Care e formatzia voastra preferata si de ce? (chiar dak formatzia s-a destramat)

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Care e formatzia voastra preferata si de ce? (chiar dak formatzia s-a destramat)

Mesajde LauraS » Lun Apr 12, 2004 8:56 am

Hello! welcome! :) m-am gandit sa pun aceasta intrebare tuturor celor care intra pe acest forum.sper sa rsp cat mai multzi k sa stim cam ce muzica se asculta. (indiferent de genul acesteia) in rest, ce pot sa va spun decat... HAVE FUN! ;)
LauraS
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 02, 2004 8:15 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde catharsis » Lun Apr 12, 2004 10:35 pm

in primul rand, e civilizat sa raspunzi tu prima la intrebare, in al doilea rand, in functie de evolutia sa ulterioara, threadul va fi lasat in pace/sters/mutat in alta parte... bone, tu ce zici?
si ca sa nu fiu off-topic, e greu sa ai o formatie preferata si sa asculti la nesfarsit acele maxim 4-5 albume, la un moment dat te plictisesti si ajungi la saturatie si vrei mai mult, deci cauti concerte, bootleg-uri, videoclipuri, interviuri etc.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde b0nechina » Lun Apr 12, 2004 10:51 pm

Eu zic ca sa-i dam o sansa saptamana asta, poate se gasesc doritori...
On topic n-am nimic de spus, ca nu ma pot concentra. Imi dati un ban? :D
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde LauraS » Mie Apr 14, 2004 7:56 am

Catharsis,cred k ai dreptate - e civilizat sa rsp eu prima la intrebare,ceea ce am si facut, iar b0nechina, eu cred k din moment ce ai intrat pe acest topic si ai si rsp, te intereseaza intr-o oarecare masura subiectul.tu ce zici?
LauraS
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 02, 2004 8:15 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde tequila » Dum Apr 25, 2004 8:20 am

k...am sa sparg eu gheata...imi place la nebunie vama veche...de ce?...pt ca nu exista moment sa ascult vreo piesa de-a lor si sa nu ma faca sa ma simt intr-un anumit fel care imi place la nebunie, pt ca ma lasa sa visez, sa iubesc...sa sper...
tequila
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Apr 25, 2004 7:41 am
Localitate: vama veche

de-a valma

Mesajde haifi » Dum Apr 25, 2004 8:26 am

daca tot s-a deschis subiectul si tot s-a creat un precedent ;e
unii poate au mai multe preferinte si le este greu sa aleaga; poti avea o melodie (melodii) preferate care nu apartin trupei (solistului/solistei) preferate ... :o
asa ca,sa ma incadrez si eu in topic : Abba :love:
ps
poate ca era mai bine sa se faca un sondaj :-?
Ireversibil,Irecuperabil,Iremedial,Ireal,Ireverenţios,Ireconciliabil,Ire...
Avatar utilizator
haifi
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Mai 02, 2004 10:38 pm

"si ca sa nu fiu off-topic, e greu sa ai o formatie preferata si sa asculti la nesfarsit acele maxim 4-5 albume, la un moment dat te plictisesti si ajungi la saturatie si vrei mai mult, deci cauti concerte, bootleg-uri, videoclipuri, interviuri etc."

sunt total de acord aici cu catharsis

cred ca unica trupa ce as putea-o considera preferata ar fi Faith No More(desi Chili's sunt aproape si ei) Faith No More pentru vocea lui Patton si dreadurile lui Puffy si pentru cele 3 albume scoase intre 89 si 95, plus exeptionala prestatie live. RHCP pentru istorie, Flea, parul lui Anthony si originalitate.

Am renuntat de peste 4 ani sa mai fac topuri cu primele 10 trupe preferate am o gramada de formatii comerciale sau necomerciale care le ascult cu placere intotdeauna.Cred ca e cam inutil sa faci topuri totusi ti-am raspuns(oarecum) la intrebare.

ps - oare nu poti categorisi ca fiind trupa ta preferata acea formatie care o poti asculta tot timpul indiferent de starea in care te afli ?(si implicit fara sa te plictisesti)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde BloodOnMoral » Joi Mai 27, 2004 11:06 am

Pentru mine, sunt mult prea multe pentru a fi mentionate. As plictisi lumea. Formatia preferata e un concept relativ, implica multa afectiune si mult suflet, e o formatie de la care iubesti toate melodiile, asa cum iubesti o persoana, cu tot cu defectele ei. Asadar, as mentiona Rhapsody (in ciuda celui de-al doilea album, pe care cu greau il suport ... nu poti fi perfect ;) ), System of a Down (pentru versuri si pentru feeling-ul degajat de sound), Nightwish, Rammstein - pentru concerte minunate, versuri pline de substrat si unul dintre cei mai buni vocali ai lumii. Si multe altele :)
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

...

Mesajde shinee » Vin Mai 28, 2004 4:41 am

si mie mi se pare ca n ai cumsa te cantonezi pentru mult timp intr o singura formatie...evoluezi,intri in contact cu diverse muzici, etc...eu sunt poate un pic offtopic, caci preferatii mei reali fac parte dintr o zona in care s a scris ce s a scris, apoi s a incuiat usa si s a aruncat cheia:) muzica clasica...
totusi, as avea ca preferati actuali pe marillion cu fish, pe plant in orice formula, pe coverdale in orice formula, pe clapton in orice stare, pe sting nu chiar, vezi ultimul album, pe pink floyd in ORICE situatie si pe u2 in orice viata.
o sa dati cu huo, dar imi plac nutu olteanu, celelalte cuvinte, holograf ul cel mai vechiut, ab4 primul album si cargo... mai adaug sorin chifiriuc cu roata sau sfinxul si de rest, un rand de buna dimineata tuturor si mie inca una mica:)
e dimineata in alta viata?
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde stefan » Vin Mai 28, 2004 7:44 am

BloodOnMoral scrie: Nightwish, Rammstein - [...] unul dintre cei mai buni vocali ai lumii.


Ultima afirmatie se refera la Rammstein sau Nightwish? Just curious.

Parc-am mai postat pe un subiect similar (cred ca era pe barfe), deci s-ar putea sa ma repet. Cam in orice moment am o formatie preferata care difera (sau nu) de cea de cateva luni in urma. De unele ma plictisesc, de altele nu. Ultimele raman in "shortlist". Nu mai insir formatii, am tot insirat si pe oldies, si pe barfe, mi-e lene sa fac iar o lista.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde memetshot » Vin Mai 28, 2004 7:49 am

lenesule care esti.

intrebarea e cam aiurea a: formatia preferat. Acu vro 8 ani as fi zis Queen, porma Manowar, o perioada Savatage... acu formatia mea preferata e .... pauza.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde BloodOnMoral » Vin Mai 28, 2004 1:31 pm

stefan scrie:Ultima afirmatie se refera la Rammstein sau Nightwish? Just curious.


La Rammstein se refera, tinand cont ca am folosit cuvantul "vocali" si nu "vocaliste" :P. Mai precis, la Till Lindemann. Nu ca nu as avea o parere excelenta despre Tarja, dar nu chiar atat incat sa ii schimb genul ;)
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Catzelusha » Vin Mai 28, 2004 5:14 pm

Ace of Base e o formatzie cu vechime ,care a reusit sa se mentina in topuri de aproximativ 10 ani.Stilul lor muzical e inconfundabil,motiv pentru care toate melodiile lor de pana acum au ajuns hituri.
Am multe formatii preferate,dar de care la un moment dat ma satur pentru ca nu mai aduc nimic nou.Nu acelasi lucru se intampla si cu formatia mentionata mai sus.
Catzelusha
 
Mesaje: 767
Membru din: Joi Ian 01, 2004 12:00 am

Mesajde kahlan » Vin Mai 28, 2004 5:18 pm

evanescence e formatia mea preferata deorece multe dintre piese le consider melodii d suflet...se potrivesc cu starile prin care trec...nush cum sa argumentez altfel...
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde SCORPY » Vin Mai 28, 2004 5:28 pm

Savage Garden ma unge pe suflet de fiecare data cand o ascult. :-:
[font="]Fiecare generatie se crede mai inteligenta decat cea dinainte şi mai inteleapta decat urmatoarea. (George Orwell)[/font]
Avatar utilizator
SCORPY
Junior Member
 
Mesaje: 735
Membru din: Mie Aug 20, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 28, 2004 5:51 pm

Top 5-ul meu este neschimbat fatza de acum 1 an. In ordine cronologica : The Doors, Pink Floyd, Dire Straits, The Smiths, Radiohead.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Dum Mai 30, 2004 4:53 pm

BloodOnMoral scrie:La Rammstein se refera...


Stiu ca te-ai referit la vocali, dar din cele doua formatia Tarjei parea o alegere mai plauzibila pentru afirmatia ta. In plus, cred ca-s destui care incurca genurile pe forum.

Nu de alta, dar cand zici "unul dintre cei mai buni vocali" ma gandeam la calitati vocale, la cate octave acopera vocea lui etc. etc., acu nush care e criteriul tau.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde andrey/shummy » Mar Iun 01, 2004 8:39 am

SCOOTER!!!

sunt cei mai tari!!!
andrey/shummy
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mai 28, 2004 2:26 pm
Localitate: Chishinau

Mesajde nocturna » Mie Iun 02, 2004 9:21 pm

touching. ie prima data cand vad ca stefan zice uareshce de bine de naituish. am facut un semn pe tocu' ushii. go, stefan. :D

deci io n-am o formatzie preferata, sau cea mai preferata. ar fi un top 5 da' care probabil s-ar extinde la un top 10, pana la un top 20, shashamaideparte. oricum, tre' sa remarc ca savatage e in top 5.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Iun 02, 2004 11:52 pm

am descoperit Tool cam in urma cu 4-5 ani de zile. Eram intr-un magazin de muzica si vanzatoarea tocmai pusese un cd in combina, si cand am dat sa plec am auzit ceva tare interesant. Era í†nima(cd`ul) si piesa nu stiu, Stinkfist cred. Oricum, mi-am cumparat discografia in timp, si am ascultat-o pe indelete.

Formatia este fara indoiala una din cele mai bune aparute in ultul deceniu. Instrumentistii nu sunt cine stie ce valori, dar per ansamblu suna genial. Vocea este practic caracteristica pentru Tool (ca si versurile de alftel). Maynard James Keenan este un adevarat artist, iar mesajele sale expuse prin versuri si atitudine ar fi similare cu citatul "think for yourself. question authority" Cele mai bune albume ale trupei sunt considerate a fi í†nima si Lateralus, scoase pe piata in 1996 respectiv 2001.

Anul acesta se pare ca va aparea ultimul material Tool. S-a lucrat timp de 3 ani la el, si eu sper ca asteptarea sa merite. In concluzie, pentru toti care nu au ascultat Tool, eu le recomand o cel putin o auditie. Merita. Chiar daca muzical nu o sa va placa ascultati versurile cu atentie.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Titina » Joi Iul 08, 2004 2:11 pm

pey...Evanescence pe primul loc(am toate mel. lor-sunt vreo 40 in total...nu numai dp "Fallen" shi ma regasesc in versuri...etc...)..apoi Linkin Park,Praf in Ochi...shi...Dimmu Borgir,Nightwish(nu sunt chiar fana,dar imi plac),Guano Apes,Good Charlotte,Lillix,No Doubt,Rage Against The Machine,P.O.D.(dar aici la fel,nu sunt fana,doar imi plac shi ii ascult...)etc...
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde DeathBride » Dum Iul 11, 2004 8:42 pm

formatia mea preferata... :con: katatonia cred ,mi se pare cea mai cool trupa ever cu toate ca nu ma chiar ma omor dupa perioada cand cantau death metal...imi place insa la nebunie cantecele lor dark metal.Pe urma ar mai urma moonspell,my dieng bride,sentenced,nightwish,anathema etc
Eu sunt copilul rebel din tine
Sunt nebunul care stie ce-i bine
Pentru tine, pentru mine, mai ales pentru tine .
Avatar utilizator
DeathBride
Junior Member
 
Mesaje: 98
Membru din: Lun Iun 07, 2004 11:00 pm

Mesajde weed13 » Dum Iul 11, 2004 9:50 pm

sepultura, da cu max la vocal, nu cu tipu asta green. acum hai sa recunosc ca nu mai ascult asa de mult sepultura, am trecut la chestii mai leji gen napalm death. :D de ce ? pt ca imi place vocea lui max, ritmul dur al pieselor scoase pe vremea aia, batutul absolut genial al lui igor. cainele mi l-am numit dupa max. da din admiratie, nu sa para ca il jignesc pe max cavallera. si pur si simplu, suna extraordinar de fain pt mine. o sa am tot timpu amintiri faine cand o sa aud sepultura.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Tool si Firma "droole"

Mesajde merkaba » Lun Aug 02, 2004 3:12 pm

formatia mea preferata este Tool .. am dat de ei intamplator intr`un reportaj despre o trupa de "balet" si nu numai care spuneau ca presteaza in concerte si pt Tool .. asta a fost prin anu` 92 si de atunci is fana .. deci 12 ani ..

imi plac , si mi se potrivesc versurile si ideile cu modul meu de`a gandi , ma intristeaza si ma fac sa plang , ma inveselesc , ma ung ma inspira ... au fost singurii alaturi carora m`am educat singura cand ai mei nu erau langa mine .. that`s like all da time .. si`i iubesc de 12 ani mai mult k orice p lume .. vb de muzica / concepte / visual images and versuri and everything ... desi din p acate doar de ceva ani , vreo 4/5 apuc sa aflu tot ce ma intereseaza , inainte ne prea avand acces la net foarte mult , sau cat sa`mi satisfaca curiozitatea .. acum mi`e bine si`s happy cu ei .. abia ashtept albumu nou , al 6-lea official ... sper sa`mi indeplinesc unu din cele 2 vise de mica , si anume sa`i vad live ...

a doua mare pasiune ar fi Firma , de care am dat pe atomic acu un an si ceva , si a fost love at first sight ... imi tot puneam si eu si multi altii intrebarea aia tampita de "hai sa fim cool impreuna..dau dovada ca`s iteresant prin faptu ca cred ca pot cunoaste o persoana daca stiu ce muzica asculta" .. si anume "what`s my fave romanian band ... la care de muuulti ani nu zic nimic .. ei bine mi`am gasit acuma sufletzelu pe Firma ... de atunci ii urmaresc cu sufletu la gura si`i ascult de un an cu tot mai mare dragoste ..
am avut , spre deosebire de tool , ocazia sa`i si cunosc personal pe la concerte si`s absolut fascinata de tot ce inseamna Firma ..

the end ..
*emotions and tears *
merkaba
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Oct 27, 2003 8:16 pm
Localitate: Oradea , Romania

Mesajde ConteleDrakula » Sâm Aug 07, 2004 12:03 am

De "afara" - Bon Jovi, Santana, Meatloaf, Richard Marx , Brian Adams si muuulti multi altii. De pe la noi - Holograf , Phoenix, Colibri , etc...
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde usualflow » Mie Aug 11, 2004 12:06 am

Veritasaga. Pentru sensibilitate, profunzime, lirica si maiestria de a modela sample-urile pe beat.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde SatyR » Sâm Aug 14, 2004 12:48 am

N-am o trupa preferata..sunt prea multe care imi plac foarte mult si n-as stii pe cine sa pun pe primul loc, mai ales ca provin din genuri foarte diferite.
Cateva nume care inseamna foarte mult pentru mine ar fii :

A-HA
Depeche Mode
Deine Lakaien
Dead Can Dance
Denez Prigent
Moonspell
Empyrium
Mylene Farmer
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Titina » Sâm Aug 14, 2004 1:14 am

Kittie,Blink-182...uitasem de ei :)
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Joi Aug 19, 2004 8:25 pm

Usual Flow scrie:Veritasaga. Pentru sensibilitate, profunzime, lirica si maiestria de a modela sample-urile pe beat.

Subscriu 100%: VeritaSaga a fost cel mai bun lucru care s-a intamplat vreodata in hiphopul romanesc.
Celorlalti as vrea sa le adresez un mesaj: lasati o clipa prejudecatile legate de acest gen de muzica si ascultati o piesa VeritaSaga. Restul pieselor le veti cauta singuri!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde UnCopilutz » Vin Aug 20, 2004 7:00 pm

Imi place mult Foisorul de Foc,pacat ca s-au despartit!
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori