Intrebare dificila

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Intrebare dificila

Mesajde StarTrek » Mar Feb 25, 2003 9:24 pm

Doamnelor si Domnilor,

Sper ca aici sunt multi experti in muzica, nu numai cea romaneasca. Am o intrebare, am pus-o pe mai multe forumuri, nu am reusit sa primesc un raspuns valid.

Care este numele si autorul piesei, cantata ca generic intre emisiunile postului de radio Vocea Americii ?!

Poate acum nu mai este cantata, emisiunile Vocea Americii sunt acum limitate la 15 minute pe zi, dar era cantata pana in 1998.

Am cautat pe net, via Google, nu am gasit.
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde OLiX » Mie Feb 26, 2003 11:59 am

se pare ca numeni nu stie .. dar nici macar eu nu stiu .. iti recomand sa incerci sa inregistrezi cumva fragmentul respectiv .. sa-l pui uundedva si sa-i pui uun link pe aici pe nudeva .. asa .. il va asculta cineva si .. probabil ca vei primi un raspuns
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mie Feb 26, 2003 4:05 pm

Trimite-le un mail, ai sanse mari sa ti se raspunda.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde OLiX » Mie Feb 26, 2003 8:51 pm

mmm da .. uite .. k bine zici .. asta e cea mai buna solutie ;)) do it ;)
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

Mesajde StarTrek » Sâm Mar 01, 2003 11:16 am

Daca as avea o inregistrare, era mai simplu.
Le-am trimis un email celor de la voice of america, redactia romana, nu mi-a raspuns nimeni.
O sa mai incerc, e singura solutie.

Problema e ca, acum, voce americii nu mai poate fi receptionat pe unde radio, emite numai prin satelit; numai pe vremea cand emitea prin radio transmitea "semnalul de generic" (piesa de generic, in cauza) la fiecare inceput si sfarsit de emisie, intr-o anumit limba (nu numai in limba romana). Deci, nu am cum sa o inregistrez deocamdata, tocmai de asta am si intrebat.

E ciudat cum ca nu stie nimeni,nici macar "expertii de la posturile de radio" :)

Acum, daca tot e vorba de radio, cum se spune corect "generic" sau "jingle" ?
Mai exact, fiecare post de radio are cate un semnal, e ex. radio romania actualitati are un semnal transmis de fiecare data cand se spune ora exacta. Vocea Germaniei, avea un semnal muzical intre emisiuni, plus un semnal muzical la inceputul fiecarei emisiuni. Nu stiu care e diferenta dintre "generic" si "jingle".
Sau la Europa LIbera,"genericul" e extras din Rapsodia I de George Enescu (sper sa fie asa !). Acesta e "generic" sau "jingle"?
Analog la Vocea Ameericii, al carui generic il caut.
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde StarTrek » Sâm Mai 29, 2004 11:09 am

Aliosha scrie:Trimite-le un mail, ai sanse mari sa ti se raspunda.

Le-am trimis de 2 ori e-mail si nu mi-au raspuns. Pe 27 februarie Vocea Americii transmitea ultima emisiune in limba romana
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde StarTrek » Sâm Mai 29, 2004 11:35 am

am uploadat o portiune dintr-o inregistrare care aminteste parca mai vag de acea piesa. Nu cred ca e originala e extrasa din ultima emisiune voa in roamana care la randul ei e inregistrarea din prima editie VOA in romana din 1963 parca. Dar ceea ce am atasat aproximeaza 90% piesa originala.
Acum tre sa primesc un raspuns
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde SOD » Sâm Mai 29, 2004 1:16 pm

treaba e foarte simpla. arzi un cd cu piesa respectiva, neaparat in format wave, itzi instalezi programul Audio Catalyst, te conectezi la net, bagi cd-ul, deschizi programul, apesi pe un patrat mare de tot care e acolo in frontul programului pe care scrie CDDB, si programul itzi cauta automat numele artistului si numele piesei pe tot netul.

Succes!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Dum Mai 30, 2004 9:50 am

Nu chiar. CDDB-ul identifica un CD dupa un numar serial, care se gaseste pe CD-ul original, si nu stiu in ce masura se regaseste pe o copie facuta dupa respectivul (nu am idee exact cum e stocata informatia respectiva si daca este replicata la un cd copy). In spatele chestiei asteia se afla o baza de date ce asociaza respectivul numar serial cu informatiile despre CD-ul respectiv: formatia, numele, anul lansarii, numele melodiilor. CDDB-ul nu face recunoastere de melodii! Exista un proiect de genul asta, mi se pare ca in State exista un serviciu, suni la un numar de telefon, le pui o melodie si in maxim un minut (parca) iti zice cine canta si ce.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde StarTrek » Lun Mai 31, 2004 9:26 am

Multi mi-au zis ca e Star Spangled Banner, sau un vechi imn al americii, am 6 versiuni de Star Spangled Banner si nici una nu se potriveste cu piesa pe care o caut. Deci e un lucru imposibil sa afli informatii despre o piesa mai veche de 50 ani .
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Mai 31, 2004 10:14 am

Lool, "Star Spangled Banner" e imnul SUA, pana mea, ar trebui sa fie greu de confundat... Ai idee daca are acelasi generic pentru toate sectiile? Daca da, incearca sa vezi daca emit pe internet, sau scrie-le la statia mama.

PS: Sper ca nu ai versiunea Hendrix la imnul american :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Lun Mai 31, 2004 11:00 am

fane tata, e in functie de cum e scris wave-ul respectiv. daca piesa are imagine, este recunoscuta de program.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Mai 31, 2004 6:41 pm

http://www.gracenote.com/corporate/FAQs.html/faqset=what/page=1

Din cate se intelege din pagina de mai sus, CDDB stocheaza informatii despre CD-uri, cum ar fi numele formatiei, numele CD-ului, titlurile melodiilor. Nu zice nimic de identificat melodii individuale, care e alta mancare de peste.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Mar Iun 01, 2004 8:35 am

bre nea, tu chiar vrei sa ma contrazici. bon. atunci ce zici de cd-uri cu various artist care le bagi colosha si programu varsa tot din el, ca la interogatoriu la sectia 5 ?

vchfjh : piesele trebe scrise cu imagine cda. si gata !
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde StarTrek » Mar Iun 01, 2004 3:39 pm

stefan scrie:Lool, "Star Spangled Banner" e imnul SUA, pana mea, ar trebui sa fie greu de confundat... Ai idee daca are acelasi generic pentru toate sectiile? Daca da, incearca sa vezi daca emit pe internet, sau scrie-le la statia mama.

PS: Sper ca nu ai versiunea Hendrix la imnul american :D.


Nu ma intereseaza ce piesa e imnul american, ma intereseaza sa aflu autorul si titlul piesei din care e genericul si pentru care am pus mai sus un demo (atasament).

Candva am auzit si imnul SUA dar nici nu m-am interesat sa aflu autorul si titlul fiindca oricum nu ma pasioneaza.

Radio Vocea Americii emite pe unde scurte si prin satelit. Din cate stiu eu ei nu emit pe Internet dar pe voa.gov/voanews.com se pot downloada la zi inregistrarile in format mp3 sau ram. Din 27 feb 2004 VOA nu mai emite in limba romana. Iar acea piesa am auzit-o ultima data (in varianta sa originala) in 1998. De atunci incoace nu se mai da intre emisiuni. Pana in 1998 se dadea intre doua programe din limbi diferite, era aceiasi piesa, dar se dadea la fiecare schimbare de program, de ex daca pe o anumita frecventa se termina programul in lb romana si incepea cel in limba italiana, se canta piesa asta, de asemenea ianinte de inceperea programului in lb romana se canta piesa, dar am observat ca se difuzasi intre programele altor limbi. Asa cum e cu Vocea Germaniei, fiecare post de radio nu stiu de unde gaseste cate un generic original si superb, care nu stiu cat e de apreciat de MTV.

Am trimis email-uri si la voa in lb engleza, si la voa in lb romana, nu am primit raspuns. Probabil au ras de mine, ca poate is singurul om de pe Terra care nu recunoaste acea piesa.
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Iun 01, 2004 4:26 pm

SOD, ai incercat tu sa faci un wave cum ai spus si sa-l trimiti CDDB-ului? Sau doar cu CD-uri scrise dinainte? In caz ca ai incercat numai a doua varianta, nu inteleg pe ce te bazezi mai mult decat pe presupuneri. Plus ca si documentatia de la CDDB te contrazice, nu numai eu :D.

CD-urile cu "various artists" au si ele numere seriale si exista pentru ele informatii in baza de date CDDB. Principiul este acelasi: ca e compilatie, ca e album individual al unei formatii, are un numar serial, care poate fi asociat cu o lista de nume de melodii, vezi vreo diferenta?

Anyway, suntem offtopic si nush daca pe om il ajuta cu ceva discutiile despre functionarea CDDB.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde StarTrek » Joi Iun 10, 2004 10:44 am

Deci doamnelor si domnilor, in concluzie, nimeni nu a ascultat Vocea Americii in perioada razboiului rece . Nu stie nimeni..
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Joi Iun 10, 2004 12:04 pm

Nu-i zice ma Yankee Doodle? Parca aia e... din pacate n-am cum sa verific, ca nu pot folosi programe de luat muzici de pe net la servici.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde StarTrek » Sâm Iun 12, 2004 11:33 am

Cred ca asta e :
The interval signal is "Yankee Doodle," played by a brass band, followed by the announcement: "This is the Voice of America signing on."
Voice of America: Yankee Doodle played by a brass band
Voice of Russia: Chime version of chorus from Muggorsky's Pictures at an Exhibition

Mi-a luat 2 ani sa gasesc autorul si titlul. De acum inca 2 ani sa gasesc piesa ..Si cand o gasesc sa constat ca de fapt nu e ceea ce cautam.
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Iun 23, 2004 10:34 am

Aha! Era si un virus, pe vremea lu 286 (prin '92), Yankee Doodle, care, ca unica activitate, cinta in fiecare zi, la ora 17, melodia respectiva. De atunci am retinut piesa. Oricum, e cunoscuta, e un fel de 'imn popular', un 'c'asa'i romanu' al lor, sigur o gasesti. Si nu cred sa aiba vreun interpret clar, probabil ca sunt zeci de variante, de la orchestre, la rockeri...
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm


Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori