Cine stie ce inseamna Italo Disco Dance ?

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde bazac » Joi Ian 06, 2005 4:09 pm

Ba Dane,

De ce postezi de doua ori?

N-ai si tu rabdare 2 minute pana masinaria proceseaza prima comanda?

>Pe de alta parte inca mai sper...

OK, treaba ta.

Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde Max Him » Joi Ian 06, 2005 4:27 pm

bazac scrie:Ba Dane,

De ce postezi de doua ori?

N-ai si tu rabdare 2 minute pana masinaria proceseaza prima comanda?

>Pe de alta parte inca mai sper...

OK, treaba ta.

Daniel



Ba Daniel,

SCUZE, :a
Ma mai grabesc si eu ca tot omu'... din cand in cand.
:t
NEW Best Italo Disco song NOW on play:

CAMARO'S GANG- Fuerza Major

next:
DANCE DEPARTMENT- Paradise
:t
Ciao!
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Autorul melodiei

Mesajde qLEX » Lun Ian 10, 2005 1:49 pm

Ma poate ajuta cineva cu autorul melodiei pe care am expus-o in cele 5 volume ale arhivei ACE de la adresa urmatoare?

http://www.e88cc-aaf.go.ro/storage/

Din cate stiu eu, este o melodie tipica a anilor '80.

Va multumesc anticipat.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde bazac » Mie Ian 12, 2005 5:06 pm

qLEX,

Ma intreb de ce cand am incercat sa deschid

http://www.e88cc-aaf.go.ro/storage/necun.ace

computerul meu a crashed...?

Celelalte link-uri sunt gibberish.

Daca INTR-ADEVAR vrei sa sti autorul unei melodii, binevoieste si reformuleaza intrebarea. In sensul ca, titlul piesei, ceva lyrics, etc.

Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde qLEX » Mie Ian 12, 2005 6:12 pm

>> Ma intreb de ce cand am incercat sa deschid http://www.e88cc-aaf.go.ro/storage/necun.ace computerul meu a crashed...?

Nu am nici cea mai mica idee, desi banuiesc probleme pe serverul HOME.RO sau poate, de ce sa excludem si ipoteza asta, vre-un conflict generat de browser pe calculatorul dumneavoastra.

>> Daca INTR-ADEVAR vrei sa sti autorul unei melodii, binevoieste si reformuleaza intrebarea. In sensul ca, titlul piesei, ceva lyrics, etc.

Da, intr-adevar. Caut de cca. 4-5 ani autorul melodiei. Pana in prezent, peste tot pe unde am cautat ajutor, nu l-am obtinut. Desi multa lume si-a dat cu presupusul, ba ca e Fancy, ba ca e Lian Ross... Ei bine, nu e. Dupa ritm, presupun ca ar face parte din "curentul" Italo.

Nu am de unde sa stiu titlul piesei, iar despre versuri... nu pot spune ca le inteleg prea bine, deoarece inregistrarea este de proasta calitate (este demagnetizata banda de magnetofon).

In schimb, pot spune cam cum suna melodia: Incepe cu un tunet, iar apoi tic tac, cadentat. Dupa o introducere relativ lunga, urmeaza versurile, sau lyrics (vad ca e mai popular termenul asta). Tot ce inteleg eu e: Do you really want to... [pasaj pe care nu-l inteleg]. Do you really want to... [idem]. Iar undeva in refren zice ceva de genul: Your fantasy, your destiny... [pasaj pe care nu-l inteleg].

Mai incercati la adresa: http://www.e88cc-aaf.go.ro/storage/index.htm Din moment ce au reusit mai multe persoane, nu vad de ce n-ati reusi si dumneavoastra.

Multumesc anticipat.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde bazac » Mie Ian 12, 2005 7:14 pm

N-am reusit sa-l deschid in ACE. Probabil Zone Alarm nu permite.

Oricum poti sa postezi piesa ca MP3 normal (?) nu ACE (compresat)

Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde qLEX » Mie Ian 12, 2005 7:21 pm

Incearca sa utilizezi functia "Save As...", astfel: click dreapta pe link-urile de pe pagina, apoi "Save target as..." si dupa ce le salvezi pe toate, abia atunci poti deschide arhiva cu ACE.

O melodie intreaga nu pot posta din cauza limitei capacitatii unui fisier care nu trebuie sa depaseasca 1Mb. Daca imi dai o adresa de e-mail, iti trimit melodia, MP3, necompresata.

Alex
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde bazac » Mie Ian 12, 2005 7:34 pm

Ti-am trimis adresa mea email prin "Mesaj Personal"

Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde bazac » Mie Ian 12, 2005 7:38 pm

Qlex wrote: Pana in prezent, peste tot pe unde am cautat ajutor, nu l-am obtinut.

Pot sa stiu unde ai cautat ajutor?

Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde qLEX » Mie Ian 12, 2005 8:08 pm

>> Pot sa stiu unde ai cautat ajutor?

Da, poti. In principal, pe tot felul de HUB-uri, de unde lumea isi dadea cu presupusul (Fancy, Lian Ross, etc.), si pe la tot felul de cunostinte care mai aveau benzi de magnetofon... Dupa ore in sir de ascultare de benzi magnetice, am descoperit pe o banda melodia, dar, surpriza (neplacuta): programul audio nu era scris pe index-ul cutiei de carton a benzii.

Alex
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde bazac » Mie Ian 12, 2005 8:24 pm

>> Pot sa stiu unde ai cautat ajutor?

>Da, poti. In principal, pe tot felul de HUB-uri, de unde lumea isi dadea cu presupusul

Ceva URL-uri de HUB-uri?
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde qLEX » Mie Ian 12, 2005 8:56 pm

Intrebarea mea fireasca in acest moment ar fi: ai ascultat melodia? Daca da, ai reusit sa identifici autorul?

In ceea ce priveste HUB-urile, adresele lor pot fi obtinute de la Public HUBs List.

Alex
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde bazac » Mie Ian 12, 2005 8:58 pm

Cu parere de rau dar nu cunosc piesa.

Iti recomand sa asculti Paradise Radio

http://www.paradise-radio.com/

Poate o gasesti acolo.

Foloseste functia CAUTARE in optiunea REQUEST SERVER in menu stanga.

Vei avea nevie de Real Player.

http://www.real.com/
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde qLEX » Mie Ian 12, 2005 9:14 pm

Aproape ca mi-am pierdut speranta ca voi gasesc autorul melodiei... Stiu doar ca e din perioada celor de la VideoKids (pe partea cealalta a benzii e VideoKids cu volumul Space Invasion), asta fiind 1984 sau mai tarziu.

Oricum multumesc pentru ajutor. Voi vedea la Paradise-Radio poate poate...

Alex
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde bazac » Mie Ian 12, 2005 9:34 pm

>Aproape ca mi-am pierdut speranta

Ei nici chiar asa. Mai ai putina rabdare ca MaxHim sa citeasca postul tau, poate are el vre-o idee.

Binenteles ca ritmul imi e cunoscut, chiar multe inflexiuni melodice le recunosc, dar cum zeci - daca nu sute - de interpreti iesiti ca ciupercile dupa ploaie, au imitat uni pe alti, well, pe monstri sacri cel putin MT, BBB, CCC, Joy, Blue System, Fancy, e greu de "ghicit" o piesa din miile de piese produse in acea perioada.

Oricum eu as categorisi melodia in cadrul German disco cu influente masive a la Valerie Dore. Nu as considera-o italo.

Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde qLEX » Mie Ian 12, 2005 10:13 pm

Il voi astepta si pe Max Him (imi place nickname-ul lui... dar mai ales melodiile originalului) sa citeasca acest post. Eu am trimis mail si la Paradise-Radio, desi acolo probabil ca sunt mici sanse ca d. Patrick (probabil cel ce ruleaza Radio-Paradise) sa accepte sa primeasca mail cu melodia de la mine...

> Aproape ca mi-am pierdut speranta

>> Ei nici chiar asa. Mai ai putina rabdare ca MaxHim sa citeasca postul tau, poate are el vre-o idee.

Tinand cont de perioada de timp (relativ mare) de cand caut acest autor... mi-e cam greu. Oricum, mai am si alte melodii pe banda aceea, ale aceluiasi autor (recunosc glasul si inflexiunile vocii). Si de asemenea pot remarca accentul puternic pus pe litera "R". Spre exemplu: Your me-mo-Ry (am silabisit cuvantul pentru a simula ritmul pe care-l utilizeaza la versul acesta intr-o melodie). Mie imi seamana izbitor cu R-ul utilizat de rusi in limba Engleza.

Alex
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde bazac » Mie Ian 12, 2005 10:27 pm

Din cunostiintele mele de limbi straine, dupa accent as zice ca solistul e fie german fie spaniol. Da' mai repede german. Italian in nici un caz.

Si fiinca tot esti aici, de ce nu postezi un Top 10-20-50-100-500 a pieselor tale favorite. Poti sa le separi pe Italo, German disco, Euro disco, HI NRG, cum vrei. Sau chiar amestecate.
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde qLEX » Mie Ian 12, 2005 10:34 pm

Deci, mai degraba melodia ar apartine curentului German disco. German / spaniol. Eu am mers mai pe extrema (stanga). Voi posta un Top-10 cu melodiile mele preferate. Probabil chiar in seara aceasta. Nu stiu daca am sa fac selectia cum trebuie intre ritmurile Italo / German, dar voi posta, totusi topul, ce-i drept, saracut, doar cu 10 melodii pentru moment.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde qLEX » Mie Ian 12, 2005 10:50 pm

Topul meu ar arata dupa cum urmeaza:

'80 Top-10 German / Italo Disco

1. Lian Ross - Say, You'll Never
2. Eddy Huntington - U.S.S.R.
3. Baccara - Call Me Up (German Disco ?)
4. Modern Talking - Lucky Guy
5. Max Him - Lady Fantasy
6. Modern Talking - Do You Wanna
7. VideoKids - Woodpecker From Space
8. Cerrone - Supernature
9. Fancy - Slice Me Nice
10. Fancy - In Shock

Sper sa nu fiu criticat prea dur pentru selectia mea... dar, dupa cum se discuta si in post-urile de mai inainte, fiecare e cu gusturile lui.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde bazac » Mie Ian 12, 2005 11:03 pm

>Sper sa nu fiu criticat prea dur pentru selectia mea.

CRITICAT? Hm? Eventual... topul va fi COMENTAT.

Mai oameni buni, tu si MaxHim ma innebuniti cu Modern Talking - Do You Wanna. Care mama naibi e asta, ca eu am crescut cu MT, dar nu-mi amintesc de ea. Nici un post de radio Italo, si nici iTunes n-o au. Trimitemi-o te rog, ca ma disperati.

De asemenea nu-mi amintesc de piesa Cerrone – Supernature.

Oricum topul tau e interesant. Pe cand un Top 20?
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde bazac » Mie Ian 12, 2005 11:05 pm

Sunt convins ca ai vazut topurile noastre:

Daniel (Bazac)

http://www.discomusic.com/charts-more/2910_0_8_0_M/

Max Him (Dan)

http://www.discomusic.com/charts-more/3423_0_8_0_M/
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde qLEX » Mie Ian 12, 2005 11:12 pm

Eu am toata discografia Modern Talking. Melodia "Do you wanna" a aparut in 1985. Ti-o voi trimite in seara aceasta prin e-mail.

Cerrone - Supernature este o melodie din anul 1978. Oricum, seamana mai mult cu ritmurile din anii '84. Trateaza un subiect de genul: Natura se intoarce impotriva omului, care prin procesul de computerizare / tehnologizare o distruge. Toate acestea sunt imbinate bine pe ritmul celor de la Cerrone.

>> Pe cand un Top 20?

Un Top-20 va urma dupa ce voi analiza mai bine colectia de melodii. Probabil in zilele urmatoare (maine / poimaine).

Iar ca fapt divers, d. Patrick de la Paradise-Radio a fost foarte prompt. Melodia deja este in drum spre dumnealui. Raspunsul probabil ca-l voi afla maine, si de asemenea il voi face public.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde qLEX » Mie Ian 12, 2005 11:27 pm

Am citit si Top-urile dumneavoastra. Sunt bine constituite, doar ca sunt "slightly different" unul de altul, cu toate ca provin de la experti in Italo Disco. Totusi, totul tine de gustul fiecaruia.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde bazac » Mie Ian 12, 2005 11:33 pm

Ai toata discografia Modern Talking... Oh my gosh! Shoot! That’s cute!

Eu nu cred ca aveam dsicografia COMPLETA a lui MT, pe vremea cand tineam disco in RO, prin anii 80.

Mie de pe America imi place la nebunie Witch Queen of Eldorado.

>Iar ca fapt divers, d. Patrick de la Paradise-Radio a fost foarte prompt.

Ce bine. Oricum poti incerca si CHATBOARD-ul lui Paradise Radio.
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde bazac » Mie Ian 12, 2005 11:41 pm

Modern Talking: Do You Wanna

Binenteles ca mi-o amintesc acuma.

Ce "pasi" dansau cei din discoteca mea.

Apropo ti-e cunoscut stilul de dans "fox"?

In Banat se numea "pasi"

Se pare ca in Bucuresti, Constanta, etc. era "fox."

Era un stil de dans ce se dansa "in pereche". Si se roteau si se rotea...
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde qLEX » Mie Ian 12, 2005 11:55 pm

>>Binenteles ca mi-o amintesc acuma.

Da, e de pe primul lor album.

>>Mie de pe America imi place la nebunie Witch Queen of Eldorado.

Da, si mie imi place. Este interesant stilul abordat de Modern Talking pentru aceasta melodie.

>>Ce bine. Oricum poti incerca si CHATBOARD-ul lui Paradise Radio.

In cazul in care voi primi raspuns negativ din partea d-lui. Patrick, privind autorul melodiei, voi incerca si pe CHATBOARD.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde bazac » Joi Ian 13, 2005 12:02 am

Hellooooooo!

Te intrebasem de stilul de dans fox / pasi...
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde qLEX » Joi Ian 13, 2005 1:36 pm

Se pare ca am primit ajutor, chiar foarte prompt de la d. Patrick. Melodia se chiama Savage - Radio. Aparuta in 1984, alaturi de altele de gen, au reusit sa combine ritm destul de placut cu versuri cel putin interesante.

Totusi, ramane intrebarea: Rus sau German? Eu exclud spaniol. Am sa postez un fragment de melodie, ce trebuie analizat cu atentie. Ascunde, probabil multe informatii cu privire la "etnia" autorului.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

BUN VENIT qLEX !

Mesajde Max Him » Joi Ian 13, 2005 1:48 pm

BUN VENIT ALEX in clubul Italo Disco!

>[quote="qLEX"]Il voi astepta si pe Max Him (imi place nickname-ul lui...
dar mai ales melodiile originalului) sa citeasca acest post.

Multumesc. Ai dreptate, Max Him are cateva piese bune.
Mie imi plac in mod deosebit "Lady Fantasy" si "Japanese Girl". Evident ca sunt si altele.
Cat priveste piesa pe care o cauti, mai precis NUMELE autorului, interpretului banuiesc, nu vreau sa ma hazardez si sa dau cu presupusul.
Din cate imi spui tu nu-mi pot da seama cam cine si ce ar canta.
Cum zice si Daniel, sunt sute de piese italo sau german disco ce au cam aceeasi constructie, ca sa-i zic asa.
TOTUSI, am inteles ca ai mai multe piese ale aceluiasi inerpret pe banda de magnetofon.
Poate imi redai mai mult din alta sau alte piese si, cine stie, reusim sa facem ceva pentru tine.

> Eu am trimis mail si >>la Paradise-Radio, desi acolo probabil ca sunt mici sanse ca d. Patrick (probabil cel ce ruleaza Radio-Paradise) sa accepte sa >primeasca mail cu >melodia de la mine...


...mai incearca. Sunt scumpi la vorbe!


> Aproape ca mi-am pierdut speranta

>> Ei nici chiar asa. Mai ai putina rabdare ca MaxHim sa citeasca postul tau, poate are el vre-o idee.


Vorba lui Daniel, si vorba mea: nu dispera! O gasim pana la urma.
Multumesc pentru incredere Dani, ideea mea este cea pe care am spus-o mai sus, SAU sa dai un "lyrics search" in Google, cine stie?!... Desi e mai putin probabil sa-ti gaseasca daca nu sti cel putin TITLUL melodiei. Parerea mea!


>>Tinand cont de perioada de timp (relativ mare) de cand caut acest autor... mi-e cam greu. Oricum, mai am si alte melodii pe banda aceea, ale aceluiasi autor (recunosc glasul si inflexiunile vocii).

GOOOD NEWS! Tocmai de aceea ia mai posteaza tu ceva versuri si DESCRIERI ale altor melodii de pe banda ta.

Si de asemenea pot remarca accentul puternic pus pe litera "R". Spre exemplu: Your me-mo-Ry (am silabisit cuvantul pentru a simula ritmul pe care-l utilizeaza la versul acesta intr-o melodie).


Ceea ce se poate deduce (aproape) sigur e ca piesa este de factura german disco. Linia melodica este A la: Modern Talking, Fancy, BBB, Joy?
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde qLEX » Joi Ian 13, 2005 2:11 pm

>>BUN VENIT ALEX in clubul Italo Disco!

Multumec!

>>...mai incearca. Sunt scumpi la vorbe!

Nu cred ca este adevarat. Putina amabilitate din partea mea, limbaj adecvat si cunostinte de limba engleza... asta este pretul pe care l-am platit pentru a afla titlul melodiei. Si toate acestea intr-o singura noapte. Drept sa spun, nu ma asteptam la o asemenea promptitudine.

Oricum, melodia se numeste: "Radio" cu autorul "Savage", si a aparut in perioada anului 1984.

>>SAU sa dai un "lyrics search" in Google, cine stie?!...

Am cautat pe Google. Nu exista versurile pe care le caut eu. Poate n-am cautat eu corect... desi ma indoiesc.

Am sa ma tin de cuvant in ceea ce priveste fragmentul promis, si am sa postez in seara aceasta un link catre el.

Alex
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron