Voci "aranjate" in studio

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Voci "aranjate" in studio

Mesajde UnaDulciKa » Vin Ian 03, 2003 1:48 am

Am observat ca in prezent, la noi in tara se pune foarte mult accentul pe imagine , ci nu pe muzica..pe cat de bine stii sa canti.Au aparut o gramada de formatii...care habar nu au sa cante...doar au intrat in studio....cateva aranjamente la voce..si gata..iese o melodie care sparge topurile. Aceste formatii incep sa apara din ce in ce mai des....o sa ajunga sa apara ca ciupercile dupa ploaie..:) Eu una nu sunt deloc de accord cu aceste aranjamente care se fac..Exista doua posibilitati: ori stii sa canti..esti talentat si iti lucrezi vocea ca sa ti-o dezvolti si mai bine...,ori nu stii sa canti, habar nu ai....si in astfel de situatie nu ai ce cauta in muzica...trebuie sa te apuci de altceva si sa le dai celor talentati posibilitatea de a se afirma.
Sunteti de accord cu mine?
UnaDulciKa
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Ian 01, 2003 11:54 pm
Localitate: Turnu-Severin

Mesajde Sonya17 » Sâm Ian 04, 2003 11:11 pm

Cine nu ar fi de acord cu tine?Dar vezi tu,toate rebuturile se apuca de muzica pentru bani sau de moft.Nu conteaza daca are voce,vezi TNT care s-au apucat de muzica,dupa spusele lor,de plictiseala ca sa iasa din rutina.Cand le-am auzit,imi venea sa arunc ceva in TV.Sunt o gramada de trupe care ar merita promovate si ajutate dar la noi se promoveaza mai degraba prostia decat valoarea.Asta e!E Romania doar
Avatar utilizator
Sonya17
Junior Member
 
Mesaje: 146
Membru din: Mar Mar 05, 2002 12:00 am

Mesajde UnaDulciKa » Dum Ian 05, 2003 1:04 am

Dar asta se intampla fiindca noi...romanii permite..nimeni nu face nimic sa chimbe asta; ca daca ar vrea cineva sa schimbe ceva..ar schimba..dar nu.Mai bine cumpara muzica de proasta calitate..facuta de moft..asa cum zici tu..asta e..niciodata nu o sa ne dezvoltam si noi daca se continua asa
UnaDulciKa
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Ian 01, 2003 11:54 pm
Localitate: Turnu-Severin

Mesajde Rolo Tomasi » Mie Ian 08, 2003 1:34 am

Poate ca daca fanii nu ar mai accepta sa li se serveasca playback pe tava atunci problema asta nu ar mai exista.Deci pina la urma tot de spectatori tine. Parerea mea. Cum ar fi daca formatiile care dau "concerte" playback ar fi fluierate?
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde nederlande » Dum Ian 19, 2003 8:21 am

UnaDulciKa ... ce'i nou?

pentru asa piata de distributie asa 'artisti'
Avatar utilizator
nederlande
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Noi 29, 2002 12:00 am

Mesajde SatyR » Lun Ian 20, 2003 1:09 am

Cred ca mai toti isi aranjeaza vocile putzin ...mai un reverb mai una alta....
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Parerea mea

Mesajde AnDrEi » Mie Ian 22, 2003 10:23 pm

Eu sunt de parere ca la noi in Romania acum daca ai bani poti avea si o formatie .. poti sa prinzi si putin mai mult renume .. deci totul depinde de bani .. chiar daca nu ai voce .. banul vorbeste .. nu stiu de ce.. dar presimt ca in viitorul apropiat piata muzicala romana se va duce .. se va duce de rapí£ , recunosc ca nu toate formatiile din Romania fac playback sau au ajuns sus cu bani .. sunt care au ajuns si prin propriile forte .. dar .. sunt prea putini .. si fiind asa putini nimeni nu stie care sunt acestia si care nu sunt .. sunt cu totii bagati in aceasi oala , rusine celor care ajung sa cante pe ochi frumosi .. care .. duc muzica romana intr`o dizgratie .. ma rog .. dupa cum si voi atzi observat .. de ce nu castigam si noi un premiu muzical cum ar fi la MTV Music Awards sau ceva de genu .. sa fim si noi macar 1 data prezenti acolo printre propuneri macar daca nu printre castigatori .. ei bine va spun eu ce cred ... in Romania va trece mult timp .. poate chiar prea mult timp pana cand .. vom face ceva pentru o noua imagine !
Multumesc
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde Sonya17 » Vin Ian 24, 2003 1:10 am

Initial trimis de SatyR
Cred ca mai toti isi aranjeaza vocile putzin ...mai un reverb mai una alta....


Asta da,dar nu corectate grosolan cum se face la noi.Nu zice nimeni de un reverb sau un mic delay,ca asta nu modifica f mult vocea
Avatar utilizator
Sonya17
Junior Member
 
Mesaje: 146
Membru din: Mar Mar 05, 2002 12:00 am

Re: Parerea mea

Mesajde AIWAMAN » Vin Ian 24, 2003 9:15 am

Initial trimis de AnDrEi
Eu sunt de parere ca la noi in Romania acum daca ai bani poti avea si o formatie .. poti sa prinzi si putin mai mult renume .. deci totul depinde de bani .. chiar daca nu ai voce .. banul vorbeste .. nu stiu de ce.. dar presimt ca in viitorul apropiat piata muzicala romana se va duce .. se va duce de rapí£ , recunosc ca nu toate formatiile din Romania fac playback sau au ajuns sus cu bani .. sunt care au ajuns si prin propriile forte .. dar .. sunt prea putini .. si fiind asa putini nimeni nu stie care sunt acestia si care nu sunt .. sunt cu totii bagati in aceasi oala , rusine celor care ajung sa cante pe ochi frumosi .. care .. duc muzica romana intr`o dizgratie .. ma rog .. dupa cum si voi atzi observat .. de ce nu castigam si noi un premiu muzical cum ar fi la MTV Music Awards sau ceva de genu .. sa fim si noi macar 1 data prezenti acolo printre propuneri macar daca nu printre castigatori .. ei bine va spun eu ce cred ... in Romania va trece mult timp .. poate chiar prea mult timp pana cand .. vom face ceva pentru o noua imagine !
Multumesc


ANDREI de acord 100%
Ce sa faci in definitiv...ele sint in aceasi oala datorita publicului...care se entuziasmeaza...la fiecare concert Playback-uit...ce sa faci trebuie aplauze si pentru Cd/DAT nu:D
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Inca sper...

Mesajde AnDrEi » Vin Ian 24, 2003 1:44 pm

Mai oameni buni .. eu inca sper ca Muzica Romaneasca sa prinda contur/amploare la Eurovision .. sper .. asta ramane de vazut!
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mai...

Mesajde UnCopilutz » Dum Ian 26, 2003 2:50 pm

Da,si la Eurovision ce e ? Merge iar o Valahia sau un Marcel Pavel cu Monica Anghel ... de astia vrei sa vezi ? Hai sa vedem cand o sa ajunga la Eurovision sau la MTV Music Awards un TNT , daca tot s-au facut asa peste noapte trupa . Fatutele astea se laudau ele intr-o revista odata ca erau prin nu stiu ce clubul lui Talpa Iute prin capitala si au zis : "Hai sa ne luam la discutii cu Moga si cu nu stiu care de la Hi-q" , si gata trupa. Nici marele Marius Moga nu s-a gandit ca fatutele astea poate nu-s la fel de bune la muzica pe cat sunt de frumoase . Ei , si de aici , fetele au inceput sa aiba un mare , mare succes , si pe ce ? Pe niste voci pe care nici nu le visau macar vreodata . Cred ca si ele s-au crucit de ce au auzit cand le-a pus Moga piesele in mana .
Si toate povestile trupelor se aseamana ... E Romania !
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde UnaDulciKa » Lun Ian 27, 2003 12:12 am

Mie una mi se pare incorect ca acetsi presupusi "cantareti" sa ocupe un loc in muzica noastra si sa nu le dea sansa de a ajunge acolo undeva..sus...celor care chiar stiu sa cante..care muncesc mult pentru asta....acelora care canta din placere, din pasiune , ci nu pentru bani...desi vad ca cei care canta din placere incep sa fie din ce in ce mai putini....daca as avea puterea necesara, cred ca as face un sondaj super tare..i-as pune pe toti sa cante live si care nu ar canta bine...ar "zbura" din muzica....dar...stiu bine ca asa ceva nu se va intampla niciodata..:)
UnaDulciKa
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Ian 01, 2003 11:54 pm
Localitate: Turnu-Severin

Ufaaaaaaaaa

Mesajde AnDrEi » Lun Ian 27, 2003 2:10 pm

UnCopilutz eu nu ma asteptam ca TNT sa ajunga la Eurovision sau la Mtv , hai sa fim seriosi .. o trupa care aprox acum 2 luni s`au lansat .. sorry .. eu ma refeream la artistii consacrati muzicii de ceva timp ! La Eurovision v-a participa Paula Seling .. si Alexandra ( vocea de la Sistem ) .. :-)
@Mof Records News :)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde UnCopilutz » Mar Ian 28, 2003 9:25 pm

Da, despre vocea fatutei care canta pe CDurile celor de la SISTEM nu am nimic urat de spus.Chiar imi pplace si vreau sa aflu cine e , ca pana acum nu am avut ocazia. Despre Paula Seling...nu stiu,m-am cam saturat.Ea la Cerb , ea la Eurovision...ea peste tot!
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde aspyrin » Mie Ian 29, 2003 4:35 pm

Initial trimis de UnCopilutz
Da, despre vocea fatutei care canta pe CDurile celor de la SISTEM nu am nimic urat de spus.Chiar imi pplace si vreau sa aflu cine e , ca pana acum nu am avut ocazia



E Alexandra Ungureanu si are o piesa pentru Eurovision, solo
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde UnCopilutz » Mie Ian 29, 2003 4:43 pm

Eh,merci mult.Puteai sa imi spui si mai multe daca .. chiar stii!
De unde e,cum arata...ca-s curios si eu ca tot omul.
Vocea ei chiar suna tare bine,poate numai pe bataile pe butoaie ale celor de la SISTEM...
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am


Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori