!! Imi pare bine ca am mai descoperit iubitori de italo in Romania,pentru ca sunt rarisimi.Ce pot sa spun acum la inceput este faptul ca sunt fericit,deoarece am cu cine discuta pe marginea acestui subiect.Am sa incerc sa intru cat mai des pe forum pentru a mai afla cate ceva despre ITALO DISCO .Si daca este un obicei pe-aici,sa pun si eu un power-play:

BOBBY ORLANDO - VANITY


.......see you soon! :U


maxximum, bine ai venit :U

fani Italo sunt mai multi in tara decat crezi. ma bucur, ca din ce in ce mai des ma intalnesc cu fani Italo.

power play:

Torrevado - Living in the Shuttle
we love italo disco
Avatar utilizator
zkiss
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Oct 24, 2006 11:00 pm

Mesajde zkiss » Lun Sep 03, 2007 11:06 am

piskeshu scrie:Este una in Cluj, la Chios, au si formatie si lac.


mi-am pierdut timpul in Cluj saptamana trecuta, dar n-am ajuns la Chios :(
de stiam de terasa aia, sigur ma duceam pana acolo, next time.
oricum merci de info! :*
we love italo disco
Avatar utilizator
zkiss
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Oct 24, 2006 11:00 pm

Mesajde Max Him » Lun Sep 03, 2007 2:48 pm

Bun venit MAXXIMUM!
E o bucurie si pentru mine sa intalnesc tot mai multi fani italo, chiar si numai virtual pe acest forum.
Asa cum zice si Zkiss, si in Romania sunt multi fani italo, doar ca nu toti au probabil timpul si posibilitatile necesare de a intra in contact cu alti iubitori ai genului.
Zkiss, din pacate nu am dat de nici o terasa sau local cu muzica de gen, insa nici nu am prea avut timp de cautari... A fost pre frumoasa vremea ca sa stau la terase, plus ca programul meu a fost... restrictionat putin functie de doleantele si nevoile baietelului meu. Sunt convins ca sti si tu cum e, nu? ;)
Ok, Van Der Bilus, sunt de acord cu tine. E adevarat ca in Europa aceste cluburi exista , au deja traditie in spate, un renume, plus ca au o puternica sustinere chiar si financiara, deoarece exista un adevarat cult si o adevarata comunitate de fani iubitori ai acestui gen de muzica. Asa se explica de ce pot organiza acele party-uri si mergand pana la mega spectacole cu artisti cantand live cum e cel anual de la vecinii nostri... rusii.
Oricum, exista case de discuri care au pornit cu aceasta muzica,(ex.I VENTI D';AZZURO) si care chiar daca azi editeaza muzica actuala(house, rave, trash, ambiental, R&B, etc,) reediteaza acele colectii de italo classics.
Exista vanzari, deci exista si muzica italo.
So,
ITALO DISCO IS ALIVE !
Asa ca poate eforturile vor fi putin mai mari la noi, insa, asa cum spui tu, cu putin ajutor si din afara se pot face multe lucruri. Mai ales daca DEMONSTRAM celor de afara REALUL interes fata de muzica si promovare.
Italo party-uri s-au incercat si pe aici, insa la dimensiuni mici... daca o sa citesti postarile din urma o sa vezi cateva din anunturile mele hai sa le zicem... publicitare. Ceea ce am incercat sa fac nu reuseam fara ajutorul celor din afara. Oricum parerea mea este ca se pot organiza si la nivel mai mare, se pot strange chiar si fani se poate rezolva si problema locatiilor si a costurilor, DACA exista interes.
Oricum o prima si cat mai apropiata realizare mi se pare a fi constituirea unui fanclub. E important zic eu sa ne cunoastem si sa conlucram pentru realizarea unor eventuale alte proiecte, incepand cu organizarea de discoteci italo&HiNRG, promotionale, chiar infiintarea unui post de radio, mergand pana la contactarea si invitarea si in Romania a artistilor si producatorilor de muzica de gen.
Si , apropo de artisti si producatori italo, cu riscul de a ma repeta o spun: sa nu va mire prea tare faptul ca majoritatea artistilor si producatorilor de atunci sunt azi producatori ai unor renumiti artisti de azi si patroni ale unor renumite case de discuri actuale. Un singur exemplu: Diether Bohlen...care cred ca nu mai are nevoie de nici o prezentare.
FLO ASTAIRE - Monkey Monkey este una dintre preferatele mele. Apropo, Van der Bilus cunosti alte piese semnate FLO ASTAIRE? Recunosc ca e singura pe care o stiu.Oricum este superba.
POWER PLAY:

ONE SYSTEM- Life Is Very Short

comentarii?
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde Max Him » Lun Sep 03, 2007 2:54 pm

zkiss scrie:mi-am pierdut timpul in Cluj saptamana trecuta, dar n-am ajuns la Chios :(
de stiam de terasa aia, sigur ma duceam pana acolo, next time.
oricum merci de info! :*


...Hm! Sunt si eu curios de clubul asta. ;)
PISKESHULE !!!!!!! Nu cumva faci mishto de noi?Nu de alta da' dupa cat te cunosc eu ca esti de glumet nu m-ar mira...Faza cu lacul din curtea clubului in Cluuuuuuuj ma cam pune pe ganduri.;)
SO man? :U
peace&respect
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Lun Sep 03, 2007 3:01 pm

Nu domle, terasa e langa lac, cautati pe net ce plm daca nu credeti.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Max Him » Lun Sep 03, 2007 3:22 pm

GLUMEAM si eu Piskeshule. Cunosc restaurantul, e undeva in parcul central(sau in zona) daca nu ma insel. Da' nu stiam ca astia difuzeaza acolo astfel de muzica.
Scuze daca te-am suparat.
Have a nice day! :U
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron