Behind the music

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Behind the music

Mesajde Aliosha » Sâm Aug 10, 2002 12:07 pm

Ideea acestui thread mi-a venit uitandu-ma pe VH1 la emisiunea cu acelasi nume.
Eu nu prea pot sa o vad decat foarte rar, atunci cand vin in Romania, dar din fericire orice post de muzica care se respecta are o emisiune similara plina de informatii interesante.

Ma gandeam ca aici sa scriem ce gasim deosebit in aceste reportaje(si nu numai) , sa dicutam in jurul lor etc...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Sâm Aug 10, 2002 12:22 pm

Acum 2-3 zile am vazut un reportaj despre Garbage, formatie dupa care nu ma prea omor. Am fost insa surpins sa le vad povestea. Shirley Manson canta prin Europa cu diferite formatii inca de la varsta de 17 ani. Butch Vig (tobosarul) a devenit aproape peste noapte unul dintre cei mai respectati producatori dupa ce in '91 a produs "Nevermind". Povestea ca atunci cand Cobain si trupa i-au cantat "Smells like teen spirit" a ramas aproape paralizat si nu-i venea sa creada. Dupa succesul urias pe acre l-a avut albumul a produs si altele pentru Sonic Youth, Smashing Pumpkins, L7 etc...
Zilnic veneau trupe la el si ii cereau sa le faca sa sune ca Nirvana...

Ziua in care Sirley Manson a traversat oceanul pentru a semna cu Garbage a coincis cu cea a sinuciderii lui Cobain. Asta a facut ca lucrurile sa se mai lungeasca ea devenind aproape muritoare de foame.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Aug 16, 2002 4:42 am

Iar eu ma uit la pop-up video pe VH1. Si am vazut videoclipul de la Man on the moon...al celor de la R.E.M.
Si in videoclip apare un tir d'ala imens cum numai americanii au. Mastodont d'ala imens. Stitzi cum sunt tirurile la americani,nu ? Cu cabina aia sp[ecifica..si cu cosh pentru fum.
E...si au zis aia ca tirul era condus chiar de bassistul formatziei. Nu e usor sa conduci asa ceva.
Si au mai spus ca in USA..un sofer de tir primeste 37.5 centzi pentru 1 mila parcursa. Sa mai specificam (pentru cei care nu stiu) ....1 mila terestra = 1609 km.
Zic eu..ca sunt platitzi destul de bine...tinand cont ca merg sute de mile / saptamana.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

15 ani de MTV

Mesajde Aliosha » Sâm Aug 17, 2002 5:58 pm

Saptamana asta se implinesc 15 ani de la lansarea primei televiziuni care difuzeaza aproape in exclusivitate muzica. Dupa revolutie, odata cu televiziunea prin cablu, am inceput sa ne chiombim si noi la MTV.

Era inceputul anilor '90 cand muzica era de calitate si politica celor de la MTV de 10 ori mai buna decat cea de acum. Pe vremea aia erau prezentatori cu personalitate, emisiuni interesante... in orisice caz nu ca acum.

Tin minte ca seara de seara ma uitam la Ray Cokes care era de departe cel mai tare om pe care il aveau. Showurile lui erau extraordinare iar artistii pe care ii avea invitati il apreciau atat de mult incat il invitau pe scena sa cante cu ei: U2, Aerosmith, Cure, East 17, etc...
Azi ma uitam la un reportaj - remember- in care toti vorbeau frumos de el.
Povesteau acolo cum a fost el dat afara din MTV.
Dupa succesul avut cu micutza emisune zilnica stabii i-au incredintat o emisiune saptamanala cu buget mare. Una dintre ele urma sa se desfasoare in Frankfurt, in aer liber, intr-un cartier rau famat. Ziarele locale ii dadusera ca invitati ce urmeaza sa cante live pe Die Toten Hosen, cunoscutii punkeri insa baietii au aparut pe un mare ecran prin intermediul unei legaturi prin satelit. Toti cei prezenti au luat foc, au inceput sa arunce cu fel si fel de chestii pe scena iar Ray a inceput sa se injure cu ei, Live on MTV. Injuraturi grele.
A doua zi a fost demis spre supararea telespectatorilor si a celor de la Toten Hosen , prieteni bun cu el dealtfel.

Am scris lucrurile astea pentru ca si eu ma intrebam (poate sunteti curiosi si vio)de ce a disparut simpaticul Ray de pe MTV. Am aflat azi, la 6 ani dupa.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

postul 3800

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Aug 17, 2002 6:25 pm

Ce tot spui tu Aliosha ? MTV a aparut prina anii 80 ! Cum sa fie doar de 15 ani ?

Stii care a fost prima melodie difuzata de ei ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Sâm Aug 17, 2002 6:40 pm

Buggles - "Video killed the radio stars"
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Aug 17, 2002 6:59 pm

Ia uite ma..ca stie si Aliosha ! Si eu care credeam..ca e doar cu punkurile si rockurile americanesti. :D

Ba..dar ce emisiuni marfa erau la VH1...pana sa devina un sub post al MTv-ului. Ca la inceput am impresia ca nu au fost cu MTV.

Era la ei o emisiune cu un gras rau de tot dar tare simpatic care venea mereu cu camasi inflorate (d'alea de Caraibe) . Si grasu mai prezenta cu o fata blonda si tare dragutza.
Si puneau ei muzica...iar intre videoclipuri povesteau tot felul de chestii interesante. Lucruri mai ciudate din viatza artistilor,chestii foarte interesante.
Cateodata aveau si invitatzi. Tin minte ca au fost Blondie,Elton John si alte celebritatzi la ei in studio . Si pur si simplu..vorbeau despre muzica. Faceau glume..etc.
Si in special voreau despre muzica veche.
Tare mult imi placeau de ei.
Pe fata o cheama Jane parca....pe gras am uitat cum ! Dar....oricum..faceau emisiuni de neuitat !
Si mai aminteste cineva ?

Dar pe Paul King de la VH1 il stitzi ? E ala mamiac cu topurile din perioada anilor 70,80 ! Cu parul alb ! Emisiuni foarte interesante a facut si el !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Sep 07, 2002 2:26 pm

Am vazut si eu pe vh1 Behind the Music Red Hot Chilli Peppers si am aflat ca la un concert de-a lor, nu mai stiu in ce an, au aparut goi pe scena, si purtau doar niste ciorapi trasi peste.......asha.

Cred c-am ramas muta cand am vazut acest ,,tupeu" si am zis ca-i un trucaj. Dar au aparut diverse reviste pe tema asta shi m-am convins. Aia nu cred ca-s sanatoshi!!!!!!!!!!! Erau foarte fericiti cand povesteau despre chestia asta!
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

RHCP

Mesajde Aliosha » Sâm Sep 07, 2002 2:41 pm

Numai la unu ???? Au aparut asa in zeci, poate sute de concerte.

Cand cantau cu Jane's Addiction showrile deveneau adevarate orgii.

Am vazut si eu mai demult un documentar cu ei, pe MTV parca, si au o poveste foarte interesanta.

Pe la 16 ani Flea si Kieidis dormeau pe strazi si erau deja dependenti de droguri insa continuau sa frecventeze scoala. Erau puse acolo si niste poze cu ei aratandu-i prin ce colhozuri traiau.

Dupa ce a murit Hillel Slovak, Kieidis a inceput sa calatoreasca prin lume ajungand prin Tibet. Partea interesanta era ca el povetsea tot cu lux de amanunte si cu o sinceritate iesita din comun. La intoarcere zicea ca se apucase iar de droguri si a tinut-o asa ani buni cand dupa un alt necaz (nu mai stiu care) a plecat in Mexic, intr-un sat de pescari, unde a stat un an fara sa stie absolut nimeni nimic de el.

"Where I go I just don't know,
I might end up somewhere in Mexico.
When I find my piece of mind,
I'm gonna keep for the end of time"

"Soul to squeeze"

Ar mai fi multe chestii dar din pacate nu mi le aduc momentan aminte...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Joy Division

Mesajde Aliosha » Joi Sep 26, 2002 5:44 pm

Cate ceva si despre Joy Division:


Vocalul Ian Curtis, depresiv de meserie, s-a spanzurat in 1980.
A realizat el ca e timpul sa isi ia viata in timp ce asculta Iggy Pop- "The Idiot" combinat cu foarte mult whiskey.

Acelasi Ian Curtis era epileptic si i se intampla des pe scena sa faca cate o criza. Spectatorii credeau ca face parte din show...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Sep 27, 2002 11:04 am

despre RHCP :D am eu un interviu pe o caseta si m-a surprins tampitzelu' de flea (era la MTV) care are o fetitza absolut dementziala. sa vezi fatza nebunului cat de dulce era cand se uita la fi-sa... o intreba "whoz the best band from all over the world"? "Red Hor Chilli Peppers" :)

Apropos de behind the music, am deschis un thread mai demult pe rock despre emisiunea cu megadeth. si ce-mi place la emisiune sunt imaginile inedite, adica nu vb in puii mei desper albume, le stie tot fanu'. a fost o colectie de informatii despre droguri si alcool plus imagini cu dave iesit dupa a 15 dezintoxicare (cica ultima, yeah, right), acu' nu-mi amintesc tot da au bagat de la marijuana si cocaina pana la china white... oricum, super emisiune. apar si dudele de la tallica, ulrich si hatfield care povestesc cum l-au scos pe gagiu din trupa (respectiv aruncat in strada)
nu reiau tot, am mai povestit emisiunea...

ah si am mai vazut un behind marfa cu "the beautiful south" care mie tare-mi place. aceeasi placa :D alcool, droguri ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

The Verve - part I

Mesajde Aliosha » Vin Ian 10, 2003 6:58 am

Nu am timp sa scriu mai multe asa ca am sa las pt moment doar asta:

The following August, the Oasis/Verve double team reconvened at Sweden’s Hultsfred Pop Festival. Foolishly, the hotel both bands were staying in left only a teenage girl defending the drinking facilities. The bar was subsequently wrecked. Ejected from the hotel, an alcohol hungry Richard and Noel broke into a church in search of communion wine, although their attempted burglary proved fruitless. It was rumoured that both bands would be banned from Sweden for life for such misdemeanours, but the event only stoked their enthusiasm for each other. "We’re kindred spirits," declares Richard. Noel is similarly enthusiastic, calling The Verve "the second best band in Britain, a bunch os space cadets led by Captain Rock. They’re all bonkers."

... cred ca v-ati dat seama care era cea mai buna formatie din Anglia dupa parerea lui Noel
:D

In incheiere un citat.

"Fuck it. To be frank, I’m emotionally fucked. But aren’t we all? [Richard Ashcroft]
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Sâm Ian 11, 2003 7:17 am

Tocmai am vazut un.... sa ii zic reportaj facut pe la inceputul anilor '90. Cel care umbla cu microfonul era Thurston Moore (sper sa nu ma insel) de la Sonic Youth iar imaginile erau filmate in timpul unui tuneu Nirvana, Sonic Youth, Ramones si altii ( Black Francis) de prin SUA.

Imagini intr-adevar inedite. Cobain, drogat mort in culise, era ajutat de gagica de la Sonic Youth sa se ridice, Novoselic si el varza.. lui Grohl ii facea una buzele.

Thurston era si el distrus si abera mereu. Vorbea de revolutia punk, de faptul ca Motley Crue au cantat in Europa "Anarchy in the UK" in fata a 100. 000 de mii de oameni.
"It sound like shit but...it's something."

Fara comentarii, ca un filmulet facut de un amator dar exact de ce are nevoie omul interesat .
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Dum Ian 12, 2003 2:33 am

cum se chema emisiunea? grunge news? cand o sa fie si pe vh1europe?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Dum Ian 12, 2003 3:30 am

Nu e o emisiune, a fost pur si simplu un "documentar" de o ora. Am scapat primele 10 minute... titlul cred ca era "Kings of punk".

Cand o sa fie pe VH1 Europe? Habar nu am.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Apr 30, 2004 1:17 am

am prins si eu mai demult cand inca exista Faith No More cateva documentarii despre ei, nu neaparat Behind the Music, dar ceva asemanator oricum. Ideea ar fi ca povestea lor e fascinanta, conflicte deschise intre membrii trupei(cu Mike "the man" Morris prin 81 cand abia se inchegau, cu Mark Bowen, unul din primii chitaristi, cu Courtney Love care in 1985 a fost vocalista pentru ei, cu Chuck Mosley care a fost concediat in 1988 si cu Jim Martin in 1993 care iar a fost concediat, ca fapt divers -prin fax!)

Trupa a schimbat nu mai putin de 9 chitaristi, la fel ca si Chili Peppers de altfel cu care iar au avut anumite conflicte, unul pentru influenta pepperiana in hitul lor de pe The Real Thing "Epic" iar celalalt a fost mai degraba un conflict Kiedis-Patton, pentru ca peppers cred ca refuzasera un turneu cu Mr. Bungle si Patton nervos a inceput la showurile sale sa il parodieze pe Anthony pe scena(destul de urat as zice, simuland injectari de heroina).

Alte puncte de reper in showurile vazute au fost dreadurile lui Puffy care prin 95-96 ajunsesera la incredibila dimensiune de 1 metru si 30 de centimetrii(tot parul lui, fara atasamente) sau influenta asupra versurilor lui Patton(la care nervos el a raspuns odata ceva de genul "my lyrics come from my ass and toilet")

eu mai am inregistrate ceva emisiuni despre ei, dar nu prea cred ca se vor mai difuza la televizor prea curand, poate pe vh1, pe MTV nici o speranta

ps - dupa 2 ani de dreaduri mai am "numai" vreo 50 de cm si il ajung pe puffy \:/
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

tralala

Mesajde alexoac » Mar Apr 26, 2005 1:59 am

eu am 18 ani si nu prea am prins alea cu mtv ul dupa revolutie,dar imi aduc aminte ca era pe mtv unu care se stramba mereu parca asta care ziceti voi e ray cockes asta:)
alexoac
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 26, 2005 1:57 am
Localitate: bucuresti

Mesajde alexoac » Mar Apr 26, 2005 2:01 am

apropo aia cu nirvana si sonic youth ala era un turneu,se numea the year of punk il am eu pe cd nu stiu daca la asta va referiti :)
alexoac
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 26, 2005 1:57 am
Localitate: bucuresti

Mesajde whatever » Sâm Apr 30, 2005 11:32 pm

nu era the year that punk broke ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am


Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori