Cultura muzicala

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Noi 14, 2001 6:40 pm

NU ! Nu imi aduc aminte ! Pe bune !
Nu cred ca am deschis nicaieri un subiect BLINK 182 !

HAI ROMANIA !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Noi 15, 2001 8:45 am

My mistake, vali l-a deschis si io l-am inchis ca era deja o discutie pe forumul asta...

Uite aici subiectul...

btw, hai Romania :) (acum e joi dimineatza)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Noi 17, 2001 2:42 am

Mai bine ca ai inchis subiectul.....ca nu era de competentza voastra sa discutatzi despre Blink !!!
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Dum Noi 18, 2001 1:59 pm

Da, competentule, merci de remarca... daca tot esti asa deshtept, zi-le tu cu blink 69 pana nu mai potzi, vrei sa-deschid un subiect? Sa poti vorbi tu si cu tine? Ca eshti obisnuit de pe "sport" shi potzi face fatza...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Noi 21, 2001 8:43 am

Un subiect ?..mai bine deschide-mi un forum separat pentru BLINK 182 ! :) :) :)

Pe Sport..nu vorbesc eu cu mine....vorbesc eu cu cealalta personalitate a mea.....cam ca in Fight Club !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Noi 21, 2001 11:49 am

Da mah, ai dreptate... da' de ce nu-ti deschizi singur... pentru ca e total gresit (cum singur ti-ai dat seama) sa vorbesti despre clipicioshi la "cultura muzicala"
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Noi 21, 2001 4:46 pm

Pai nu am cum sa imi deschid singur..pentru ca nu am atata putere pe acest forum ! Eu nu doresc un simplu subiect despre Blink.....ci un articol d'ala pe prima pagina a forumului...cum este Sport,Muzica,Rock,Generalitatzi..etc.
Ca vorba aia....Andre si Animal X....nu sunt mai mari ca Blink...si uite ca au forum separat !

Iar la acest subiect.."Cultura Muzicala"...dupa cum am scris si cand l-am infiintat..se poate vorbi despre orice legat de muzica...deci si despre Blink !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Noi 23, 2001 9:31 am

Blinkote, daca exista andrele si animale e pt. ca ashtia sunt romani... pentru trupe straine nu e nici un subiect... ar fi bine sa fie un forum mare pt. muzica (exclusiv) cu trupe multe de afara... dar pentru asta ar trebui un trafic uriash (de exemplu la Blink ai posta numai tu, la deth io si diabolik - 2 persoane, intelegi ideea...). In schimb ar trebui un forum separat Iris sau Cargo, sunt romani, au admiratori, ar fi OK, numai ca sincer mie nu mi-ar place sa dechid fanclub.ro si sa vad trupele alea langa andrele si animale...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Noi 23, 2001 3:07 pm

Eu am spus in gluma....ca as dori un forum separat pt. Blink ! De fapt ..mi-am exprimat nemultumirea pt. ca trupe ca Andre si ANimal X..au forum separat ! Sunt niste formatzii subculturale...care au prins la pustii din Romania !

nota : la un forum dedicat celor de la Blink...ar scrie si Aliosha...deci am fi tot 2..la fel ca la deth :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Noi 23, 2001 3:38 pm

Initial trimis de Blink 1 82
Eu am spus in gluma....ca as dori un forum separat pt. Blink ! De fapt ..mi-am exprimat nemultumirea pt. ca trupe ca Andre si ANimal X..au forum separat ! Sunt niste formatzii subculturale...care au prins la pustii din Romania !


Blinkote, in sfarsit cadem si noi odata de acord, ce-as mai improshca io in surogatele alea de trupe, da mi-e ca se supara adminu.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Noi 24, 2001 9:07 am

Asta e...cum si eu in copilarie ascultam metale...la fel si pustii din ziua de azi..asculta ce nu trebuie...Andre,Candy,Bamby..etc. :)
Am glumit la partea cu metalele...nu te supara pe mine !
............................................
Stii ce am ascultat in ultima vreme si mi-a placut ? Meat Puppets !
Ai auzit de ei ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Noi 26, 2001 8:22 am

Nope.... cine-s aia. (mai lasa draq glumele astea...)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Noi 26, 2001 8:39 am

Pai...Meat Puppets este o formatzie care canta muzica punk combinata cu muzica country....asa zisul stil "cowpunk". I-am ascultat si eu pt. prima oara acum cateva zile....desi albumul pe care il am este din 1983.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Noi 26, 2001 8:48 am

Nu tin threadul deschis pe tema asta pt. ca nu am ascultat si tu stii ca nu vb. despre lucruri pe care nu le stiu, o sa incerc sa gasesc si mai vorbim dupa aia, sper doar sa nu fie la fel de punk ca blink... desi dupa descrierea ta deloc plastica asa pare... dar ma rog, vedem, ascultam si pe urma comentam...,
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Aliosha » Lun Noi 26, 2001 9:44 am

Meat Puppets ( nu stiu cum ti-a cazut in mina blink :) ) e una din trupele care l-au influentat pe Kurt Cobain destul de mult.
In unpluggedul din New York el a cantat 3 melodii ale lor:
Lake of fire, Plateau si Oh me. In varianta originala suna cam la fel dar sunt cantate mai cu patos si mai lalait.
Daca vre-odata ai de gand sa downloadezi incearca din albumul asta de care zice blink : "Meat Puppets II".
O sa vezi ca nu suna a nimic din ce ai mai ascultat, sunt ciudati rau.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Noi 28, 2001 5:37 pm

Vreau sa va intreb si eu ceva !
Am vazut in ultimele zile de mai multe ori,si pe Atomic si pe MCM....melodia...Zdob si Zdub-Buna dimineatza !
Ce este cu aceasta melodie ? Cine o canta ? Niste moldoveni ?
Oricum...mi s-a parut destul de interesanta ! Iar videoclipul...e chiar bun ....fatza de alte videoclipuri romanesti.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Noi 29, 2001 3:02 am

Blink intra pe Rock/Zdop si Zdup si o sa afli mai multe despre chestia asta...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Noi 29, 2001 8:46 am

Da Blink, poti citi pe rock despre ei, ai si un link catre site-ul lor gasit de Rolf, o mentiune, ai zis clipuri romanesti... ei sunt moldoveni (dar despre toate astea citeste acolo)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Zdob si Zdub

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Noi 29, 2001 10:51 am

I-am cautat la forumul de rock ..dar nu i-am gasit !
Oricum am gasit un articol despre ei la http://www.music.ro ! N-am inteles de ce era in engleza...dar oricum m-am documentat despre moldovenii de la Zdob si Zdub....care mi se par mult mai buni decat trupele noapstre romanesti. Iar videoclipul de la Buna dimineatza...e excelent....fatza de tampeniile noastre de videoclipuri in care danseaza 3 fetitze si arata 1 BMW....
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Noi 29, 2001 11:08 am

Uite aici link-ul Blinkote, era pe pag. 2, sunt destule informatii acolo:

Zdob si Zdub
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Dec 01, 2001 10:35 am

Multumesc, Dana !
Acum sunt documentat despre Zdob si Zdub !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Dec 03, 2001 12:00 pm

Initial trimis de Blink 1 82
Multumesc, Dana !
Acum sunt documentat despre Zdob si Zdub !


N-ai de ce Blinkote, anytime...:cool: :cool: :cool:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Aliosha » Joi Dec 06, 2001 6:19 pm

Dana , Blink.....
Scriu si eu aici parerea mea despre forumul asta.
Cu voi am conversat cel mai mult si as vrea sa vad ce credeti...

Pe Muzica si Rock locurile unde intram cel mai des IN ULTIMUL TIMP sunt niste subiecte destul de slabute.
Din mesajele pe care le-am citit am observat ca multi useri nu prea sunt open minded si decat sa faca o discutie bazata pe argumente prefera sa jigneasca mai mult sau mai putin dur parerile altora.
Ma gandeam ca macar pe rock putem sa ne dam si noi cu parerea despre un album nou care a mai aparut , despre o trupe noua, tendinte si alte chestii de genul asta.
Recunosc ca nici eu nu am luat initiativa cu vre-un subiect dar totusi...
Am cazut si eu in patima barfitorilor si negasind pe rock sau muzica ceva "de rumegat" (vorba voastra) am inceput sa intru pe barfe si sa-i iau la misto pe Fuego sau Georgia.
....
cam asta e , ziceti si voi..


Nelegat de acest subiect: poate ca stiati poate ca nu In Februarie RATM scoate un nou album cu noul lor solist Chris Cornell
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Dec 07, 2001 11:10 am

Draga Aliosha,

Ai foarte mare dreptate. Si eu simt acelas lucru. Dar nu trebuie sa ne suparam pe userii de la acest forum. Probabil media de varsta la fanclub.ro este 16 ani...si asta datorita unor oameni ca Dana sau Alina....care o ridica.
Eu mi-am dorit sa vorbesc cu cineva despre muzica veche...despre preferatzii mei..gen: The Animals,The Drifters,Simon & Garfunkel,The Doors...dar din pacate nu am gasit cu cine.Oamenii mai seriosi de pe forum..am impresia ca sunt o “gashca de rockeriâ€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde manelesux » Sâm Dec 08, 2001 7:35 pm

[quote]Initial trimis de Blink 1 82
[B]Draga Aliosha,

Ai foarte mare dreptate. Si eu simt acelas lucru. Dar nu trebuie sa ne suparam pe userii de la acest forum. Probabil media de varsta la fanclub.ro este 16 ani...si asta datorita unor oameni ca Dana sau Alina....care o ridica.
Eu mi-am dorit sa vorbesc cu cineva despre muzica veche...despre preferatzii mei..gen: The Animals,The Drifters,Simon & Garfunkel,The Doors...dar din pacate nu am gasit cu cine.Oamenii mai seriosi de pe forum..am impresia ca sunt o “gashca de rockeriâ€Â
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Dec 09, 2001 10:18 am

Nu eu am inkis subiectul ,m-sux ! Vali a sters mesajele ! Eu nu am nici un drept la cinema !
Dar daca vrei...de ce nu ? Fa un subiect de cultura cinematografica si hai sa discutam !
Ca la muzica..am vazut ca nu prea te tine ! :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Dec 10, 2001 10:21 am

Aliosa: daca ti se par slabute subiectele de pe rock si muzica ar trebui sa ne deschizi si noua mintile si perspectivele cu un nou topic. Astept cu sufletul la gura...

Blink: mare nedreptate ai comis... trupele pe care le-ai enumerat se puteau discuta cu (aproape) oricare din noi. Daca ai sa te uiti in urma, (e adevarat ca si eu ti-am mai sters din mesaje...) vei vedea ca orice discutam sareai si tu: "blink in sus blink in jos". Daca tu iti amintesti de-aia ma si enervam pe tine. Asa ca poti deschide ce subiect vrei tu si aliosha (imi scot palaria in fata domniilor voastre si astept sa ne desteptati si pe noi astia mai fraieri) si vreau sa vad cat te va tine inainte sa scoti primul "blink" din taste...

p.s. nu-ti sterg mah nici un mesaj, fa ce vrei tu...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Dec 10, 2001 8:06 pm

Ok..Dana ! Multumesc pentru permisiune !

Deci..vreau sa va intreb...de ce limitatzi rockul la doar cateva trupe..gen Megadeth...sau Iron.....etc. Catzi dintre voi au auzit de Sublime ? Este o trupa de ska-punk..si aici fac o paranteza. Ska este un stil anterior reggae-ului. Sa revenim....o inedita combinatzi de ska cu punk ! Nu au scos foarte multe albume..pentru ca vocalul trupei a murit in urma unei supra-doze. Am impresia,ca de fapt,au scos un singur album...intitulat la fel ca si numele formatziei. Dar sunt buni...buni si va recomand cu toata caldura sa ii ascultatzi ! De pe intreg albumul..eu am remarcat doua melodii...si anume "The Ballad of Johnny Butt" si "Same in the end".
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Lun Dec 10, 2001 8:21 pm

Initial trimis de Blink 1 82
Ok..Dana ! Multumesc pentru permisiune !

Deci..vreau sa va intreb...de ce limitatzi rockul la doar cateva trupe..gen Megadeth...sau Iron.....etc. Catzi dintre voi au auzit de Sublime ? Este o trupa de ska-punk..si aici fac o paranteza. Ska este un stil anterior reggae-ului. Sa revenim....o inedita combinatzi de ska cu punk ! Nu au scos foarte multe albume..pentru ca vocalul trupei a murit in urma unei supra-doze. Am impresia,ca de fapt,au scos un singur album...intitulat la fel ca si numele formatziei. Dar sunt buni...buni si va recomand cu toata caldura sa ii ascultatzi ! De pe intreg albumul..eu am remarcat doua melodii...si anume "The Ballad of Johnny Butt" si "Same in the end".


Au avut vre-o 4 albume dar ala de care zici tu a fost cel mai reusit.
Blinkote ce parere ai de Tool, System of a Down ( daca ai ascultat) mai baga si tu niste formatii relativ noi ca sa animam discutia....
Despre trupele vechi s-a tot vorbit si rasvorbit...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Lun Dec 10, 2001 8:36 pm

Initial trimis de DANA
Aliosa: daca ti se par slabute subiectele de pe rock si muzica ar trebui sa ne deschizi si noua mintile si perspectivele cu un nou topic. Astept cu sufletul la gura...

Blink: mare nedreptate ai comis... trupele pe care le-ai enumerat se puteau discuta cu (aproape) oricare din noi. Daca ai sa te uiti in urma, (e adevarat ca si eu ti-am mai sters din mesaje...) vei vedea ca orice discutam sareai si tu: "blink in sus blink in jos". Daca tu iti amintesti de-aia ma si enervam pe tine. Asa ca poti deschide ce subiect vrei tu si aliosha (imi scot palaria in fata domniilor voastre si astept sa ne desteptati si pe noi astia mai fraieri) si vreau sa vad cat te va tine inainte sa scoti primul "blink" din taste...

p.s. nu-ti sterg mah nici un mesaj, fa ce vrei tu...



Uite Dana mi-am luat inima in dinti si am deschis un subiect pe Rock.
Nu am vrut sa deschid mintea si nici macar perspectiva cuiva cu topicul asta ci doar am vrut sa vorbim despre muzica, sa facem un schimb de pareri si cunostinte...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori