De ce exista manele

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde Fester » Joi Oct 24, 2002 12:39 am

Am fost la Sziget vara asta unde am stat o saptamana pe intreaga durata a festivalului si desi erau zeci si zeci de surse de muzica nu am auzit acord de manea sau muzica turceasca, greceasca. No comment!

Deja incep sa ma intreb de calitatea genelor noastre de romani.
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Mesajde 2PAC » Vin Oct 25, 2002 10:03 am

bah nu ascult dar la un baieram merge de minune cred
Grab your glocks when you see 2pac
Call the cops when you see 2pac...
Avatar utilizator
2PAC
Junior Member
 
Mesaje: 244
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

Mesajde xumbech » Mar Oct 29, 2002 8:53 pm

Vad ca manelele sunt urate de multa lume.
Ele exista pentru petreceri, chefuri, dar nu pentru discoteci si pentru dat la maximul la orice ora. Cine vrea sa asculte manele, sa asculte pentru el.
Mai exista manele si pentru acea masa de oameni, carora le plac. Sunt multi aceia.
Oricat de proaste ar fi, totusi nu exista degeaba.
Daca nu ar fi existat manele, oare tiganii ce-ar fi ascultat?Mai dureros este ca printre ascultatori sunt si multi romani.

Mie unul, nu-mi plac deloc si nici n-or sa-mi placa vreodata.
xumbech
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Oct 25, 2002 6:34 pm
Localitate: Brasov

Bine zis!

Mesajde Pirtea Sorin » Mie Oct 30, 2002 4:15 pm

Initial trimis de xumbech
Vad ca manelele sunt urate de multa lume.
Ele exista pentru petreceri, chefuri, dar nu pentru discoteci si pentru dat la maximul la orice ora. Cine vrea sa asculte manele, sa asculte pentru el.
Mai exista manele si pentru acea masa de oameni, carora le plac. Sunt multi aceia.
Oricat de proaste ar fi, totusi nu exista degeaba.
Daca nu ar fi existat manele, oare tiganii ce-ar fi ascultat?Mai dureros este ca printre ascultatori sunt si multi romani.

Mie unul, nu-mi plac deloc si nici n-or sa-mi placa vreodata.


Nici nu ºtiu ce-aº mai putea adí£uga la mesajul í£sta. Spune tot ce se poate spune despre infecí¾ia asta muzicalí£.
Poate c-ar mai fi totuºi ceva: acea masí£ de oameni este in continuí£ creºtere, deºi mulí¾i cred contrariul, cí£ nu prea se mai ascultí£ manele. Se ascultí£ la greu, la din ce in ce mai greu! ªi e trist cí£ nu se face nimic pentru oprirea difuzí£rii manelelor de la balcon sau din maºini la volum maxim, atunci cand ai mai mare chef sí£ dormi. Dar ce spun eu? Noi avem politicieni capabili, dom'le, de exemplu nea Gicí£ Pruteanu, care dau legi intr-adeví£r utile...
A fost o incercare de amendare a celor care ascultí£ muzicí£ la bloc la volum maxim. Nu ºtiu care praf s-a ales de legea aia. Dar manelele urlí£ nestingherite in locuri publice.

xumbech, dací£ eºti intr-adeví£r din municipiul Braºov, atunci eu, ca bucureºtean, ií¾i spun cí£ nici nu ºtii ce norocos poí¾i fi cí£ locuieºti acolo. Dací£ aº primi azi o ofertí£ de muncí£ Ã‚Âºi o casí£ in Braºov, maine aº veni acolo. Cu primul tren.

Felicití£ri pentru locaí¾ie ºi pentru mesaj! :o
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ombladom » Joi Oct 31, 2002 7:16 pm

Manelele sunt numa melodii cu inspiratie orientala care au avut mare succes la inceput, cand au aparut dar incet incet scade interesu lumii. Mai nou am auzit ca Adrian Copilu face muzica house :) Oricum sunt unele manele destu de bune pe care le-as asculta la o petrecere dar cine merge cu mine in masina rar o sa auda manele.
ombladom
 

Mesajde Fester » Joi Oct 31, 2002 11:02 pm

Pentru cei care se plang ca nu au ce asculta la bautura respectiv la chef exista muzica lautareasca veche de pe vemea cand maneaua inca nu-si aratase fata pocita. Nici nu pot sa compar muzica lautareasca (Romica Puceanu, Gabi Lunca, etc) cu maneaua.
Desi pare o apropiata legatura intre cele doua genuri diferenta e uriasa, de exemplu o Gabi Lunca va asculta si un doctorand pe cand o manea....no comment.
Fester
Junior Member
 
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 10:45 pm
Localitate: Otherwhere

Mesajde dEpEchEmIND » Joi Oct 31, 2002 11:13 pm

Azi a tras maica-mea de pe net nishte manele sa ascultam si sa ne distram cu versurile ultra-idioate:lol:.Pe mine ma durea capul ca a dat muzica tare si faptul ca daca trece vreun vecin prin dreptul ushii s-ar minuna, ca de obicei se aude numai muzica buna de la mine. :o
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Ca sa polueze aeru` si mintile nestiutoare

Mesajde I`mPerfecta » Lun Ian 17, 2005 5:08 pm

manelele =o gluma proasta a zilelor noastre....Eu le propun celor care asculta asa ceva sa asculte si alte genuri si cel mai probabil ca isi vor da seama care e diferenta(asta daca ii duce capu`). Aaa si sa nu deviez de la subiect :Manelele exista ca sa avem noi cei care nu asculta asa ceva,mereu un argument contra:)

Eu am ascultat manele,pt ca sa pot zice ca sucks,voi ati ascultat?Eu cred ca pt a zice ca e intr-un fel sau altu` tre sa stii intai despre ce e vorba.
Da` ca s-o dau pe fata manelele mi-au facut viata amara de cand tre sa le suport in fiecare zi din cauza barului din fata blocului in care ,normal , toti betivanii isi plang de mila pe manele:)
Anyway ..libertatea de alegere

hiuuu...noroc ca mai exista si muzica adevarata
Some things will never change
I`mPerfecta
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 17, 2005 4:12 pm
Localitate: Heaven

Mesajde piskeshu » Lun Ian 17, 2005 5:18 pm

Mie imi plac manelele si ma bucur ca exista. Si sunt f. destept. Cum explici tu domnisoara Prefecta?

P.S. manelele nu-s o gluma! Gluma esti tu!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

rusinica:)

Mesajde I`mPerfecta » Lun Ian 17, 2005 5:23 pm

2PAC scrie:bah nu ascult dar la un baieram merge de minune cred

Vezi ca il superi pe 2pac:P. :u ...Se intoarce in mormant daca aude ca ce muzica mai asculti in afara de 2pac(care banuiesc ca asculti de vreme ce ai ti-ai pus nicku` 2pac:P)
Da` e de apreciat ca ai scris 'cred' care te mai scuteste de vina:)
dont` hate me because of that pls: ;j
Some things will never change
I`mPerfecta
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 17, 2005 4:12 pm
Localitate: Heaven

Mesajde I`mPerfecta » Lun Ian 17, 2005 5:27 pm

piskeshu scrie:Mie imi plac manelele si ma bucur ca exista. Si sunt f. destept. Cum explici tu domnisoara Prefecta?

P.S. manelele nu-s o gluma! Gluma esti tu!

Ma repet:)...:libertatea de alegere si de exprimare:P
think about it

E plin de celule gliale in creierasu` tau...e posibil sa ma innec:)...mayday mayday
Peace dude..k?...e loc sub soare pt toti
Some things will never change
I`mPerfecta
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 17, 2005 4:12 pm
Localitate: Heaven

Mesajde I`mPerfecta » Lun Ian 17, 2005 5:31 pm

piskeshu scrie:Mie imi plac manelele si ma bucur ca exista. Si sunt f. destept. Cum explici tu domnisoara Prefecta?

P.S. manelele nu-s o gluma! Gluma esti tu!

aa si PREFECTA? sau Perfecta?:P uf uf 'agramaticalitatile 'astea(vorba renumitului si fabulosului costi ionita),daca nu ma insel
Some things will never change
I`mPerfecta
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 17, 2005 4:12 pm
Localitate: Heaven

Mesajde piskeshu » Lun Ian 17, 2005 5:33 pm

Manelele exista din cauza celor ca tine!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

hihi

Mesajde I`mPerfecta » Lun Ian 17, 2005 5:40 pm

piskeshu scrie:Manelele exista din cauza celor ca tine!

Waw...lovitura sub centura:)))))))...Da` eu am auzit o vorba din batrani care zicea ca atunci cand zici ceva dai si argumente ca sa demonstrezi ca ai dreptate.Poate imi explici si mie ce vroiai sa zici prin asta..n-ar fi rau
Menelele exista ca sa iti completeze golul care ar fi trebuit umplut cu alte genuri de muzica,mult mai avansate.

And watch out cause is gettin` personal:)
Some things will never change
I`mPerfecta
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 17, 2005 4:12 pm
Localitate: Heaven

Mesajde eyewitness » Lun Ian 17, 2005 5:42 pm

imperfecto, regula forumului presupune sa nu postezi doo sau mai multe posturi succesive in mai putin de 3 ore. in dreapta jos ai butonu edit. foloseste-l pentru adaugiri, modificari, editari. fiind totusi la inceput pe forum te iertam dar la prima abatere de acest gen vei primi avertisment.

sugestie, inainte de a posta citeste regulamentul forumului

multumesc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Lun Ian 17, 2005 5:44 pm

N-am vrut sa zic nimic, am vrut sa sune bombastic sa-ti macini tu creierasii aia roz cu funditza alba. Manelele exista pentru ca exista cerere de manele, ai inteles amu? io ma numar printre cei care asculta manele si ma mandresc cu asta!

Manelele rules!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde h0va » Lun Ian 17, 2005 7:52 pm

manele iezista penca alfel ierea shomeri vali vijeliosu shi florin fermecatoru'..sh'ashtea dak nu munceshte, te face la buzunare in 102, in aceste conditii mai bine sa munceshte in studio shi sa face nejte muzica d'aia cu dushmani, parai shi fetitze..

deci da, ie bine ca egzizda shi eo creca cacand iereau adam shi ieva in RAI (1,2 sau 3) shi tragea la masea adam o lua pe ieva la un "eo cu tine, tu cu mine..(clap, clap, clap)", la o feliere cva..
|

|

|

|

____________________________________|
|
|
\ /

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde v1n3ri » Lun Ian 17, 2005 8:33 pm

Hai ma, ce e alea manili? Manili sau muzica de moment. Ca altfel cu face tataee Gutza albumu' 23? Altii stau un an la un album si ala scoate deja nr 23? Sau is mai multe? Alea se stiu dupa numar, nu au un nume de album ceva.... In 5 min scriu si io niste verse de manea, ce naiba... :)
Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur.
E o onoare sa fiu ignorat de gabuba.
Avatar utilizator
v1n3ri
Junior Member
 
Mesaje: 541
Membru din: Lun Noi 29, 2004 12:00 am

Mesajde bazac » Lun Ian 17, 2005 9:15 pm

Buna la toata lumea.

Din ce manele am ascultat eu – putine e drept, ca New York-ul nu-i Bucurestiul, THNX GOD! – am ajuns la urmatoarea concluzie:

1) Linia melodica a manelelor: AIUREA; un talmes-balmes NE-INSPIRAT de muzica tiganeasca, turceasca, arabeasca,
spanioleasca (rumbas gitanas) si, era sa uit... muzica populara romaneasca.

2) Virtuozitatea instrumentistilor: intre modesta si sub-modesta.

3) Calitatea vocii solistilor: de la mediocra in jos; OK, cu FOARTE putine exceptii.

4) Calitatea versurilor... stiti prea bine.

5) Calitatea inregistrarii: sub orice critica. Dinamica pieselor este modesta iar frecvente lipsesc cu duiumul. Deci sunet = kk mak.

Cam asta e.

Daniel din New York.
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde catharsis » Mar Ian 18, 2005 1:05 am

la 2 si 3 nu prea ai dreptate: nu poti spune ca minune sau cum il cheama acum nu are voce sau ca unii instrumentisti nu sunt talentati.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde bazac » Mar Ian 18, 2005 1:21 am

>la 2 si 3 nu prea ai dreptate: nu poti spune ca minune sau cum il cheama acum nu are voce

Chiar n-ai vazut: “OK, cu FOARTE putine exceptiiâ€Â
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde Red_Mustang » Mar Ian 18, 2005 1:33 am

Deci parerea mea e ca manelele au fost inventate pentru a imi face mie nervi :)) asta k gluma ... Si nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar tipul de muzica e pentru oamenii prosti ... saraci de creier :))
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

De Ce Exista Manele?

Mesajde Max Him » Mar Ian 18, 2005 1:43 pm

Am sa raspund si eu la intrebarea thread-ului:
DE CE EXISTA MANELE ?

Din punctul meu de vedere raspunsul e simplu:
manelele exista pentru ca acestea sunt un produs al cererii si ofertei pe piata muzicala.
La urma urmei un produs nu ar exista pe piata daca nu s-ar cere si nu ar fi cumparat. In plus, ca fiecare produs are o ANUMITA UTILITATE pentru un ANUMIT SEGMENT DE PIATA si sa nu uitam, evident o ANUMITA PERIOADA DE VALABILITATE. :t :t :t
Cu alte cuvinte ca orice curent muzical si acesta vine si... pleaca. :bye:
Raman nostalgicii. ;e
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde bgirl_2D » Mie Ian 19, 2005 5:56 pm

P mine nu ma deranjaza manelele pt k nu askult pur si simplu..ma fak k naud..Da mi se pare aiurea k majoritatea raperilor din buc carei cunosk askulta si manele:(..sau eventual se dau rapperi da askulta numai manele..wtf...
Avatar utilizator
bgirl_2D
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Ian 09, 2005 12:00 am

Mesajde I`m With You » Lun Ian 31, 2005 7:40 pm

Well...Mi se pare o intrebare prosteaca.Atata timp cat vezi 10000 de tineri,oameni (kiar)maturi care asculta acest gen,cred ca nu mai are rost aceasta intrebare.Manelele nu ar fi existat,daca din prima clipa a aparitii lor nu ar fi fost atat de "bune",de comerciale.Ea nu s-ar fi extins,dar daca lumea cere acest gen...n-ai ce face!Credeti ca manelishtii nu cashtiga bine din fabricarea "hiturilor" ?
BadJoke!!
I'm Slim Shady, yes I'm the real Shady
All you other Slim Shadys are just imitating
So won't the real Slim Shady please stand up,
please stand up, please stand up?
Avatar utilizator
I`m With You
Junior Member
 
Mesaje: 534
Membru din: Vin Sep 26, 2003 11:00 pm

Mesajde me-julie » Lun Ian 31, 2005 11:23 pm

manelele exista pentru a se putea face un grad de comparatie intre muzica buna si muzica proasta;y

si oricum deja nu se mai asculta asa mult ca inainte .deja "perioda de valabilitate"s-a dus.yeeee:lol:
Some people are afraid to die so they never begin to live...
Avatar utilizator
me-julie
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Sâm Ian 15, 2005 12:00 am

Mesajde dEpEchEmIND » Lun Ian 31, 2005 11:45 pm

Manelele exista pentru ca si natzia tziganeasca exista. Dar si pentru ca romanu' si tzaganu sunt buni fratzi de breasla ca s-a apucat si romanashu nostru de tanguieli despre bani si dusmani pentru bani. Credetzi ca daca se ducea maria sa Adi de Vita prin Germania sau prin Italia mai avea palate cu jdemii de camere si turnuletze, mertzane si piscine(pe care ma cam indoiesc ca le foloseste, de frica sa nu se duca strat bun de jeg)? Nu prea cred ca facea mai mult decat sa bage mana printr-un buzunar sau vreo poseta, sau vreo soseta, ca-i mai aproape de inaltimea lui si sfarsea prin parnaie.
Romanashii vor sa aiba inima albastra, ca sa le dea sange albastru.(prostii iau expresia asta la propriu)
Ce, in alte tzari europene sau americane, sau..ma rog.. se mai asculta asa ceva?

L8 edit: se pare ca asta n-a fost primul meu post de pe threadu asta. :lol:
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde HotSweetMilk » Mie Feb 09, 2005 9:55 pm

Manelel exista pt ca sunt destui oameni care le asculta:).da,imi dau seama k nu este un raspuns fff coerent.exista pt k dupa ce bei ca p[orcu simti nevoia sa t vezi mai imortant decat dusmanii.
exista pt k sunt multi oameni care traiesc in mizerie si simt nevoia sa asculte ceva c ii inveselleste si care probabil ii reprezinta.
si mai exista pt k nu e alt gen d muzik a caruii interpret sa castige 65000 euro in noaptea d revelion.
pana una alta fiecare asculta c vrea si ce il reprezinta,pt k asa cum noi dam c ne place la maxim ,manelistii au si ei dreptul sa dea la maxim manelele lor.cum p noi n enerveaza cand au ei la maxim muzik si p ei ii enerveaza cand asculta muzik in alte limbi,pt ei necunoscute!
HotSweetMilk
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Dum Ian 16, 2005 11:23 pm
Localitate: acasa

Mesajde capu' » Vin Feb 25, 2005 2:52 pm

manele exista atat timp cat oamenii nu au alte exemple in tara asta de kkt si in prostia lor se indreapta spre manele pt k : vor sa aiba bani,vor sa aiba femei,valoare,sa fie smecheri si sa petreaca toata viata ... nu au nimic din toate astea,dar spera k tampitii k o sa o duca mai bine daca beau un rachiu si asculta manele la maxim. sfatul meu : LA MUNCA bah !!!!!!!!!!!!!!!!!! lasati tziganeala ...
capu'
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 26, 2005 11:37 pm
Localitate: romania

Mesajde piskeshu » Vin Feb 25, 2005 2:56 pm

Deci nu te mai lua de manele, daca nu stii ce vorbesti!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron