Fani sau Fanatici?

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde num-num » Sâm Mai 17, 2003 11:29 am

eu zic asa: atunci cand lasi naibii mp3urile si alergi sa iti cumperi CDul original, cand incerci sa nu ratezi nici un concert lal trupei respective ( te mai si scarmeni in buzunar poate ajungi si prin alte orase ),cand te duci la ei pt. o strangere de mana si un "bravo!", atunci te poti numi fan

cand te chinui sa ajungi in primul rand la concerte pt a lesina apoi dupa doua minute, cand orgasmezi la fiecare cuvant scos de idolii tai, cand nu speli o saptamana bucatzica de piele pe care au atins-o, cand plangi si urli vazandu-i la Teo sau in nou lor videoclip pe Mtv, atunci...inseamna ca ori esti la pubertate ori ai probleme grave..
"toa'su ,toa'su ,pasiunea mea este natura!"
Avatar utilizator
num-num
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 15, 2002 11:00 pm

Mesajde DiViNiA » Sâm Mai 17, 2003 9:50 pm

Initial trimis de num-num
eu zic asa: atunci cand lasi naibii mp3urile si alergi sa iti cumperi CDul original, cand incerci sa nu ratezi nici un concert lal trupei respective ( te mai si scarmeni in buzunar poate ajungi si prin alte orase ),cand te duci la ei pt. o strangere de mana si un "bravo!", atunci te poti numi fan

cand te chinui sa ajungi in primul rand la concerte pt a lesina apoi dupa doua minute, cand orgasmezi la fiecare cuvant scos de idolii tai, cand nu speli o saptamana bucatzica de piele pe care au atins-o, cand plangi si urli vazandu-i la Teo sau in nou lor videoclip pe Mtv, atunci...inseamna ca ori esti la pubertate ori ai probleme grave..


asta e deja obsesie...poti sa fii fan si fara sa fii isteri...poti sa admiri pe cineva, versurile respective sa le intelegi intr-un mod aparte sa insemne ceva pt tine...dar sa-ti distrugi viata pentru cineva chiar nu se merita.....;P
DiViNiA
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mai 14, 2003 8:57 am
Localitate: piatra neamt

Mesajde aspyrin » Dum Mai 18, 2003 2:56 pm

Initial trimis de num-num


niste definitii exacte!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde DiViNiA » Joi Mai 22, 2003 9:17 pm

Initial trimis de Mihai-MOF


niste definitii exacte!


Mersi...Cam asta ar fi pe scurt...Dupa cum am spus, subiectul este mult mai larg dar nu vad rostul inceperii unor discutii contradictorii doar de dragul artei si doar de dragu de a-si da toata lumea cu parerea asa d-aiurea. Multe msg sunt cam ca a 5-a roata la caruta, dar asa e romanu...poet, inventiv...
DiViNiA
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mai 14, 2003 8:57 am
Localitate: piatra neamt

Mesajde OLiX » Sâm Mai 24, 2003 3:55 pm

Mihai .. cry_for_u cred ca te confunda cu Mihai de la Hi-Q si trebuie sa-i spunem ca nu esti ci tu esti Mihai, P.R. la Mof Records. In legatura cu party-urile din Twice .. mi se pare o idee super. Si pentru .. noi .. cei din provincie .. sa sti ca asa e. E o chestie super sa ai un autograf de la vreo "vedeta". Am zis "noi" pt. ca si eu sunt din provincie .. dar .. veau sa spun ca .. sunt destul de putine formatii de la care mi-ash dori un autograf. Primul meu autograf l-am luat de la Cream .. acum cateva luni cand a fost la un concert in Timisoara. Alte autografe probabil ca le-ash lua de la Hi-Q sau de la alte formatii pe care as ajunge sa le cunosc mai bine. Si .. definitiile alea de mai sus .. chiar sunt interesante si cred ca se si "aplica" :)
Avatar utilizator
OLiX
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Mie Feb 05, 2003 12:00 am

na

Mesajde deca » Mar Mai 27, 2003 7:54 pm

"fan"="Admirator entuziast, pasionat,al unei vedete, a unei miscari artistice..."(DEX)
"fanatic"="persoana atasata excesiv, patimas,unei convingeri,persoane, dublat de o totala intoleranta fata tot ceea ce vine in contradictie cu convingerile sale..."

Ps. Sunt shi din aia si ailalti. Punct. Natura umana.
Locuinta mea pe net:
BESTmusicTOP
Be my guest!
Avatar utilizator
deca
Junior Member
 
Mesaje: 138
Membru din: Joi Iul 25, 2002 11:00 pm

Mesajde bolohan catalin » Vin Mai 30, 2003 10:04 pm

le-ai dat cu firma in cap cu DEX-ul am verificat si def. e corecta
dar nu trebuie neaparat sa folosesti DEX-ul pt a axplica un cuvant poti sa spui ce intelegi tu prin acest cuv
au mai spuso si altii si o sa se mai spuna fan=cineva care cumpare albumele formatii ei respestive(in original)si care merge la concerte (da` cumpara bilet nu incearca sa mearga moca)
bolohan catalin
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mai 30, 2003 9:13 pm
Localitate: suceava.burdujeni

Mesajde seandreea » Mie Iun 11, 2003 8:42 pm

Cred ca nu mai am ce adauga la afirmatiile de mai sus.
Acum in ce categorie ma inscriu eu e greu de spus. Ce-i drept sunt putin cam obsedata. Eu sunt Fan Celine Dion.
Pe forumul dedicat ei cei Obsedati sunt numiti SCF (Scary Celine Fan)
Totusi nu cred ca ati putea gasi pe cineva sa creada orbeste in Celine sau sa zbiere la concerte asa cum se face la noi. La noi nici macar fanatici nu pot fi numiti.
Acum iar nu cred ca prea simplu fan nu sunt deoarece am pe putin 5000 de poze cu ea am multe melodii si cand intru pe net prima oara ma duc pe forum.
Totusi nu m-as vedea tipand la concerte si omorant bodyguarzii ca vreau sa o ating. Poate ca as ramane fara vorbe daca as intalni-o fata in fata sau poate chiar as lesina, recunosc (asta doar fiindca mi se pare imposibil) dar chiar asa disperata nu sunt.

Acum cred ca depinde de voi sa judecati. Daca vreti sa mergeti pe forum (forum.clubceline.com) o sa vedeti ca oamenii aia au cap si stiu sa-si critice idolul, stiu sa faca glume pe seama ei.
Daca insa veti vizita un forum Shania Twain sau Marian Carey veti vedea ca la primul apropo va veti pierde numele de utilizator.
Deci sunt si nebuni si oameni cu cap peste tot.
Dar la noi sunt deobicei mai multi cei care tipa la concerte.

Cred ca m-am cam intins cu idea asta a mea.
Scuze daca am suparat pe cineva.
Am vrut sa dau un ex. concret.
seandreea
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 21, 2003 10:44 pm

Mesajde d3s|r33` » Vin Dec 05, 2003 12:06 am

din cate stiu eu "fan" e o prescurtare a cuvantului"fanatic".(poate gresesc)Acum....sunt fel si fel de fani:cei care cunosc limitele si cei care nu le cunosc(urla in concerte fac aproape imposibilul sa-i atinga sa vb cu ei,plang ,fac crize)
d3s|r33`
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Dum Oct 05, 2003 10:37 pm
Localitate: Ardeal

sunt si eu fan

Mesajde chaya » Vin Dec 05, 2003 9:07 am

cred ca fan inseamna sa ii urmaresti traictoria, sa-i asculti cu placere muzica, sa tremuri pentru el cand e nominalizat la un premiu.
Fanatic? E ceva problematic. Ar insemna sa devii complet obsedat, sa te distrugi pe tine sau pe el din dorinta de a il avea cu orice pret.
Eu sunt fan al cantaretului portorican Chayanne de cativa ani buni. Chayanne nu e prea cunoscut la noi sau in tarile de limba engleza din cauza refuzului sau de a canta in engleza . De mult vrea sa inregistreze in engleza dar de fiecare data zice ca nu simte cu adevarat melodia daca nu canta in spaniola. De curand a obtinut un premiu pentrru 25 ani de cariera (are 35 ani si canta de la 10 ani).
In plus e un barbat frumos de iti face sangele sa fiarba in vene.
Sper ca pe acest forum exista alti fani ai lui cu care sa corespondez
Pentru cei care nu-l cunosc pe Chayanne va atasez o poza a lui de pe coperta albumului sau "Greates Hits" (2002)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
chaya
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 02, 2003 1:54 pm
Localitate: romani-piesti

Mesajde Tanase » Vin Dec 05, 2003 3:35 pm

apropo de fanatici...

Au fost trei cazuri naoale in ist muzicii:

Fanul lui Lennon care l-a impuscat
Pustiul care s-a snucis ascultand Suicide Soluition (OZzy)
Sta: Eminem

Exista un film tare de tot cu De NIRO intitulat: Fanul

Vi-l recomand
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Radu123 » Mie Dec 10, 2003 2:40 am

Initial trimis de Mihai-MOF
pana la un punct e normal sa fii fan.

Fanatic: sincer, nu am auzit pana acum de asa ceva pe la noi. dincolo de isteriile de la concerte (normale de fapt, ca de aia te duci la concert sa tipi si sa te simti bine) nu am auzit de fani obsedati care s-asi urmarasca idolii si sa-i streseze.

iar apropo de a fi simpatic pentru publicitate, e o idee preconceputa. mie mi se pare exptrem de greu pentru o persoana care, sa zicem, face intr-o zi 6-700 de km pentru a junge la un concert, e superobosit si abia asteapta sa faca un dus, dar se opreste pentru cateva autografe sa fi prefacut. e pur si simplu o chestie de respect fata de cel care iti cumpara albumul sau vine la concertul tau. si zic eu ca e de apreciat asta.


In primul rand sincer cred ca nu ai nici cea mai vaga idee de ce inseamna fan.
Nu ai auzit de acesti fani fanatici??(informeazate...)
Sa-ti dau o copie din ziarele in care am aparut?? Si sincer ... ce mai conteaza ...

A fi simpatic pt publicitate NU e o idee preconceputa. Nu am nici un autograf si nici un poster nicaieri dar daca vroiam aveam autografe de la toate vedetele...
Sa zicem ca o vezdeta face exact 60-80 de km cat se plimba la cele 6-8 spectacole pe litoral, dar cat castiga pe zi??????????????????????????????????????????
Cel putin de 10 ori mai mult decat castiga un OM care MUNCESTE o luna ... nu-mi spune mie de ce sunt 'simpatici'

Incearca sa auzi vedetele cand scot tot felul de dume de genul: "A nu v-ati prins ca e doar o afacere?", "*****", "Viata de vedeta e foarte grea, te priveaza te tot: timp liber, prieteni, familie ... etc dar nu as renunta sub nici o forma la ea" (oare de ce
??:p?? care e singurul lucru pt care fac unele vedete 600-700km pe zi? sa nu-mi spui ca au venit sa cante... lool ... se vede in ochii lor pe ce-au venit ca sa nu mai vorbim ca mai si spun ...)
"Sunt un om de afaceri." (da bravo tie lool).

Respect fata de fani ??? lool de unde le scoti? doar nevoia de a le lua banii. E o mare diferenta intre artistii care canta pt muzica si cei care canta pt bani, iar marea majoritate o fac pt BANI indiferent ce spun. Nici nu ar avea cum sa spuna: noi cantam pt bani (cu toate ca unii au facut-o)...
In Our Darkest Hour
In My Deepest Despair
Will You Still Care?
Will You Be There?
Avatar utilizator
Radu123
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Mar Oct 23, 2001 11:00 pm

Mesajde Radu123 » Mie Dec 10, 2003 2:53 am

Imi fac scarba anumite vedete... modul in care isi privesc fanii, modul in care se comporta dar cel mai TRIST e faptul ca sunt atatia care's atat de chinuiti si de disperati sa atinga pe x sau sa-i ia autograf. Cum pat sa existe atatia cretini?? (ca exista e CLAR) si de aici un intreg cerc vicios, imediat tampesca saracele vedete care deja erau asa si isi imagineaza ca ele sunt mari kk si ca pot sa faca ce vor ele ca na "Ele" sunt "artisti" nu muritori de rand ...

Cum pot sa existe oameni atat de jalnici incat sa dispere ca sa ia un autograf sau sa-l atinga pe ala(aia)??????????????? nu ar trebui ca selectia naturala sa-i OMOARE ??? sincer? de ce nu se intampla asta?

Adevarul e ca lumea e plina de cretini si din fericire sa gasit cine sa profite de asta ...

Asta e ... isi spune "fanul obsedat' parerea ... lool ... daca aveti o parere despre mine probabil ca nu aveti dreptate, m-am purtat frumos si am fost doar luat de fraier ... ata e (ata cu intentiie, pentru corectorii mei(personali) gramaticali, ca sa nu va apuce iar lectiile de gramatica ... mai bine ati lua voi lectii de mate)
In Our Darkest Hour
In My Deepest Despair
Will You Still Care?
Will You Be There?
Avatar utilizator
Radu123
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Mar Oct 23, 2001 11:00 pm

Mesajde gabuba » Mie Dec 10, 2003 10:47 am

raducule, nu am sa ma leg de gramatica ta :D de care iti bati joc frecvent, ci de coerenta ta... deoarece a trebuit sa citesc de trei ori cele doua posturi ca sa inteleg ce tot indrugi acolo.

eh... de multe ori fanii se fac fani din plictiseala... ca sa fie ceva... dar cum apare ceva, o ocupatie or something .. renuntza.
obsedatii nu renunta la nimic... ba chiar cunosc o femeie de 28 de ani cu fanclub Andreea antonescu. :rolleyes:
probabil cand o sa-si ia si ea un barbat la casa ei, trebuie musai sa ii duca scrisorile la poshta. :hehe:
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Mat » Joi Dec 18, 2003 5:30 pm

Nu sunt fanul nimí£nui, ascult destul de multe formatii, dar sincer sí£ fiu, nu mi se pare nimic exagerat in a mí£ duce in alt oras cu scopul de a fi prezent la un concert pe care imi doresc sí£-l audiez, mai ales cí£-mi place foarte mult sí£ mí£ plimb...:-"....mai ales atunci cand formatia respectiví£ nu prea are concerte in Bucuresti....:con:

In orice caz, sunt de pí£rere cí£ cine zice cí£ e fan nu face decat sí£-si piardí£ timpul in mod inutil si de pomaní£... :S
Avatar utilizator
Mat
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Dec 15, 2003 12:00 am

Anterior

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori