Despre drepturile de autor

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Joi Feb 17, 2011 1:08 am

Daca exista pe acest forum producatori muzicali artisti sau compozitori care ne pot explica cum sta treaba cu drepturile de autor si inregistrarea autenticitatii operelor muzicale pentru ca si alti artisti incepatori in acest domeniu sa stie mai multe despre asa zisul copyright.

Din ce am cautat pana acum pe internet am gasit site-rile
Oficiul Român pentru Drepturile de Autor O.R.D.A
http://www.orda.ro
Uniunea producatorilor de fonograme din Romania U.P.F.R.
http://www.upfr.ro/
Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din Romania: U.C.M.R.- A.D.A.
http://www.ucmr-ada.ro
Oficiul de stat si marci O.S.I.M.
http://www.osim.ro/


Din ce am citit pe aceste site-uri inregistrarea autenticitatii operelor muzicale pare ca s-ar face la organismele de gestiune colectiva a drepturilor de autor gen U.C.M.R.-A.D.A. si U.P.F.R. insa poate altii cu experienta in acest domeniu cunosc mai multe si ne pot lamuri si pe noi.

Citez de pe site-ul O.R.D.A.
Organisme de gestiune colectivă
Organismele de gestiune colectivă a dreptului de autor şi a drepturilor conexe sunt persoane juridice constituite prin libera asociere, având ca obiect principal de activitate colectarea şi repartizarea drepturilor a caror gestiune le este încredinţată de către titulari.
Acestea se constituie în condiţiile legii, cu avizul Oficiului Român pentru Drepturile de Autor şi funcţionează potrivit reglementărilor privind asociatiile fără scop patrimonial şi potrivit prevederilor Legii nr. 8/1996.
(art. 124 şi 125 din Legea nr. 8/1996 cu modificările şi completările ulterioare)
În prezent, în România, sunt organizate si funcţionează cu avizul ORDA un număr de 10 organisme de gestiune colectivă.:
Ø în domeniul dreptului de autor:
1. COPYRO gestionează drepturile autorilor de opere scrise;
2. DACIN-SARA gestionează drepturile autorilor de opere cinematografice şi alte opere audiovizuale;
3. PERGAM gestionează drepturile autorilor de opere ştiinţifice;
4. UCMR-ADA gestionează drepturile autorilor de opere muzicale;
5. VISARTA gestionează drepturile autorilor din domeniul artelor vizuale;

Ø în domeniul drepturilor conexe:
6. ADPFR gestionează drepturile producătorilor de fonograme;
7. AGICOA ROMANIA gestionează drepturile producătorilor de opere cinematografice şi alte opere audiovizuale;
8. CREDIDAM gestionează drepturile artistilor interpreti sau executanti;
9. UPFAR-ARGOA gestionează drepturile producătorilor de opere cinematografice şi alte opere audiovizuale;
10. UPFR gestionează drepturile producătorilor de fonograme


Din ce am inteles aceste organisme de gestiune colectiva solicita bani in numele autorului de drept al operelor muzicale de la televiziuni, radiouri, companii de telefonie mobila, operatori de cablu, internet service provideri, cluburi, discoteci, cinematografe, restaurante si de la multi altii care indraznesc sa foloseasca muzica in diverse scopuri. Ideea e ca nu stiu cati din banii pe care aceste organisme ii colecteaza mai intra apoi in buzunarul artistilor si autorilor de drept ai operelor muzicale.

Cel putin mie nu-mi suna bine clauzele din acordul mandatului de gestiune pus pe site-ul U.C.M.R.- A.D.A. care suna in felul urmator:
http://ucmr-ada.ro/fisiere/mandat_de_gestiune.pdf
acord prin prezentul document UCMR-ADA mandatul exclusiv de a-mi gestiona drepturile patrimoniale de autor aferente tuturor operelor muzicale cu sau fără text sau contribuţiilor la opere ale căror (co)autor sunt sau voi fi, în condiţiile prevăzute de Statutul şi Regulamentul UCMR-ADA.
1. în termen de cel mult 30 (treizeci) de zile de la data confirmării înscrierii mele în evidenţele UCMR-ADA, să furnizez lista tuturor operelor muzicale create până la această dată;
2. să declar toate operele muzicale nou create, în termen de cel mult 10 (zece) zile de la data primei aduceri a acestora la cunoştinţa publică prin execuţie sau prezentare publică, transmisie radio sau TV sau punere în circulaţie a înregistrărilor de orice fel;
3. să semnalez operele muzicale realizate la comandă, indicând clauzele contractuale ce pot greva asupra drepturilor patrimoniale de autor de opere muzicale ce mi se cuvin;
4. în termen de cel mult 10 (zece) zile să informez orice modificare a statutului unei opere muzicale declarate la UCMR-ADA;
5. în cadrul relaţiilor profesionale, să-mi informez partenerii despre obligaţiile statutare ce îmi revin prin aderarea la UCMR-ADA;
6. să semnalez în scris orice modificare a datelor personale în termen de cel mult 10 (zece) zile de la apariţia acesteia.
Declar că: 1. am luat la cunoştinţă de prevederile Statutului UCMR-ADA si Regulamentului de
repartitie la care inteleg sa ader si pe care le voi respecta;
2. sunt membru al unei alte societăţi de gestiune a drepturilor de autor din străinătate, respectiv:

Nu sunt de acord cu termenii in care se specifica acordarea mandatului de gestionare exclusiva a drepturilor patrimoniale de autor catre U.C.M.R.- A.D.A. deoarece daca le ofer drepturile exclusive asupra operelor mele muzicale eu ce drepturi mai am apoi asupra acestor opere ?
De asemeni nu sunt de acord cu termenii care specifica declararea operelor nou create in termen de 10 zile si de asemeni nu sunt de acord nici cu ceilalti termeni din contract.

De asemeni intreg limbajul folosit pe acest site mi se pare ca este de asa natura de a obliga supune si intimida diversele parti fie autorii de drepturi fie pe cei carora li se pretinde plata de remuneratii pentru asa zisa folosire a melodiilor.
De asemeni pentru a-si justifica actiunile sau intari argumentele sunt prezentate fel de fel de articole sau legi care nu stiu cat de multa valoare juridica au doar pentru a reusi sa convinga diversele parti sa plateasca sumele de bani pe care aceasta organizatie pretinde ca i se cuvin, ceva de genul daca nu-i poti convinge zapaceste-i.
http://www.ucmr-ada.ro/membri.php?page=40
Declarare opere muzicale
Stimati autori,
Pentru ca operele dumneavoastra sa fie protejate, iar dumneavoatra sa puteti face dovada proprietatii asupra drepturilor de autor ale operei fata de terte persoane care pot pretinde detinerea drepturilor de autor, este imperativ inregistrarea acestora in baza de date a UCMR-ADA. Astfel, dumeavoastra veti putea face dovada ca sunteti autorul operei.
Pentru inregistrarea operelor in baza de date UCMR-ADA, este necesara completarea declaratiei urmatoare(model pus la dispozitie de UCMR-ADA):
Inregistrarea operelor dvs. nu presupune automat si primirea de remuneratii din drepturi de autor, acestea depind numai de gradul de utilizarea a operelor dvs. (difuzare pe posturile tv, radio, utilizare ca tonuri de apel ...).
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Lun Feb 28, 2011 11:31 pm

Eu cred ca artistii incepatori ar trebui sa fie mai preocupati de promovare, decat de asa-zisele drepturi de autor.
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Joi Mar 03, 2011 11:00 am

Autumn a scris:
Eu cred ca artistii incepatori ar trebui sa fie mai preocupati de promovare, decat de asa-zisele drepturi de autor.

Tu asa sa faci mai nene.

Si daca-ti fura altcineva melodiile vezi tu ce mai promovezi apoi, melodiile lu altii. :haha
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Joi Mar 03, 2011 2:57 pm

Iti promovezi vocea, talentul, nu melodia.
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Joi Mar 03, 2011 5:45 pm

Autumn a scris:
Iti promovezi vocea, talentul, nu melodia.

Cred ca ai gresit topicul aici e vorba de compozitii muzicale chestia cu vocea si artisti vocali e in alta parte.
Si la urma urmei si artistii vocali tot din melodii isi castiga banii doar ca acestea nu si le fac ei majoritatea ci sunt facute de compozitori.
Sau stii tu vreun artist dinasta vocal care-si castiga banii din altceva decat din melodii ? :violon
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Joi Mar 03, 2011 5:48 pm

YouTube a facut pe multi vedete. Cine are valoare are interes sa se faca auzit, interpretand chiar melodiile altora. Nu conteaza ale cui sunt. Drepturile de autor sunt o prostie.
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Joi Mar 03, 2011 6:26 pm

Autumn a scris:
YouTube a facut pe multi vedete. Cine are valoare are interes sa se faca auzit, interpretand chiar melodiile altora. Nu conteaza ale cui sunt. Drepturile de autor sunt o prostie.

Se pare ca n-ai citit ce-am scris eu mai sus, aici e vorba de compozitii muzicale nu de artisti vocali tu le confunzi una cu alta.
Un compozitor care-si creaza propriile melodii si ma refer aici la muzica electronica genuri Trance, House, Techno, Dance, n-are cum sa se remarce cu melodiile altora fiindca asta inseamna sa fure melodiile altora, ci el trebuie sa vina cu propriile compozitii propria linie melodica care daca nu sunt protejate de legile copyright-ului pot fi furate de altii.
In schimb un artist vocal poate canta cover-uri adica melodiile altora, deci eu vorbesc de una tu de cealalta.
Si prostia consta in faptul ca tu nu intelegi diferenta dintre cele doua categorii compozitori si artisti vocali. ~p
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Joi Mar 03, 2011 8:03 pm

Si totusi... raman la parerea ca drepturile de autor sunt o tampenie!
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Joi Mar 03, 2011 9:44 pm

Autumn a scris:
Si totusi... raman la parerea ca drepturile de autor sunt o tampenie!

Fiecare cu parerea sa, unii au pareri bune altii au pareri tampite. :biggrin
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Joi Mar 03, 2011 10:05 pm

Parerea mea este una dintre cele dintai.
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Joi Mar 03, 2011 11:09 pm

Autumn a scris:
Parerea mea este una dintre cele dintai.

Nu zau ? ~p
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Vin Mar 04, 2011 3:18 pm

Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Joi Mar 10, 2011 9:43 am

Autumn a scris:
www.partidulpiratilor.ro

Replica asta cu mesajul piratilor e chiar jalnica. ~p
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Joi Mar 10, 2011 6:48 pm

Jalnic esti tu!
Partidul Piratilor din Suedia a intrat in Parlamentul European. Cred ca ar trebui si in Romania sa se intample acelasi lucru, avand in vedere ca pirateria e undeva pe la 90%. Cred ca ne-am saturat de PDL, PSD, PNL care nu fac nimic.
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Joi Mar 10, 2011 7:18 pm

Autumn a scris:
Partidul Piratilor din Suedia a intrat in Parlamentul European. Cred ca ar trebui si in Romania sa se intample acelasi lucru, avand in vedere ca pirateria e undeva pe la 90%. Cred ca ne-am saturat de PDL, PSD, PNL care nu fac nimic.

Bai copile in ce tara ai vazut tu sa se legalizeze furtul ? dute si te culca.
Si cum zici ca PDL, PSD si PNL nu fac nimica ? ei fac ma da pentru ei nu pentru unu ca tine.:haha
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Joi Mar 10, 2011 7:21 pm

Nu stii ce vorbesti, copile. Gura mica!
Sa furi inseamna sa iei ceva din posesia altuia in posesia ta. Si ala sa ramana cu mana goala. Pirateria inseamna sa fim frati, sa copiem de la unii la altii. E ca si cum tu ai o paine si eu imi fac o copie fara sa iti iau painea din mana.
Nu mai vorbi de furt ca nu stii ce vorbesti. Partidul Piratilor e ceva cat se poate de serios, copilule.

P.S.: Se scrie "du-te", analfabetule. Mai bine s-ar interzice prostia, nu pirateria.
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Joi Mar 10, 2011 8:40 pm

Autumn a scris:
Sa furi inseamna sa iei ceva din posesia altuia in posesia ta.

Exact, deci daca melodiile unui artist ajung in posesia ta fara sa le platesti asta inseamna ca le-ai furat.

Autumn a scris:
E ca si cum tu ai o paine si eu imi fac o copie fara sa iti iau painea din mana.

A copia opera de arta a altcuiva in acest caz o melodie se mai numeste si plagiat care din nou e interzis de lege fiind clasificat ca si furt intelectual.

Autumn a scris:
Pirateria inseamna sa fim frati, sa copiem de la unii la altii.

Tu ai citit ce ai scris mai sus ca sa vezi cat suni de imbecil.~p

Autumn a scris:
P.S.: Se scrie "du-te"

Iata ai descoperit o cratima lipsa BIG F***ING DEAL ia o gura de aer ca mai vine una _I_ ~p
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Joi Mar 10, 2011 8:45 pm

Are sa vina o zi in care pirateria va fi legala. Internetul inseamna progres. Iar progresul nu poate fi oprit!
JOS CU DREPTURILE DE AUTOR! HUO!
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Vin Mar 11, 2011 5:56 pm

Autumn a scris:
Are sa vina o zi in care pirateria va fi legala. Internetul inseamna progres. Iar progresul nu poate fi oprit!
JOS CU DREPTURILE DE AUTOR! HUO!

Ce HUO ma ? te crezi cumva la stana tarane.
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Vin Mar 11, 2011 6:41 pm

Mai usor cu jignirile,[cenzurat]!


admin edit: uite aici puteam sa scriu o oda din partea ta, dedicata lui, si la prima vedere asa ar fi citit-o altii. va rog mentineti un ton civilizat, e sambata seara si unii au treaba. :)
Ultima oară modificat de eliana pe Sâm Mar 12, 2011 9:57 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: jigniri
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Vin Mar 11, 2011 7:48 pm

Se vede dupa limbajul folosit ca esti praf.
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Sâm Mar 12, 2011 11:55 am

Da' tu de ce m-ai facut taran? :angry:
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Sâm Mar 12, 2011 2:37 pm

Autumn a scris:
Da' tu de ce m-ai facut taran?

Pentru ca esti.
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Sâm Mar 12, 2011 3:07 pm

Nu mai am ce discuta cu tine. Nu vreau sa ma cobor la nivelul tau! :hatoff
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Sâm Mar 12, 2011 4:09 pm

Autumn a scris:
Nu mai am ce discuta cu tine. Nu vreau sa ma cobor la nivelul tau!

Mai copile tu vorbesti de niveluri aici ? ce-ar fi sa pun pe forum toate injuraturile care mi le-ai trimis pe privat sa vada si altii ce gunoi esti.
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Sâm Mar 12, 2011 5:13 pm

Ba [cenzurat], se scrie "injuraturile PE care mi le-ai...". Esti un [om ca si mine], cum iti permiti sa conversezi cu mine, care-ti sunt superior la toate capitolele? Can-de-Gaina ce esti!



adm. edit: partea cu italic e interesanta. nu crezi ca te-ai aprins cam tare? e un subiect banal, de altfel.
Ultima oară modificat de eliana pe Mie Mar 23, 2011 3:38 pm, modificat de 2 ori în total.
Motiv: tot jigniri
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Sâm Mar 12, 2011 5:37 pm

Autumn a scris:
Ba ratatule, se scrie "injuraturile PE care mi le-ai...". Esti un analfabet, cum iti permiti sa conversezi cu mine, care-ti sunt superior la toate capitolele? Can-de-Gaina ce esti!

Dar tu in afara de a cauta o cratima sau o litera lipsa altceva mai stii sau doar atat te duce pe tine capul ala sec.
Se vede la ce capitole excelezi: prostie, nesimtire, proasta crestere, limbaj de mahala chestii specifice unui copil al strazii.
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Sâm Mar 12, 2011 6:06 pm

Si inca doua capitole la care excelezi: insulte si defaimare, adica la tot ce e mai prost pe acest pamant.
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Autumn » Sâm Mar 12, 2011 7:01 pm

Tu meriti sa fii jignit deoarce esti un jeg, Cap-de-Gaina! :square
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Re: Despre drepturile de autor

Mesajde Azetec » Sâm Mar 12, 2011 8:41 pm

Autumn a scris:
Tu meriti sa fii jignit deoarce esti un jeg, Cap-de-Gaina!

Stii vorba aia ? hotul striga hot.
Deci tu ii descrii pe altii din prisma propriului tau nivel socio-cultural, asta e nivelul tau atata poti.
Azetec
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:02 am

Următorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori