Muzicieni morti

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Muzicieni morti

Mesajde bhuttu » Sâm Apr 27, 2002 3:24 pm

Mi-am adus aminte... acum cateva zile a murit intr-un accident Lisa Lopez (TLC). Te intrebi de ce la un moment dat...
John Lennon, Morrison, Hendrix, Freddie Mercury, Kurt Cobain, 2Pac, Notorius BIG, Melanie Thornton(La Bouche), Aaliyah...
Nu-s cam multi? Or fi bagand astia ceva in muzica...
Voi ce ziceti?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Apr 28, 2002 4:09 pm

Ai uitat de Michael Huthence(INXS)....nu stiu daca baga astia ceva in muzica da adevaru e ca se moare cam mult de la o vreme,poate viatza agitata (u know sex,drugs&rock`n roll),asta o fii motivu...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde adriana » Dum Apr 28, 2002 7:03 pm

Initial trimis de AcidJazz
Ai uitat de Michael Huthence(INXS)....nu stiu daca baga astia ceva in muzica da adevaru e ca se moare cam mult de la o vreme,poate viatza agitata (u know sex,drugs&rock`n roll),asta o fii motivu...


Asta-i viata, de fapt noi toti vom mori candva si asa!!!
Dar o chestie, cand muzicieni mor, cantecele lor raman cu noi ele!!! Asta-i cel mai important!!
adriana
Junior Member
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Sep 16, 2001 7:02 pm

Re: Muzicieni morti

Mesajde onk » Dum Apr 28, 2002 9:12 pm

Initial trimis de bhuttu
Mi-am adus aminte... acum cateva zile a murit intr-un accident Lisa Lopez (TLC). Te intrebi de ce la un moment dat...
John Lennon, Morrison, Hendrix, Freddie Mercury, Kurt Cobain, 2Pac, Notorius BIG, Melanie Thornton(La Bouche), Aaliyah...
Nu-s cam multi? Or fi bagand astia ceva in muzica...
Voi ce ziceti?



Eu una zic ca cei enumerati de tine, pentru decadele in care s-au intamplat evenimentele, nu-s prea multi fata de media deceselor mai mult sau mai putin intamplatoare...

lasand gluma la o parte, ai uitat de Zappa, ai uitat de Janis Joplin, ai uitat de Rhandy Roads, ai uitat de Anda Calugareanu, ai uitat de multi, ma rog, nu ai uitat, stiu, noi am uitat...

ideea e ca si ei mor ca toti ceilalti, numai ca de ei se afla, pentru ca nu sunt anonimi.
sau mor pentru ca sunt prea celebri (John)
sau mor pentru ca ii copleseste celebritatea (Jim, Janis, Cobain) sau mor pentru ca ii doboara natura (Anda, George Harrison, Iuliu Merca, Mercury)
sau mor pentru ca ii doboara incapacitatea oamenilor de a construi masinarii care nu ucid
sau mor de batranete, pur si simplu

ideea e ca ne afecteaza mai mult moartea lor decat sa zicem moartea a sute de calatori ai mig-urilor brusc-descendente, pentru ca, in functie de simpatii muzicale, pe unii i-am iubit foarte mult

acum ca sa nu fiu offtopic, da, mor cam multi, dar multi si raman, ca in lumea nemuzicala.... a, mor multi muzicieni din cauza combinatiei "sex and drugs and rock and roll"... dar combinatia asta ar fi fatala oricarui om care ar avea acces nelimitat la chestiile astea ...
ar mai fi si "celebritatea care te duce la depresie" (cica Mariah Carey samd), implicit la combinatia asta mortala... da, ce sa zic, m-am saturat de atata celebritate, lux, distractie, etc ... pe draq, ia-ti o pauza dak ai obosit, esti celebru , nu te plange... astea sunt scuze pt a spune ia uite de ce ma drogh eu,, plangeti-mi de mila si sustineti-ma... shit.
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde bhuttu » Dum Apr 28, 2002 11:39 pm

Nu stiu daca e vorba neaparat de cat de mult ne doare pe noi moartea unuia sau altuia, ci de faptul ca toti cei pe care i-am pomenit au avut morti violente sau premature. Si n-am avut pretentia ca i-am zis pe toti(eventual mai ziceti voi), ci doar am vrut sa dau cateva exemple relevante.
Eu cred ca e vorba nu numai de celebritatea care ii copleseste, ci si de faptul ca, pe undeva se produce o rupere de real. Nu-mi dau seama exact, s-ar putea sa fortez un pic nota, dar cred ca efectiv asta e pretul pe care trebuie sa-l plateasca pentru celebritatea lor.
Fie ca ne place sau nu, se intampla!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde cristane » Lun Apr 29, 2002 10:27 am

Si cu totii ati uitat de Layne Staley.
cristane
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Vin Mar 08, 2002 4:50 pm
Localitate: Brasov

Mesajde gaga » Lun Apr 29, 2002 11:56 am

Bon Scott? Cliff Burton? Ring some bells? Hell's Bells?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Lun Apr 29, 2002 12:00 pm

poi dak e cu pomeniri, incepetzi frate cu Elvis....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde bhuttu » Mar Mai 07, 2002 8:29 pm

Deci pana in final e bine si e normal ca mor, a? Sa nu ne pese? Sau nu v-am inteles bine?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Mar Mai 07, 2002 10:34 pm

Nu mai faceti pe interesantii ca daca ar fi sa amintim toti artistii care au murit prematur si care au un loc in istoria muzicii ar trebui sa umplem multe pagini. Asa ca nimeni nu a uitat!
Chiar ma intrebam cu cateva zile in urma ascultand o piesa de la Stevie Ray Vaughan de ce atatea nume mari din muzica s-au stins datorita drogurilor, sa fie o atitudine mai rebela, sa fie ca isi traiesc viata la maxim? Raspunsul nu l-am gasit, Aliosha spune ca fiecare om moare dintr-o cauza, totusi asta cu drogurile e preponderanta la muzicieni.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Mar Mai 07, 2002 10:36 pm

au bani mai multi, si-si permit combinatii fatale... asta-i tot!
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mar Mai 07, 2002 11:40 pm

Da Zgubi asa am zis.
Sunt si ei oameni si mor de fel si fel de cauze. Sincer nu cred ca e prea mare filozofie in chestia asta. Bautura, droguri, cancer sau SIDA , moarte naturala....
In cazul lor cum a zis si onk sunt bani mai multi, ispite mai tentante, viata se desfasoara la alt ritm insa nu cred ca au niste destine socante sau excesiv de destructive. Ni se pare noua doar prin prisma faptului ca sunt celebri si in centrul atentiei.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Mar Mai 07, 2002 11:59 pm

Pai si pe Lennon de ce l-a impuscat nebunu' ala?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mie Mai 08, 2002 12:03 am

Lennon e singurul om de pe lumea asta impuscat de un nebun ?
Omu facuse o fixatie pentru el. Lui Bjork i s-a trimis o bomba prin posta. Pe Madonna a amenintat-o unu cu un topor ani de zile etc... Aici este celebritatea de vina nu altceva.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Mie Mai 08, 2002 12:06 am

ca sa-si lege numele de al lui.... fanatism, megadragoste, la fel cum a facut si nebunul ala care a lovit statuia Pieta intrucat o considera excesiv de frumoasa, atat de frumoasa incat i-a venit sa o distruga...

senzatia asta am incercat-o si eu, da nu mai stiu la ce, in copilarie, mi-a placut ceva atat de mult incat am distrus obiectul... oare ca sa nu-l mai aiba si altii? ma rog, asa fac si victimele despartirilor, gelozie...

revenim, John Lennon a fost impushcat din interes.
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde bhuttu » Mie Mai 08, 2002 12:30 am

Initial trimis de Aliosha
Lennon e singurul om de pe lumea asta impuscat de un nebun ?
Omu facuse o fixatie pentru el. Lui Bjork i s-a trimis o bomba prin posta. Pe Madonna a amenintat-o unu cu un topor ani de zile etc... Aici este celebritatea de vina nu altceva.


Concluzionand, n-are si celebritatea asta un pret? Cateodata pretul asta e viata aluia celebru, asta incercam sa zic.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Hades » Joi Aug 07, 2003 2:39 pm

R.I.P. tuturor celor care si-au dedicat viatza muzicii si nu mai sunt printre noi...

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Re: Muzicieni morti

Mesajde usualflow » Joi Aug 28, 2003 12:03 pm

Initial trimis de bhuttu
(...)
John Lennon, Morrison, Hendrix, Freddie Mercury, Kurt Cobain, 2Pac, Notorius BIG, Melanie Thornton(La Bouche), Aaliyah...(...)


,Bob Marley....


Hades, suntem cu totii intr-un gand. pace.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Lun Sep 01, 2003 1:07 pm

Initial trimis de onk

John Lennon a fost impushcat din interes.


po sa dezvoltzi umpic ideia? sa ma lamuresc shi eo. sar'na!
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Bortzianu' » Lun Sep 01, 2003 3:04 pm

Initial trimis de neatza


po sa dezvoltzi umpic ideia? sa ma lamuresc shi eo. sar'na!


...probabil sa faca loc si ptr. altii ... devenise mai celebru ca mos craciun si...
..sau din interesul altora ptr. femeia lui..

..in legatura cu : de ce se drogheaza "artistii"??? ..simplu: pentru a intra in transa si a se simti bine (neoameni, nefrustrati, ne vanati ) si a compune ..cat mai original/genial...

... mai tineti minte de la lectiile de istorie: pe la 1800-1900 artistii se imbolnaveau voit de sifilis, ptr. ca se credea ca e un germen al genialitatii

..si eu dupa o zi de lucru .. :(
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde neatza » Lun Sep 01, 2003 3:07 pm

shtiu shi eo? nu prea m-ai convins. mai incercatz. eo sunt atent.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde usualflow » Mar Sep 02, 2003 4:53 pm

dar cu Jam Master J ce-au avut?
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde Salma » Mar Sep 02, 2003 8:00 pm

Initial trimis de neatza


po sa dezvoltzi umpic ideia? sa ma lamuresc shi eo. sar'na!


Cred ca a vrut sa spuna ca dementu ala l-a impuscat pe Lennon pentru a deveni faimos, acest fenomen de "transfer de celebritate" petrecandu-se la nivel mai mic la oricare dintre noi (cati nu ne-am laudat macar o data c-am baut bere cu aia de la Cargo sau ca suntem uite-asha cu cine stie ce vedeta, simtindu-ne astfel si noi un pic vedete ?). Acum toata planeta a auzit de ucigasul lui Lennon, care a devenit in acest mod o persoana care a schimbat fatza istoriei, printr-un gest distructiv, dar cu impact mondial. Cu toate astea, nimeni nu prea stie cum il cheama pe acest personaj, pentru ca o solidaritate interesanta a mass-media, un fel de razbunare, a facut ca numele lui sa nu fie pomenit decat extrem de rar, rapindu-i astfel individului placerea celebritatii pe care si-a dorit-o cu disperare, el ramanand astazi un ilustru anonim.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Sep 02, 2003 9:09 pm

Sa nu-l uitam pe Sam Cooke.Un interpet de culoare din anii 60 , mort la varsta de 33 ani. Este autorul celebrei Wonderful World...aia cu don't know much about history....

Si sa ne amintim si de Joe Dassin , decedat la varsta de 42 ani.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde neatza » Mie Sep 03, 2003 8:23 am

salmo, eo nu cred ca la asta sa referit cand zicea de "interes".
iar despre cargo... nu cred ca m-am mandrit vrodat. Cargo ie doar un exemplu (semnificativ de altfel).

shi daca tot ie vorba de muzicieni mortzi, ce spunetzi despre Tomaz Hostnik? Pentru cei ce nu cunoashte, el a fost initziatorul Laibach shi al NSK-ului (Neue Slovenishe Kunst, nu trupa romaneasca). De murit, a facut-o cam de multishor, prin 1982, dar pentru multzi el a ramas figura emblema a Laibach-ului. L-am amintit, nu ca sa ma dau mare, ci pentru ca moartea lui este foarte suspecta. A fost gasit spanzurat, iar ideea de sinucidere nu era deloc credibila celor care il cunoshteau. El in special, dar shi restul celor de la Laibach erau calcatzi destul de des de politzie in vremea aia, fiind acuzatzi de propaganda, hai sa-i zicem "totalitarista". Nici pana in ziua de azi nu s-a aflat exact daca a fost sinucidere sau "interes".
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde NiceSmil3 » Lun Sep 08, 2003 3:29 pm

Mie imi pare pare rau pentru 2Pac. Melodia Changes e deja un imn pentru mine si pentru prietenii mei. My Smile si sad now when i remember all those death peoples.:(
scratch my skin
and let red roses rise in rivers
cut my belly, eat my liver
and rape my body with your fingers.
Avatar utilizator
NiceSmil3
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde catharsis » Lun Sep 08, 2003 10:34 pm

pt. ca am revazut de curand filmul 'la bamba' ii adaug pe lista pe ritchie valens, buddy holly si big bopper, care au murit mult prea devreme intr-un acident aviatic, ziua fiind descrisa ca 'the day that music died' de catre don mclean in 'american pie'
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde catharsis » Vin Sep 12, 2003 11:09 pm

galeria muzicienilor morti s-a imbogatin zilele acestea cu Johnny Cash si Warren Zevon. dumnezeu sa-i odihneasca!
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Salma » Sâm Sep 13, 2003 5:04 pm

Initial trimis de neatza
salmo, eo nu cred ca la asta sa referit cand zicea de "interes".
iar despre cargo... nu cred ca m-am mandrit vrodat. Cargo ie doar un exemplu (semnificativ de altfel).


Neatzo, trast mi, asta vroia sa zica. Noi amandoua avem acelasi dascal ;)
Si ce sari asa in sus, ca nu de tine era vorba. A, inca nu ti-am aratat pozele mele cu Kempes? :D

Ca sa nu fiu cu totul off topic, o sa-nchei cu niste versuri care spun totul despre ce-a-nsemnat moartea lui Lennon: "Daca-n lume au fost 7 arte jumatate dintr-una s-a stins..."
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde gabuba » Joi Sep 18, 2003 8:38 pm

a zis cineva ceva de selena? celebra cantareata de latino omorata de propriu fan? biata de ea... :(
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Următorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron