Butonand spasmodic telecomanda

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde gingirica » Dum Aug 04, 2002 12:27 am

Mai oameni buni,

Care e muzica buna ?

Raspunsul e simplu..

Muzica buna e aia care vine din suflet. Cand nu mai ai nimic de spus nu mai poti face nici muzica.

Parerea mea e ca mai putin conteaza genul. De exemplu ascult acum cu mare placere t.a.T.u (trance sau ceva de genu asta) si imi place. Asa cum imi place si Metallica si ACDC si Led Zep si Van der Graaf si tot ce mai vreti voi.


Apropo ,
Partizan rules

Au cu ce ma

Muzica buna vine de la rasarit

Ya soshla s'uma
gingirica
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Aug 04, 2002 12:03 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Aliosha » Mar Aug 06, 2002 11:35 am

The Music

Cine sunt baieti astia ? Imi place mult melodia lor - "Take the lone road". Am ascultat-o de cateva ori si m-a convins de fiecare data.

Se pare ca Prodigy au scos un nou single. "Baby's got a temper" - o piesa buna(nu extraordinara) cu un clip pe masura in aceeasi nota socanta. Mi se pare mai pervers decat "Smack my bitch up" si ma mir cum a scapat necenzurat de MTV.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Aug 09, 2002 1:06 pm

Aliosha, te miri tu... si io ma mir... da' de baietzii de la voltaj.
Dupa aia cu 20 de ani acum au scus alta tzaka paka, filmata pe platforma petroliera, probabil cu superbuget si persistent dobitoaca in versuri de umplut creierele pushtimii:

Am sa trec si peste asta
ce va fi va fi
am sa strig iar asta-i viatza
e si maine o zi...

Pe bune, la naiba cu Freud... aruncatzi la gunoi Kant si Hegel... Uite aici filosofie de viatza. Btavo mah :bleah:

(asa-mi trebuie daca ma iau dupa aliosha si butonez telecomanda in loc sa o las sa se umple de praf)
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Vin Aug 09, 2002 6:41 pm

sunteti cretini!(stiti voi care)
de ce am stat eu sa citesc toate posturile astea?ca nu am aflat nimic nou sau interesant.de la ce s-a plecat si la ce s-a ajuns.s-a dus dracu si threadu asta.
tot o trageti mos pe cros ca muzica buna e aia care......care ce?tot ce se da la tv e in proportie de 95% o apa si-un pamant.pai bine ma dana,bone,alios,xxl,ce dracu ma,cum ati ajuns sa va certati cu alde guppy si astia ai lui.
pardon ,nu va certati,ii explicati!pai voi nu stiti ca daca ii zici lu ala din spitalu 9 ca nu e el adevaratul napoleon se face foc si para si pune mana pe cutit?cui dracu vreti voi sa faceti educatie muzicala?nu aveti cui!

sa mai stau si eu sa le explic ce si cum?nu are rost ca a-ti facut-o voi.mai bine ascult dracu niste ozzy ca sigur are mai mult de 15 ani!de cand canta!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde LiquidSky » Lun Aug 12, 2002 6:34 pm

am tot citit pe aici, am rasfoit, etc. mi-am format o parere.
deci: nu stiu cum pot fi unii fan Andre, acu pe bune, nu inteleg fenomenul. tipele sunt doua proaste fara pic de talent (ma rog, puteti sa imi sariti in cap, cultura muzicala am destula, probabil ma si banati, nu conteaza, eu imi dau cu parerea doar, si am intrat pe forumul asta sa vad daca si cum se vor schimba lucrurile).
nu inteleg cum de unii asteapta sa intre "florin", "dana" sau "mihai" de la hi-q pe acest forum. dar nu inteleg nici cum de va lasati prostiti asa, cu una cu doua. eu cred ca sunt doar speculatii, cum sunt cele referitoare la asteroidul ucigas, cutremur, etc.
asa ca sunt intru totul de acord cu initiatorul acestui thread, pentru ca de multe ori, in putinele clipe de timp liber, ajung sa butonez spasmodic telecomand, sa imi astup urechile sa nu imi ajunga la sistemul nervos toate cretinelile de melodii, cantate (si atentie, am zis cantate, nu interpretate, which is different) de tot felul de imbecili pe care cei de la massa-media (sic) ni-i baga cu nonsalanta pe gat.
nu cred ca trebuie sa stii muzica pentru a critica, cum de fapt, s-a mai zis mai sus si cred ca in Romania, deocamdata, vor mai trece ceva ani pana sa se ajunga la un nivel ridicat in cea care ne gadila (sau nu) urechile intr-un mod placut.
imi pare rau, asta este situatia, si voi incerca sa demontez toate teoriile ridicole care vor a demonstra ca muzica romaneasca este buna intr-adevar.

-------------
q.e.d.
[ How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck would chuck wood? ]
[url]fara link in semnatura[/url]
Avatar utilizator
LiquidSky
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Aug 09, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Aug 13, 2002 7:47 am

SOD mama, nu tre' sa fii geniu muzicii ca sa simti nevoia sa tragi de diverse parti ale corpului imbecilii andrelelor si animalelor, acu daca lumea-i zoofila nu tre' sa-i arati directia corecta? Te caci pe matale aiurea, daca e de combatut de ce sa nu combatem mah?
Daca vine unu' si zice ca animal pix rules tu nu tre' sa-i zici ca e bou? Il lasi asa ? Aida de ...

LiquidSky... first, nutz sare nimeni in cap si nu te baneaza. Citeste doar regulamentul and stay cool.
Aia de la hi-q chiar intra pe acest forum, ca si cei de la vitza de vie, anumitzi impresari, etc... daca tu nu crezi (era sa zic ceva de baga-tzi nasu-n... bla bla si vezi da p'orma tre sa ma automoderez :D ), null problemo, nu-i musai.

si voi incerca sa demontez toate teoriile ridicole care vor a demonstra ca muzica romaneasca este buna intr-adevar.


go for it, I'm waiting
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde as xxl » Mar Aug 13, 2002 9:20 am

desi nu sunt sigur ca se incadreaza chiar in tema acestui subiect, tre sa ma vars undeva.

ei bine m-am uitat pentru prima data duminca la emisiunea aia a lu' negru. ba si m-am enervat asa tare ca a trebuit sa ies p-afara si sa rad 300 (de fanta, na!)
ideea emisiunii care era, sa puna in fata generatiile si, inevitabil, ai batrani sa-i faca de rah@ pe ai tineri.
ei bine, nu a fost asa. magaru' ala de moculescu nu a reusit decat sa dovedeasca cat de imbecil e, algandu-si sa se dea rotund in fata lu' domnu' problema (intre noi fie vorba, intruchiparea unui prost gust fenomenal).
emisiunea a dovedit, inca odata, ca si ai batrani si ai tineri alearga cu limba d-un cot dupa ciolan . de kk e ca aia cu pretentii de artisti emeriti isi ascund foamea dupa fraze sforaitoare si pretentii de vedete nerecunoscute.

***
pentru a nu stiu cata oara, Paula Seling a dat lectii de bun gust, modestie si talent. asa ca fata asta ar fi singura din muzica romaneasca (generatia noua) despre care ar merita sa se vorbeasca.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Aug 13, 2002 11:06 am

Poate nitzel offtopic, da daca a zis ass mi-am amintit de o emisiune "muzicala" in care nenea susnumit Moculescu incerca sa faca dkk artistii si s-a izbit de (pe atunci in viatza) un Sterian care l-a facut albie de porci, cum si merita. L-a pus la colt. Tot susnumitul ramanand fara argumente, in timp ce sterian dadea in muzica ushoara romaneasca (aia a boshorogimii), a scos-o p'aia cu "easy music" - traducere libera facuta de domnia sa care voia sa zica de fapt pop music. Am ras cu lacrimi. Era si patzurca, am crezut ca iese cu bataie.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde LiquidSky » Mar Aug 13, 2002 6:03 pm

n-am vazut emisiunea respectiva. de fapt, nu prea ma uit la emisiunea lui Negru. mi se pare jenanta si lipsita de orice fel de etica. adica e clar, cei batrani, bosorogi, blabla, nu mai au trecere la tineret. macar ca se tin tari pe pozitie, chit ca nu-i asculta nimeni :)
[ How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck would chuck wood? ]
[url]fara link in semnatura[/url]
Avatar utilizator
LiquidSky
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Aug 09, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Aug 14, 2002 2:17 pm

nitel offtopic si eu.
va mai amintiti de emisiunea aia a lu' Tatulici de o avea la Protv?nu mai stiu cum se numea,dar la o editie a invitat pe o parte,pe BUG Mafia,Puya si altii de teapa lor,iar pe partea cealalta pe Johnny Raducanu,Dan BIttman,Nelu Dumitrescu,blodul de la Talisman si pe alti cativa.
Subiectul discutat era cat de nociva este pentru tineret ,muzica celor de la BUG.Si iata ca Tatulici il intreba pe Bittman ce parere are.Iar Bittman i-a retezat-o foarte scurt:
"Domnule Ttulici,in ce calitate comentati evolutia muzicala din Romania,atat timp cat ,pe vremea cand activam la IRIS ati scris nenumarate articole cum ca muzica rock este periculoasa pentru societate si ca ar trebui interzisa.Cu ce drept spuneti acum ca muzica celor de la IRIS si HOLOGRAF este muzica ce ar trebui cantata pe strazi.Cu ce drept ne-ai chemat azi aici?"

Bai nene,m-am spart de ras!Tatulici a ramas fara replica!Dupa asta,a inceput sa ceara celor de BUG sa-si comenteze versurile.Adica cum ,domnule,"soarele rasare doar daca-l platesti"?Si evident ca si BUg l-au executat in stil mafiot."Pai vino dom'le la noi in cartier sa vezi singur"
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde K-gula » Mie Aug 14, 2002 4:50 pm

Initial trimis de Aliosha
[b]The Music

Cine sunt baieti astia ? Imi place mult melodia lor - "Take the lone road". Am ascultat-o de cateva ori si m-a convins de fiecare data.

Se pare ca Prodigy au scos un nou single. "Baby's got a temper" - o piesa buna(nu extraordinara) cu un clip pe masura in aceeasi nota socanta. Mi se pare mai pervers decat "Smack my bitch up" si ma mir cum a scapat necenzurat de MTV. [/B]


de fapt nu este album ci maxi-single, iar din punctul meu de vedere este foarte mishto. contine 3 piese si alte alea.


K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Aug 14, 2002 6:10 pm

bai nene,
da ati vazut ultimul clip a lu Valahia?cu Scufita Rosie?
eu nu pot comenta asa ceva.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Aug 29, 2002 11:49 am

Butonand telecomanda am ramas surprins sa-i vad la MTV pe The White Stripes cu "Fell in love with the girl".

Clipul e destul de enervant, cu niste piese lego care se aranjeaza si rearanjeaza in diferite forme insa se pare ca anul trecut a fost nominalizat la 4 sectiuni pentru MTV Awards...

Oricum, dwloadati albumul "White Blood Cells" ca merita !
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Sep 02, 2002 3:51 pm

Am petrecut, la sfarsitul saptamanii care tocmai s-a incheiat 2 zile acasa, la televizor. Bineinteles ca butoanele mele preferate de pe telecomanda sunt dedicate singurelor posturi de muzica pe care le mai primesc prin cablu: Atomic si MTV Romania(Etno Tv nu se pune, ca nu sunt amator de gen). Ce pot sa zic? Am fost foarte surprins de numarul mare de penibilitati aparute, cat si de numarul mic de piese care sa mai aiba o cat de mica tangenta cu muzica. Iar Atomic, postul care s-a jurat sa dea numai muzica romaneasca, ma dezamageste pe zi ce trece tot mai tare. Cata-Linu, Nic&4ever, Candy, Simplu, Valahia sunt doar cateva din numele la auzul carora mi se revolta stomacul. De-acu incolo o sa ma uit mai mult la HBO, acolo s-ar putea sa fie mai multe melodii bune!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Canada strikes back

Mesajde Aliosha » Joi Ian 16, 2003 7:35 am

Voiam sa mai scriu cate ceva despre 2-3 clipuri si mi-am adus aminte de threadul asta pe care l-am facut intr-un moment de disperare, dupa ce ma uitasem la atomic si mtv ro mai mult decat ar fi trebuit.


Sa incepem cu revelatia Avril Lavigne, cea care de cateva zile are un forum separat la noi pe site. Nu am sa ma leg de toate clipurile ei ci doar de unu' anume - "Sk8er boi". Doamne cat de rebela e ea... cu ce gasca de anarhisti e in cardasie. Sfinte Dumnezeule, cred ca baietii de la Pennywise trec strada cand se intalnesc cu ea. Provoaca politia in mall... (astra imi aduce aminte de ce scria la mine pe bloc: "Baietii din Socului fut politia") se da cu placa si la sfarsit distruge o masina. Superb clip Avril. =D
Si versurile sunt pe masura:
"He was a punk
She did ballet
What more can i say?" .. pana de inspiratie probabil.


"Don't be fooled by the rocks that I got I'm still, I'm still Jenny from the block"... da... nu ne lasam prostiti... bineinteles ca si ea a fost o fetita de cartier. Si e si atat de modesta incat tine sa ne spuna:
"I'm down to earth like this
Rockin' this business
I've grown up so much
I'm in control and lovin' it". Asta e... atata ipocrizie pe cm patrat de fund asigurat pe milioane de dolari mai rar. Dar asta prinde la lume...pana si bhuttu a cazut in mrejele cantaretei punand nu de mult cantecul la melodii de moment. Dar noi stim ca bhuttu asculta muzica buna. Face exceptii doar in cazul artistelor cu fund mare si apetisant.

Si ca sa nu ziceti din nou ca sunt carcotas pana la capat sa dau si bila alba: clipul celor de la Sum 41 in care fac misto de formatiile care incep cu The. Imi place scena de la inceput in care "bossul" le explica cat de important este sa aiba un the in fata si sa se numeasca The Sums :)), ca nu mai sunt la moda acum formatiile care se termina in cifre :182, 41 etc... In caz aca nu ati observat decorul este identic cu cel din clipul celor de la The Strokes. In spate scrie mare "The Sums" iar ei sunt imbracati indie aratand ca niste hipsteri adevarati. Lasand deoparte melodia, clipul este la fel de reusit ca si "Al the small things" la vremea lui.

Un alt clip in care care se face apropo la Strokes a fost facut in 2001 de New Order la Crystal, o melodie superba, prea frumoasa ca sa merite un clip facut la misto. Probabil ca vazut in 2001 cand Strokes nu erau inca in mainstream ironia nu era atat de evidenta.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Joi Ian 16, 2003 11:58 am

Alexei, tu ma stii pe mine de taran, nu? Si stii la fel de bine ca la mistoul tau subtire nu sunt in stare decat sa raspund cu unul de prost gust. Si mai stii ca in chiar postul in care am trecut-o pe JLo la melodii de moment m-am disculpat intrucatva, fiind atras doar de tenta de profesiune de credinta a melodiei respective.
De fapt ... tu vorbesti ma, care-ai cantat cu Parlament?:D
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Dum Feb 02, 2003 3:13 am

Am gasit dialogul complet din "Still waiting" (Sum 41).

"I've got to go, I think I'm about to be mugged.
Hey guys, yo, hey, how are you doing? Have a seat. Take it easy on those chairs, Corinthian leather.
Have you, uh, heard the new album?
No, I haven't heard, the new album, I-, I'm sure it's great. All sorts of songs about, skateboarding and getting dumped. Yeah, I love this one here, *noise thing while shaking head* hahaha. Listen, the reason I called you guys here, your name. Sum 41. The number band thing is out, okay? Blink 182, Greenday 75. These names are not cool. What's in now is 'the'. Okay?
The?
The Strokes, the I can't see you *pushes the plant off*, the Vines, the Hives, the White Stripes. See, this isn't new. The Led Zeppelins, right? Are you feeling me? Guys, check this out. *pause* The Sums? *odd look*
*quiet* Okay.
Hehehe, The Sums! What's in now is the, drinking your beer and smoki-, you guys smoke?
No.
Yeah? You do now! You like that? Smoke 'em up Johnny! What your name?
Deryck.
Not anymore it isn't. It's Sven. You like it? It's great.
I don't know-
It's GREAT!
Guess. I guess so. I guess we could give it a go. Sums?"




:D
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Cruela » Mar Feb 25, 2003 3:08 pm

In fiecare seara, pe la ora 10 ma asez la televizor si incep sa "butonez spasmodic telecomanda", in incercarea de a gasi un program care sa merite atentia. In cele din urma exasperez si ma opresc pe MTV, Atomic sau VH1, urmaresc doua trei videoclipuri si ma refugiez intr-o carte buna... Dupa parerea mea, in ziua de azi, desi exista foarte multe posturi de televiziune, majoritatea nu fac doi bani si nu merita nimic... Asa ca cititi oameni buni, ca televiziunea-i vai mama ei!
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde catharsis » Mar Feb 25, 2003 11:14 pm

vh1 este singurul post care a difuzat videoclipul nou rhcp - can't stop, care este un omagiu conceptului de sculptura de un minut al lui Erwin Wurm...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Noi 06, 2003 11:27 pm

Trezindu-ma disc de dimineata pentru a pleca la facultate am zis sa deschid televizorul pana ma mai dezmeticesc.
Si butonand telecomanda am ajuns la Atomic . Aici m-am distrat teribil.
Era un videoclip cu una care era in sutien si statea lungita in pat. Dar era in sutien d'ala de 50 000, cum poarta fetele de la scoala profesionala. Nu avea si ea unu mai de doamne ajuta. Macar sa fi venit cu sutienu' de la costumu de baie.

Si canta ceva de genul : "mi-e frica , mi-e frica...sa dorm singurica.....te rog nu ma lasa " . Si era r-r-ita rau de tot...tocmai de aceea suna foarte dulce ce spunea.
M-am distrat teribil. Melodia se numeste "Mi-e frica" , iar interpreta este Spicy.

Mi-am luat melodia si tocmai o ascult.

Cine mai e si Spicy asta ? De unde a aprut si cati ani are ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori