Cover-uri

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde cubu » Joi Dec 25, 2003 2:47 am

Azi am reascultat albumul Intermission a celor de la Stratovarius, fapt ce m-a bucurat mult... Pe acest album, printre piese mai noi sau mai vechi ale lor, apar si niste cover-uri, reusite de altfel, trei am identificat eu: Bloodstone de la Judas Priest, apoi Kill the King si I Surrender de la Rainbow... Ultima este live, dar hai sa-i spunem totusi cover...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde seandreea » Mar Ian 06, 2004 12:20 pm

Initial trimis de Nightwish
moshule, vaz ca te-a marcat discutia despre cover-uri atat de mult incat ai dezgropat si dezprafuit threadul asta. :D

este ca finlandezii se pricep la instrumentatie? prin albumul lor de cover-uri, Apocalyptica a incercat o alta abordare a celebrelor balade Metallica. despre asta iti vorbeam mai devreme.

un cover reusit ce-mi vine acum in minte, si nu retin sa mai fi fost mentionat, este John Lennon - Stand By Me.

:shock: vai de mine. e cat se poate de ilar, si trist in acelasi timp, sa afirmi asa ceva. Atomic Kitten, ca sa nu mai zic ca e o bomboana mentolata, a facut un cover penibil la piesa Eternal Flame.
cat despre Celine Dion, categoric ca este exemplul "cel mai" negativ, ea fiind experta in asasinat melodii ale unor artisti mai vechi, precum Jennifer Rush, Eric Carmen, si mai nou, e-fec-tiv si-a batut joc si de 'I Drove All Night' a lui Roy Orbison. :mad:
un cover mai de doamne ajuta la piesa I Drove All Night, a facut Cindy Lauper.


Poate ca IDAN nu este cel mai reusit cover asta si din cauza ca nici melodia insasi nu e mare chestie dar oare nu stii cumva de The Power Of Love? Celine a reusit sa faca din aceasta melodie un adevarat hit.
seandreea
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 21, 2003 10:44 pm

Mesajde nocturna » Mar Ian 06, 2004 12:49 pm

melodia insashi e chiar foarte mare chestie, asta daca am fi ascultat-o, bineinteles.
un adevarat hit

scuze, da' originalu' era fals?

ba cre'ca am auzit de Power Of Love, shi piesa asta o fost hitu' lu' Jennifer Rush inca de pe vremea cand Celine statea shi-sh trata anexita intr-un coltz de mahala alaturi de numeroasa ei familie, in ashteptarea lu' nenea mentoru'. deci da.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Ian 06, 2004 12:57 pm

Un cover extrem de penal am ascultat ieri intr-un magazin. Era dupa Poison a lu A. Cooper. O handicapata tot zicea poison shi mai mult n-am ce spune.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Aphex Twin » Mie Ian 07, 2004 2:58 am

Aliosha ai spus foarte frumos ce ai spus.
all along the watchtower este o capodopera iar dylan a spus chiar el ca melodia este cel mai bine cantata de jimi si nu de el.
in ceea ce-i priveste pe nirvana iarasi ai perfecta dreptate, supertrupa, superpiese.
inainte sa vad ce ai scris chiar cu all along the watchtower vroiam sa incep dar acum ca sa nu fiu monoton am sa spun in felul urmator :

cover mai bun ca originalu
smiths-big mouth strikes agian, cantata de placebo

cover la fel de bun ca originalu
david bowie- the man who sold the world, cantata de nirvana
john lennon-let it be cantata de nick cave
u2-sunday bloody sunday, cantata de radiohead

cover mai slab ca originalul
pink foyd-wish you where here, cantata de radiohead
depche mode- i feel you, cantata de placebo

sunt ferm convins ca mai sunt multe si mai bune, si la fel de bune, si mai proaste, dar am tinut sa ma rezum la trupele importante si mai ales la cele care imi plac mie. era absurd sa trec britney spears(joan jett) ca nu-si au locu, nici una nici alta, printre cei de sus.
mai e ceva de spus, mie personal aceste coveruri nu mi se par ceva rau ba chiar recunosc cu rusine ca in pixies am intrat din cauza celor de la placebo, prin cover-ul facut la piesa "where is my mind". pe langa faptul ca exista posibilitatea sa descoperi trupe noi prin alte trupe mai exista si formatii care chiar canta foarte bine melodiile altora. hale to the cover
Aphex Twin
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 6:46 am

Mesajde Aliosha » Mie Ian 07, 2004 4:32 am

Initial trimis de Aphex Twin
hale to the cover


Intr-adevar, si tocmai astazi am "patit" chestia asta urmarind un film bun cu o coloana sonora extraordinara - Donnie Darko.

Pe langa Echo and the Bunnyman, Joy Division gasesc la final o melodie formidabila, si nu folosesc cuvinte mari, o melodie a celor de la Tears for fears interpretata de (numele lor nu imi zice nimic) Gary Jules and Michael Andrews- Mad World.

Aflu de la cineva de pe alt forum cum a melodia a fost lansata ca single si sfarsitul anului 2003 ar fi prins-o pe locul 1 in UK chart.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde rocketman » Mie Ian 07, 2004 4:46 am

Punk cover-ul la Barbie Girl eunul dintre cele mai tari pe care le-am ascultat!
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mie Ian 07, 2004 7:12 am

Care dintre ele ?
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde paiacec » Mie Ian 07, 2004 4:03 pm

ICED EARTH are un album intreg de coveruri.Se numeshte simplu: TRIBUTE TO THE GODS shi include urmatoarele piese:
1. - Creatures of the Night(Kiss)
2. - The Number Of The Beast(Iron Maiden)
3. - Hightway to Hell(AC-DC)
4.- Burnin' for You(Blue Oyster Cult)
5. - God of Thunder(Kiss)
6. - Screaming For Vengeance(Judas Priest)
7. - Dead Babies(Alice Cooper)
8. - Cities of Flame(Blue Oyster Cult)
9. - It's a Long Way to the Top(AC-DC)
10- Black Sabbath(Black Sabbath)
11- Hallowed Be Thy Name(Iron Maiden)
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Aphex Twin » Joi Ian 08, 2004 5:09 am

Aliosha ai spus un nume sfant...joy division...sunt o formatie care ma sparge. culmea e ca am auzit de ei abea acum 2 ani si cand am aflat ca stau la baza formatiei new order am fost placut impresionat.
melodia "love will tear us appart" este extraordinara, are una dintre cele mai frumoase chitari bass auzite de mine. ian curtis este unul din artistii mei preferati.
tears for fears sincer nu mi-au placut dar de curand am vazut ceva cu ei la vh1 si parca nu ma mai deranajeaza ca inainte cand daca vedeam ceva mai usor din anii 80 innebuneam.
o sa iau melodia aia sa vad cum suna...
Aphex Twin
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 6:46 am

Mesajde paiacec » Joi Ian 29, 2004 10:47 am

Piesa "White Rabbit" care imi place la nebunie.Prima data am ascultat-o cantata de Sanctuary,apoi de Jefferson Airplane.Acuma, intrebarea e care dupa care a facut cover?Cu toate ca eu cred ca Sanctuary a facut cover,poate cineva sa confirme?
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Ian 29, 2004 3:05 pm

Spider, ma-ndoiesc ca Sanctuary astia cantau in 1967, cand au scos Jefferson Airplane "White Rabbit" (albumul se cheama "Surrealistic Pillow"). Sau ca Grace Slick, care a scris melodia, a cantat intai cu Sanctuary :D.

Jefferson Airplane astia erea hippioti, nu facea coveruri dupa metalisti. Nu de alta da' n-avea cum.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde paiacec » Joi Feb 05, 2004 9:56 am

Deci, cum am spus, aveam nevoie de o confirmare.Thx.

Un alt cover ii are in prim plan pe Megadeth cu melodia Paranoid,preluata de la Ozzy.Orice comentariu e de prisos!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Feb 05, 2004 11:16 am

De la Black Sabbath... :D
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde paiacec » Joi Feb 05, 2004 11:29 am

DE parca n-ar fi tot un drac!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Feb 05, 2004 11:31 am

el o fi un drac, dar categoric BS shi Ozzy nu-s unu shi acelash drac!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Feb 05, 2004 12:31 pm

Da, ca daca nu erau dracu' de Tony Iommi sa scrie muzica la BS si scaraotzchi Geezer Butler sa scrie versurile n-avea diabolicu' de Ozzy ce sa cante...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Weet-weet » Joi Feb 05, 2004 1:02 pm

Poate nu vazui bine ... dar nimeni nu a zis de Mariah Carey " Can't live " , cover bunicel dupa Nielsen parca , nu mai tin bine minte .
Alt cover a fost facut dupa " Lambada " , cover-ul fiind mai bun decat piesa originala , cantata de niste mexicani , prin Paris .. parca .
Unele coveru-uri merita facute , suna ma bine decat originalul , dar cand una ca Britney Spears isi bate joc de original , sau Westlife ( cover la piesa " Mandy " ) atunci nu mai e frumos , e de-a dreptul patetic .
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Feb 05, 2004 1:20 pm

Weet-weet scrie:Poate nu vazui bine ... dar nimeni nu a zis de Mariah Carey " Can't live " , cover bunicel dupa Nielsen parca , nu mai tin bine minte .

'can't live'? care-i asta? sau te refereai la 'without you'? daca da, e tocma din contra de a fi bunicel. vezi pe prima pagina unde a zis hyde ca e nashpa. :D shi io shtiam de badfinger, in fine.

de asemenea: Mariah Carey - Bringin' on the Heartbreak :mad:
Unele coveru-uri merita facute , suna ma bine decat originalul

potz sa dai un exemplu?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Joi Feb 05, 2004 1:33 pm

Da , Lambada , suna mai bine decat orginalul , care e jalnic , eu una nu l-as fi ascultat daca nu stiam ce e cu el :)

Si da , ma refeream la " without you " , scuze .
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Feb 05, 2004 1:41 pm

shi eu prefer sa ascult parazitzii - emotzii decat andre - prima iubire. :D suficient de neconvingator.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Feb 05, 2004 2:22 pm

Ca tot zicea ceva tre de NoFX,au ajtia un cover senzational dupa Minor Threat,e vorba de Straight Edge.Alt cover care nu ie in nici un caz mai bun ca originalu da suna interesant ie Paranoid-u lu Sabbath cantat de Pantera
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Feb 05, 2004 2:30 pm

bre daca s-a ajuns sa se vorbeasca p-aici de cover-uri la capodopere gen lambada atunci imi permit sa zic si io de un cover dupa "jumatate io, jumatate tu" a lu costi costita care suna mai bine ca originalu lu adrian minune

hai bre ce dreacu ,fiti seriosi ca-mi facea placere sa citesc threadu asta
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Mar Feb 10, 2004 11:09 pm

Ca tot sunt cu Rainbow-ul in casti, sa va spun de unde s-au inspirat alde Nightwish cand au facut piesa Walking in the Air... Ghici Rainbow dupa cine? E vorba de o instrumentala care se numeste Snowman...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Mie Feb 11, 2004 12:38 am

No , acu' sa-i mai dau un motiv lu' nea' eye sa se ia de mine ....
Am auzit aseara " I swear " in varianta John Michael Montgomery ... desi eu o stiam ca fiind interpretata de Boys II Men .
Daca Boys II Men au facut un cover .. suna mai bine decat originalul .. Daca John M.M. a facut un cover , atunci e trist , ca nu suna bine deloc ... d.p.d. meu de vedere
:rolleyes:
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Feb 11, 2004 10:26 am

ah?!? cica nici The Phantom of the Opera n-ar fi originala, da' sa nu mai spui. :D

cam tarziu. shtiam bre, shtiam. piesa originala e chiar theme shi remakul nightwish e mai mult decat inspiratzie, dar e lucrat, nu doar versurile ci shi instrumentatzia. in aceeash ordine de idei, nushtu daca tu ai observat da' Rainbow au shi o piesa numita Stargazer, care prima data am crezut ca-i legatura intre ea shi Stargazers, da' nu-i, sau cel putzin nimic notabil.
Portnoy scrie:Azi mi-am facut integrala Raibow

nu zau? :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Feb 16, 2004 8:59 pm

nocturna scrie:ah?!? cica nici The Phantom of the Opera n-ar fi originala, da' sa nu mai spui. :D

Pe bune, nu ma innebuni!
nocturna scrie:cam tarziu. shtiam bre, shtiam.

Si altceva ce mai stii? :D Nu-mi aduc aminte, am scris postul ala pentru tine, sau asa ca fapt divers? :D Crede-ma ca am ramas blocat si ma pot debloca abia la urmatoarea intrebare... Si greseala aia, daca n-ai depus-o in lanul de secara, tot degeaba...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Feb 17, 2004 10:56 am

suparaciosule! ce-ai patzit bre? ai dat-o in boala entomofilului? duamnefereshte! treci la dezinfectare. *p
am scris postul ala pentru tine..?

pai cin' mai asculta nightwish p'aci in afar de mine? poate doar gabitzu. :D

mi-am adus aminte de ce-mi aduce aminte Stargazershii lu' nightwish, de OSTu' de la ultimul mohican.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Feb 17, 2004 11:07 am

Un cover foarte reusit fac Gipsy Kings, dupa Eagles - Hotel California. Suna foarte bine, pe ritmuri latine si in limba spaniola. Poate ca si asta e retzeta unui cover de succes...sa i se dea o interpretare proprie melodiei.
Am redescoperit melodia aseara, urmarind The Big Lebowski. Nu o mai auzisem de prin liceu. Evident, am tras-o repede de pe dc++.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde neatza » Mar Feb 17, 2004 11:09 am

bre, eo am ascultat tomna az de dimineatza shi vroiam sa pun acilea o piesa pe care o am mai de demult da am tot uitat.

Knorkator - All That She Wants

care daca nu ma inshel ierea a lu nejte oamini care sa numea iei eis of beis. najpa orighinalu, beton cavaru!
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron