Au venit, au cantat, ne-au incantat

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Au venit, au cantat, ne-au incantat

Mesajde sin ella » Lun Iul 31, 2006 10:37 am

Dedicam acest thread artistelor, artistilor sau trupelor care de-a lungul carierei au avut un singur hit (sau unul mare si unul, maxim doua mai mititele) cu care au incantat o lume intreaga dupa care au disparut de pe scena muzicala internationala (poate ca unii inca mai scot hit dupa hit in tara lor).

Azi va propunem spre vizionare George McCrae cu Rock your baby, despre care stiu ca a fost luni intregi number one in multe-multe (cca. 82) tari ale lumii in 1974. un zvon: se pare ca de fapt sotia lui trebuia sa inregistreze cantecul, dar cum nu a ajuns la timp in studio, a fost nevoit sa cante el (inainte cantase in cluburi in Florida, inregistrase succese modeste, a cantat si in duet cu sotia lui si era managerul ei). e cineva printre noi care a dansat pe cantecul asta in '74? poate ne impartasiti impresii.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde cr3tz » Lun Iul 31, 2006 11:10 am

un muzician care a avut absolut tot ce si-a dorit a fost mc hammer.hit-ul lui a fost you can't touch this .desi eram mic pe vremea aia stiu ca multi fredonau refrenul.alta melodie care a mai prins cat de cat a fost pray.

din cate stiu eu,el a avut toti banii din lume (ptiu ce expresie de manelist) dar in scurt timp a reusit sa piarda tot.acum locuieste intr-o casuta foarte decenta si mai face din cand in cand cate o reclama.

edit: am mai gasit asta :D
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde sin ella » Lun Iul 31, 2006 3:00 pm

eram mic pe vremea aia


se vede :zambet:. ai uitat "Too legit to quit" care a avut, cred eu, mai mult succes decat Pray.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde cr3tz » Lun Iul 31, 2006 3:41 pm

mie imi place mai mult pray :P

edit pt eye : eu stiam ca mc hammer a facut istorie doar cu you can't touch this :D

uite ce se zice despre albumul lu hammer care a continut can't touch this si pray: "The album eventually went on to become the first hip-hop album to reach diamond status, selling more than 10 million units."

milli vanilli au fost si ei doar one (hai two) hit band?ca eu afara de girl you know it's true uh uh uh si aia cu da vina pe ploaie nu mai stiu vreo melodie de la ei :D

mai jos e un top facut de cei de la vh1 in 2002

edit by eye : cr3tz, strici tot farmecul acestui tred, nu ai inteles nimic din topic, este vorba de piese pe care NOI le-am ascultat, ne-au placut si autorii lor au disparut
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iul 31, 2006 3:46 pm

cr3tz, cred ca sineluta s-a referit la artijti care au pleznit-o duar o data, macsim doo ori in cariera iar din ce jtiu io mc hammer a avut mai multe hituri la vremea lui

io chiar azi venind spre ctza, la un post de radio, am ascultat o piesa de care mi-aduc aminte cu placere, piesa care a spart topurile in anii 78, john paul young - love is in the air

altceva, acest australian nu a mai scos pe piata, una da buna :D


ceva mai devreme, prin anii 74-75, in tuate topurile din lume figura piesa feelings - moris albert. ulterior au cantat-o fel de fel de cantereti si grupuri insa altceva scos de moris albert io n-am mai auzit de-atunci :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Iul 31, 2006 3:51 pm

Aceeasi soarta ca MC Hammer a avut-o si Vanilla Ice... a avut succes cu piesele "Ice Ice Baby", "Play that Funky Music" si "Rollin' in My 5.0", dupa care (mi-a zis mie nocturna :D), s-a dat pe roace si n-a mai avut asa succes. Astia doi rapperi cred ca au avut cat de cat avut un impact asupra ascultatorilor si inca mai tine minte lumea ca au fost candva in top... in rest, din aria rap/hip-hop, dance, disco, etc, sunt enorm de multe exemple de trupe care au scos un hit-doua si s-au dus la fund.

In ceea ce priveste rock-ul, pe moment imi vin in minte Ugly Kid Joe cu "Cats in the Craddle" si "Everything about You", 4 Non Blondes cu "What's Up", Europe cu "Final Countdown" si "Carie", Green Jelly cu "Three Little Pigs", The Connels - 74-75" si lista ar putea continua...

Si ar mai fi o categorie, zic eu... a acelor trupe foarte cunoscute in randul ascultatorilor genului respectiv, dar care s-au impus dpdv comercial cu o piesa care de fapt nu le prea reprezinta. Cum ar fi Kansas - Dust in the Wind, Emerson, Lake & Palmer - C'est la Vie sau Yes - Owner of a Lonely Heart.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde nbm » Lun Iul 31, 2006 4:46 pm

cubule, cred ca paragrafu final ar trebui sa fie un alt thread ;)

la ce propune sinelutza, eu imi aduc aminte de Black - Wonderful Life. si tot aici l-as baga pe Timmy T cu One More Time, desi omu a mai avut inca vreo doua melodii mai cunoscute pe linga asta
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Iul 31, 2006 4:56 pm

e cineva printre noi care a dansat pe cantecul asta in '74? poate ne impartasiti impresii.


vulpita mica si iubita

iti zic io cum dansam pe rock your baby:

trei pasi la stanga linishor
si alti trei la dreapta lor
se prind de maini si se desprind
se-aduna cerc si iar se-ntind
si bat pamantu tropotind
in tact ushor
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde sin ella » Lun Iul 31, 2006 5:15 pm

Bursucel mic si neastamparat, foarte fain :*. dar asa cand dansam noi doi cu Shaki :zambet:?

Misto, nu? nu-i cazul sa-l invidiati pe tip; poate voi o aveti mai mare sau poate aveti masina mai bengoasa... :zambet:

Dansul de mai sus - Zouk - nu e altceva decat ce a mai ramas sau ce a ajuns din Lambada. Kaoma cu Lambada e o alta trupa care a avut singura lovitura. Au mai incercat ei ceva cu Danc,ando Lambada dar nu au reusit nici pe departe sa egaleze succesul primului hit. De asta isi amintesc cu siguranta si pustanii a la cr3tz :P. Si daca tot suntem la lambada poate ca ar fi interesant de stiut ca are la origine multe alte dansuri printre care si merengue si carimbó. pentru curiosi este un articol interesant pe wikipedia in engleza.

Si n-ar putea sa lipseasca de aici ambasadorii muzicii romanesti peste hotare (am uitat michi :zambet: ), O-zone, care au avut un singur mare hit international Dragostea din Tei si apoi au disparut in ozon.

Nu am mai auzit pana acum Feelings interpretata de o femeie. Foarte fain.

Dar ce-ati patit de ma alintati toti pe aici :)?
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde eyewitness » Lun Iul 31, 2006 5:31 pm

Dar ce-ati patit de ma alintati toti pe aici


creca lumea a depasit momentu neplacut al iluminarii forumului cu 7 becuri incandescende deodata si continuu :D

aj adauga aici si melodia da da da a grupului german trio , preloata de pepsi anu asta pentru reclama wc2006. prin anii 83 sau 84 au spulberat tuate topurile europene iar dupe aia tacere
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Lun Iul 31, 2006 5:40 pm

In aceeasi categorie cred ca intra Scott McKenzie cu San Francisco (una dintre melodiile mele preferate), o voce remarcabila, un hit absolut, dar atat... Am vazut ca acum au aparut versiuni house sau dance (ma rog, nu le am cu genul) ale piesei, lucru care, pe de o parte ma bucura pentru ca se pare ca nu degeaba se spune despre astfel de melodii ca sunt "oldies but goldies" si pe de alta parte ma infurie putin pentru ca versiunea house, categoric, nu are nici un farmec (mai ales pentru cei ce stiu originalul).
Ar mai fi piese de acest gen, multe din perioada '60-'70, hituri din prima zi si pana in prezent (The Byrds - Mr. Tambourine Man, The Mamas&The Papas - California Dreamin' etc etc), melodii care, cred io, nu vor muri niciodata... aaaa si Righteous Brothers cu Unchained Melody... Ce frumos!! :D
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde sin ella » Lun Iul 31, 2006 5:49 pm

Righteous Brothers cu Unchained Melody.

unul dintre cele mai frumoase cantece de dragoste
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde cubu » Lun Iul 31, 2006 6:55 pm

[quote="nbm"]cubule, cred ca paragrafu final ar trebui sa fie un alt thread ]
Exact, pai de aia am si spus ca-s alta categorie. :D Dar nu cred ca s-ar inghesui lumea sa scrie, asa ca nu are rost sa deschidem thread. Zic eu.

Alte melodii, ca sa fiu on topic: The Cars - Drive, Shakespeare Sisters - Stay, The Pretenders - I'll Stand by You... si dintre tzaca-paca-pop-disco-dance: Mr. President - Coco Jambo si Jessica Jay - Casablanca.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iul 31, 2006 7:17 pm

cubu scrie:Si ar mai fi o categorie, zic eu... a acelor trupe foarte cunoscute in randul ascultatorilor genului respectiv, dar care s-au impus dpdv comercial cu o piesa care de fapt nu le prea reprezinta. Cum ar fi Kansas - Dust in the Wind, Emerson, Lake & Palmer - C'est la Vie sau Yes - Owner of a Lonely Heart.


cubule, merluc acu, de ce nu incerci ceea ce ti-a sugerat ienbiemu. mie unu ideea mi se pare escelenta. daca prinde ok, daca nu, nu te taxeaza nimeni :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde wwritza » Lun Iul 31, 2006 8:35 pm

Glenn Medeiros cu Nothing's gonna change my love for you.
Ok, recunosc ca l-am fancy pe vremuri. A-)
Dar nu s-a mai auzit nimic de el dupa aceea. Am inteles ca s-a stabilit prin Hawaii, a pus de-o familie si ar fi profesor de muzica la o scoala pe insula.

Toni Braxton cu Unbreak my heart. Idem
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde Pinguinu » Lun Iul 31, 2006 8:49 pm

Right Said Fred - I'm too sexy

Mai e si tanti aia (In-grid) cu Tu est foutu. Deep Blue Something-Breakfast at tiffany's -asta e o piesa care inca imi place, trezeste nostalgii. Atat deocamdata.....
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Iul 31, 2006 10:51 pm

aiule, daca zici matale, asa o sa fac. Da nu azi, ca mi-e lene. Zilele astea. :D

wwritzo, Toni Braxton a mai avut ceva succese inainte si chiar dupa Unbreak My Heart, din cate stiu eu... uite un exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=QY5wub43bNg&search=

Inca neste piese de genul asta: "Runaway Train" a celor de la Soul Aylum si "To Be with You" (care e de fapt cover) + "Wild World" - Mr. Big.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Tatiana » Mie Sep 06, 2006 11:01 pm

hmmm....mie mi-au placut Las Ketchup - Asereje & Kucha las payas (sau cum s-o scrie), T-rio - La chupeta (Mama yo quero), Chichi girls - Chichi girls (cred...)
Avatar utilizator
Tatiana
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Iul 24, 2006 11:00 pm


Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori