Case de discuri

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Care e cea mai serioasa casa de discuri din Romania?

Mediapro
4
13%
Zone Records
3
10%
F.C. Phoenix
2
6%
Nova
3
10%
Roton
7
23%
A&A Records
2
6%
Mediaservices
3
10%
RBA
3
10%
Alpha (sau mai bine zis fosta alpha)
0
Niciun vot
alta
4
13%
 
Voturi totale : 31

Mesajde catharsis » Sâm Sep 14, 2002 6:19 pm

am votat mediapro deoarece a promovat cam intotdeauna artisti serios, nu manelisti si animalicsi...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde bianca_x » Dum Sep 15, 2002 2:56 am

music&music!cea mai klumea casa de discuri...oamnei seriosi...:)...:fuck:
bianca_x
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Iun 21, 2002 11:17 pm
Localitate: undeva in romania...:)

Mesajde catharsis » Dum Sep 15, 2002 11:15 am

ce e cu music&music, a cui e si ce artisti promoveaza?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Aly3 » Dum Sep 15, 2002 11:41 am

Musi&Music apartine celor de la 3 Sud Est.Pana acum si din cate stiu eu,3 Sud Est,Cristiana Raduta,Animal X si L.A. sunt la Music&Music.Poate ca mai sunt si alti artisti noi,dar eu nu stiu.
Avatar utilizator
Aly3
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Sep 03, 2002 11:00 pm

Mesajde K-gula » Dum Sep 15, 2002 11:56 am

si ce au facut acesti music&music pe puterea lor, de sunt atat de buni? roton music sunt cei mai ok.


K-gula
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde Aly3 » Dum Sep 15, 2002 12:03 pm

Dar daca ai o casa de discuri propie nimeni nu te preseaza sa termini un album la timp,poti sa compui linistit,fara sa te gandesti la timpul limita pe care il ai.Si daca ai vedea CD-urile 3SE si Cristiana Raduta,ti-ai da seama ca Music&Music e cea mai tare pentru ca alaturi de CD se gasesc o revista cu date despre artist sau formatie si un mega poster.
Avatar utilizator
Aly3
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Sep 03, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Dum Sep 15, 2002 9:29 pm

posterele si revistele insotesc cd-urile pentru a spori vazarile
din cate stiu, in occident nu prea se procedeza asa, decat la compilatii
daca music&music are animalicsi si manelisti reprofilati, atunci nu e cea mai serioasa si mai buna casa de discuri, desi in dance-ul romanesc, cat de slab e el, 3se s-au distins prin calitate si seriozitate
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde dadius » Lun Sep 16, 2002 7:03 am

daca imi dati voie....

te poti lua dupa mai multe chestii. dar in general in strainatate se ia dupa vanzari. si dupa vanzari la noi cea mai buna casa e cat music/media services. in realitate insa toate sunt ca pasta si promoveaza in general numai prostii. (pt ca prostiile se vand in romania)

daca vreti sa va vorbesc din punctul de vedere al omului care a batut pe la usi pot sa va spun ca toti de pe la casele de discuri sunt niste nesimtiti.in general nici nu asculta ce le duci si-ti dau cu sutul in cur.asta e. am trimis mai multe piese demo cu diverse trupe care au tras la mine in stiudio.in afara de Fundatia Phoenix care au avut macar bunul simt sa-mi raspunda pe e-mail pe resti i-a durut capu' . Si oricum daca spui ca esti din provincie ti-ai taiat macaroana din start.

cam asta e parerea mea.

nu am votat niciuna.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde K-gula » Mie Sep 18, 2002 11:37 am

ai perfecta dreptate dadius. cam asta este modul de operare al tuturor caselor de discuri, fara nici o exceptie.

Aly3. daca ai o casa proprie de discuri esti mai stresat sa scoti ceva pe piata fiindca te finantezi singur si cu cat amani productia si scoaterea unui album pe piata, cu atat mai mult de duci la draq. deci music&music nu sunt o casa bun de discuri daca isi promoveaza trupele prin diferite reviste, ci una extraordinar de slaba. atunci cand ajungi sa faci promotie unui album printr-o revista inseamna ca nu ai vanzari aproape de loc, fiindca esti nevoit sa te folosesti de tirajul respectivei reviste pt. a te vinde. ai inteles acum de ce music&music nu erprezinta absolut nimic? A. ca au cateva nume ce pt. multi inseamna ceva, asta este partea a doua, insa nu au nimic peste nimeni.


K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Mie Sep 18, 2002 1:08 pm

Initial trimis de K-gula


daca ai o casa proprie de discuri esti mai stresat sa scoti ceva pe piata fiindca te finantezi singur si cu cat amani productia si scoaterea unui album pe piata, cu atat mai mult de duci la draq. deci music&music nu sunt o casa bun de discuri daca isi promoveaza trupele prin diferite reviste, ci una extraordinar de slaba. atunci cand ajungi sa faci promotie unui album printr-o revista inseamna ca nu ai vanzari aproape de loc, fiindca esti nevoit sa te folosesti de tirajul respectivei reviste pt. a te vinde. ai inteles acum de ce music&music nu erprezinta absolut nimic? A. ca au cateva nume ce pt. multi inseamna ceva, asta este partea a doua, insa nu au nimic peste nimeni.


quote that. that's true.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Roton

Mesajde Lancelot » Mie Sep 18, 2002 3:16 pm

e patronata de un domn din Iasi, Catalin Muraru, dar isi are sediul in Bucuresti si fabrica la iasi.
Mi se pare cam cea mai serioasa casa de discuri, fiindca se ocupa cat de cat de lookul, aparitiile, videoclipurile si chiar impresarierea artistilor, printr-un departament de booking.
Hiq a plecat d-acolo ca s-a dus dupa prietenii de la Voltaj, fiind impresariati, in acel moment (al plecarii) de acelasi om.
Exemple Roton: Proconsul (superumflat, supernume, desi nu prea face valuri in concert, videoclipuri cate trebuie, premii "cumparate" sau nu, discuri de aur, etc), Akcent (idem), Simplu (idem) sunt trupe in care s-au bagat ceva bani cu cap si au scos dublu.
Urmeaza in ordine, dar la mare distanta: Nova Music, Mediapro si Cat cam pe acelasi loc. Acestea din urma se ocupa foarte putin de artistii lor, fiind preocupate sa aiba multe trupe, la parcela...
Zone Records si A& A aproape ca nu mai functioneaza decat ca reprezentanti si distribuitori de Universal si, respectiv, Warner.
Cam atat
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Media ProMusic

Mesajde toogood » Dum Ian 09, 2005 8:05 pm

Asta mi se pare mie cea mai serioasa casa de discuri. Principalul motiv este trupa ASIA, care exista de 6-7 ani pe piata romaneasca, si care, in ciuda schimbarilor de componenta, a beneficiat de o promovare intensa. Si al doilea motiv este Adrian Ordean, care scrie cantecele pentru majoritatea artistilor de acolo.
toogood
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Ian 09, 2005 7:59 pm
Localitate: where the hell should i be???

Mesajde catharsis » Lun Ian 10, 2005 10:09 pm

pentru formatii extraordinare gen asia si pentru compozitor super-inspirati in ultimii ani gen adrian ordean si eu as vota media pro. mai bine nu se poate. where do you come from?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde toogood » Mie Ian 26, 2005 12:27 am

Yo???....Romania :lol: Glumeam.....Pitesti...
Movies don't create psychos...
Movies make psychos more creative.
toogood
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Ian 09, 2005 7:59 pm
Localitate: where the hell should i be???

Anterior

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori