Butonand spasmodic telecomanda

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde Sopra Tutt1 » Lun Iul 29, 2002 2:58 pm

Moshule... nu ai inteles nimic... nici nu ma mir. Voi criticati, criticati si culmea... iar criticati. Acum am cerut sa aflu si care sunt gusturile voastre... dar se pare ca sunteti mai rau decat G. Calinescu... ala macar avea gusturi.

Ca sa revin nitel la subiect ... ash vrea sa va spun ca trupa romaneasca care imi place cel mai mult este... Demmo. Daca ma intrebi de ce.... ash putea sa iti dau zeci de motive, incepand de la versuri si terminand cu "freza" pubiana si sfarcurile solistei... Deci, criticati si asta.

PS: era sa o uit pe DANA... DANA, asteapta sa mai cresti si ai sa intelegi ce am vrut sa zic (ce-i drept... e cam abstract... ca s-o pot da la intors ;D). Si sa stii ca merge prost site-ul... din cauza asta m-am repetat... dar poate ca era bine sa las ambele posturi.. sa ma fac inteles mai bine.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 29, 2002 3:07 pm

Gusturile mele in materie de muzica nu fac subiectul acestui thread. :p (mi l-ema exprimat la alte threaduri de pe muzica)
Aici vorbim despre cat de basita este muzica romaneasca la ora actuala. Iar Aliosha s-a folosit de pretextul butonarii telecomandei televizorului sau Sony (diagonala 115 cm) ..pentru a evidentzia acest fapt.
G. Calinescu al tau ..critica pozitiv bai Sopra. Noi critcam negativ ! Dar tzie nu itzi place nici de Calinescu,nici de noi !
Eu nu prea mai am ce sa zic la acest subiect...si ma opresc aici...pentru a nu mai faceposturi inutile..si pentru a ii da o sansa Melutzei sa ma ajunga la finele lunii august,anul curent.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Lun Iul 29, 2002 3:35 pm

Moshule... ai face mai bine sa taci... pentru ca de criticat pot sa ma apuc si eu sa critic in stanga si in dreapta... dar asta nu inseamna deloc ca fac ceva constructiv sau inteligent... pur si simplu am cerut sa vad care sunt preferintele voastre si catre ce ar trebui sa se indrepte muzica romaneasca...???
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde b0nechina » Lun Iul 29, 2002 8:38 pm

Hmmmm... cu ce sa incep, cu Guppy, cu teveu', sau cu celebra: "daca iti pute, fa tu ceva mai bun!"?

Sopra, critica ar trebui sa reprezinte ceva constructiv, desigur, atata vreme cat persoana vizata este capabila sa accepte ca oamenii gresesc, si e loc de mai bine. Eu critic inclusiv trupele pe care le simpatizez, imi critic munca, imi critic atitudinea, si o fac tot timpul, pentru ca umbra ridicolului nu-mi da pace si ma tem de ea. Daca tu esti multmit cu tot ce ti se intampla, trebuie sa fii un tip tare fericit, dar nu te admir si nici nu te invidiez... asta nu te duce in sus, te va duce numa' inainte.
Revenind, argumentul pe care l-ai dat ("de ce nu te apuci de cantat") e de toata jena... observ insa ca e folosit tot mai des, si de catre persoane de la care nu ma astept... hmmm... pasiunea, bat-o vina!

Domnule Guppy, abia acum, dupa ce ati revenit, mi-am dat seama ca ne-ati privat o vreme de placerea de a va avea printre noi...
Treaba cu copiatu', inainte si dupa 89, e o stupizenie. Matale sau confuzi (ca multi altii) notiunea de influenta cu cea de plagiat, sau, pesemne, nu ai habar cu ce se mananca alte muzici de pe la noi, vezi Phoenix, vezi Sfinx, vezi Timpuri Noi. Si astia tot pe vremea lu' piticu' au trait, dom'le, si in afara de Mugur de Fluier care ar avea ceva influente dintr-un Jethro Tull, nu prea imi amintesc sa samene vreo piesa prea tare cu alta...
Ah, ca Sfinx erau parte din curentul progresiv european, si aduceau cu Genesis, sau cu Marillion, asta-i altceva... dar nici macar in urma n-as zice ca se aflau, fiind oarecum contemporani cu sus-numitii... si ei tot salam cu soia papau, domnu' Guppy...
Observatie: Nu ma refer la Sfinx de dupa Aldea, ca stiu si eu cu ce seamana "Intr-un cer violet"...

Domnu' Guppy, cu matale mai am ceva de impartit: softul asta pe care il folosesti ca sa-ti dai ochii peste cap pe forum este luat PE BANI! Nu e furat, dom'le, e platit, ca asa se intampla in lumea civilizata, matale faci o unealta si eu ti-o cumpar cu parale. Ah, daca te strafulgera un gest caritabil... asta e altceva!
Despre fata cu mascote nu ma pronunt, da' am o intrebare (ca de obicei, retorica): de ce despre toate fufele astea se spune (in aceasta ordine): "e misto, arata beton, si melodiile is faine"?
Daca ai avea macar o bruma de obiectivitate, ai remarca rapid ca, desi aratoasa fatuca, n-are voce nici cat negru sub unghie. Ma intreb de ce oare au refuzat (ea si ailalti) sa cante in deschidere la Enrique? Oare nu cumva microfonul alimentat le-a stricat ploile?

Un adevar zisesi matale, domnu' Guppy, si p-asta vreau sa-l subliniez: copiii de varsta Melutzei si care mai e p-aici (probabil si a ta), au, intr-adevar o scuza pentru ca asculta Animal X si Trei Rei Sud Est (cat de stupid e "jocul de cuvinte": 3 rei sud est! ;a ) si asta e punctul in care voiam sa ajung...
Muzica de dat din fese se face de prin anii 80, cand s-a ivit curentul disco (de fapt, se face dintotdeauna, da' nu mai tinem noi minte)... de atunci au inceput sa se separe artistii: aia superficiali (cantam, dansam, aratam bine, ne dau la teveu), si restul, care mai gasesc si cate ceva de spus, iar melodiile pe care le fac au mai mult de doua acorduri. Asa e si la noi, si aiurea, toti au muzica d-asta, c'est la vie! Lumea tre' sa se distreze, si doar n-o sa danseze "blues" pe Master Of Puppets, si nici nu merge sa dai din fund pe Satriani cum dai pe Ricky.
Diferenta dintre "noi" si "ei" este ca la noi totul se duce la extrem: au facut americanii play-back intr-un show televizat, facem si noi, da' inclusiv pe scena; au aparut 2 piese supide cu "I love you, I miss you..", facem si noi, da' facem cu sutele, ca beat-uri se gasesc cu duiumu'; a rasarit o trupa de feciorasi frumosi la ei (acu' 15 ani, ca New Kids de pe bloc cantau prin '80), rasar si la noi garla... ca avem baieti dotati, tre' sa-i dam la teveu...

Pentru ca sunt convinsa ca mai tinerii cititori ai forumului au atipit deja... o sa trag un fel de concluzie amintindu-mi niscai vorbe de duh pe care le-am auzit aseara prin televizor din gura lu' duduia Daniela Gyorfi (ca domnisoara nu pot sa-i zic): "un artist trebuie sa aiba in primul rand o imagine, un stil, sa arate bine..." Adevar grait-a, arareori se mai gandeste cineva ca ar fi bun si putintel talent...

PS Aliosha, aia cu Cristina careia ii trebuia "cu siguranta" un cap e tare... m-am ras pe mine juma' de ora! :)
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde zuza » Mar Iul 30, 2002 1:17 am

Naoptea trecuta nu aveam somn si am deschis televizorul. Tot schimband eu canalele nimeresc pe Much More Music (un fel de MTV la canadieni). Aici este reluarea a unor premii pt videoclipuri(cred). Dupa cateva minute incepe sa cante una.Doamne!!!! Avea aia o voce de te dadeai cu capul de pereti. Si mai canta si live. Partea frumoasa este ca multimea care era exraordinar de mare o aclama pana la culme. Pentru un moment am crezut ca sunt in romania.
Vad ca se intampla si la case mai mari. Am ramas traumatizata de la chestia asta. Cred ca bun si playbackul la ceva!!!!!
Cel mai frumos lucru care i se poate intampla unei persoane este sa fie iubit si sa invinga. Insa sa iubeasca si sa fie invins este al doilea lucru frumos care i se poate intampla
zuza
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Lun Iul 08, 2002 4:38 am
Localitate: yep, still there

Mesajde Sopra Tutt1 » Mar Iul 30, 2002 1:48 am

Initial trimis de Sopra Tutt1
dar, daca tot critici, de ce nu te apuci de cantat si faci ceva super?...
Sau, daca tot critici, prezita si formatiile care crezi tu ca fac muzica "adevarata" si care iti plac... sa vedem si noi unde se afla balanta la tine...


Se pare ca iar am gandit mai mult decat trebuia... imi cer scuze. Exista in ceea ce am spus eu... un "SAU"... deci... ori se apuca de cantat ori face o caracterizare si asupra formatiilor pe care crede el ca merita sa le sa ascultam sau care merita sa fie promovate.
Nu sunt absurd sa il trimit pe unul la cantat numai pentru ca nu imi convine parerea lui... daca ere asa... stati linistiti, ca le faceam eu pe toate :D
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde gaga » Mar Iul 30, 2002 9:46 am

b0nechina

ca intotdeauna ma inclin cu respect in fata unui post perfect (asta fiindca e oarecum si in asentimentul meu). si faptul ca userii mai fragezi s-ar putea sa faca nani dupa el e deasemenea posibil :D
asa ca ramanem noi si fericitii ca sopra (pe care aparent il bucura orice pseudonota muzicala) si guppy care a dat nitel din aripioare pe aici dar, obosit de efort s-a intors, probabil, in acvariul de pe cg unde, asemeni unui demn ancistratus curatza geamurile cu posturi indoielnice.
ca muzica nu e peshte e evident dar dumnealui neputand percepe mai mult de trei note si probabil nevazand bine altceva decat culorile tipatoare din (si de pe) scafarliile unora ca animal kix si care s-au mai enumerat pe aici, ne aduce argumente shuieratoare pentru a sustzine aceasta "muzica"
sigur ca trebuie luata in calcul varsta pentru ca e evident ca daca umbli cu un tricou cu tiamat risti sa-ti iei pumnishori de cartier, dar daca fredonezi "ca la 20 de ani fara griji si fara bani" esti cool . (btw, mereu m-am intrebat, daca lu' porcus si care o mai fi prin "voltaj" le-a placut asa mult la 20 de ani, de ce nu doneaza banii ca sa fie exemple pentru ceea ce canta? asa n-o sa mai aiba nici griji...)

la naiba, imi iese un post prea lung, voiam doar sa dau doua aplauze (clap, clap) pentru postul b0nechinei si trei aplauze (clap, clap, clap) pentru subiectul deschis de aliosha.

si ma mai intreb ce fac cei ca nush cum xx sumthin' care deschide posturi critice pe literatura, asculta, cica, muzica buna, dar niciodata (nici el nici cei asemeni lui) nu participa la discutzii serioase??!! :con:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Sopra Tutt1 » Mar Iul 30, 2002 1:49 pm

pai si pana la urma... care e muzica buna?... sau nu exista asa ceva? :con:
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde gaga » Mar Iul 30, 2002 2:13 pm

ai mah ca eshti d'ala, dezgropi threaduri de pe rock de acum un an... muzica buna in sensul lui manelos, al lui afex sau al meu???

pe bune, las-o asha. dar cei enumerati de aliosha si toata gasca in sens de exemplu negativ nu pot fi muzica buna fiindca nu au voce si nu stiu sa cante, e un chewing gum for the brains (youth gonne wild).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde as xxl » Mar Iul 30, 2002 4:45 pm

muzica buna e cea pe care o asculti din placere, asa ca totul se raporteza la persoana care o evalueaza.
daca ai indrazneala si esti suficient de masochist (cel putin cu ciocanelu' si nicovala) poti da o tura pe linia tramvaiului 34 (pentru cine nu stie, Rahova - Ferentari) si vei constata ca lumea percepe aici ca muzica buna solistica vocala a lui adrian cel minunat sau vali storm. oare?
prin indiferent oricare alt cartier muncitoresc bub mafia & comp au devenit psalmii wannabe gangesterilor, iar restul, nu tot asa de mult gangsteri stiu pe deasupra fiecare vers de la enendi blondi, scl.

in scumpa noastra romania se asculta muzica proasta. sunt sigur ca si pe alte plaiuri mai mult sau mai putin invecinate cu oita miorita se "canta" si se vinde muzica de acest gen, dar, nu stiu de ce, cred ca totusi nu in aceleasi procente.
de ce? - o intrebare la care nu gasesc raspuns, intrebare care in mintea mea se metamorfozeaza intr-o mica dilema :
"se difuzeaza muzica proasta pentru ca muzica proasta place sau muzica proasta place pentru ca se difuzeaza ?"


***
ce mai tura-vura ??!!
oamenii in romania sunt in primul rand saraci material, de aici si spiritual.
fara prea mare legatura cu topicul(sau poate :con: da) nu demult am ramas socat vazand pe teveu mamici solide, cu brate musculoase de la caratul toalelor prin fabricile de confectii si bogate in piept de la numeroasele guri hranite cu ajutorul lui ducandu-se cu fetitele lor de 11-14 ani de mana la preselectii de "manechine" - sperand sa le asigure un viitor "mai bun ca al lor", bineinteles avand inca pe retina palpitantele scene cu natalia oreiro. le indeamna la curvie - si stiu asta.

***
revenind la muzica si ce se difuzeaza pe atomic si mtv, totul, cu mici exceptii este o mare balaceala mercantila.
in opinia mea, ele, exceptiile ar fi cam astea:
omul cu sobolani, tzapinarii, coma ( :con: ), tipu' ala caruia i-am uitat numele (cu piticu) si parca un pic quartz-ul gianinei corondan. stigma, plagiatori sau nu, copie depeche sau alteceva, intra in categoria "nu ma deranjeaza cand ascult, uneori imi place"

bineinteles pe iris si cargo nu am cum sa ii amestec pe aici.

in afara de ce se vede pe teveu ar mai fi cativa din undergroundul romanesc (imi vin in minte acum intteritus dei si recentele mele descoperiri acvila si trooper )

in loc de concluzie la mult prea alambicatul meu mesaj:
devenim din ce in ce mai saraci spiritual, cosmopolitanismul acum la moda mai mult ne infunda (normal, nu?) si al dracu sa fiu daca vad vreo iesire.
doamne ajuta !
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mar Iul 30, 2002 6:24 pm

dana:
muzica buna in sensul lui manelos, al lui afex sau al meu???

care-i breh muzica buna-n sensu-meu? :D


as xxl:
poti da o tura pe linia tramvaiului 34 (pentru cine nu stie, Rahova - Ferentari)

tramvaiul 34 merge din berceni spre gara de nord shi in drum trece prin shtefan cel mare.
"se difuzeaza muzica proasta pentru ca muzica proasta place sau muzica proasta place pentru ca se difuzeaza ?"

cred ca prima varianta este evident corecta. cei care asculta, de exemplu, adrian das wunderzicklein, refuza ingurgitarea altui tip de muzica. muzica rock, de exemplu, nu este pe gustul multora shi aici nu este vorba de difuzare, este vorba de facilitatea unui mesaj, stil etc.
oamenii in romania sunt in primul rand saraci material, de aici si spiritual.

asta e o mare ineptzie! in general, se promoveaza ideea ca lipsurile materiale stimuleaza spiritualitatea. e greu sa gandeshti cand ai burta plina!
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde as xxl » Mar Iul 30, 2002 7:45 pm

mi-am adus aminte acu' ca parca 12 ii zice la tramvaiu ala de are capete la unirea si rahova .. totusi au trecut neste ani de cand am plecat din bucuresti ....

asta e o mare ineptzie! in general, se promoveaza ideea ca lipsurile materiale stimuleaza spiritualitatea. e greu sa gandeshti cand ai burta plina!


am putea incepe o polemica psiho-sociologica despre tendinta oamenilor de satisfacere a nevoilor primare si secundare, dar ar fi total offtopic...
totusi, cine au contribuit mai mult la cultura universala?
englezii sau albanezii ?
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mar Iul 30, 2002 8:41 pm

Initial trimis de as xxl
mi-am adus aminte acu' ca parca 12 ii zice la tramvaiu ala de are capete la unirea si rahova .. totusi au trecut neste ani de cand am plecat din bucuresti ....


ii zice chiar 32 :)

am putea incepe o polemica psiho-sociologica despre tendinta oamenilor de satisfacere a nevoilor primare si secundare, dar ar fi total offtopic...
totusi, cine au contribuit mai mult la cultura universala?
englezii sau albanezii ?

satisfacerea nevoilor nu il face pe om sa filosofeze, sa creeze. ce cultura (valori) se promoveaza in tzarile cu un nivel de trai ridicat?
comparatzia intre englezi shi albanezi este vadit deplasata. este o diferentza de istorie, nu numai de putere financiara.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde as xxl » Mar Iul 30, 2002 9:18 pm

tu zici ca nu, eu zic ca da.
totusi, acest thread era despre cu totul altceva, asa ca propun, in cazul in care se va considera util, mutarea acestei sectiuni sau deschidrea unui alt subiect.

si da, merde, ii zice 32 si e roz ...
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iul 31, 2002 9:11 am

afex, muzica aceea culta in sensul dvs este aceeasi cu cea culta in sensul lui kickass :D

e greu sa gandeshti cand ai burta plina!

Zi asta si la RAR sau pleshu, poate itzi dau marele premiu "creierul pane"!


as xxl

muzica buna e cea pe care o asculti din placere

cine o asculti breh??? eu? tu? ovidiu? precizeaza, sa vedem de-i buna au ba.

in scumpa noastra romania se asculta muzica proasta

in concordanta cu cele de mai sus si dat fiind ca ne aflam in romania => muzica buna = muzica proasta? :con:

oamenii in romania sunt in primul rand saraci material, de aici si spiritual.

pe bune? deci ascetii si toti gigeii aia care au renuntat la material sunt de fapt saraci spiritual? pai asta e din paradoxurile lui afex.... poate ne deseneaza el cum devine :j

totusi, cine au contribuit mai mult la cultura universala?
englezii sau albanezii ?


in continuare, chinezii sau americanii??????????

=========

lasati tramvaiele din bukale sau bagati o discutie pe generalitatzi, k?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde as xxl » Mie Iul 31, 2002 9:38 am

dana, ori intruchipezi cripticul dus la maxim, ori ai citit din doua in doua randuri.
ne-ai citat, ne-ai hacuit, da' sa n-am parte de ce-i dulce daca inteleg ce ai vrut sa zici ....
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iul 31, 2002 9:46 am

dragul meu, sa n-ai parte, dar cum bine zice alice cooper: let me explain.

1. de citit citesc tot
2. comentez doar ceea ce este absurd
3. critica e constructiva dar nici vorba de asa ceva, prefer sa-i zic discutie
4. in linii mari cu referire strict la textele editate de voi doi am vrut sa zic: amestecati niste concepte referindu-va la muzica prin prisma culturii in genere (implicand istorie, civilizatii, etc...) si am atras atentia asupra celor ce mi se par incorecte.
5. ai comparat albanezii cu englezii (incorect, aici e cum zice afex) si eu am pus chinezii langa americani... de ce? take a guess.

asta pe scurt, sper ca ai inteles. in concluzie, cum defineshte domnia voastra muzica buna? fiindca tot nu m-am prins (dupa cum am aratat si in postul anterior).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde as xxl » Mie Iul 31, 2002 10:51 am

folosind o definitie care oarecum imi apartine, o muzica este cu atat mai buna cu cat numarul si diversitatea generatiilor care au apreciat-o este mai mare.
o sa fiu primu' care imi dau cu bata in cap, pentru ca, din definitia mea s-ar putea pune semnul egal intre, sa zicem, my diyng bride si backstreet boyz. totusi, cu cat ne departam in timp de momentul creatiei, obtinem (in mod evident) rezultate cat mai clare.
in sprijinul teoriei mele ar pute veni avataru-ti vs. nkotb: megamoarte mai asculta multi (am jurat ca o sa pun la nunta simphony of destruction) dar nkotb doar fetele batrane cu poola in dulap.
la un'sh'doi n-am ce sa-ti zic, la trei tot nu prea inteleg, da' la 4 vrei a spune ca preferintele muzicale nu au legatura kukultura ???
.. si nu mi-e deloc rusine sa extrapolez de la individ la masa ...


balanta mea cu albanejii si englejii a fost evident sfortata pentru ca am vrut sa subliniez faptul ca nu poti fi al dracu de spiritual cand te excretezi verde de la stevie (hh ascetii au avut optiune, deh!)

in incheiere, danga-langa, bate clopotu' a pericol!
intrebare, intrebatoare:
zi-mi tu (da pa bune!) care-i mai tari spiritualiceste, chinejii sau americanii ???
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iul 31, 2002 11:14 am

o muzica este cu atat mai buna cu cat numarul si diversitatea generatiilor care au apreciat-o este mai mare


momentan se accepta ;)

3. voiam sa zic: mi-ai spus: "ori intruchipezi cripticul dus la maxim" si am explicat, cred, ca nu e vorba de critica ci de conversatie, comunicare...

la 4 NU am vrut sa spun asta ci ca ai exprimat niste paradoxuri, adica aparent ai scris fara sa gandesti prea mult, vezi primul meu raspuns.

extrapoleaza matale ca un adevarat inginer de la individ la masa si vei ajunge la concluzia ca este gresit, vezi interviul de la concertul steve vai ("ma bucur cand ajungand in tari diverse din lume observ ca am un auditoriu, nu foarte mare, dar constant" - asta vis a vis de calitate, vai nu o sa umple niciodata un stadion, asta nu inseamna, insa, ca ceea ce face el nu e muzica buna)

raspuns la danga langa: vrei sa zic asha fara argumentatzie? nu de alta ca mi-e lene, o sa caut link-ul cu megadiscutzia pe teme de asia vs. europa, america, draq mai stie cine. fara argumentatzie chinezii pt. ca americanii n-au spiritualitate, nu-s nici macar natzie. de ce? "de-aia asha c-asha vreau eu" :D

btw, offtopic suntem, sa lasam tramvaiele si americanii si sa revenim la telecomanda noastra pe care am atins-o din greseala pe butonul 8 (atomic) in dimineatza asta si am vazut in premiera daniana cantareatza andreea nushcare (aia blonda) care nu numai ca nu poate scoate doua note live, dar nici macar in videoclip nu scoate vreo nota... nu scoate breh decat guitzat! si da din cap asha ca sherpii, de la aia i se trage? guitzatu' zic? ar fi dragutz un concurs de creatzie in care sa imaginam combinatzii animale in functie de "calitatzie" vocale, fizice si intelectuale ale "artishtilor" romani, porcsharpeandrea (cu un e, dap) suna bineeeee :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Ce e de fapt muzica "buna", si cine canta asa ceva in Romania???

Mesajde dadu » Mie Iul 31, 2002 2:39 pm

Peste tot aud de muzica "comerciala" si "buna", dar nimeni nu poate sa spuna care este buna si care este comerciala. Voi puteti? Dac da dati-mi cateva exemple. Multi afirma ca in Romania nu se face muzica buna, iar pentru altii chiar manelele ( ?!? ) sunt adevarata muzica buna. DECI, CARE ESTE MUZICA BUNA, IN CELE DIN URMA? ...SAU ESTE O CHESTIUNE DE GUST???


EDIT: despre asta era vorba in acest thread, citeste subiectele inainte de a incepe sa postezi.
multumesc.
no offence, man
dadu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 28, 2002 4:47 pm
Localitate: MICUL CONGO

Sa revenim

Mesajde Aliosha » Joi Aug 01, 2002 12:32 am

Dupa un val de ghinioane ce s-au abatut asupra mea in ultimele zile respiram aerul trist din camera mea. Camera dotata cu televizor.
In jurul orelor 17 pe MTV Romania , domnisoara Cepraga si domnisorul Zara aveau ca invitati doua modele masculine. Adica 2 barbati care prezinta moda si care s-au remarcat anul trecut prin prestatiile de la vara ispitelor.

Unul dintre ei ne arata un afis cu noua lui trupa, Stand up.
Componenta : 3 modele + 2 foste modele =5 baieti frumosi.
Tot el a precizat ca liderul trupei a organizat un casting (!!! )la care au fost selectati cei 4 baieti. Cu o nonsalanta iesita din comun a recunoscut ca nu calitatile vocale au contat in mod deosebit ci lookul.
Apreciem sinceritatea altetea dumneavoastra. (btw omului i se zicea Sire.)
Oare de ce am eu presimtirea ca peste cateva luni Sopra va fi rugat ca alaturi de forumul Ackcent sa faca unul pentru Stand -up si ca in topul userilor tineri de pe fanclub , alaturi de animalutza xxx si akcentutza , o vom avea si pe stand-uputza.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde dadu » Joi Aug 01, 2002 5:06 pm

bí£i fraí¾ilor! voi ví£ certaí¾i toatí£ ziua care ''muzicí£'' ví£ place, ºi ví£ luaí¾i de 3se, animalx ºi alte trupe ( nu de altceva, cí£ io nu dau doi bani pe ele ) dar ce ziceí¾i de DESTRíƒBíƒLATELE í£lea de la GALAXY (cat le-a trebuit sí£ gí£seacsaí£ numele í£sta?? ) care apar de n ori pe zi la Atomic, ºi de ''geniile'' de la MAMELINO ( ce draq de nume mai e ºi í£sta? ) care mai apar ºi pe PROTV (s-au tampit ºi aºtia?.
íƒÃ‚ºtia chiar cred cí£ or sí£ fací£ bani cu porcí£riile astea? sau eu nu sunt sí£ní£tos dací£ asta e muzicí£?
no offence, man
dadu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 28, 2002 4:47 pm
Localitate: MICUL CONGO

Mesajde gaga » Vin Aug 02, 2002 10:48 am

rasfoind spasmodic diverse volume am gasit un dicton latin care raspunde foarte frumos la intrebarile lui mr. sopra, bubu si alti intrebaciosi: ce este muzica buna.

Bis repetitia placent - ceea ce vrea sa spuna ca anumite lucruri plac doar odata, altele placand chiar repetate de nenumarate ori. Si ca sa vorbesc si pe limba diverselor lutze si diversilor lutzi am sa iau un exemplu total neplastic:

prin anii 80 erau tot felul de cantareti, trupe, CCCheci ;D sa zicem. Dupa 20 de ani nu mai asculta nimeni.
Pe de alta parte, de prin 60 / 70 / 80 erau tot totfelul de trupe/artisti, sa zicem AC/DC, Alice Cooper (puneti ce vreti voi in loc, e la intamplare), care se asculta si in 2002.

In concluzie muzica buna e aia care dainuie. Deci dragi fani animaniaci si andremaniaci si ce o mai urma, daca ai vostri copchii vor asculta ceea ce ascultati voi acum, inseamna ca asta este muzica buna.

bai dudu, galaxy is alea 4 gagici deosebite? una grasa cu picioare de elefant, una batrana in sutien cu pieile atarnand, una bucata blonda clasica si una morticia? ca daca-s alea, am dat peste ele butonand spasmodic, is bune mah, m-am dus la WC inainte de cafea.
si tot butonand, de ce naiba pe toate le cheama cu A? alina, andra, andreea, in anii de gratie in care au rasarit se luau numele dupa alfabet? ca sa ne asteptam anii viitori la bubulina, bombonica, biancutza z...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde angus » Vin Aug 02, 2002 11:29 am

Bah sa fie, si-a facut Sire trupa...Mult i-a trebuit. Sigur, i-am vazut prestatiile la vara ispitelor. Am retinut despre dansul ca a fost palmuit de partenera lui in discoteca, ceea ce a fost un eveniment tare inedit despre care s-a vorbit in mai multe emisiuni. Ea plangea toata ziulica, caci Sire, in loc s-o ispiteasca dupe cum promisese, o inerva toata ziua si-o scotea din minti, caci ea il iubea pe iubitul ei cu care s-a si maritat in ultima emisiune. Dupe care probabil ca Sire a cedat psihic cu nervii, ca n-a mai ispitit pe nime.
Nu cumva unul dintre cei 5 prestatori de pe afis avea parul lung, prins in coada (eventual) si se chema Leo (sau Vlad?!). Macar asta e striper si se presupune ca stie sa danseze.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde as xxl » Vin Aug 02, 2002 11:40 am

fiind nefericitul posesor al unui tunnerTV, imi permit luxul de a-l lasa sa baraie pe fundal. ca atare PROTESTEZ !!
de ce ii lasa CNA-ul, SRI-ul sau altii pe astia de la atomic sa dea manele noaptea? Ei nu stie ca atunci intru eo pe net ?

si,
am dat peste un videoclip care poate fi folosit cu succes in locul filmelor de atztzare (porno). Ei bine da, ati ghicit: uni-k (pentru cine a deschis mai tarziu radioul, e vorba de bagaboanta aia blonda care a scos un videoclip cu neste musculosi si se tavaleste printre ei. a mai avut un videoclip in care canta cu unu cu fata de plavan)

dar,
nu stiu cum s-a intamplat (nu e vorba ca s-a marit armata) da' am avut norocu' sa o mai vad odata pe paula seling in "serile verii". merita sa fiu poluat de 10 ori cu galaxy, andre, bla bla si yada yada pentru paula seling. no pain, no gain!

la final,
2 dana:

1: de cand mi-am luat bicicleta am aflat ca exista o mica diferenta (macar de grafie) intre criPTic si criTic.
2: ma gandeam eo asa si parca n-as baga mana in foc ca "Bis repetitia placent" are chiar sensul pe care i-l atribui.
3: merci ca ai tradus definitia mea intr-un limbaj mai usor de inteles.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Aug 02, 2002 11:56 am

xxs:

1. n-am observat, am citit critic, whatever.
2. mai gandeste-te si verifica Horatiu, Ars Poetica.
3. cu placere, era o alta forma si nu am vrut sa repet ci doar sa subliniez prin prisma parafrazei citate de mine
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde as xxl » Vin Aug 02, 2002 12:15 pm

2. .... prima data cand am ascultat ace of base (all that she wants) mi-a placut. dupa ce am facut rost de mp3 si am mai ascultat inca de vreo doua ori mi s-a parut de kk.
... prima oara cand am ascultat theatre of tragedy mi-a placut. De atunci au trecut patru ani si fara sa exagerez ascult aproape in fiecare zi si tot imi place.

nu cumva despre asta e vorba ?
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Aug 02, 2002 12:32 pm

(cu copiraitul de rigoare onka) tu ai auzit de Nichita? Nichita ... Stanescu?

Aia e ideea, dar tu faci ca un sef de-al meu care ia totul ad literam, daca-i zic: sunt o mie de insi in lift, n-am mai incaput si eu, intrebarea lui fireasca este "cum au incaput o mie de insi in lift?"

Aia am vrut sa spun, daca vrei neaparat explicatia aproape exacta din carte era: un lucru a placut doar o data, insa altul va placea chiar repetat...

Ai inteles? [intrebare retorica]

EDIT: din theatre of tragedy iti place si ultimul album, ala cu automatic lover? fiindca nu seamana deloc cu ceea ce cantau la inceput ceea ce inseamna, fie ca ti-ai schimbat gusturile, fie ca te agatzi de o trupa ca animalutza de shoparla :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde as xxl » Vin Aug 02, 2002 12:52 pm

mai om rau ce esti, eo am vrut a zice ca citatul tau nu face referire la generatii. asta e tot.
de nichita am auzit prin a 12-a si foarte putin dupa. nu am avut timp sa aprofundez, asa ca nu am parere. de ce?
in legatura cu theatre of tragedy, ia d-aci .
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Aug 02, 2002 1:15 pm

bwahaha, mah, o expresie generala se poate aplica in diverse circumstante, om capos ce esti tu.

Cat despre theatre of tragedy, mie imi place la nebunie Assembly, banuiam ca voiai sa vorbesti de theatre goticii aia de prin 95 pana prin 2000. Da' daca am putut sa dau de ce sa nu dau?
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori