Muzicieni VS Useri

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Re: Muzicieni VS Useri

Mesajde cubu » Mie Mai 07, 2003 10:20 pm

Ar fi bine sa vina pe thread-ul asta si tipul care lua apararea celor de la Voltaj... Intre noi fie vorba, trebuie sa fi fost unul din ei... Sa vedem daca poate sa discute si civilizat...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Re: Re: Lasitate?

Mesajde Love2Fly » Mie Mai 07, 2003 11:17 pm

Initial trimis de Mihai-MOF
MR. Love@Fly: Da, muzica care se produce acum in Romania e de calitate, o buna parte a ei. Sunt un irecuperabil. Sunt un numar mare de producatori si artisti din Romania care dau tot ce e mai bun pentru a iesi lucrurile cum trebuie. Ca sa nu zici ca-s partizan, uita-te doar la Voltaj sau la Music&Music. Poate ca tie nu-ti plac ceea ce cant, poate ti se par prea comerciale dar te asigur ca sunt niste piese lucrate cu grija.

Chestia cu "Prietenii stiu de ce" incepe sa ma enerveze. Fetele de la TNT sunt doar niste pustoaice de 17 ani si nu au facut nici un fel de favoruri pentru a ajunge in formatia asta.

Apropo de pariul tau. Stii cate piese bune am auzit, in 6 luni, pe demo-uri venite la MOF Records? Una singura. Care era foarte misto, doar ca era semnata deja cu alta casa de discuri. Poate E.M.I.L. iti spune ceva...


Eh? Deja incepem sa ne miscam......chiar atat de greu a fost sa incepi si tu sa scoti ceva pertinent din tine? ai vazut ca se poate? acum sunt si eu multumit...si sa stii ca nu e usor sa ma convingi pe mine....cel mai cretin dintre useri!
Acum sa ma refer la subiect :
de E.M.I.L am auzit si cum spuneai si tu ei au piese bune insa totusi nu pot sa cred ca din sute poate mii de CD-uri care vin la MOF gasiti doar 2-3 piese bune! Poate ar trebui sa specificati cam ce muzica vreti...ca acum toti tinerii "artisti" fac numai muzica comerciala pentru ca asta stiu ei ca se cere si NIMENI nu se mai gandeste la o muzica facuta cu suflet ca un hobby si nu ca un mijloc de castigare a "ciolanului zilnic".
Si in loc de incheiere...stii ce li s-a spus la o alta casa de discuri, unor amici din Ploiesti(care canta un rock mai inteligent asha) cand s-au prezentat si ei cu um DEMO?
"Nu se cere asha ceva"
Deci pana la urma totul se rezuma la ce se cere, niciodata nu se incearca sa se impuna fortzat o noua muzica...de buna calitate.
Ma intreb cine o cere pe Georgia care e impinsa din rasputeri pe "sticla"...deja mi se face sila.....anyway....see ya!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Putin psiholog...

Mesajde Aurolacul » Joi Mai 08, 2003 1:16 am

Mihai, incerc sa iteleg si eu lumea dar mai ales ambele parti ale unui argument. Chiar daca unu zice ceva care mie nu-mi convine, incerc sa vad de ce ar fi zis asta. Dar te inteleg ca produceti shi voi ce vrea publicul. E mai mare vina multimii, decat a caselor, parerea mea. Multimea decide ce asculta.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Re: Re: Re: Lasitate?

Mesajde Florin » Joi Mai 08, 2003 1:39 am

Initial trimis de Love2Fly



de E.M.I.L am auzit si cum spuneai si tu ei au piese bune insa totusi nu pot sa cred ca din sute poate mii de CD-uri care vin la MOF gasiti doar 2-3 piese bune! Poate ar trebui sa specificati cam ce muzica vreti...ca acum toti tinerii "artisti" fac numai muzica comerciala pentru ca asta stiu ei ca se cere si NIMENI nu se mai gandeste la o muzica facuta cu suflet ca un hobby si nu ca un mijloc de castigare a "ciolanului zilnic".



Poate o sa te umfle rasul, dar sa stii ca muzica se face la fel ca orice alta meserie, cu profesionalism. Poate nu iti vine sa crezi, dar si muzicienii trebuie sa manance.Asta nu inseamna sa faca compromisuri, ci inseamna sa isi faca treaba cu adevarat bine.In general, publicul se prinde de falsuri. Eu cred ca majoritatea colegilor de breasla cred in muzica si mesajul lor, altfel nu ar avea credibilitate. Volumul mare de muzica indoielnica de pe piata reflecta calitatea publicului.
Am vazut multe trupe tinere care promit, dar foarte putine care inteleg sa se dedice total muzicii, sa devina profesionisti.In general, cel putin in rock , mai mult se discuta si se bea bere decat se repeta, sau se studiaza.Iar de partea dance-ului, sunt foarte multi pusti carora li se arata peste noapte sa devina vedete, sar direct peste invatarea muzicii ,si potrivesc chestii pe calculator.Din pacate asta este adevarul...Si unii si altii fac muzica "din suflet, ca hobby" Profesionistii sunt mult mai putini, si in general ies la suprafata.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Re: Re: Re: Re: Lasitate?

Mesajde dadius » Joi Mai 08, 2003 11:31 am

Initial trimis de florin barbu



Poate o sa te umfle rasul, dar sa stii ca muzica se face la fel ca orice alta meserie, cu profesionalism. Poate nu iti vine sa crezi, dar si muzicienii trebuie sa manance.Asta nu inseamna sa faca compromisuri, ci inseamna sa isi faca treaba cu adevarat bine.In general, publicul se prinde de falsuri. Eu cred ca majoritatea colegilor de breasla cred in muzica si mesajul lor, altfel nu ar avea credibilitate. Volumul mare de muzica indoielnica de pe piata reflecta calitatea publicului.
Am vazut multe trupe tinere care promit, dar foarte putine care inteleg sa se dedice total muzicii, sa devina profesionisti.In general, cel putin in rock , mai mult se discuta si se bea bere decat se repeta, sau se studiaza.Iar de partea dance-ului, sunt foarte multi pusti carora li se arata peste noapte sa devina vedete, sar direct peste invatarea muzicii ,si potrivesc chestii pe calculator.Din pacate asta este adevarul...Si unii si altii fac muzica "din suflet, ca hobby" Profesionistii sunt mult mai putini, si in general ies la suprafata.


Bravo Florin.
In sfarsit a zis-o cineva pe bune.
Cand vii prima data in Resita dau o bere.
:)
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: Re: Lasitate?

Mesajde dadius » Joi Mai 08, 2003 11:37 am

Initial trimis de Love2Fly

Deci pana la urma totul se rezuma la ce se cere, niciodata nu se incearca sa se impuna fortzat o noua muzica...de buna calitate.
Ma intreb cine o cere pe Georgia care e impinsa din rasputeri pe "sticla"...deja mi se face sila.....anyway....see ya!


Si eu ma intreb! Chiar nu stiu ce e cu Georgia asta? Cred care bani la greu.
Cat despre partea cu cererea .....asta e adevarul.
Daca o tara intreaga vrea sa manance porc nimeni nu o sa vanda oaie.GARANTAT

Asa si cu muzica.Trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca traim intro tara saraca unde cea mai mare bucurie ,pt majoritatea oamenilor, e sa sparga o sticla pe o manea !
Asta e.
Daca lumea nu se va educa (incepand de la banalele ore de muzica din clasele1-4) tot aici vom fii si peste 20 de ani.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Mai 08, 2003 12:57 pm

nu merge doar asa. nu putem sa dam vina doar pe publicul prea putin educat care inghite orice. trebuie privita cauza nu doar efectu': o tara intreaga vrea sa manance...porc pentru ca doar porc i se ofera (de ceva timp incoace). publicul e iindobitocit de atatea produse muzicale de o calitate execrabila. asa a fost invatat, dupa '90 incoace. si prea putini sunt cei care ajung sa se sature, si daca ajung sa se sature ce-i de facut: inchis TV-ul, radio-ul, izolare fonica, eventual (!?) ma indoiesc. nu merge asa. cei mai multi ajung sa se complaca in situatie. e un cerc vicios: "artistii" zic, cantam asta pentru ca asta cere publicul. pe de o parte majoritatea publicului doar asta stie/primeste pentru ca vine "artistu"(atotstiutoru') sa ne spuna noua ca asta "vrea publicu".
si lumea nu se educa (singura), lumea trebuie educata. si inceputul ca si continutul trebuie sa vina, in primul rand, din mediul in care traieste. eu la scoala am invatat ca 'materia muzica nu este asa importanta pentru dezvoltarea noastra si ca atare putem sa sarim peste orele de muzica'. in ziua de azi cre'ca nici nu mai exista 'muzica' ca disciplina in scoli.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde dadius » Joi Mai 08, 2003 1:47 pm

Initial trimis de Nightwish

si lumea nu se educa (singura), lumea trebuie educata. si inceputul ca si continutul trebuie sa vina, in primul rand, din mediul in care traieste. eu la scoala am invatat ca 'materia muzica nu este asa importanta pentru dezvoltarea noastra si ca atare putem sa sarim peste orele de muzica'. in ziua de azi cre'ca nici nu mai exista 'muzica' ca disciplina in scoli.


spune-mi tu cum poti sa educi un om de 17 ani care e venit de la tara si studiaza intr-un liceu cu profil metalurgic? daca tu ai o reteta sunt curios sa o aud.Toti colegii lui sunt ca el.Nu sunt nici prea destepti dar nici foarte prosti.cand merg la un chef il asculta pe adrian si pe guta.le iubesc melodiile si textele pentru ca ei canta exact problemele lor intr-un limbaj pe care ei il inteleg.
cum se poate convinge un astfel de om sa treaca de pe manele (muzica ce o iubeste ) pe o alta muzica.
Nu uita Nightwish ca majoritatea populatiei nu aud decat vocea intr-o melodie.Majoritatea nu stiu sa distinga un instrument nici daca le-ar cadea in cap.
Asa ca nu e nici cum zici tu 100%.Ai dreptate ca e un cerc vicios .Aici sunt de acord.

Asa ca un test.Spune-mi cu crezi tu ca ar trebui sa inceapa schimbarea asta spre o muzica mai buna?mai precis: Ce trebuie facut?


PS Imi place locatia ta: Somewhere far beyond. Blind Guardian au un album care se numeste asa stii? E super albumul.

Numai bine
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: Re: Muzicieni VS Useri

Mesajde aspyrin » Joi Mai 08, 2003 2:23 pm

Initial trimis de Bortzianu'

Am zis: parte din oamenii care te-au apostrofat .. n-au fost RAU INTENTIONATI ..si cred ca asta conteaza..
Bafta!


Nu din cauza asta m-am suparat. Cred ca stii foarte bine ca, in general, am incercat sa raspund celor care veneau cu intrebari. Poate nu cum au vrut ei sau nu foarte bine, dar am facut-o...

Insa Laura nu e vinovata cu nimic si mi se pare o mare magarie ce se intampla acolo. De aia m-am suparat... Si nu cred ca sunt exagerat.
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Re: Re: Re: Lasitate?

Mesajde aspyrin » Joi Mai 08, 2003 2:26 pm

Initial trimis de Love2Fly
[/B]


am intrat si ue pe site-ul tau. Tu lucrezi pentru Giglio, A Antonescu sau A Sorescu! In conditiile astea, chiar nu inteleg ce pretentii ai de la muzica romaneasca!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Re: Putin psiholog...

Mesajde aspyrin » Joi Mai 08, 2003 2:28 pm

Initial trimis de Aurolacul
Mihai, incerc sa iteleg si eu lumea dar mai ales ambele parti ale unui argument. Chiar daca unu zice ceva care mie nu-mi convine, incerc sa vad de ce ar fi zis asta. Dar te inteleg ca produceti shi voi ce vrea publicul. E mai mare vina multimii, decat a caselor, parerea mea. Multimea decide ce asculta.


Asta e normal. Intotdeauna multimea va decide asta! Si intotdeauna se va gasi o casa de discuri care sa produca un artist pe care il vrea multimea!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde aspyrin » Joi Mai 08, 2003 2:34 pm

Nightwish: eu am o mare problema. Nu stiu cum definesti tu muzica de calitate. Zi-mi, dupa parerea ta, care e muzica de calitate si care e cea proasta la noi. Si zi-mi si cateva trupe din afara tarii, cam spre ce crezi tu ca ar trebui sa tinda muzica de la noi (ma refer la calitata muzicii, nu la a copia trupele sau artistii respectivi).
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Re: Re: Putin psiholog...

Mesajde neatza » Joi Mai 08, 2003 3:22 pm

Initial trimis de Mihai-MOF


Asta e normal. Intotdeauna multimea va decide asta! Si intotdeauna se va gasi o casa de discuri care sa produca un artist pe care il vrea multimea!


ideea ie ca pe afara mai exista shi case care impun artishti valoroshi pe care la inceput nu i-a cerut nimeni. dar asta ie ceva mai greu pentru ca nu iese banu' din prima, iar unii au nevoie de un mertzan ca al vecinului de vila.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Florin » Joi Mai 08, 2003 6:18 pm

Initial trimis de Nightwish
nu merge doar asa. nu putem sa dam vina doar pe publicul prea putin educat care inghite orice. trebuie privita cauza nu doar efectu': o tara intreaga vrea sa manance...porc pentru ca doar porc i se ofera (de ceva timp incoace). publicul e iindobitocit de atatea produse muzicale de o calitate execrabila. asa a fost invatat, dupa '90 incoace. si prea putini sunt cei care ajung sa se sature, si daca ajung sa se sature ce-i de facut: inchis TV-ul, radio-ul, izolare fonica, eventual (!?) ma indoiesc. nu merge asa. cei mai multi ajung sa se complaca in situatie. e un cerc vicios: "artistii" zic, cantam asta pentru ca asta cere publicul. pe de o parte majoritatea publicului doar asta stie/primeste pentru ca vine "artistu"(atotstiutoru') sa ne spuna noua ca asta "vrea publicu".
si lumea nu se educa (singura), lumea trebuie educata. si inceputul ca si continutul trebuie sa vina, in primul rand, din mediul in care traieste. eu la scoala am invatat ca 'materia muzica nu este asa importanta pentru dezvoltarea noastra si ca atare putem sa sarim peste orele de muzica'. in ziua de azi cre'ca nici nu mai exista 'muzica' ca disciplina in scoli.


- ma tem ca e vorba de public needucat care CERE nu INGHITE.Nu mai poti spune ca nu au acces la muzica!Radiouri sunt multe si diferite, si gasesti foarte multa muzica buna pe ele.
- artistul nu este atot stiutor.din contra, el face ce stie si ce poate. publicul decide
- materia "muzica" este foarte importanta pentru dezvoltare.se stie ca micutii care invata muzica devin foarte abili la matematica.Este foarte grav ca nu mai exista disciplina in scoli...
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Ire » Joi Mai 08, 2003 7:30 pm

Acum (foarte) multi ani, un prieten, muzician, imi batea apa in piua cu jazzul si cu Aura Urziceanu si eu faceam "bleahhhh jazz! bleaaahhh Aura Urziceanu".. apoi nu stiu cum m-a facut sa citesc o carte despre jazz si m-a silit sa ascult un disc de-al Aurei... din ala adevarat, nu ce se auzea pe la tvr...
Mi-am facut violenta sa continui sa ascult muzica aia, sa continui sa citesc cartea aia, pina cind n-am mai putut sa ma opresc... si m-am pasionat...

Lumea se educa, nu neaparat cind merge la scoala si doamna invatatoarea le preda muzica (chiar nu se mai face????), dar facind si emisiuni de calitate cu muzica de calitate. Atita timp cit de la mass media le ajunge mesajul ca AndreaB (iau un exemplu pe una pe care am auzit-o) ar fi o cintareata (!!!) ("si uite mai ca are o masina de sta mita-n coada si cu care cutreiera Romania in lung si-n lat!!") , asta vor minca pe piine dimineata la micul dejun, in niciun caz nu vor "minca" MUZICA adevarata...

Nu stiu citi isi mai amintesc emisiunea radiofonica "jaaazz la matineu", poate sint singura Matusalemme pe aici.... si se facea pe vremea comunismului, culmea!
Avatar utilizator
Ire
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Apr 30, 2003 11:00 pm

CONCLUZII

Mesajde Bortzianu' » Joi Mai 08, 2003 10:13 pm

..buuuun ..haideti sa recapitulam (ca ne invartim in jurul cozii de m-a apucat ameteala):

1.s-a tot vorbit despre CE inseamna muzica buna-valoroasa-perena etc. si ce inseamna muzica comerciala.

concluzie: muzica buna e aceea care si peste 10 ani e ascultabila si placuta si puternica prin mesaj... O muzica facuta la "comanda pietii" si mai ales de neprofesionisti (sau papitoi urcati pe scena care sa simuleze orgasmatic cantarea) ..nu are cum sa indeplineasca aceste conditii. Adevarul este ca sunt putine trupe de profesionisti si mai ales putini profesionisti care isi permit sa faca o muzica ( in traducere libera: "sa traiasca din ea" ) BUNA. Profesionistii nostrii cauta sa cante ceva apropiat de ce se canta pe dincolo (deja mediatiazat ca stil ..deci cu premise de "buna primire" din partea publicului autohton) .. bravo lor. macar ne apropiem. Foarte putini sunt cei care combina elementele muzicale autohtone cu cele de dincolo. Eu cred ca aici e o cheie in a impaca "noul" cu "comercialul"...sunt multe de zis ..mai dati si voi.
(Specificatie: ceva e peren cand cuprinde elemente cat mai generale, valabile si peste 100 de ani: moartea/dragostea/ura/banii/femeile/marea/soarele etc.)

2.s-a tot vorbit despre cercul vicios "public" - "artist" - "casa de discuri " si despre educarea publicului.

adevarat. e un cerc vicios. dar incet-incet SE LARGESTE. amintiti-va de acum 7-8 ani: ce se canta.. si ce se mai asculta. Amintiti-va ca rock-ul intrase intr-un con de umbra f. mare: mai existau 2-3 trupe... si totusi si-a revenit putintel. Eu zic ca e loc de mai bine. Si va fi mai bine.

Cine sa educe publicul? Noi , astia care cantam (profesionistii lasnsati ... si categoria mult mai larga de "trupe bune, dar nelansate, care canta in deschidere ..pe gratis" ) ..Florin a observat o chestie faina: publicul CERE .. Daca ii dai ceva bun MANANCA...Credeti-ma ... Anul trecut am cantat de multe ori piese in prima-auditie pentru public divers (deja publicul nu mai e orientat EXCLUSIV pe genuri ..si e bine) si ... am fost ascultati. Nu pentru ca am fi fost noi foarte buni, ci doar pentru ca nu ne-am batut joc si am incercat sa oferim un spectacol bun . Iar publicul a apreciat asta..

..Si cum spuneam : azi aici , maine dincolo .. Aku' nu tre' sa ne asteptam sa fim trecuti in cartile de istorie. si nici sa disperam . Din moment ce facem totul din placere. Cand ne plictisim, sunt altii la rand. Ca romanul s-a nascut poet.

Chestia cu : esti invidios/vrei sa fii vedeta/ai sa canti in deschidere toata viata: ma pufneste rasul ... Fratilor .. un om bogat in suflet e unul modest ... Se bucura mai mult cand da decat cand ia .. Si aici e fericirea lui : sa simta ca ceea ce da din tot sufletul , e primit ... Atat va spun . ..

3.s-au tot impartit bastoane. dar cine poate face ceva si de ce nu face?!

Pot face casele de discuri, cu putina constiinta. Un alt gen, altul decat ceea ce cere piata (formata tot de case) ..e ingurgitabil in timp...
..O pot face si trupele deja consacrate .. Unele o fac deja :) , ajutand trupe tinere , care promit ceva.


..Eh ..sunt multe..

..Dar mai bine lasati timpul ca el e singurul care le linisteste pe toate ..

Bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Re: Re: Re: Re: Lasitate?

Mesajde Love2Fly » Joi Mai 08, 2003 11:05 pm

Initial trimis de Mihai-MOF


am intrat si ue pe site-ul tau. Tu lucrezi pentru Giglio, A Antonescu sau A Sorescu! In conditiile astea, chiar nu inteleg ce pretentii ai de la muzica romaneasca!


Lol...pai si ce are baba cu mitraliera? daca imi castig painea cinstit nu vad unde-i baiu'? macar eu nu indobitocesc publicul...si asha dobitoc el destul....
Daca fac siteurile lor nu inseamna ca si ascult genul ala de muzica....daca mi s-ar oferii ocazia sa fac un site pentru o formatie rock, gothic, etc...n-as ezista! ar fi tot chestia aia!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Vin Mai 09, 2003 12:51 am

Love2Fly - Mihai MOF 3:0

Asta a fost de trei puncte!!!
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Re: CONCLUZII

Mesajde Florin » Vin Mai 09, 2003 1:47 am

Initial trimis de Bortzianu'
[B

Pot face casele de discuri, cu putina constiinta. Un alt gen, altul decat ceea ce cere piata (formata tot de case) ..e ingurgitabil in timp...
..O pot face si trupele deja consacrate .. Unele o fac deja :) , ajutand trupe tinere , care promit ceva.


..Eh ..sunt multe..

..Dar mai bine lasati timpul ca el e singurul care le linisteste pe toate ..

Bafta! [/B]


Inainte de Proconsul, am fost basist la trupa Blazzaj din Timisoara. Cei de la A&A records au semnat cu noi, desi nu eram "ce cerea piata". Cd-ul s-a aflat (si se mai afla) la mmagazinele de specialitate. Inca e acolo...
Apropos de cultura muzicala pe care ziceti voi ca ar trebui sa o faca radiourile. Am fost cu bicicleta in afara Bucurestiului de 1 mai.Afara? - bucuresteni la iarba verde. Zeci si sute de masini cu usile deschise, langa gratar. NUMAI MANELE ! Incerc sa imi imaginez acei oameni (probabil 80% din populatia tarii ) cu ochii in lacrimi, patrunsi de muzica Aurei Urziceanu.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Re: Re: CONCLUZII

Mesajde cubu » Vin Mai 09, 2003 1:51 am

Initial trimis de florin barbu


Inainte de Proconsul, am fost basist la trupa Blazzaj din Timisoara. Cei de la A&A records au semnat cu noi, desi nu eram "ce cerea piata". Cd-ul s-a aflat (si se mai afla) la mmagazinele de specialitate. Inca e acolo...


Ai dreptate, dar mai conteaza si promovarea albumului... Eu nu am vazut pe nicaieri recomandari al acelui album Blazzaj... In schimb atatea reclame la alte formatii de la A&A... Daca ma duc la magazin si vad CD-ul ala, nu-l cumpar pt. ca nu stiu ce e, nu? Poate mi-ar placea, dar nu risc sa dau bani pe ceva doar asa ca sa fac un experiment... Mai ales in conditiile din ziua de azi...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Ire » Vin Mai 09, 2003 2:03 am

Florine, pe acele vremuri indepartate de care vorbeam eu, manelele se auzeau numai in nuntile de tigani, nu pe posturile nationale de televiziune, in "discoteci" si pe posturile (si alea) nationale de radio. Din buric stiau sa dea numai tigancile, acum cred ca se organizeaza cursuri intensive si pt. domnisoarele "de oras"...

Intr-un an am facut un revelion la Deva unde cintau niste prieteni de-ai mei, care cintasera prin partile mele (Pitesti). La 3 noaptea cintareata lor a ramasa fara voce asa ca mi-au facut semn sa ma urc pe scena s-o inlocuiesc. Dupa ce am epuizat putinele cintece care mai ramasesera necintate, baietii au zis "hai s-o dam pe manele", care pe vremea aia erau pur si simplu cintece sirbesti cu text romanesc. Nu am cintat doua! Caci oamenii se uitau la noi ca la OZN-uri, habar n-aveau ce fel de muzica era aia.

Anul trecut am fost in vacanta la mare si, dupa 2 melodii internationale mai de discoteca, o bagau pe costi ionita sau acm. Vreau sa spun ca nu exista, NU EXISTA!!! o femeie/fata (ca de barbati nu mai vorbesc) mai "spalata", mai eleganta, mai ingioielata sa nu se ridice sa dea din buric si sa-si piarda simturile pe acele bazaconii... in timp ce strainii isi controlau busola sa nu cumva sa fi ajuns in Turcia cind platisera bilet pentru Romania....

Asa ca populatia aia de 80% care pun pariu ca habar n-are nici cine e Aura Urziceanu, tot datorita educatiei pe care a primit-o la nivel national asculta manelele la iarba verde.

O data in ocaziile alea se mai asculta Dolanescu, Irina Login (si soacra-sa Irina Logout:P) si mai stiu eu cine - muzica RO-MA-NEAS-CA!
Avatar utilizator
Ire
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Apr 30, 2003 11:00 pm

Mesajde cubu » Vin Mai 09, 2003 2:13 am

Tin minte ca in liceu faceam misto de astia care "se scapau" ca le plac manelele (erau doi - trei, si-i stia tot liceul)... Acum daca asculti manele, esti "smecher", asa mi-a zis mie unu' destept rau... Si sunt de acord cu Florin, se tot zice ca a trecut vremea manelelor, ca nu se mai asculta, dar pe unde ma duc, nu mai scap de ele... Cel putin aici in Regie nu exista chef fara 90% manele pe putin... Doar noi astia putini si amarati mai dam cate un chef la care se asculta rock... Si atunci luam amenda, ca "masturbam" linistea publica "prin zgomote si larma"... Dar manelistilor nu le zice nimeni nimic... De, la Campina la mine e scoala de politie, si stiu ce fel de oameni dau admitere acolo...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Florin » Vin Mai 09, 2003 10:01 am

Initial trimis de Ire
Florine, pe acele vremuri indepartate de care vorbeam eu, manelele se auzeau numai in nuntile de tigani, nu pe posturile nationale de televiziune, in "discoteci" si pe posturile (si alea) nationale de radio. Din buric stiau sa dea numai tigancile, acum cred ca se organizeaza cursuri intensive si pt. domnisoarele "de oras"...



Manelele au avut doua porti de intrare in romania. Banatul si dobrogea. Si cred ca te inseli, chiar fara promotie erau foarte populare. Toata lumea vorbeste de manele ca si cum ar fi aparut ieri. Poi "Mona mea" , si "fratele meu" au fost hituri mai mari decat Mica TIganiada. Toata lumea le canta.Iar trupe ca Azur, si mai erau f'o doua erau supercunoscute.Asa ca sa nu ne pacalim, astia suntem.
Sa va mai povestesc ceva. Eram la un studio in timisoara, inregistram un album.In acelasi studio, in paralel inregistra Adrian C.M. Inginerul de sunet (Alex "Boita" Perin), plecat de 20 de ani din romania, mi-a pus sa ascult inregistrarile brute. Vreau sa zic ca era acolo un basist de mi-a luat mintile, (i-am tinut minte si numele -Firicel Ciuciu), un violonist care canta ca shankar, ce mai, super talentati si profesionisti, oricum cel putin la fel de buni ca orice muzician din "liga I" de la noi. Asa ca eu ii respect. Asta este muzica pe care o simt ei, asta canta si o fac foarte bine.Vorbesc de "veritabili".
Sa va mai povestesc ceva. In general un concert de-al nostru are urmatorul program : Ne trezim foarte devreme, ca sa ajungem la timp in orasul respectiv la proba de sunet. De pe drum, mergem direct la scena si lasam sculele, ne interesam de unna, alta, si lasam un tehnic sa se ocupe de pregatiri. Mergem la masa, apoi inapoi la scena pentru proba de sunet. Care dureaza in medie o ora (pana la 3 ore). Mai avem apoi timp exact sa mergem la hotel sa punem capul jos juma de ora, chestie care ne da in cap definitiv. Dupa care nu mai stim ce combinatii de cafele cu Red Bull facem ca sa fim in forma pe scena. Elixirul Cearcanelor. Acuma, noi suntem norocosi pentru ca avem echipa tehnica, adica nu caram scule, nu instalam, etc. E, cam la ora aia, sa zicem 20.00, apar din Bucuresti odihnite, frumoase, si proaspete ca niste piersicutze, trupa ***** , cu un cd (sau cele care au facut investitii nebunesti chiar un minidisk) in buzunar.Semneaza 2 autografe, urca pe scena, dau din fund si din buze 30 de minute, mai dau niste autografe si merg sa se odihneasca ,ca au o zi grea maine!
Concluzia sa o trageti voi.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde aspyrin » Vin Mai 09, 2003 10:30 am

Initial trimis de Portnoy
Tin minte ca in liceu faceam misto de astia care "se scapau" ca le plac manelele (erau doi - trei, si-i stia tot liceul)...


Nu e chiar asa. Eu am prins prin liceul meu o groaza care ascultau Generic, Albatros si Azur (ca alea erau formatiile la moda in vremea aia) si tot un fel de manele erau si alea. "cenusareaso" ma racaie si acum pe creier...
Singura faza e ca pe atunci (precizez - prin 92-93) nu mai exista o altfel de muzica romaneasca. Aveam doar doua variante - Azur sau gasca '80 (Madalina, Dorobantu, cotabita).
Lumea asculta Ace of Base, Snap, Thehnotronic, Vanilla Ice sau MC Hammer... Incep sa cred ca era mai bine atunci


PS: daca domnisoara care si-a pus aceeasi melodie de la Ace of Base pe o caseta si a rulat-o non-stop, cu volumul la maxim, timp de doua saptamani, inainte de bac, la mine in bloc e pe aici (desi probabil e maritata si cu copiii) sa stie ca o urasc MAXIM si acum!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde neatza » Vin Mai 09, 2003 10:37 am

Initial trimis de Mihai-MOF


Aveam doar doua variante - Azur sau gasca '80 (Madalina, Dorobantu, cotabita).


incorect! interval, grumaz, survolaj, altar, pansament, tectonic, UDDU, SIN, celelalte cuvinte, etc..... shi mai buni, shi mai rai... luatzi intr-o ordine aleatoare shi nesemnificativa.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Vin Mai 09, 2003 10:51 am

In orice gen muzical sunt si buni si rai.Asa ca eu raman la parerea mea: Sunt cativa manelisti care canta bine.Canta si cu instrumentisi super periculosi pe spate (exact ce a spus Florin)

Problema mare e cu astia mai mici care au vazut ca se fac bani si vor si ei.Cum e greu sa-i ajunga pe aia mai dezvoltati o afuma si ei cum pot.

Pe mine ma enerveaza in mod deosebit textele din ultima vreme.Cum are fii:

Freaca-ma .freaca-ma la inimioara
Te-am frecat si te frec bine
Patru nopti si patru zile



.....si alte multe cacaturi din astea.

De ex Carmen Serban aia ma seaca.Imi vine s-o omor.Idioata din cale afara.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde aspyrin » Vin Mai 09, 2003 10:53 am

Initial trimis de neatza


incorect! interval, grumaz, survolaj, altar, pansament, tectonic, UDDU, SIN, celelalte cuvinte, etc..... shi mai buni, shi mai rai... luatzi intr-o ordine aleatoare shi nesemnificativa.


nu e incorect. era si iris, sau compact, sau holograf. dar pe vremea aia casetele si vinilurile ajungeau greu pe unde eram eu (sa precizez - botosani) si eram 100 de oameni in tot orasul care ascultau asa ceva. Eu ma refeream la marea majoritate... care alegeau intre alea!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde aspyrin » Vin Mai 09, 2003 11:02 am

eu zic e problema e pusa putin gresit. poate ca sunt buni instrumentisti la manele, dar un rocker nu le va asculta niciodata, poate sa fie si Bryan May chitarist la Copilu' Minune.

exista o serie de genuri muzicale la ora actuala in romania si fiecare are un public bine definit. Eu zic ca eforturile noastre nu ar trebui sa se indrepte spre ai ataca pe cei care asculta alt gen decat cel care ne place noua. mai bine fiecare, pe partea lui, ar trebui sa se chinuie ca acolo lucrurile sa fie cat mai bune.

Hai sa existe rock si sa avem numai trupe super bune. Sa existe si dance si sa avem trupe bune. Sa fie si manele si sa fie cantate de profesionisti. Daca ii vezi ca de la piesa la piesa, de la album la album, isi dau efortul ca lucrurile sa iasa mai bine (indiferent ce canta), eu zic ca merita macar un pic de respect pentru asta.

Sa stam cu ochii pe ei. Probabil ca nu ii vom inghiti pe unii pe altii, dar daca fiecare va incerca sa-si faca curat in proria batatura, lucrurile vor evolua mai bine.
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde neatza » Vin Mai 09, 2003 11:28 am

Initial trimis de Mihai-MOF
Hai sa existe rock si sa avem numai trupe super bune.

dar daca fiecare va incerca sa-si faca curat in proria batatura, lucrurile vor evolua mai bine.


pentru ca tot ie az ziua ioropii cu "unitate in diversitate": cate trupe de metale grele au fost promovate de vreo casa de discuri in ultimii ani?

cate trupe de industrial exista in romania? de ce?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde aspyrin » Vin Mai 09, 2003 11:38 am

Initial trimis de neatza


pentru ca tot ie az ziua ioropii cu "unitate in diversitate": cate trupe de metale grele au fost promovate de vreo casa de discuri in ultimii ani?

cate trupe de industrial exista in romania? de ce?



Stii la fel de bina ca si mine ca afara exista label-uri specializate in directia asta. Se pare ca nu si-a dat nimeni interesul.
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron