muzici si muzici

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

muzici si muzici

Mesajde 7vies » Dum Mar 28, 2004 8:58 pm

daca stai bine sa te gindesti,noi suntem o tzara balcanica undeva in sudestul europei...si avem o industrie muzicala (sau o fabricuta mica improvizata :-? ),
cu o multime de produse autohtone...
-avem holografi,3sudesti,djei,paraziti,trupe dansante,manele etc.etc.etc.
-mai cunoastem produsele americane si britanice intr-o masura mai mare si cele din franta sau din sfera latino intr-o masura mai mica (a da,si umpic din muzica orientala)...in rest exceptii...
.................................................................
-v-ati intrebat insa vreodata ce muzica au bulgarii...sau polonezii?cehii,ukrainienii?au si ei holografii si animalixii lor?au manele si pe alte tarimuri sau suntem singurii napastuiti?cum suna rock-ul turcesc ?sau cel bielorus?sau dance-ul lor ...sau rap-ul...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Mar 29, 2004 8:12 pm

Eu stiu de o formatie din Bulgaria, BTR, care mi-au fost recomandati pe Mess de catre o bulgaroaica (evident). Care sunt destul de cunoscuti si la noi, mai ales de catre cei ce urmareau Televiziunea Bulgara pe vremea lu Ceasca. Site-ul oficial este http://www.remapool.com/btr/, de unde chiar puteti downloada cateva mp3-uri si sa va faceti o idee. Au inceput sa cante mai intai in engleza, ca abia in '97 sa se dea pe pasareasca lor. Mie-mi plac, nu foarte mult, dar mi se par cu mult peste orice trupa de rock romaneasca. Recent am aflat si ca au concurat la Cerbul de Aur in 2001. Mai multe detalii despre ei pe site.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Mar 31, 2004 12:39 pm

Apropo de rockeri bulgari, imi aduc aminte un concert la Polivalenta, demult (95-96), unde, pe linga numele zilei (Altar, Neurotica, Zob, Cargo etc...) au venit Era, din Bulgaria. Din pacate nu mai tiu minte ce fel cintau. Oricum, nu i-am remarcat ca fiind ceva nemaiauzit.

Cu citiva ani inainte sa apara si la noi "acest imemeu zis industrie muzicala", prindeam pe satelit un post polonez de muzici. La noi exista MTV, cu piese straine, iar in afara de rock (era prin 97), scosesera capul citeva trupe de rap, dar fara aparitii in mass-media si 2-3 formatii 'dance': 3sudest, mb&c, ro-mania, double d si t-short. Cam astia aveau piese cunoscute ce se mai dadeau pe la radio. In rest, nu exista la tv sau radio un 'peisaj muzical' romanesc 'modern' (ca vedeai Loredana si Mirabela e alta treaba).

E, si intr-o seara ma uit si io la polonezii aia si observ mai intii o formatie poloneza care respecta reteta de atunci a boysbandurilor de romantici sensibili si galesi. Urmeaza un clip in genul rock-muzica usoara (ei zic ca cinta rock, noi nu-i credem). Apoi un altul parca copiat dupa MTV (muzica, stilul trupei, toalele, clipul etc...). In jumatate de ora am vazut clone ale tuturor tipurilor de formatii si muzici de la MTV, numai ca in poloneza. Atunci am avut o refelatie: ba tata, ia uite, si alte tari au muzici d-astea ca pe meteve, pentru uz intern.

Nu trec doi ani si iata-ne in aceeasi situatie.

Deci da, si altii au holografi si animalicsi. Nu stiu in schimb daca au manele (sa zic ca la greci se poate considera muzica aia popularo-dens un fel de manele-etno de pe la noi, cu deosebirea ca noi stim de 'manelele' lor, dar ei de ale noastre nu; si ca, probabil, alea au mai multa valoare muzicala. Oricum, sunt pe la toate posturile de radio, incontinuu).
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde 7vies » Mie Apr 14, 2004 2:59 pm

-am avut acum vreo 4 ani un cd cu MAVISAKAL (sper c-am scris bine) o trupa rock turceasca destul de apreciata si pe alte meleaguri ...aveau o combinatie reusita de forta si melodicitate...au concertat chiar si pe Wembley, in Londra...oricum sunau mai bine decit orice trupa de la noi...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde Rock-Boy » Dum Iun 13, 2004 4:51 pm

pai o formatzie rock germana FOARTE cunoascuta la noi este evident Remainshtain (sau cum s'o scrie) ! Muzica e k-lumea.. da' ma enervez ca nu intzleg nimik din versurile lor.. :(
Rock-Boy
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mai 01, 2004 1:59 am
Localitate: Constanta

Mesajde darkshines » Dum Iun 13, 2004 5:54 pm

Daca din intamplare te referi la ce cred eu ca te referi, se scrie Rammstein.

Acum un an am fost in Turcia, si din greseala am auzit la radio o melodie interesanta ce cred ca se vroia rock. Cam muzica traditionala turceasca cu tobe, bass si un solo de chitara dragutel. Nu stiu insa numele formatiei sau melodiei.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Dum Iun 13, 2004 6:39 pm

la vecinii sin suv-vest, adica cuscrii nostri sarbi, exista o mega formatie, bajaga instruktor, da' multa lume stie de baiaga. sunt batrani si buni!
iar la televiziunile lor de stat, adica ceea ce la noi inseamna tvr 1 , tvr 2 si restu' de astea, la ora 19 a lor, se difuzeaza rock metalic la greu, inainte de stiri baga vreo 2-3 videoclipuri, care sunt de calitate net superioara celor de romania. iar lutzele nu prea au acces la televizor, denserii stau in underground sau la televiziunile particulare si radiourile particulare. la ei o comuna cu 1000 (o mie) de locuitori are un post de radio. la noi orasele peste 100.000, daca au. radiou' prinde vreo 4 posturi rom nationale, 1 particular local si vreo 20 sarbesti, din care vreo 10 de muzica populara, 3 muzica gen europa fm, 5 gen profm si 2 cu rocku' cu tineretu'... ( trei la primarie, trei la scoala de fete, unu' la prefectura, au iesit 20?). suntem mult in urma lor!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Iun 14, 2004 8:41 pm

darkshines scrie:Acum un an am fost in Turcia, si din greseala am auzit la radio o melodie interesanta ce cred ca se vroia rock. Cam muzica traditionala turceasca cu tobe, bass si un solo de chitara dragutel.


si dadusi din buricele din dotare?
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde darkshines » Lun Iun 14, 2004 8:54 pm

nu, pentru ca erau scoase din functiune.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Iun 14, 2004 9:15 pm

darkshines scrie:nu, pentru ca erau scoase din functiune.


le-ai uitat in camera aia mica si intunecata de la etajul 4 al hotelului de 5 stele daruite pe naspa de un minister turc corupt?

apropo de Bajaga, sambata viitoare vor avea un mare concert cu inca vreo 3 formatii in beograd
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde darkshines » Lun Iun 14, 2004 9:36 pm

nu, le-aveam in buzunar, dar n-aveau baterii. cat despre minister, am trecut pe langa el in drum spre bazar. i-am facut cu mana.

Am ascultat mai demult niste piese de la After Crying, o formatie din Ungaria cu un stil ciudatel(cineva ii categorisea drept rock progresiv, dar nu cred ca avea dreptate) dar original. Mi se pare ca mai am albumul Első etvized(sau ceva de genul asta) pe undeva, un album bun, foarte interesant. Daca gasiti asa ceva, ascultati.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Iun 21, 2004 5:49 pm

pai nu ai baterii de alea solare???
sau erai la londra in cartieru' de mustaciosi si te credeai turcaleti?
o enigma imi macina existenta... si ti-a raspuns la salutu' tau? daca da, cum ti-a raspuns, dat din cap sau din mana? daca nu, cum te-ai simtit in acele momente?
si ca sa nu fiu total offtopic, de bajaga nu mai stiu nimic, da' va anunt cand apar noutati.
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde darkshines » Lun Iun 21, 2004 9:59 pm

pai tu crezi ca eu am bani de asemenea tehnologii avansate? defapt nici nu merg cu baterii, au manivele.
a dat din burice.
si eu sunt, din pacate, total offtopic.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Titina » Joi Iul 08, 2004 2:16 pm

eu am ascultat o formatzie dance ruseasca...sau house...naiba shtie ce era :) shi...pot sa zic k mi-a placut...era un fel de Activ sau Demmo de la noi :D
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Joi Iul 08, 2004 2:20 pm

Pai ce fel de Roc Cic esti tu daca-ti plac Activ si Demmo?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Titina » Joi Iul 08, 2004 2:24 pm

imi plac toate genurile(except manele sau latino...),dar mai mult rock...da?Ce,ar trebui s-ascult NUMA' rock?La un party,doar nu pui Guano Apes...lolza....mai tre' shi dance,house,hip-hop sau pop...(eu nu ma limitez la un singur gen...cred k fiekre ar trebui sa asculte ceea ce-i place,fara sa se gandeask tot timpul ce gen e sau dak e "la moda",etc...lol)
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Joi Iul 08, 2004 2:35 pm

Pai schimba-ti numele, zi si tu de egzemplu "Roc 80% Pop 10& Dens 10% Cic"
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Iul 08, 2004 2:53 pm

*looool* da mai umbla un pic la procente. ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Joi Iul 08, 2004 3:01 pm

Io m-am luat dupe ce a zis ea...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Titina » Joi Iul 08, 2004 3:22 pm

bine,bine,gata...cum zicetzi voi...deja suntetzi/suntem offtopic dupa parerea mea...
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Rockeru'Somer » Mar Iul 20, 2004 10:42 am

duminica asta, mult metal la vecinii sarbi la ora 19 a lor, 20 a noastra...voua nu v-ar placea ca tvr1 sa dea in loc de buletinul de stiri o ora de metale fainutze??? au fost imagini dintr-un festival de la ei, vreo ora juma am prins io... bravo lor!

pentru darkshines:cum stai cu buricele? prajite bine de soare asta???
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde darkshines » Mar Iul 20, 2004 10:50 am

(urmeaza ceva total offtopic)
nu, ca m-am retras in grota, cand ies liliecii, ies si eu, ca altfel ti-am zis ca ma fleoshcaiesc.

(ok, hai sa nu fiu chiar offtoic) am auzit de o formatie de rock ruseasca, Ariya. nu stiu cat de buni sunt pentru ca nu prea gasesc mp3uri cu ei(stie cineva rusa? http://www.ariya.ru), dar cica Rammstein au facut un cover dupa o melodie de-a lor numita Shtil, deci s-ar putea sa fie ceva de capul lor.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Aug 09, 2004 9:32 pm

mai stie cineva de bajaga si de darkshines???
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna


Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori