Despre drepturile de autor

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Despre drepturile de autor

Mesajde dragos - nl » Mie Apr 13, 2011 12:01 pm

Regret sincer ca o discutie asa de importanta precum cea despre drepturile de autor viewtopic.php?f=273&t=20715 a fost inchisa in ciuda importantei sale. Si aici vorbesc de o importanta ce ii priveste atat pe artisti cat si pe consumatori, atat pe cei cinstiti cat si pe cei care umbla cu furatul, oricum ar fi pe toti cei care intra in vreun fel de contact cu muzichia.

Si mai ales regret ca acea discutie a fost inchisa datorita interventiilor altui user care s-a remarcat de la inceput printr-un limbaj violent ("drepturile de autor sunt o tampenie") si care in cele din urma prin diverse provocari a aruncat subiectul topicului in derizoriu (in mistouri si insulte la adresa compozitorului) si imi exprim sincer dorinta ca o astfel de discutie sa fie moderata la timp, adica inainte de a se ajunge la situatii incinse suficient de tare ca sa fie necesare masuri administrative dure precum inchiderea topicului.

Precizez ca astfel de discutii trebuie sa se desfasoare in conditii civilizate pentru simplul motiv ca subiectul are o gravitate aparte, aceea de a-ti desfasura activitatea in mod cinstit. Stiu cum suna cuvantul "cinste" in Romania, tocmai d-aia... precizez! Cei care nu sunt de acord cu ideea pot pur si simplu ignora sau ocoli acest topic.

Am mai descoperit o discutie asemanatoare dar destul de veche viewtopic.php?f=108&t=3063&hilit=drepturi+de+autor cu titlul "drepturile de autor shi merele de aur". Cu mare mahnire am constatat ca de la discutia respectiva care a avut loc in 2002 lucrurile nu s-au schimbat deloc nici azi in 2011. Desi in acea discutie se exprima speranta ca intrarea Romaniei in UE va ameliora ceva-ceva, lucrurile sunt la fel de vagi: 4 organisme:

1.CREDIDAM - licenta neexclusiva de utilizare a prestatiilor artistice muzicale fixate
2.UPFR - uniunea producatorilor de fonograme din romania
3.UCIMR - uniunea de creatie interpretativa a muzicienilor din romania
4.UCMR-ADA - uniunea compozitorilor si muzicologilor din romania - asociatia drepturilor de autor

a caror activitate nici azi nu stavileste apetitul pentru furat sau folosirea abuziva de material sonor. Se pare ca indreptarea lucrurilor devine mai grea pe masura ce timpul trece.

Pentru inceput as vrea sa ii raspund din experienta lui Aztec referitor la limbajul acaparator al legii dreptului de autor: da, asa este, numai ca functioneaza. Adica daca ti se platesc drepturile de autor ti se dau si tie, autor, bani, adica o cota.
dragos - nl
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Mar 03, 2010 8:54 am

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron