Cover-uri

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde SOD » Mar Feb 17, 2004 12:02 pm

asa ,doo coveruri care ma topeste ie six feet under care presteaza tnt a lu curent continu si alternativ si death care presteaza painkiller.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Feb 17, 2004 1:15 pm

Nu cumva si Cannibal Corpse cu "Zero the Hero"?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Mar Feb 17, 2004 1:45 pm

p'asta nu-l posed.
asa ar mai fi napalm death cu damage inc.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Mar Feb 17, 2004 2:10 pm

nocturna scrie:suparaciosule! ce-ai patzit bre? ai dat-o in boala entomofilului? duamnefereshte! treci la dezinfectare. *p

Cin' s-a suparat mei? Nu vezi cati dintosi am bagat p-acolo? Sau vrei sa spun de acum inainte "glumadouapuncte"?
nocturna scrie:Apai cin' mai asculta nightwish p'aci in afar de mine? poate doar gabitzu. :D

Eu. Oi fi scris pentru mine...

ontopic: Formatia mea preferata, adica Dream Theater, are si ea cover-uri cacalau si nu ma atac din cauza asta (*p, :D, glumadouapuncte, etc), din care am si eu o slabiciune: Tears, a celor de la Rush...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Mar Feb 17, 2004 2:46 pm

Am si io o intrebare : Nana , cu " in my dreams " sau cum ii zice , a facut cover la o alta melodie ( la care nush cum ii zice , am auzit-o mai demult ) sau altii au facut cover ?
E un anume nene John Michael Montgomery , parca , a facut cover la melodia " i swear " a alora de la Boyz II Men ? sau aia au facut cover la melodia lui ?
Daca este cazul 2 , atunci coveru' suna mai bine , intr-o oarecare masura decat originalul .

later: sa nu uit un cover de tot kktul : cel facut la " I am a woman inlove " , de o tanti frantuzoaica .. suna patetic !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Feb 17, 2004 3:04 pm

bre toboshare, ca sa lamurim, deci erau trei samilur dintre care unu era al meu. :D

pen'ca tu zicea la un momendat de stratovarius (btw, ai vazut ca-sh schimba vocalu'?) mi-am adus aminte ca sonata arctica a copertat shi ei dupa helloween, scorpions, metallica. care nushtu altzii cum sunt da' mie nu mi-a placut.

vit vit, nush. cine-s aia? ce merite osebite au? ce au adus frumos muzichiei? de ce sa-i amintim daca nu merita? care nana? nana mouskouri? :con:
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Mar Feb 17, 2004 3:14 pm

Nana , un grup parca de negri ... si aveau " he's coming " uf si nu mai stiu ce , da' erau cunoscuti prin 97 , eu una atunci am auzit di dansii .. si eram doar curioasa daca ei au facut cover sau altii ... dar daca tu zici ca nu conteaza ... :rolleyes:
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Feb 17, 2004 3:21 pm

io shtiam ca 'I swear' e la nishte altz boi benzi care le zicea all 4 one shi nu era vorba de mushchetari. deci mai shtiu shi io. *p
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Mar Feb 17, 2004 3:32 pm

Io am mai gugalit si am gasit ca melodia e a lu' aia de la Boys II Men ... si mai zicea si de altii , dar io la boii astia ma refeream .. in fine , nu conteste ...

Si cine-o zis ca nu cunosti ? Io nu am curaju' aista !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde paiacec » Mar Feb 17, 2004 6:24 pm

Un cover reushit este "Metal Heart" a celor de la Dimmu Borgir,preluare de pe cei de la Accept.Comparand melodiile cantate separat de cele doua formatzii,itzi dai seama(cel putzin eu)ca preferi varianta celor de la Accept.Este mai...."cuminte"!Varianta celor de la Dimmu Borgir mi se pare mult mai agresiva shi mai chinuita,parca are un ritm mai "allegro"ca sa zic asha...
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Feb 17, 2004 10:43 pm

vit vit: Boys II Men did NOT cover "I Swear." The song is by a group called All 4 One.

parca ii shi vad pe baietzii respectivi, doi albi shi doi negri, cum alergau ei, in videoclipi, pe strazile din nush ce cartier dupa fata care era shi careia ii cantau ei frumos in dulcele grai care este.

deci ne-am intzeles? n-ai gugalit tu suficient de bine. care itz trebe arta shi-ndemanare chiar shi pentru asta. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Mie Feb 18, 2004 5:10 am

ha...stiu coveru lu pantera dar parca n-are... nu stiu, lipseste ceva, nu prea-i fain. si nofx mai au parca si 'i want u to want me' dar nu mai stiu dupa cine, unde la fel, lipseste ceva si, la fel, nu prea suna bine.

da de coveru lu verso dupa 'lasa-ma-n pace' a lu candy sau cum dracu le chema p-alea ce ziceti?

sau de motorhead - god save the queen? asta chiar e fain.

nightwish au facut si ei cover-uri (initial am crezut ca si 'over the hills...' e dupa led zep da nu e) da tot ce-au facut suna fain, au acel 'je ne sais pas' care face orice melodie, cover sau nu, sa sune bine.

nocturna ma-ntreb cine mai asculta nightwish in afar de tine si gabizu.

scuza-mi-ati incoierenta, abia m-am sculat si nu mai po-sa ma culc la loc de caldura...
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Feb 18, 2004 9:30 am

ptiu cum mi-a scapat. :D tre, scuza-mi omisiunea, chiar n-o fost cu intentzie.
tre scrie:top muzical personal

nightwish - crownless

a'ma? mi se pare una dintre cele mai proaste. *p
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Feb 18, 2004 10:14 am

nocturna scrie:bre toboshare, ca sa lamurim, deci erau trei samilur dintre care unu era al meu. :D

Pai ala al treilea era cover... Si uite ca am mai preluat unu' sus... Las' ca poate ne intalnim noi odata si iti dau un cicoca drepturi de autor...
Pai daca si Zdradovariuz isi schimba vocalu', nu ma mai joc... Nu era de ajuns ca a plecat ala de la Iced Earth? Am vb. cu cineva care a ascultat ultimul lor album si mi-a recomandat cu caldura sa nu-l cumpar...

Si coverul de rigoare: Monster Magnet, o formatie mediocra, dar care au un cover destul de reusit dupa Into the Void de la Black Sabbath, o constructie cam ciudata ea asa, dar merge...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde SOD » Mie Feb 18, 2004 12:28 pm

una bucata cover care culmea ie si castoaca ie orgasmatronu lu motorhead prestat de sepultura.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde sublime_gwen » Mie Feb 18, 2004 2:24 pm

foarte amuzant- astazi cineva mi-a atras atentia ca melodia lui sugababes- "too lost in you" e fix "quand j'ai peur de tout" a lui patricia kaas. probabil ca e cover, nu cred ca se bagau la furaciune in halul asta. adica, e chiar 1 la 1.
can you trip like I do?
Avatar utilizator
sublime_gwen
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde tre » Joi Feb 19, 2004 8:52 am

nocturna poti sa te caci in gustu omului? oricum, momental e in pole-position, iti dai seama ca nu-i preferata mea din toate timpurile, dar imi place mult ca-i rapida asa si earth/car-shaking ;).
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Feb 19, 2004 9:29 am

tre, bineintzeles ca potzi, e democratzie, tzara libera. pot, deci exist. shi cum ziceam, e nashpa mah. *p

az, pe lista neagra avem girls aloud cu jump.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Joi Feb 19, 2004 9:39 am

nu-i hadevarat ma... e misto si gata.

macar therapy itz place?
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Feb 23, 2004 12:01 pm

e nashpa. :D

therapy nightwish? nightwish therapy? sau doar therapy? ? ih, din cand shi cand.

ce am auzit io de curand: ca nishte anume scissors sisters au scos un album intreg comfortably numb shi cu melodia aferenta titlului. ciudat ie ca piesa in sine deshi dispune de versurile PF, mie imi suna mai degraba a ceva de la frankie goes to hollywood sau chiar inxs in cel mai rau caz. fuarte urat!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Mie Feb 25, 2004 8:01 pm

Yes au doua cover-uri misto pe primul lor album, "I See You" dupa Byrds si "Every Little Thing" dupa Beatles. Se pun?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Aliosha » Dum Mar 21, 2004 8:59 am

Pe langa ce am pus pe oldies but goldies pe threadul cu "Romantism in ..." ziua de azi mai are de dat inca 2 melodii ce trebuiesc neaparat mentionate. Initial ma apucasem sa le postez pe Melodii de moment insa am ajuns imediat la conlcuzia ca ambele sunt coveruri asa ca ...

Prima este "Love Song" - 311, cover The Cure. Varianta nu este rea deloc. Pentru mine a picat bine dupa zecile de ascultari ale originalului care mi se pare una dintre cele mai reusite melodii scoase de Robert Smith. Piesa in cauza a fost un cadou de nunta facut prietenei sale, sau cel putin asa zice allmusic. Si acum ar fi urmat o multime de atribute la superlativ la adresa The Cure insa mi-e somn asa ca o las balta.

Al doilea cover este "Drive"- Ziggy Marley , varianta originala The Cars. De data asta prefer coverul originalului.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mar Mar 23, 2004 4:36 am

Pe langa ce am pus pe oldies but goldies pe threadul cu "Romantism in ..." ziua de azi mai are de dat inca 2 melodii ce trebuiesc neaparat mentionate. Initial ma apucasem sa le postez pe Melodii de moment insa am ajuns imediat la conlcuzia ca ambele sunt coveruri asa ca ...

Prima este "Love Song" - 311, cover The Cure. Varianta nu este rea deloc. Pentru mine a picat bine dupa zecile de ascultari ale originalului care mi se pare una dintre cele mai reusite melodii scoase de Robert Smith. Piesa in cauza a fost un cadou de nunta facut prietenei sale, sau cel putin asa zice allmusic. Si acum ar fi urmat o multime de atribute la superlativ la adresa The Cure insa mi-e somn asa ca o las balta.

Al doilea cover este "Drive"- Ziggy Marley , varianta originala The Cars. De data asta prefer coverul originalului.
__________________
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 20, 2004 10:22 am

Un alt cover care mi se pare net superior originalului este...With a little help from my friends. Joe Cocker o canta mai bine decat The Beatles, cei care au scos-o prima data. Eram convins ca este melodia lui Joe...pana mi-a spus Necko ce si cum.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Mai 21, 2004 12:07 am

Faith No More aveau reputatia de trupa de cover-uri(live). Patton de regula baga in mijlocul pieselor fnm mici fragmente din alte melodii celebre. De regula nu interpretau toata bucata, dar exista cateva exeptii cum ar fi coverul dupa Portishead cu Glorybox, sau I Started A Joke(Bee Gees) care imi par mult mai bune decat originalele.

Alte cover-uri interesante ar fi Jack Off Jill cu Love Song de la The Cure, si Red Hot Chili Peppers cu Get Up Stand Up de la Bob Marley.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Cover it!

Mesajde Undefined » Vin Iun 18, 2004 12:28 pm

Probabil ca unora dintre voi vi s-a parut ineresant-intriganta problema cover-urilor care reusesc sa surclaseze valoric originalul. Care este de fapt miza intrigii (mele): creatorul "originalului" (presupus purtator al sensului prim, personal al acestuia!) isi surprinde creatia modificata (pozitiv) in continut de catre autorul cover-ului. S-ar putea spune ca al doilea apreciaza mai bine ce avea de exprimat primul (sursa intima a respectivei creatii).Sau creatia se realizeaza la un nivel neutru, interstitial? "E ceva in noi mai adanc decat noi insine"?, un "ceva" care, uneori, este mai vizibil altora? DEEP SHIT!!!!

Anyway... subscriu parerilor legate de reusita unora ca Nirvana, Marilyn Manson,Apocalyptica, Faith No More, Ritchie Blackmore. Obiectie as avea la Scorpions-White Dove, piesa care (desi superba!) paleste in fata originalului.

Ca sa adug si eu cateva "esecuri": Symphaty For The Devil-Tiamat dupa Rolling Stones; Whyskey In The Jar-Metallica (suna beton in varianta metalizata dar pierde din spiritul ludic al variantei traditionale); Stripped-Rammstein dupa Depeche Mode;
Undefined
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iun 18, 2004 9:17 am
Localitate: ..vesnic pe drum cautand un castel

Mesajde darkshines » Vin Iun 18, 2004 9:09 pm

Ai ma ca mie chiar imi place mai mult coverul Rammstein la Stripped decat originalul DM. Bine, ca sa-l auzi pe Till Lindeman cantand in engleza cu accentul ala aproape ridicol e cam ciudat, dar totusi mi se pare un cover reusit.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iul 02, 2004 10:21 am

Intrebare : cui apartine originalul de la Walking in Memphis ? Marc Cohn sau Cher ? Varianta lui Marc mi se pare mult mai buna.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Vin Iul 02, 2004 10:35 am

Marc Cohn, evident. Da' parca ti-am mai raspuns o data la intrebarea asta... :con:
Categoric originalul e mai bun, varianta Cher imi pare chiar putin fortata, au trebuit sa modifice unele versuri ca se evite o operatie de schimbare a sexului...
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iul 02, 2004 10:40 am

Multumesc. Dar nu mi-ai mai raspuns. As fi tinut minte daca.
Ai dreptate...varianta lu' Cher e fortata...la fel cum e si varianta lui Eric Clapton la I shot the sheriff.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori