Muzica veche din nou in actualitate

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Muzica veche din nou in actualitate

Mesajde gaga » Lun Noi 19, 2001 11:12 am

Pe cele 4 programe celebre care dau muzici prin tara noastra se observa clar o tendinta de promovare a muzicii mai vechi. Din butonat dau des peste The Cure, Depeche Mode, U2 (de u2 nu mai zic, parca toate posturile de TV sunt ale lor, credeam ca a murit Bono de-i dau atat de des).
Intrebarea este: se sesizeaza o criza de inspiratie la nivel mondial sau pur si simplu e fenomenul de rotatie a cadrelor?
Alte idei?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Noi 21, 2001 4:55 pm

Nu baga VH1-ul in oala cu celelalte 3 posturi de muzica ce transmit in Romania ! La VH1 ..intodeauna a fost muzica veche....si cand zic veche nu ma refer la Depeche sau U2.
La VH1 ..sunt week-enduri speciale dedicate anilor 60,70,80.
Iar in rest..din 5 melodii 2 sunt mai vechi de 1990. Si asta nu pentru ca promoveaza muzica veche....ci pentru ca e singurul post de muzica din Romania care ofera un program variat pentru toate tipurile de telespectatori !!!

La MCM nu prea ma uit..ca dau 80 % house si alte asemena porcarii....Atomicul...ii promoveaza pe amaratzii de la noi gen Bamby sau Blondi...iar despre MTV nu stiu ce sa spun.

Deci...nu prea cred in "rotatia cadrelor" despre care pomeneai. U 2 sunt pe toate posturile pt. ca au scos album nou. Cum a fost si Blondie in 99 sau cu Modern Talking. Daca s-au apucat din nou oamenii de cantat..nu e normal sa ii dea pe post ?

In rest...nu e criza de inspiratzie...
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Noi 22, 2001 8:55 am

O mica informatie suplimentara. Desi este adevarat ca VH1 da muzica veche, nu uita ca acest post si MTV-ul apartin aceleiasi corporatii si daca ai sa urmaresti cu atentie promoveaza o politica (,) comuna... de aceea pe VH1 apar inadvertente intre piese destul de des. Cu U2 sunt de acord, e albumul nou... dar ceilalti?

Ah, era sa uit... o noua regula pentru tine Blink: pt. ca nick-ul tau spune destul despre obsesia ta muzicala, daca mai apar referiri la respectiva trupa in cadrul unor subiecte care nu au nimic deaface cu ea (ca asta)... PAC dispare fraza/propozitia.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Noi 22, 2001 11:19 am

Sorry, offtopic... daca ai frustrari musiu Blink flutura-le pe alte forumuri (chiar si in cel mai pur stil englezesc)

DANA


Da ma..dar nu mi se pare corect....nu am scris de Blink la forumul de rock ! De ce esti atata impotriva lor ????
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Noi 22, 2001 12:04 pm

Asta e subiectul Muzica veche, tu tzop, tot ce ai sub scufitza spui... pe sport de ce nu-i dai cu blink? N-am nimic cu ei, e OFFTOPIC GOD DAMNIT! Ce nu intelegi????
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Noi 22, 2001 12:17 pm

OK..am inteles !
................................

M-am mai gandit la muzica veche din nou in actualitate....si mi-am amintit cate preluari s-au facut si se fac dupa melodii celebre vechi. Vezi recentul Eternal flame...care a si candidat la MTV Awards. E corect asa ceva ????
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Noi 22, 2001 12:31 pm

E nu e, nu asta-i buba, daca faci un cover macar sa sune bine, sa fie sanatosi cei de la Creedance cate piese de-ale lor sunt cantate chiar de actuali monstrii (Tina, Clapton). Cel mai urat cover e scos acum de o gashca de fatze d'alea pictate care zboara (cica) cu supersonicele si canta o piesa a lui Eurythmics (ha! nu mai stiu cum se scrie... lipsusul de azi), aia cu "... talkin to an angel" care te zgarie la urechi rau de tot, shantz pe creier ce mai...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Joi Noi 22, 2001 12:48 pm

Eu cred ca e o oarecare criza de inspiratie, despre care am vorbit mai pe larg, tratind coverurile, la biscuit contra pink, pe barfe on-line.
De ce se promoveaza formatii penibile, care cinta preluari? Poate pentru publicul de pustani care nu stie piesele vechi, si, de ce sa ne obosim sa compunem? Studiem piata, vedem ce vor sa vada, si le dam ce vor sa auda.
Hai sa zic, faze de genu Paula SeLing cintind piese mai vechi si mai noi a lu Alifantis, se pot intelege: are voce placuta pt. unii, si atunci face interpretare. Da alea cu eternal flame si talking to an angel pun pariu ca au vocea ca a marelui public. Aha, mi-am amintit si de uritii aia de cintau piesele lui ABBA (cum s-o face B intors?), pustanii aia, selectionati din scolile de dans, deci de dans, nu de canto.
Chestie de bani, bai, nu poa sa fie toti cintaretii Vali Sterian. Vezi si ce am zis pe sport apropo de Cash Rules Everything Around Me (parafraza WuTang).
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Joi Noi 22, 2001 12:58 pm

Stiu ca s-a mai discutat subiectul, asta de aici era o intrebare nu la adresa coverurilor (e adevarat, am cam deviat noi) ci la adresa difuzarilor muzicilor vechi (in disperare!). Nu am nervi acum dar tare asi fi curioasa ce muzica se mai da pe posturile de rado cu audienta mare (si cu target mic de varsta)...

p.s. si tu esti cu Vali Sterian? Welcome to the club, ar trebui sa vii la intalnirea activistilor.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

rAdio muzica

Mesajde Rolf » Joi Noi 22, 2001 2:05 pm

Bai, intrebarea era daca e cumva o criza de inspiratie, si am raspuns laconic, cum ca da, dupa creeru meu. Iar in criza de inspiratie intra si problema coverurilor, asa ca de asta am mai bodoganit fo 5-6 rinduri pe marginea ei.
Sterian mai mult ca prezenta. Muzica lui imi place f. mult (unele piese), dar si f. putin, in sensul de deloc (alte piese). Aici l-am pomenit ca exponent al artistilor, fata in fata cu muncitorii calificati sau ne- din show-biz (vorba lu Academia Catavencu - show-biz da multi).
Radiourile dau: Total - muzici pt. 35-50 ani (deci mai veche si genul de muzica denumita "buna"), Europa - intre Total si hituri, 21 si Pro - hituri, aceleasi porcarii sinistre care le dadeau si acu 6 luni, in sensul ca aceleasi piese, asta fiind unul din motivele pentru care consider ca exista o criza de inspiratie in muzica. Inca auzi Vind Fin, de ex, cu aproape aceeasi frecventa ca si acu peste juma de an. Situatia ma seaca, mai ales ca tre sa ascult unul din astea 2 ultime posturi, finca asta e in birou. Radiourile pirat dau 80% manele, 15% alte romanesti, 5% straine, pigmentate cu telefoane, injuraturi si alti pirati care ii pirateaza pe primii. Pe Romania Actualitati au dat, azi dimineata, Meatloaf - Dead ringer for love, intrerupta ca sa anunte ora 9, dupa care m-am dat jos din masina si nu mai stiu. Asta asa, ca chestie. Butonam la radio si m-am oprit la postu asta cind am auzit piesa.

Ni la mine, senior member! Aprind o tigara pt. asta.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Asterix^ » Joi Noi 22, 2001 2:22 pm

Parerea mea...eu cred ca baieti (fetele) astia de la posturile de TV (oricare ar fi el) si-au dat seama ca multe din melodiile care apar "noi" (sau copiate) sint niste l..e, asa ca daca vor sa-si pastreze cit de cit "audienta" recurg la muzica BUNA...iar acesta nu e altceva decit multa muzica mai veche.

In rest...NO COMENT (nu face aluzie la nici o formatie)
Zambeste, maine poate fi mai.....hotarati voi :)
Have a nice day !
Asterix^
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Noi 14, 2001 6:33 am
Localitate: Resita

Mesajde Aliosha » Vin Noi 23, 2001 1:56 am

Chiar ca de cate ori deschid Tv-ul e U2. Inainte erau K dar dupa Achtung baby sux- parerea mea

Cu D.M e alta chestia: au fost in coma cativa ani buni de zile iar acum de cand se simte mai bine Gahan( zice ca s-a lasat de droguri( heroina) pe care le lua de la 12! ANI) au un fel de a doua tinerete. S-a apucat chiar sa ia chiar lectii de canto pentru ca a spus ca nu-i strica.

Si pentru ca tot suntem la subiectul asta... l-am vazut acum cateva zile pe Michael Jacson intr-un interviu pe MTV parca. Cat de distrus era. Incerca niste tentative de ras dar nu prea putea din cauza muschilor fetei...Oricum si clipu' lui e dat de vreo 10 ori pe zi.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Vizitator » Vin Noi 23, 2001 2:36 am

io zic ca,d e cand a fost cumparata de mtv, vh1 s-a prostiti rau, acum dau intr-una alternativu ala imbecil din FIRE, de care m-am saturat oana peste cap. ce -sa intamplat cu beatles, shadows, zeppelin, rock and rollu vechi, abba si altii

io am renuntat de mult la televizor. mi-am luat computer si ascult ce imi place :) ceea ce va recomand shi voua
Vizitator
 

Mesajde gaga » Vin Noi 23, 2001 9:19 am

Rolf - incearca Activ FM - 92.7, de azi dimineata au dat: Rush, Ozzy, Metallica, Cargo, Sterian, Cohen, Chris Rea etc... (daca in birou se comenteaza, obliga-i, io asa am facut si am reusit sa scap de profm)

Aliosha ai mare dreptate, si clipul megastarului e dat in draci, la fel ca U2 si in afara de o gramada de actori de prima mana adunatzi la un loc nu e nimic de capul lui (ba chiar il cataloghez ca fiind PENAL! - penibil e un cuvant prea dulce)

Vali daca asculti numai pe PC de unde shtii mai ce iese nou? De pe forum, huh?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Sâm Noi 24, 2001 9:56 am

Initial trimis de DANA
[b]Rolf - incearca Activ FM - 92.7, de azi dimineata au dat: Rush, Ozzy, Metallica, Cargo, Sterian, Cohen, Chris Rea etc... (daca in birou se comenteaza, obliga-i, io asa am facut si am reusit sa scap de profm)

[/B]


Gata, i-am obligat! Merita! Mersi!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Re: Muzica veche din nou in actualitate

Mesajde Catalin-B » Mar Ian 14, 2003 3:31 pm

Initial trimis de dana
Pe cele 4 programe celebre care dau muzici prin tara noastra se observa clar o tendinta de promovare a muzicii mai vechi.
Alte idei?



Muzica veche... te referi la Bach? Mozart? Eventual Brahms?

Lasind gluma la o parte, cred ca "muzica veche" de consum popular ar fi "(You give me) Fever" interpretata de Peggy Lee - pentru ca U2, Depeche Mode sau Cohen sunt totusi contemporanii nostri.
*** Reality is a state of mind.
Catalin-B
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 13, 2003 11:40 pm
Localitate: Bucuresti-Romania

Mesajde UnaDulciKa » Lun Ian 27, 2003 12:17 am

Eu una consider ca acea muzica veche despre care vorbiti voi este de fapt adevarata muzica..cea care nu a murit si nu va muri niciodata...mi se pare foarte corect sa se revina la muzica de calitate..muzica facuta cu gust...si cantata de oameni cu talent adevarat...atata timp cat acum...muzica de calitate nu prea mai exista...se intorc ...cu cativa ani inainte...si gasesc multa muzica buna
UnaDulciKa
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Ian 01, 2003 11:54 pm
Localitate: Turnu-Severin


Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori