Ce trupe canta numai pentru bani

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde Zgubilici » Dum Mar 31, 2002 4:22 pm

pai banuiesc ca majoritatea stiu despre cine e vorba, dar nu am mai auzit de vreo formatie facand una ca asta!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde rrb » Lun Apr 01, 2002 10:35 pm

Initial trimis de Zgubilici
Mai bine ai mai fi meditat tu domnule Raul asupra sensului acestei intrebari. SI fiindca tot veni de subiectul web-mastering-ului tau, si anume minunatele Andre, uite un exemplu cat se poate de clar de cantat pentru bani!
Nu stiu daca esti la curent dar domnisorele au avut de curand turneu in Germania si pe langa cele cateva concerte oficiale, si-au aranjat ele repejor treburile astfel incat sa iasa tot la doua-trei spectacole pe noapte.
Nu sunt multumite de casa de discuri din cauza unei slabe promovari(?). Deviza lor este: scoatem hit dupa hit, nu-i lasam deloc sa respire, ii intoxicam cu muzica noastra si apoi ne umplem de bani!

auzi tu nici macar nu sti care e faza cu casa de discuri. Eu stiu fff bine dar din motive obiective nu le spun. Auszi de ce mafia, 3se au plecat de la cat pt caei nu dau un ban pe nici o formatie doar pe voltaj si inca cateva.
Ma trezesc plangand cu tine-n gand
Oare stii cat mi-e de dor?
As vrea sa pot zbura iubirea mea
Pana dincolo de nori.
rrb
Junior Member
 
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Oct 06, 2001 9:23 pm
Localitate: Romania-Satu Mare

Mesajde Zgubilici » Lun Apr 01, 2002 10:52 pm

Aha, deci tu chiar ai creier dar nu vrei sa arati ca stii sa-l folosesti!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde darkshines » Sâm Apr 06, 2002 5:09 pm

daca as sta sa enumar toate formatiile romanesti care canta numai pentru bani cred ca acest post ar deveni cel mai lung din tot forumul.95% din toate formatiile sunt pur comerciale.
nimeni nu canta live , nimeni nu pune suflet in melodii.
piata muzicala este saturata cu albume pe care gasim 4-7 melodii din care cel putin 2 sunt remixuri.melodii banale cu aceeasi teme uzate : "te iubesc","te urasc","mi-e dor de tine","vino la mine" etc
nici macar nu se obosesc sa nu faca greseli gramaticale in putinele versuri ce se repeta pana innebunesti.
la capitolul voci , iar nu e bine.ce inventie minunata e sintetizatorul,nu?si daca ne folosim vocile asa frumos precum andreea balan astfel incat atunci cand atingem do2 se sparge totul din imprejurmimi (in principal timpane si geamuri)....
si ne chinuim asa mult sa dam din gura si in paralel sa miscam frumos din fund etc...
n-avem ce sa facem.asta e.ei sunt multi si fara gust in materie de muzica.si de aceea formatii din-astea au atata succes.
we love romania :)

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Sâm Apr 06, 2002 5:53 pm

Pai in primul rand noi (adica populatia oficiala din Romania) suntem de vina pentru supra-mediatizarea si in primul rand existaenta acestor asa zise "formatii".
Sunt un numar mare de formatii care se pricep la ceea ce fac, depun suflet in creatiile lor si pentru toti acestia port un mare respect. Dar ele nu prea au loc pe ecranele televizoarelor, din cauza astora de doi lei care se prostitueaza cu versuri stupide in goana dupa bani.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde darkshines » Sâm Apr 06, 2002 7:18 pm

Initial trimis de Zgubilici
Pai in primul rand noi (adica populatia oficiala din Romania) suntem de vina pentru supra-mediatizarea si in primul rand existaenta acestor asa zise "formatii".
Sunt un numar mare de formatii care se pricep la ceea ce fac, depun suflet in creatiile lor si pentru toti acestia port un mare respect. Dar ele nu prea au loc pe ecranele televizoarelor, din cauza astora de doi lei care se prostitueaza cu versuri stupide in goana dupa bani.


zguby asta am zis si eu in postul de mai sus.de vina sunt cei fara gust in materie de muzica.daca LOR le place orice kkt gen andre,ackent s.a. , si ei CUMPARA cd-uri si casete e logic
ca [virgula?] casele de discuri scot si mai multe trupe de genul asta pt a se imbogati.iar noi stam deoparte si privim cum industria muzicala romaneasca se duce draqului.
iar trupele ce se chinuie si pun suflet in muzica lor nu au nevoie sa fie mediatizate precum andre &co , pentru ca muzica lor se desprinde de toate tampeniile comerciale, fara reclama .

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Sâm Apr 06, 2002 8:46 pm

am inteles ce ai vrut sa spui, numai ca generalizand atata ca la noi nu exista muzica buna,parca te apuca o stare de deprimare.asa ca am mai adus si eu niste completari,prefer sa pun accent mai mare pe muzica buna, fie ea cunoscuta sau nu, sa o apreciez pe asta mai mult decat sa o critic pe cealalata...
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde K-gula » Mar Apr 23, 2002 6:42 pm

Initial trimis de rrb

auzi tu nici macar nu sti care e faza cu casa de discuri. Eu stiu fff bine dar din motive obiective nu le spun. Auszi de ce mafia, 3se au plecat de la cat pt caei nu dau un ban pe nici o formatie doar pe voltaj si inca cateva.


nu ai nici un fel de dreptate. BUG si 3SE inca sunt la CAT, insa si-au creat propriile label-uri.

as fi vrut sa-ti dau creptate dar ete ca nu pot.

K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde K-gula » Mar Apr 23, 2002 6:46 pm

Initial trimis de Sopra Tutt1
Blondy
Ackent
Asia
Candy
Ro-Mania
majoritatea formatiilor hip-hop

- toti o fac pentru bani... parerea mea.

PS: mai am ceva pe lista (dar am sa le adaug mai tarziu - ca sa mai strang posturi, sau nu pot sa le scriu... prietenii stiu de ce :D)


merci pt. ajutor. te contrazic. in romania sunt multe trupe de HH insa dintre acestea exista 5-6 care canta pt. bani. restu` o fac din placere. deci nu exista o majoritate in HH care sa cante pe bani.

eu o fac.

K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde Shakalul » Joi Mai 09, 2002 3:26 pm

Initial trimis de K-gula


merci pt. ajutor. te contrazic. in romania sunt multe trupe de HH insa dintre acestea exista 5-6 care canta pt. bani. restu` o fac din placere. deci nu exista o majoritate in HH care sa cante pe bani.

eu o fac.

K-gula.



Mah, tu esti chiar K-gula care a fost la R.a.c.l.a?
Shakalul
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 15, 2002 4:51 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde K-gula » Joi Mai 09, 2002 5:40 pm

Initial trimis de Shakalul



Mah, tu esti chiar K-gula care a fost la R.a.c.l.a?


asa din cand in cand mai practicam si acest sport ;)

ramane intre noi ;)

K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde Black Beauty » Joi Mai 09, 2002 11:44 pm

hai ca-i misto faza... n-are voie omu sa-si spuna cum vrea?
eu, de exemplu, daca mi-as fi spus Hyena, as fi fost intrebata daca sunt el?
btw: nu ai fost la R.A.C.L.A., asa-i? looooooool..... ;)
=Crows bring the spring=
R.I.P.
Avatar utilizator
Black Beauty
Junior Member
 
Mesaje: 293
Membru din: Mar Iul 31, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Mai 10, 2002 12:44 am

Pisica...interesant da cine e"Hyena"asta?Numele pare cunoscut....e cumva membru in una din formatziile alea obositoare de ale caror "hit-uri" ne lovim mereu(sau mai bine zis ne lovesc ele pe noi)?
Te rog foarte frumos shi insistent sa imi raspunzi la intrebare pentru ca altfel nu o sa mai apuc sa dorm la noapte....
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Mai 10, 2002 11:37 am

Pisico, K-gula e chiar K-gula, stai fara liniste.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Black Beauty » Vin Mai 10, 2002 6:44 pm

Initial trimis de Rolf
Pisico, K-gula e chiar K-gula, stai fara liniste.

oricum, nu prea le am cu trupe dintr-astea :) sorry...
=Crows bring the spring=
R.I.P.
Avatar utilizator
Black Beauty
Junior Member
 
Mesaje: 293
Membru din: Mar Iul 31, 2001 11:00 pm

Mesajde Black Beauty » Vin Mai 10, 2002 6:46 pm

Initial trimis de MiG29
Pisica...interesant da cine e"Hyena"asta?Numele pare cunoscut....e cumva membru in una din formatziile alea obositoare de ale caror "hit-uri" ne lovim mereu(sau mai bine zis ne lovesc ele pe noi)?
Te rog foarte frumos shi insistent sa imi raspunzi la intrebare pentru ca altfel nu o sa mai apuc sa dorm la noapte....

Serban de la Animal X...;) sper ca era o gluma...:p
=Crows bring the spring=
R.I.P.
Avatar utilizator
Black Beauty
Junior Member
 
Mesaje: 293
Membru din: Mar Iul 31, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Vin Mai 10, 2002 7:56 pm

Initial trimis de Pisica

Serban de la Animal X...;) sper ca era o gluma...:p


apropo de formatii comerciale :D

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

artistii sunt artisti si peste 100 de ani

Mesajde SOD » Vin Mai 10, 2002 8:35 pm

in romania trupele care canta pt. bani sunt peste tot.unde te uiti dai de trupe,formatii,grupuri vocal instrumentale,banduri,orchestre sau cum vreti voi sa le ziceti ce presteaza pt. bani,lovele,cascaval,parai,coco,bistari,etc.ar trebui sa se faca un top cu sumele de bani cerute de trupe pentru o prestatie live/playback, dupa necesitati.atunci ne-am da seama care canta cu adevarat pt. bani si care canta pt. a supravietui,care este constient de valoarea lui sau care cere bani ca asa merge piata.ce ziceti?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Black Beauty » Vin Mai 10, 2002 11:54 pm

Nu cred ca toate trupele care credeti voi canta numai pt. bani... Sunt multi care o fac din placere, asa ca nu mai spuneti ca astfel de trupe canta numai pt. bani... De exemplu, Animal X, 3SE, s.a. Ei nu o fac doar pt. bani si asta e sigur... :p
=Crows bring the spring=
R.I.P.
Avatar utilizator
Black Beauty
Junior Member
 
Mesaje: 293
Membru din: Mar Iul 31, 2001 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Sâm Mai 11, 2002 12:03 am

ba mie nu mi se pare asa de sigur!
de ce au cate 4-5 concerte pe noapte in serile de vara pe litoral? pentru a fi mai aproape de public?! sau ca sa-si construiasca vile?
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde SOD » Sâm Mai 11, 2002 12:03 am

Initial trimis de Pisica
Nu cred ca toate trupele care credeti voi canta numai pt. bani... Sunt multi care o fac din placere, asa ca nu mai spuneti ca astfel de trupe canta numai pt. bani... De exemplu, Animal X, 3SE, s.a. Ei nu o fac doar pt. bani si asta e sigur... :p

fara suparare!
ori ai gresit dozele ori trebuie sa-ti schimbi medicamentatia!
de fapt ai dreptate.nu canta pentru bani ci EXCLUSIV PENTRU BANI.sau tu ce credeai?ca duta ii produce pe lighioane x asa,de amoru' artei muzicale? sau pe dulcicile de candy?da-ti un cap in gura,musca-ti limba si nu mai abera bre,pe posturi serioase.posteaza la cartoon ca acolo e viata roz tot timpu' si animalele castiga intotdeauna.
si mai e si ziua ta pe deasupra.te-ai facut de bacanie.La multi ani si sanatate!
si cu asta basta.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Sâm Mai 11, 2002 5:17 pm

Initial trimis de Pisica
Nu cred ca toate trupele care credeti voi canta numai pt. bani... Sunt multi care o fac din placere, asa ca nu mai spuneti ca astfel de trupe canta numai pt. bani... De exemplu, Animal X, 3SE, s.a. Ei nu o fac doar pt. bani si asta e sigur... :p


saracutza de tine ... :cry:
another lost soul...

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Sâm Mai 11, 2002 5:57 pm

trupa domnul problema! o tampenie de muzica, un imbecil cu mari impresii de gigolo!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Shakalul » Sâm Mai 11, 2002 9:32 pm

In sfarsit aduce cineva vorba si de cacatul asta. Unul dintre cei mai pseudo "artisti" de la noi. Ma intreb daca agraeaza cineva ceea ce face el
Shakalul
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 15, 2002 4:51 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Zgubilici » Dum Mai 12, 2002 5:57 am

multi prosti pe meleagurile noastre, de aia aia desteptii sunt in Canada/Anglia/Franta ;)
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Best of de la coada

Mesajde djdiu » Mar Mai 14, 2002 11:13 am

Io cred ca sunt prea multe trupe...si mai putini solisti.Eu nu cred ca exista vreo formatie care sa cante numa` asa ca ei vor.</B> Canta 1 an din placere si daca au succes, se obisnuiesc cu banii si..
"Uneori se intampla ce nu vrei" ;e :rulz:
I am :cool:
djdiu
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Joi Oct 04, 2001 11:27 am
Localitate: Satu Mare...

Mesajde Zgubilici » Mar Mai 14, 2002 11:20 am

Sa stii ca gresesti!
O formatie trebuie in mod inevitabil pentru a putea evolua sa fie rasplatita finciar in urma vanzarii discurilor, a concertelor, etc.
Sunt formatii in Romania care prefera sa stea luni de zile, ani intregi lucrand la un album de calitate decat sa iasa cu un disc ce contine doua piese noi, trei remix-uri si-un cover!
Astia care lanseaza EP-uri me exaspereaza pe mine: nu avem inspiratie, talent sau chef sa facem un album intreg, lasa ca facem un EP!
Asa ca astia cu EP-urile sunt trupe care canta pentru bani!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde K-gula » Mar Mai 14, 2002 11:44 am

Initial trimis de Shakalul
In sfarsit aduce cineva vorba si de cacatul asta. Unul dintre cei mai pseudo "artisti" de la noi. Ma intreb daca agraeaza cineva ceea ce face el


ai dreptate sa te intrebi asa ceva. dar sa sti (din propria experienta) ca daca ii vezi cu multe clipuri pe tv, inseamna ca sunt ceruti. altfel casa de discuri nu ar baga bani in ei. asi propune un alt subiect de discutie.

CUM CREDETI CA ARATA SI CE MUZICA ASCULTA, CEI CE NE BAGA PE GAT MUZICA ASTA DE KKT. ma refer aici la cei ce conduc casele de discuri.

K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde djdiu » Mar Mai 14, 2002 1:00 pm

Uite nici nu ma asteptam ca toti sa fei de acord cu mine. E parere personala si orice parere se poate contrazice. Fiecare cu parerile sale. :rulz:
Gaz pe Foc a scos 2 Ep-uri e drept. Am vb cu ei si din cate vad si ei au inceput sa cante dupa bani. In zilele bune primeau 1200$ iar acum abia primesc 600$. Cu toate aste GpF cand a scos albume nu a scos cu 5-6 piese din care nu stiu cate erau remixuri. pe ultimul album nu a fost nici un remix si au fost 13 piese. Imi pare rau ca au promovat atunci cea mai proasta piesa(iarasi parerea mea personala)... Asa ca !
Din pacate incep sa fiu fanm Hi-q. GpF acum mai mult e "orgoliu personal"...
Adio.Mai postez la vro 2 subiecte si ma duc!

:a
"Uneori se intampla ce nu vrei" ;e :rulz:
I am :cool:
djdiu
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Joi Oct 04, 2001 11:27 am
Localitate: Satu Mare...

Mesajde Zgubilici » Mar Mai 14, 2002 1:06 pm

Initial trimis de djdiu
Uite nici nu ma asteptam ca toti sa fei de acord cu mine. E parere personala si orice parere se poate contrazice. Fiecare cu parerile sale. :rulz:
Gaz pe Foc a scos 2 Ep-uri e drept. Am vb cu ei si din cate vad si ei au inceput sa cante dupa bani. In zilele bune primeau 1200$ iar acum abia primesc 600$. Cu toate aste GpF cand a scos albume nu a scos cu 5-6 piese din care nu stiu cate erau remixuri. pe ultimul album nu a fost nici un remix si au fost 13 piese. Imi pare rau ca au promovat atunci cea mai proasta piesa(iarasi parerea mea personala)... Asa ca !
Din pacate incep sa fiu fanm Hi-q. GpF acum mai mult e "orgoliu personal"...
Adio.Mai postez la vro 2 subiecte si ma duc!

:a

Nu-ti face tu probleme ca suma pe care o iau preferatii tai nu e deloc mica!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori