Case de discuri

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Care e cea mai serioasa casa de discuri din Romania?

Mediapro
4
13%
Zone Records
3
10%
F.C. Phoenix
2
6%
Nova
3
10%
Roton
7
23%
A&A Records
2
6%
Mediaservices
3
10%
RBA
3
10%
Alpha (sau mai bine zis fosta alpha)
0
Niciun vot
alta
4
13%
 
Voturi totale : 31

Case de discuri

Mesajde Kryszti » Lun Mar 25, 2002 2:51 pm

CAre e cea mai serioasa casa de discuri?
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde Sopra Tutt1 » Lun Mar 25, 2002 9:16 pm

votat Zone Records... si asta nu pentru ca shtiu ceva despre ea... ci pentru ca imi place cum suna ;n
Mai bine ne spuneai si noua ceva despre ele, ca sa imi dau si eu seama cum sta treaba... ca asa nu ma pricep... nu shtiu decat ca apare pe copertile de cd-uri sau casete... si cand apare un videoclip la tv... si de aici nu am cum sa imi dau seama care e mai serioasa.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Sfantu` » Lun Mar 25, 2002 9:46 pm

Votat A&A Records...desi nu sunt convins ca sunt cei mai buni....poate printre cei mai buni :)
Shi dupa cum spunea marele maestru Porky Pig...."That's all folks!"
Sfantu`
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Mar Mar 05, 2002 5:10 pm
Localitate: Looney World

Mesajde Zgubilici » Mar Mar 26, 2002 1:08 pm

La A&A Records au fost anul trecut o gramdada de scandaluri: Parazitii (chiar si proces), Omul cu sobolani, Anda Adam, etc.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Mar 29, 2002 12:52 pm

Io votai Roton, ca nu-s din Bucale, din cite stiu.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Zgubilici » Sâm Mar 30, 2002 8:38 am

Pai cred ca toti sunt din Bucale!
Se pare ca ami tot dance-ul nostru tinde spre Roton in ultima vreme, de cand cu super-mediatizare pentru Akcent pana si Andrelele care sunt protejatele lui Dan Popi vor la Roton.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Sâm Mar 30, 2002 10:39 am

Habar n-aveam cine e la Roton! Da daca s-a votat dupa criterii din astea (ca oricum nu stie nimeni amanunte legate de o casa sau ala), m-am conformat si io. Roton cred ca sunt din Iasi.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Zgubilici » Sâm Mar 30, 2002 3:45 pm

Poate pentru public, lumea asta a caselor de discuri nu prea are importanta, totusi ele sunt cele care fac in asa fel ca muzica sa ajunga la noi.
O casa de discuri buna este cea care promoveaza in cat mai mare masura artistii cu care s-au semnat contracte. Cu cat o casa stie mai bine sa faca asta, cu atat lucrurile merg mai bine atat pentru muzicieni cat si pentru casa de discuri.
Cat music, implicit Dan Popi sunt (dupa parerea mea) cei axati numai pe comercial, iar mediapro mi se pare oarecum la polul opus, insistand intr-o mica masura si in calitatea muzicii.
Zone records merita felicitari pentru proiectele realizate cu Iris, nova music - Costi Ionita, Animal X, trageti si voi concluziile. Fundatia culturala Phoenix, de cand au luat formatia Euro, nu stiu daca mai exista acum, Bambi si altii nu prea mi-au starnit interesul. Roton am mai spus, mi se pare ciudat totusi cum Hi-q a plecat de la Roton spre Cat music iar Andre a urmat drumul invers, sub motivul proastei promovari.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Sfantu` » Dum Mar 31, 2002 2:43 pm

Hai mah ca Andrelele au promovare... Vreti exemplu? Ieri, 30.03 la meciul FCM Bacau - FC Brasov a aparut inegalabilul, inestimabilul Dan Negru cu hoashtele alea doua de la Andre pe stadion pentru a promova nush ce show pe care il faceau ei in seara aia la Bacau. Rezultatul? Bidoane, pungi de seminte, injuraturi si alte semne care numai versuri din Eminescu nu explicau...deci promovare poate incearca sa isi faca shi singure, da' dak nu le iubeste publicu', ce sa-i faci??? :)
Shi dupa cum spunea marele maestru Porky Pig...."That's all folks!"
Sfantu`
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Mar Mar 05, 2002 5:10 pm
Localitate: Looney World

Mesajde Zgubilici » Dum Mar 31, 2002 4:24 pm

Probabil ca era vorba de echipa fantastiac, au fost vineri la ploiesti, tot in compania asta! Mai, asta spun ele, asta spun si eu mai departe, ca e adevarat sau nu, slaba promovare tot ramane un pretext.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Sfantu` » Lun Apr 01, 2002 12:41 am

Shi asta...dar eu am adus un exemplu asupra unui subiect (a se citi formatie) clar.
Shi dupa cum spunea marele maestru Porky Pig...."That's all folks!"
Sfantu`
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Mar Mar 05, 2002 5:10 pm
Localitate: Looney World

eu nu votez ...

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Apr 01, 2002 7:36 am

eu nu votez ...toate sunt puse pe tzepe mai mari sau mai mici...ana poate ne zice mai multe deps re o casa de productie...
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Zgubilici » Lun Apr 01, 2002 8:10 am

Normal ca fiecare alearga dupa cat mai multi bani, totusi, mai sunt cateva care promoveaza si artistii merituosi... Asa ca unde vezi tu ca au semnat mai mult formatii de calitate, aia inseamna ca este o casa buna!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde gazela » Vin Apr 12, 2002 3:11 pm

Initial trimis de Zgubilici
Normal ca fiecare alearga dupa cat mai multi bani, totusi, mai sunt cateva care promoveaza si artistii merituosi... Asa ca unde vezi tu ca au semnat mai mult formatii de calitate, aia inseamna ca este o casa buna!


Sigur ca fiecare alearga dupa cat mai multi bani, ca doar orice casa de productie este o afacere si trebuie sa faca profit. Ma gandesc insa ca un artist "comercial" care vinde foarte mult poate oferi casei de productie bugetul necesar ca sa produca un alt artist care nu e asa de vandut, dar care face muzica mai de calitate. Trag de aici o concluzie trista - calitatea nu prea vinde...?

Ca sa votam ne trebuie nishte criterii. Asta cu artistii "merituosi" poate fi un criteriu. Dar cine hotaraste care sunt aia? Cei care vand mai mult (pe astia poti sa-i depistezi cel mai usor) sau cei care canta mai bine (aici intervine subiectivitatea fiecaruia, nu?).

Un alt criteriu valabil este si ala cu promovarea. Cine are un sistem de promotie mai agresiv, sau cine are campaniile cele mai spectaculoase/creative.

Daca as fi artist m-ar interesa sa stiu cine face campaniile de promovare cele mai mishto. Pentru ca din astea se naste imaginea si box-office-ul.
gazela
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Apr 10, 2002 4:42 pm

Cea mai noua casa de discuri.

Mesajde teomp » Sâm Apr 13, 2002 2:46 pm

Ma numesc Teo Pacurar si sunt fondatorul primei case de discuri din Bistrita. Cu siguranta nu ati auzit inca de ea pentru ca lansarea oficiala va avea loc pe data de 10 septembrie anul curent. Se numeste TEO MUSIC PRODUCTIONS si are ca scop promovarea in exclusivitate a muzicii pop, pop-blues, pop-rock, balade pop, etc. Pentru informatii generale, detalii si intrebari sau opinii vizitati http://www.teomp.ro
teomp
 

Mesajde djdiu » Mar Apr 16, 2002 4:54 pm

cred ca cea mai serioasa casa de discuri e media services ,ptr. ca scoate cele mai multe compilatii , are cei mai multi artisti , de fapt au artistii contracte cu ei , apoi ar urma nova music , tot ptr aia` dar eu am votat cu nova ptr, ca acolo sunt gaz pe foc , cu toate ca pina acum au fost la mediaservices , dar cred ca ei siai batut joc de cei 3 ani de colaborare cu Gaz pe Foc
"Uneori se intampla ce nu vrei" ;e :rulz:
I am :cool:
djdiu
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Joi Oct 04, 2001 11:27 am
Localitate: Satu Mare...

Roton

Mesajde Einstein » Mar Apr 16, 2002 6:11 pm

Asta am votat
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Trupa Andre.

Mesajde fanclubetnic » Mie Apr 17, 2002 9:55 am

Bai,trupa Andre,mai precis cele doua fete,sunt cele mai bune,fata de BUG-Mafia,care asa cum suna si numele lor,sunt mafioti.
fanclubetnic
 

Re: Trupa Andre.

Mesajde gaga » Mie Apr 17, 2002 10:51 am

Initial trimis de fanclubetnic
Bai,trupa Andre,mai precis cele doua fete,sunt cele mai bune,fata de BUG-Mafia,care asa cum suna si numele lor,sunt mafioti.


daa, marfa casa asta de discuri, am auzit si eu de ea ;n
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde djdiu » Joi Apr 18, 2002 5:31 pm

h3h3 , andre , m-am plicitsit de ele, dac` asculti andre` timpul tau se duce pe apa aia` a Samabatei! Ma rog, parerile sunt impartite!
Timpul costa bani frate`!
"Uneori se intampla ce nu vrei" ;e :rulz:
I am :cool:
djdiu
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Joi Oct 04, 2001 11:27 am
Localitate: Satu Mare...

Mesajde djdiu » Vin Apr 19, 2002 12:04 pm

nu pot sa cred cum de nu o votat nimeni cu MediaServices , cu toate ca cele mai multe formatii populare sunt acolo..
"Uneori se intampla ce nu vrei" ;e :rulz:
I am :cool:
djdiu
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Joi Oct 04, 2001 11:27 am
Localitate: Satu Mare...

poate pentru ca...

Mesajde Zgubilici » Sâm Apr 20, 2002 6:36 pm

populare...fara valoare ?
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

!!!!!

Mesajde CCMUSIC » Mie Mai 08, 2002 1:40 pm

:) Nici o casa de discuri nu este 100% serioas.La toate au existat scandaluri nu toate publice,dar au existat.Asa ca in Romania n-am auzit sa existe vreo casa de discuri serioasa.Cat despre Alpha Sound nu mai exista.Si trebuia sa puneti pe lista si transglobal si altele mai nou aparute...:)
MUSIC IS LOVE,LOVE IS MUSIC,MUSIC IS MY LIFE AND I LOVE MY LIFE
CCMUSIC
Junior Member
 
Mesaje: 92
Membru din: Mie Apr 24, 2002 4:08 pm
Localitate: omniprezent

Mesajde Zgubilici » Mie Mai 08, 2002 2:36 pm

DIn toate relele, o fi si una mai rasarita... si oricum, cam astea din sondaj sunt cele mai cunoscute, nu poti sa pui un om sa voteze ceva mic despre care nu s-a auzit mare lucru.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde K-gula » Mie Mai 08, 2002 3:57 pm

Initial trimis de djdiu
cred ca cea mai serioasa casa de discuri e media services ,ptr. ca scoate cele mai multe compilatii , are cei mai multi artisti , de fapt au artistii contracte cu ei , apoi ar urma nova music , tot ptr aia` dar eu am votat cu nova ptr, ca acolo sunt gaz pe foc , cu toate ca pina acum au fost la mediaservices , dar cred ca ei siai batut joc de cei 3 ani de colaborare cu Gaz pe Foc


prin scoaterea a mai multe compilatii nu dai dovada de putere, ci de slabiciune. nici nova si nici mediaservices nu sunt case de top.

K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde K-gula » Mie Mai 08, 2002 4:05 pm

am votat ultima obtiune, adica alta. toate casele romanesti de discuri sunt impertinente si tepare. poate roton sa se mai miste cat de cat in ultima vreme. cat music are cea mai mare industrie de tepari. mafia da-hood si 3se au preferat sa-si faca label-uri independente. a&a nu stiu sa promoveze trupele. parazitii vama vechie, omu cu sobolani, racla, anda adam, morometzii, getto dacii et mois au avut tot felul de divergente cu aceasta. nova music promoveaza cel mai mult manele, zone sun falimentari, alfa sound au disparut, insa faceu ceva. si argumentele pot continua.

ideea este ca nu exista inca la noi casa aceeacare sa se gandeasca intai la calitate si apoi la bani.

K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Mai 08, 2002 7:08 pm

A&A records sunt cei mai tepari din tot spatiul carpato-danubiano-pontic.daca se observa cu atentie miscarea,fiecare casa de discuri are o trupa, maxim 2,cu care castiga prestigiu iar restul trupelor sunt tinute pentru castig.
o droaie de copii isi fac trupa,repeta prin uscator la bloc,scot o manea trasnes si imediat apar ori pe disc propriu ori pe vreo compilatie gen maneaua vesele vol.14. e plin atomicu' cu de-astea
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Am votat si eu.

Mesajde bhuttu » Mie Mai 08, 2002 7:14 pm

Roton. Nu prea ma pricep la subiect, dar din putinele lucruri care le stiu despre casele de discuri, Roton mi se par cei mai rasariti.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Kryszti » Joi Mai 09, 2002 1:07 am

Initial trimis de SOD
A&A records sunt cei mai tepari din tot spatiul carpato-danubiano-pontic.


NIMIC MAI ADEVARAT, doar ca mai pune sudul Europei si Europa Civilizata (UE etc) siatunci va fi si mai real!
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde Aly3 » Sâm Sep 14, 2002 4:28 pm

Am votat alta pentru ca Music&Music nu se afla printre optiuni.Eu cred ca aceasta e cea mai serioasa,chiar daca are doar un an de existenta.Dar tot mai multi artisti o sa o aleaga in viitor.
Avatar utilizator
Aly3
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Sep 03, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori