De ce exista manele

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde gaga » Mie Mar 02, 2005 10:14 am

piskeshu scrie:fara nici o legatura cu subiectu in cauza!


si daca nu are legatura tu ce te bagi? parca erai iosif sava al manelelor nu al rockului ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Necko » Mie Mar 02, 2005 10:46 am

maneaua e muzica tiganeasca.

zgomotul care insa poarta in mod absolut eronat titlul generic de "manea" nu e muzica tiganeasca. de fapt nu e muzica.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Mar 02, 2005 11:20 am

de fapt nu e muzica.


ba este, asa cum industrialu lu neatza este muzica asa si maneaua este.

si ca sa raspund la tred, manelele exista pt exista cerere pt acest gen muzical si chiar una f mare
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Necko » Mie Mar 02, 2005 11:37 am

dada, maneaua este muzica !

dar tiganeasca. si inca din cea mai autentica si valoroasa muzica tiganeasca. vezi Gabi Lunca - Maneaua . care Gabi Lunca, atunci fro 40 de ani cind o cinta, nu gindea ea ca se va inventa adi minune, gutza si salam fermecatoru sa spurce numele de "manea".

in ceea ce priveste acel "gen muzical" (ptu! ptu! puschia de pe linba mea!) recunosc ca are mare cerere la un anumit public ascultator si pentru asta se epsista. ceea ce e trist.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Mar 02, 2005 11:41 am

ca are mare cerere la un anumit public ascultator


care din pacate este majoritar in cadrul populatiei autohtone
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Mar 02, 2005 1:20 pm

Necko, din faptul ca Gabi Lunca avea o melodie "Maneaua" nu rezulta ca maneaua ar fi muzica tiganeasca. Poate ca si pe vremuri tiganii cantau manele, probabil in sensul propriu al cuvantului (nu stiu melodia, poate facem cumva sa mi-o trimiti, ca-s curios). Asa daca romanashii nostri canta dance sau mai stiu eu ce, se cheama ca dance-u e muzica romaneasca?

Ca veni vorba de Adi l'enfant prodige, ati vazut careva filmul "Gadjo dilo"? Acolo il puteti vedea pe miraculosul pitic cantand muzica tiganeasca.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde DarkWings » Mie Mar 02, 2005 1:21 pm

Exista ca sa ma streseze pe mine :((....nu le suport!!!!!!!!!
"Daca te doare mana vindec-o cu ajutorul unui cutit" Virgil Teodorescu
"Timpul e moarte- spatiul e lupta si miscarea e suferinta" M. Eminescu
I can please only one person per day. Today is not your day. Tomorrow isn't looking good, either
Common Sense Is Not So Common
Avatar utilizator
DarkWings
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Feb 13, 2005 12:00 am

Mesajde Insolens » Mie Mar 02, 2005 2:05 pm

Ca sa te streseze pe tine??

Oh, vai! :nope: Pe mine ma streseaza argumentele astea copilaresti.

Exista fiindca acesta este, fie ca vrem sau nu sa recunoastem, nivelul cultural al romanilor de azi. Ce vor romanii? Sa aiba bani, femei, bautura, tigari, masini, case. Le ai, este bine, ai putere, esti eroul pozitiv, toata lumea te uraste si esti tinta unor 'enteresuri si iar entereusiri'. Nu le ai, visezi la ele, plangi dupa ele, le evoci prin muzica de gen, etc. Asfel se naste manelaria la noi.

Nu prea gandesc romanii/oamenii in afara sferei in care straiesc, iar cei care mai fac asta din cand in cand, lasa la o parte efemritatile precum manelele si se concentreaza asupra lucrurilor care merita. "Fiecare cu ce are!"
Nu?
"Serenity painted death." (Opeth)
Insolens
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mar 02, 2005 11:13 am
Localitate: In cadere libera

Mesajde eyewitness » Mie Mar 02, 2005 2:10 pm

Ce vor romanii? Sa aiba bani, femei, bautura, tigari, masini, case.


aaaa, nu ca americanii, bulgarii, nepalezii sau japonezii vor aflarea adevarului absolut si tind spre apogeul spiritual al eului
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

maneaua

Mesajde Alienor » Mie Mar 02, 2005 2:16 pm

Maneaua exista, cum au spus si ceilalti, pentru ca place, si inca multora.. Fara cerere n-ar fi supravietuit... Probabil ca stereotipia, linia melodica extrem de simpla (2-3 masuri cu n-spe variatiuni), facilitatea compunerii/interpretarii, destinatia clara de muzica de topaiala/dat din buric, care nu necesita mari eforturi de concentrare, perceptie sau intelegere a mesajului :) au facut din manele un gen foarte popular/raspandit.

Nu este chiar muzica tiganeasca. Mie maneaua mi se pare un gen hibrid disco-arabo-balcanic, nu se distinge prin creativitate fiind mai degraba un amestec (talmes balmes cum spunea cineva) al influentelor, rezultatul fiind mixat eventual cu diverse strigaturi si efecte de studio, care mai de care mai frumoase :bleah: ..
Influentele muzicale depind mult de regiunea geografica (ceea ce face ca unele manelele "bucurestene" sa aiba influente din muzica lautareasca ce se canta odinioara in carciumioarele capitalei, manelele moldovenesti sau ardelenesti - din folclorul zonal, etc.).
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde Insolens » Mie Mar 02, 2005 2:20 pm

Manelele sunt ele influentate de muzica orientala sau de ce-or fi, dar sunt versurile sunt nascoite la noi, pe meleaguri mioritice. Printre cuvintele stalcite sunt si cuvinte inteligibile romanesti.
Romanii spun despre ei insisi ca vor sa aiba bani, femei, bautura, tigari, masini, case. Deci, se pare ca americanii, nepalezii, japonezii, etc. au si de data asta ocupatii mai interesante. (Poate chiar ceva filozofie.)
"Serenity painted death." (Opeth)
Insolens
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mar 02, 2005 11:13 am
Localitate: In cadere libera

Mesajde gaga » Mie Mar 02, 2005 2:25 pm

Insolens scrie:Manelele sunt ele influentate de muzica orientala sau de ce-or fi, dar sunt versurile sunt nascoite la noi


sunt sunt, da' nascoite la mine nu-s nu-s ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ^Dark_Angel^ » Mie Mar 02, 2005 2:27 pm

pt.ceeeeeeeeeeeeeeee?????????????????/
k sa-mi bag yo ceva in ele...k sunt naspa...
Avatar utilizator
^Dark_Angel^
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Ian 03, 2005 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Mar 02, 2005 2:29 pm

au si de data asta ocupatii mai interesante. (Poate chiar ceva filozofie.)


LOOOOL
in special americanii o au cu filosofia ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde ^Dark_Angel^ » Mie Mar 02, 2005 2:32 pm

unde p*** mea pot face un thread nou
am ceva important de anuntat
va rog!!!!!!!!!!!
Avatar utilizator
^Dark_Angel^
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Ian 03, 2005 12:00 am

.

Mesajde Alienor » Mie Mar 02, 2005 2:33 pm

Insolens, cred ca se vorbea aici in special despre manea ca gen muzical .. Acum, studierea influentelor pe care nivelul de trai, nivelul cultural si nazuintele unei natii le au asupra versurilor si "mesajului" pieselor e o alta treaba.. (oricum, n-as crede ca versurile astea legate de jmecherie/bogatie/opulenta afisata - "am case si masini, bai dusmanilor v'am facut, re'ati ai dreacu uite ce bani am pa mine" -sunt definitorii exclusiv pentru productiile muzicale romanesti.. ele se regasesc, sub diverse forme, aproape peste tot in lume)
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde ^Dark_Angel^ » Mie Mar 02, 2005 2:40 pm

que?
nu m-am prins!
Avatar utilizator
^Dark_Angel^
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Ian 03, 2005 12:00 am

Mesajde Necko » Mie Mar 02, 2005 2:46 pm

Stefan, maneaua este un cintec si un dans specific tiganesc. Imi pare tare rau ca nu am cum sa iti trimit "Maneaua" cintata de Gabi Lunca. Eu insami nu am ascultat-o de fro 30 de ani. Exista (cine o mai avea) viniluri Gabi Lunca pe care se gaseste aceasta piesa.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde theOffender » Mie Mar 02, 2005 2:47 pm

unde p*** mea pot face un thread nou
am ceva important de anuntat

sa nu care cumva sa-l faci pe tine ca se-mpute ca la S.O.D. ~p

shi daca au venit alienshii, shtim deja...
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Mar 02, 2005 2:56 pm

in alta dezordine, definitzia din dex referitor la manea nici pomeneala de tziganeasca, orientala da.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde ^Dark_Angel^ » Mie Mar 02, 2005 2:56 pm

nu e vb de asta
ce sunteti asa de rai..
va cade vreo mana?
Avatar utilizator
^Dark_Angel^
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Ian 03, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Mar 02, 2005 3:14 pm

~p bonechinooo, ai ozenei, ia-i la educat ce si cum e cu forumu' fanclub, ca nu cred ca au citit regulamentul.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ^Dark_Angel^ » Mie Mar 02, 2005 3:19 pm

ce?
iar nu inteleg..:((
Avatar utilizator
^Dark_Angel^
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Ian 03, 2005 12:00 am

.

Mesajde Alienor » Mie Mar 02, 2005 3:21 pm

Necko, maneaua nu e tiganeasca... Cred ca inceputurile a ce numim noi azi manea sunt de cautat acum vreo 200 ani, pe la fanarioti (cand influentele ei orientale erau mult mai evidente). Evident, ea s-a schimbat de-a lungul timpului in functie de "public" si de alti factori... e un "folclor orasenesc" de inspiratie orientala amestecat cu diverse, in functie de cererea publicului si de muzicile la moda de-a lungul timpului. Asa se face ca multe manele au semanat intrucatva cu muzicile lautaresti cantate prin carciumi.. Linia melodica a muzicilor lautaresti fiind, in mare parte, tiganeasca iar interpretii - mai mult sau mai putin ambulanti - fiind, in mare parte, tigani, s-a ajuns la asimilarea celor doi termeni :"muzica tiganeasca"/"manele" (asimilare gresita, cred eu).
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde cubu » Mie Mar 02, 2005 5:26 pm

nocturno, definitiile sunt de luat in considerare, dar nu sunt batute in cuie. Deci sunt discutabile. Cat despre ce am zis eu mai inainte, nu cred ca m-am facut bine inteles. In timpul migratiei lor, tiganii au imprumutat din folclorul altor popoare, asta e la mintea lu Batman. In momentul in care s-au stabilit intr-un loc, influentele respectivului popor au fost mai puternice, dar au ramas si cele vechi. Si orientale, si balcanice, etc, depinde pe unde au fost. Aceasta muzica, teoretic, nu se poate defini, dar este denumita generic: muzica tiganeasca, manea. Pe romanii de acum jde sute mii miliarde de ani, (inainte de fanarioti), cand au auzit pentru prima oara aceasta muzica, "i-au lovit" influentele orientale pentru ca ies cel mai bine in evidenta, si astfel au aparut definitii ca cea din DEX. Simplu.
Luand la puricat alte rationamente de pe aici, ajungem la o conluzie absurda, aceea ca muzica populara romaneasca nu e romaneasca, chiar daca e cantata de interpreti romani. Pai de ce? Pentru ca romanii, chiar daca nu au fost un popor nomad, au in muzica lor influente de tot felul, printre care si bizantine si, as zice eu, ceva din muzica popoarelor din nord. Deci, cum e pana la urma?
Despre manelele din ziua de azi nu mai zic nimic, am zis mai sus si cred ca am fost destul de clar.

later edit erata: In loc de "romanii de acum jde sute mii miliarde de ani" ----> "locuitorii de acum jde sute mii miliarde de ani ai actualei Romanii".
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Mar 03, 2005 9:22 am

cubule, deci nu.
o conluzie absurda, aceea ca muzica populara romaneasca nu e romaneasca,

ai sa-tz dau un ecsemplu, loat aleator, ba chiar extrem: Maria Tanase a cantat muzica populara romaneasca, Maria Dragomiroiu nu canta muzica populara romaneasca, la fel, aia "mare artista" fata cu paru de foc a avut la un momendat o tentativa de a nu canta muzica populara, deshi iea asta pretindea. cuvantu kitsch itz spune ceva ? pseudoarta sau arta de prost gust ?
muzica tiganeasca, manea.

lautarii tzigani, aia autentici, care ai fi tu uimit sa shtii ca danshii canta dupa note, presteaza muzica tziganeasca, niciodata manele.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Joi Mar 03, 2005 9:57 am

nocturna scrie:ai sa-tz dau un ecsemplu, loat aleator, ba chiar extrem: Maria Tanase a cantat muzica populara romaneasca, Maria Dragomiroiu nu canta muzica populara romaneasca, la fel, aia "mare artista" fata cu paru de foc a avut la un momendat o tentativa de a nu canta muzica populara, deshi iea asta pretindea. cuvantu kitsch itz spune ceva ? pseudoarta sau arta de prost gust ?.

nocturno, nu te lua de amanunte, ia-te de esential. Eu ma refeream la multele influente din muzica populara, nu neaparat la cine o canta. Am preluat o idee de pe aici si am aratat de ce cred eu ca e gresita. Ce incerci tu sa zici acolo e deja alta discutie.
nocturna scrie:lautarii tzigani, aia autentici, care ai fi tu uimit sa shtii ca danshii canta dupa note, presteaza muzica tziganeasca, niciodata manele.

Nu pun pariu cu tine, c-o sa pierzi. I-am auzit cu urechile mele pe aia din Clejani, cum dracu ii cheama, recunoscand ca ar canta si manele. Si mai e unu, tot un lautar cu ghiul si care se imbraca in costum, care, la fel, a zis ca pe la nunti ii scapa greucean. Cat despre ce zic Medelin si lautarii astia ipocriti referitor la actualele manele, io cred ca-s doar barbi, se folosesc de tot felul de argumente, pentru ca, pana la urma, e in joc mandria lor de tigani.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Mar 03, 2005 10:24 am

esentzialul l-am spus deja: kitsch !
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Mar 03, 2005 10:32 am

cubule, luminate in ale muzicii de tuate felurile , jenurile si orientarile, caruia pana si sodilicutzicu ar trebui sa-i manance din palma, tzin sa te-anuntz cu profund respect si condescendentza ca pe acest tred BATZI CANPII

multumesc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Joi Mar 03, 2005 10:41 am

cubu scrie: I-am auzit cu urechile mele pe aia din Clejani, cum dracu ii cheama, recunoscand ca ar canta si manele.

Hm..
eu am fost la o nunta acum 4 luni (la care canta taraful din Clejani & co.) si au fost RUGATI sa cante manele (de un invitat) si au spus: (e motamo) "ne pare rau, pentru d`astea folositi casetofonu`".

Ar fi trist daca ar recunoaste , totusi, ca ar canta si manele...
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori