Cultura muzicala

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde darkshines » Dum Iun 13, 2004 4:46 pm

Mie imi place sa postez offtopic doar asa de chestie.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde iCoRy » Dum Iun 27, 2004 1:15 am

Corect Bestrom!!!
Avatar utilizator
iCoRy
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Iun 27, 2004 9:04 am

bestrom , te contrazic. cultura muzicala nu a disparut de pe meleagurile noastre, poate suntem noi prea ocupati si infiltrati in valtoarea vietzii si nu observam ce este in jurul nostru. puate ca ceea ce ni se ofera in media se limiteaza numai la pops, ozone, manele etc generalizandu-se ca trenduri ale preferintelor tineretului .
personal , am fost placut surprins in toamna trecuta sa observ in sala operei romane la traviata ca peste 80 la suta dintre spectatori erau fete si baieti de 14-18 ani. acelasi lucru l-am intalnit si la o seara strauss tot la opera romana. poate ca ar trebui sa se faca mai mult in sensul educatiei si formarii in randul tineretului a unei culturii muzicale si cum multi tineri incep sa guste acum din rocku anilor 60-70 nu cred ca le va fi greu sa se intoarca si la muzica de acu o suta doua sute de ani :)
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Dum Iun 27, 2004 9:22 am

aiule, n-ai nici io garantie ca oamenii aia de 14-18 ani nu s-au dus de placere la traviata, avand in memorie fraza dirigintei: "nu este obligatoriu sa va duceti, dar ramaneti repetenti".
pe de alta parte, nu spune nimeni ca nu exista cultura muzicala, dar este mult mai comod sa urli ca disperatu la un concert o-zone fo'eví£ sau la bambi. pentru ca, deh, asa este la moda.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Iun 27, 2004 9:30 am

indiferent cum, tinerii aia iereau acolo. in plus nu cred ca diriginta i-a obligat sa si aplaude dupa ariile bine interpretate iar in paosa sa comenteze la modu: "soprana x ie exceptionala pentru o debutanta"

io zic ca mai bine in loc sa-ti omori timpu si banii prin crashme mai bine te-ai mai duce pe la opera sa vezi cu ochii tai :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Dum Iun 27, 2004 10:06 am

off-topic

eyewitness scrie:in loc sa-ti omori timpu si banii prin crashme

aici ai dat-o rau de tot in bara. atata timp cat nu am ceva nu am cum sa "omor" (in cazul e fata, cheltui).
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde tzache » Lun Iul 18, 2005 11:07 am

Ca veni vorba de Buddha Bar mai sus. i`m addicted to it. M-a cuprins de tot, io ala care ascultam SlipKnot, Korn, Infectious Grooves si alte alea mai acu ceva timp can aveam si vreo 14 cercei infipti pe unde nu te astepti :P

Va pun io aci neshte linkuri cu pese belea. De ex Jose Padilla cu Adios Ayer ascult la culcare, Mandalay cu Beautiful merge mereu la o lumanare cu ubita, hooverphonic -eden, ar mai fi Delerium cu Terra firma sau Fallen, Willy de Ville cu Demasiado Corazon (care suna a Paco de Lucia ceva de genu) sau Nitin Sawhney - Homelands. Dupa cateva sute de auditii de sute de piese de genul asta am selectat piesele astea de mai sus care sper sa va relaxeze. Au si linie melodica si mie imi vine sa le fredonez pe strada, deci nu sint doar de ambianta, de chillout, cum se crede despre melodiile Buddha Bar. Nicidecum nu sin doar piese orientale. Si tot legat de Buddha Bar, nush daca s-a zis (ca n-am citit tot) e cel mai luxos si mai scump local din lume Buddha Bar din Paris si patronu e un roman pe care-l cheama Visan si nu mai stiu cum. Clientela de la Hollywood si tot tacamu.
Din pacate nu am toate piesele aici, la servici, dar here it is cateva.
Va zic io ca merita.

Hooverphonic - Eden
Jose Padilla - Adios Ayer
Mandalay - Beautiful
Willy de Ville - Demasiado Corazon
Delerium feat. Rani - Fallen

Una care nu are legatura cu Buddha Bar, dar s-ar incadra in peisaj. Creca e cea mai linistitoare piesa. Se cheama Track 3 :D By the way daca o recunoaste cineva holla at me sa nu mor prost:
Unknown Artist - track 3 da cica e de pe un album Celtic
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde topitop » Dum Iul 31, 2005 12:57 am

Oribilule Mosh, intrebai care-i treaba cu swing-u. Din cate stiu io, swing-u e jazz-u anilor 30-40. Incercand sa punctez ideile principale, incep prin a spune ca jazz-u a prins contur prin 1900, in New Orleans. S-a-mprastiat de-a lungu' lu' Mississippi si treptat a luat amploare. In 1920 apare notiunea de Big Band Era si, odata cu ea, nume precum Duke Ellington, Ted Lewis, Paul Whiteman, etc. E, astia de-au dat tonu' cu jazz-u, incep sa se organizeze in trupe ceva mai numeroase si suprapun stilului deja consacrat niste particularitati care prin 1930 urmau sa defineasca swing jazz-u. Caracterizat de un ritm mai puternic, mai energic, o instrumentatie specifica, prestatii foarte antrenante, swing-u "prinde" comunitatea negrilor din US care, de altfel, ii dezvolta un adevarat cult atribuindu-i o linie vestimentara aparte (imi vin in minte pantofii aia-n doua culori) si, mai presus de orice, miscari de dans cu totu' inconfudabile (Lindy Hop, un dans de swing veritabil).Benny Goodman supranumit "King of the swing", Glenn Miller, Artie Shaw ar fi numa' cativa dintre cei care au plasat swing jazz-u pe una din treptele superioare ale scarii ierarhice muzicale din toate timpurile. Bineinteles, demersu' firesc al lucrurilor face ca fiecare generatie sa repuna in discutie clasicul, inteles in sensul de consacrat si apreciat drept valoare, aducandu-si, insa, propriu' aport. Ma refer la anii 50, Cab Calloway, Louis Prima si altii (lista e lunga), ajungand pana la Squirral Nut Zippers, aia de i-ai numit tu destul de bine "retro-swing" (care cre' ca incearca un swing cu influente punk si alternativ). Personal, consider ca astia din urma sunt relativ departe de swing-u traditional care, actualmente se regaseste doar prin saloanele dansurilor de societate. Sper ca ti-ai facut o idee de ansamblu. A, si sa stii ca io-ti recomand din tot sufletu' Pisicile Aristocrate.'Ai ca ma bufneste rasu' acum, da' concluzia e clara... tudu turu tudu 'cause a cat's the only cat, who knoooows how to swingggg...
Avatar utilizator
topitop
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Iun 20, 2005 11:00 pm

Mesajde topitop » Dum Iul 31, 2005 1:19 am

Tzake, p-ala de are Buddha Bar-u din Paris il cheama David Visan. E juma' roman, juma' corean si, da, a facut o caruta de bani, atat de pe urma celebrului local (bar si restaurant; vazusem pe un site ca dupa ce reusesti sa obtii o rezervare, poti savura, privind mareata statuie a lu' Buddha amplasata strategic, fie un Margarita de 200$, fie o friptura de vitel de 500$; ce-i drept, n-au zis si de care vitel) cat si din vanzarea compilatiilor Buddha Bar. In ceea ce priveste muzica, io cre' ca proiectu' lui a fost unu' curajos, foarte amplu si care s-a finalizat, de al'fel, cu o reusita. A fost, de asemeni, foarte inspirata colaborarea cu Claude Challe. Mi-a placut, in special, Buddha Bar IV. Dinner-u este, dupa parerea mea, exceptional (gasesc ca Agricantus - Amatevi si Guadalupe Pineda - Historia de un amor sunt superbe) iar de pe Drink am retinut Ishtar - Comme toi.
Avatar utilizator
topitop
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Iun 20, 2005 11:00 pm

Mesajde stefan » Dum Iul 31, 2005 12:17 pm

topitop, Tzake, oameni buni, uitati-va va rog la data ultimului post de pe acest subiect (ultimul inainte sa postati voi). Boon, deci e din 2004. Deci, prin 2004 cineva discuta despre Buddha Bar; probabil ca de-atunci a trecut suficient timp incat sa-si piarda interesul in subiect; subiectul nu este propriu-zis despre Buddha Bar, deci aveati 2 posibilitati: 1) subiect nou, cel mai civilizat si 2) sa vorbiti cu modul de pe muzica sa faca un split al subiectului, ce pare mai de dorit acum. Si topitop, cred ca din 2004 OM a avut suficient timp sa afle care-i treaba cu swingu (desi, avand in vedere prestatia lui din trecut...).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde topitop » Dum Iul 31, 2005 2:56 pm

stefan, scuze, nu m-am uitat la data ultimului post
Avatar utilizator
topitop
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Iun 20, 2005 11:00 pm

Mesajde stefan » Dum Iul 31, 2005 3:35 pm

no problem, ce-ai scris poate fi considerat on topic, numai ca ti-am atras atentia ca discutia a murit intre timp :). Acu, sper sa splituiasca cineva subiectul.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Dum Iul 31, 2005 3:36 pm

no problem, ce-ai scris poate fi considerat on topic, numai ca ti-am atras atentia ca discutia a murit de ceva timp :). Acu, sper sa splituiasca cineva subiectul.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori