Cultura muzicala

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

cultura muzicala

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 19, 2001 3:58 pm

M-am gandit sa infiintez un subiect dedicat muzcii pur si simplu. Dedicat muzicii in intregime...fie ea clasica,comerciala,punk,rock,rap sau latino.
Asta pentru a nu incarca in mod nejustificat forumul Danei dedicat versurilor.
Astept parerile voastre despre orice fel de muzica...de la 3rei Sud Est pana la Vaya Con Dios ....etc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

pt. manelesux

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 19, 2001 3:58 pm

Stimate manelesux ,

In primul rand..cu ce drept pocesti numele formatiei Blink182 ? Ce e aia B189 ? Numar de masina ..ce e ?
In sfarsit. In afara de intelesurile cuvantului punk pe care tu le-ai amintit iti mai spun si eu ca punk inseamna si prieten,tovarash. Cand zici : “Hey,punk !â€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

punk

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 19, 2001 4:00 pm

Manelesux,

Am cautat in dictionar ce inseamna punk. Iata ce inseamna :

Punk= 1.s(si “punker) aderent la un stil de imbracaminte si o purtare caracterizata prin agresivitate/violentza,alura/atitudine amenintatoare,periculoasa;conceptiile si atitudinile nihiliste /pesiminste completeaza imaginea (la inceput ca reminiscente ale huliganilor numiti “punksâ€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Dum Oct 21, 2001 1:16 pm

Blink, o sa-i dau de stire lui m-sux de topicul asta. Cat despre venirea mintii la cap... Eu nu mai am 18 ani de fo' 11 si tot la concerte rock ma duc. Nu varsta conteaza. Voi da din cap pana la moarte. Dar cultura muzicala poti face doar celor ce doresc sa o inghita sau sa se schimbe (nu e cazul meu). Mie blink mi s-a parut o trupa comerciala din ce am vazut la TV. Daca acele clipuri nu-i reprezinta e numai vina lor...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Oct 21, 2001 1:28 pm

Dana..mie inca mai imi plac Metallica...si ceea ce ascultam in tineretzi (acum 5-6 ani). Dar am spus..ca nu mai sunt asa infierbantat..ca atunci..sa umblu cu blugi rupti si lanturi la gat !
Atata tot...!
Nu vreau sa fac nimanui cultura muzicala...dar i-am raspuns lu' Manelesux...si am zis sa fac un alt subiect..sa nu incarc subiectul tau cu versuri...cu prostiile mele !
Despre Blink 182..crezi ce vrei ! Fiecare e liber sa creada ce doreste ! Mie imi plac enorm..tie nu iti plac...asta e...nu ne suparam !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Oct 22, 2001 10:17 am

Bah... nu am zis ca nu-mi plac. Am zis ca sunt comerciali. Pentru mine Blink se afla in zona celor care nu ma deranjaza deci pot sa-i ascult. Cultura muzicala e o treaba buna dar dificila, imi pare rau ca nu s-a bagat si m-sux in discutie (ei i-am dat un mesaj privat dar probabil ca a renuntat a mai citi mesajele de la mine). Eu nu te pot contrazice decat in linii mari pentru ca nu m-a interesat foarte tare fenomenul punk ramanand in zona heavy, speed, thrash, death. Oricum trebuie sa ma interesez mai mult de trupele noi pentru ca miros un vant de schimbare din directia rockului (mondial vorbind) si si-asa sunt in urma. Acuma sincera sa fiu ma asteptam sa dea curs subiectului propus de tine si altii din alte sfere de influenta muzicale (rap, hip, ma rog...) pentru ca e mai interesant sa afli anumite lucruri despre o muzica ce nu-ti place. Despre rock in general vorbesc pe forumul de rock.

p.s. ma bucur ca in sfarsit ti-ai dat seama ca Blink nu canta punk
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: pt. manelesux

Mesajde Vizitator » Lun Oct 22, 2001 4:08 pm

[quote]Initial trimis de Blink 1 82
[B]Stimate manelesux ,

In primul rand..cu ce drept pocesti numele formatiei Blink182 ? Ce e aia B189 ? Numar de masina ..ce e ?
In sfarsit. In afara de intelesurile cuvantului punk pe care tu le-ai amintit iti mai spun si eu ca punk inseamna si prieten,tovarash. Cand zici : “Hey,punk !â€Â
Vizitator
 

Re: Re: pt. manelesux

Mesajde manelesux » Lun Oct 22, 2001 5:00 pm

scuze,io eram ala de mai sus
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde gaga » Mar Oct 23, 2001 9:27 am

hehe, nu era nevoie sa-ti obosesti neuronu' ca puteam sa te semnez si io. Stilul este inconfundabil.
Din pacate (pentru el) il sustin in aceasta probleme pe manelos. Cine da Paradise pe Blink are o problema la scufitza... Eu am dat Modern Talking pe Iris acum vreo 11-12 ani si nu m-a tentat nici o reantoarcere la superficialitatea comerciala a unor trupe ca Blink. Ma rog, e parerea ta cu Blink ti-am zis ca nu ma deranjaza (in sensul ca nu schimb neaparat postul cand ii vad). Nu putem avea aceleasi gusturi. Nici lui manelos nu-i place deth-ul pe care-l ascult eu (tutzi fatza aia de miel m-sux) dar e opinia lui (desi n-o respect).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

???

Mesajde Vizitator » Mar Oct 23, 2001 9:34 pm

despre ce naighba e topicul asta ca nu inteleg???
Vizitator
 

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Oct 23, 2001 10:16 pm

M-sux,

Nu...in nici un caz nu ascultam metale grele..pt. a da bine la fete. Cand eram eu metalist...50 % dintre fete erau cu Depeche Mode. Purtau jeansi d’aia penibili...largi de tot de la genunchi in jos..iar ca incaltaminte ciocate ! Si tricouri d’alea cu D trandafir M ! Iar restu’ de 50 % ascultau Roxette (tin minte cum aveau fetele caiet de lirica Roxette..cu versuri de la Joyride,It mush have been love sau The Look) ,Timmy T sau Celine Dion. Asa ca nu le impresionam foarte tare...prin faptul ca ascultam metale.
Deci..probabil...m-am lovit la cap de nu mai ascult metale,dupa cum ai spus tu.
De asemenea..tine cont..eu chiar imi cumparam casete..le-am scos de sub-pat special pt. tine sa iti zic casetele mele cu metale. Deci....iata ce casete mi-am cumparat eu cu putinii mei bani din tineretze :
Megadeth-Coundown to extinction (coperta e cu un mort intr-o celula..care zboara probabil..iar pe jos e o farfurie cu 2 cranii umane.....ce IMBECILITATE !!!)
Metallica-Master of Puppets (coperta cu un cimitir) , Metallica-Jump in Fire , Creeping Death (nu inteleg ce e pe coperta..ceva de nedeslusit..poate arta naiva) ,Metallica-Ballads (pe coperta e celebrul Lars Ulrich) ,Metallica-The 9.98 c.d. Garage Days Re-Revisted (pe coperta sunt ei diformi) ,.Metallica –Kill’emAll (coperta rosie cu unu care isi ia un ciocan in cap) . Metallica-Ride The Lighting (coperta cu niste fulgere) , Sepultura-Arise (coperta cu un vulcan cu ochi..cel putin asta imi inspira),Manowar-Figting The World (coperta cu componentii grupului razboinici...Monowar era preferatii mei). Si mai am si alte casete..dar nu sunt cumparate de mine...Sepultura-Schizofrenia,Paradise Lost-Lost Paradise, un album Holly Moses , Canibal Corpse-Tomb of the mutilated , vreo 3 albume Iron Maiden...si aveam mai multe...dar am tras jocuri de HC peste ele !!! (asta prin 93 ,cam asa)
Deci..iata...nu poti spune ca nu imi cumparam casete. Deci..chiar imi placeau metalele atunci ! Nu stiu ce o fi fost in capul meu !
E bine..ca totusi.mi-am revenit ! Mai bine mai tarziu decat niciodata !
Mai tre’ sa iti spun..ca ascultam in fiecare saptamana..Topu’ de fier de la Fun Radio cu Lenzi Chiriac. Era bai mare daca se intampla sa il pierd. Mi-au ramas in minte 3 melodii din acel top..care erau preferatele mele....Tiamat-In a dream,Kreator-Winter martirium si o melodie a elvetienilor de la Mesaiah (nu-i mai stiu titlul).
Si faceam mari eforturi sa vad si Intalnirea de la miezul noptii cu Petre Magdin.....care la vremea aceea mi se parea f.foarte tarziu (pt. ca eram copil si ma culcam si eu la 10 maxim 11 seara).
Deci...cam asta era muzica care o ascultam eu la pubertate !!!
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Oct 23, 2001 10:22 pm

Dana & M-sux....despre muzica anilor 60,despre Paul Anka,Simon & Garfunkel si alti mari maestrii ai muzicii...am sa va povestesc cu alta ocazie !
Pana atunci....ascultare placuta la metale !!!
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Oct 24, 2001 10:09 am

Initial trimis de Blink 1 82

Megadeth-Coundown to extinction (coperta e cu un mort intr-o celula..care zboara probabil..iar pe jos e o farfurie cu 2 cranii umane.....ce IMBECILITATE !!!)

- dai in mine dai in fabrici si uzine... Coperta este strans legata de subiect si daca ai fi cumparat albumul ca sa-l asculti, nu ca era la moda (cand a aparut Cowntdown in 92 deth si tallica erau la moda si dupa achizitiile tale se cam vede cat de putin interesat erai dincotro bate vantul). Eu acum asi putea sa te destept cu privire la semnificatia copertei pt. ca a fost un thread pe deth.com despre asta si ne-a lamurit insusi megaman. Dar probabil ca nu te intereseaza daca ma gandesc ca ai trecut de pubertate si io am ramas acolo... (and I'm happy)

Cat despre restul incercarilor palide de a explica niste desene facute IN SPIRITUL ALBUMELOR eu zic sa o lasi balta. Ce zici de copertile de la Celin si ce draq mai zici tu ca asculti? Cu cate o fata frumoasa in pielea goala? Sau de clipul Blink in care barbatii se palmuiesc intre ei pe k*r si se tau pe tobogan?
Cat despre Simon si altii din 60, iti pot povesti si eu dar nu vreau.

p.s. weekendul asta e Blink la MTV . Daca te intereseaza...

vali, nu-ti obosi neuronu'. Vezi poate mai gasesti mesaje de sters. De exemplu: AL TAU!!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde manelesux » Mie Oct 24, 2001 6:08 pm

Hehehe,blinkule,da pai daca tzie nu-tzi placea nadragii depeshistelor, ce parere ai de itzarii pe care-i poarta baietzii de la B189(da-mi te rog voie sa le pocesc iar numele.mersi!).
Adica ultima data respectivii aveau nishte nadragi de parca duceau dupa ei tot kakatu pe care l-au facut intre ultimele doua albume.Apoi daca nu tzi-e cu suparare, versurile alea care mi le-ai dat de la ei se numara printre ce consider io versuri IDIOATE. Cum zicea shi Dana, mai uita-te o data la clipurile alea in care baietzii se palmuiesc peste fundic, danseaza in hartie igienica shi se prefac ca le-a crescut tzatze.But observ acu ca intr-un acces de luciditate ai lasat in urma B189 shi ne scotzi okii cu alde Garfunkel(aia cu Lets Kung Fu,da?).Pe aia lasa-i unde sunt,au fost o veriga importanta in evolutzia muzicala dar lucrurile nu s-au oprit la ei.

Blugii trapeji la fanii depesh? Domle vorbeshti cumva de flower power,nasu pe oglinda,acu in vena shi Charles Manson? Aia e alta treaba nene,cu vreo 15 ani inainte de depesh.Parca chiar prin anii aia 60 de care imi tot povesteshti.

Okei,poate nu dadea prea bine la fete sa fii metalist,dar la baietzi dadea bine sigur.Adica in momentu cand eshti cel mai prost la invatzatura,cel mai urat din clasa shi cel mai rau din echipa de fotbal a clasei, nu itzi mai ramane decat sa pui totu pe seama misfittingului social shi sa intri in singuru grup de prieteni care accepta pe oricine cu conditzia sa ishi lase plete shi sa aiba cateva casete cu sunete din domeniu.Poate te dezamagesc, da nu vorbesc din proprie experientza...cu exceptzia fazei cu echipa de fotbal.

Daca a trebuit sa le scotzi de supt pat sa-tzi aminteshti cum le zice, nu cred ca le-ai dar mai mult de doua spinuri.

Pe urma: de egzemplu Paradise Lost shi Tiamat au mai scos fiecare vreo 5 albume de la alea de care zici tu.Iar Lost Paradise a fost inregistrat in dormitoru lui Nick Holmes cu piese inregistrate prin adolescentza lui.Sunau ca dracu, dar nu cred ca potzi judeca o trupa dupa albumul de debut.Uita-te la ce cantau Anka shi Garfunkel in adolescentza lor ca sa pricepi despre ce vorbesc.

Despre copertzi,deh,au fost multe albume bune cu copertzi proaste, multe albume proaste cu copertzi bune...shi chiar albume proaste cu copertzi proaste...vezi Blink189.
Shi totushi,albume ca Arise shi o parte din alea de la Maiden shi Deth erau copertzi muncite de graficieni shi pictori, nu poza cu membrii trupei shi shepcile lor.Okei,Metallica a avut intotdeauna copertzi penibile.

Despre Lentzi kiriak shi magdin n-ash vorbi ca poate ma aude vreunu dintre ei.Oricum, ultima data cand m-am uitat la emisiunea lui magdin se dadea Blink189 la greu,deci poate ar trebui sa-tzi reiei vekiu obicei.Ai un punct comun cu magdin:shi el ishi face iluzia ca putzoii aia canta punk.

Acu sa zic shi partea mai putzin najpa:nu cred ca ai ascultat metal mai mult de o vara shi o toamna una dupa alta.Albumele alea au aparut cam deodata,cel putzin la noi shi in emisiunile de radio.Unele dintre ele aveau o productzie mizera shi numa atitudinea era de ele.Altele aveau copertzi violente,ca asha cerea marketingu in America pe vremea aia.Cam toate trupele de metal erau obligate( de context, nu neaparat prin constrangeri) sa aiba nume legate de moarte, metal, etc.Mai mult, trebuiau sa ishi faca o mascota, vezi Maiden shi Deth, cu care sa defileze dpdv al lookului.Lucrurile s-au mai schimbat.In general in bine.Dar lucrurile astea noi se bazeaza pe vremurile alea,asha cum shi alea se bazau pe altele dinainte.

Voi pune nelamuririle tale pe seama faptului ca le-ai ascultat ,asha cum spui shi tu, in pubertate. Pubertatea inseamna perioada preadolescenta, in care nici macar nu erai un teenager...adica varsta ta era cel mult twelve,eleven...sau ai apucat sa batzi pe teen-numbers?Oricum ideea e ca nu tzi-a prea folosit, shi probabil ai incetat sa ascultzi rock in momentul in care gashka de rockeri a gimnaziului s-a imprashtiat pe la licee.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde gaga » Joi Oct 25, 2001 9:03 am

Mici adaugiri la ce a spus doc (care in mare parte doar m-a completat)

- copertile tallica nu au o problema atat de mare in afara de 91 care lor li s-a parut o gaselnita dar mie mi se pare o tampenie.

- toate copertile Megadeth sunt mishto (nu mai scurtez cu deth ca o sa zica blink 169 ca e vorba de death) excepr risk - idee bunicica dar total contra spiritului trupei. Si de-aia sunt fericita purtand tricoul TWNAH (care-ti place tie doc) fiindca vic s-a intors..

- magdin a terminat conservatorul la instrumentul TUBA (cine nu stie ce-i aia sa caute in dictionar) asa ca e normal sa considere Blink punk

p.s. doc, se pare ca Blink a fost incuiat asa ca hai sa ne spalam pe maini ca avem noi meciurile noastre...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

replica

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 25, 2001 8:10 pm

In primul rand imi cer scuze ca nu am intrat mai repede pe forum pentru a raspunde gravelor acuze ce mi s-au adus. Dar..facultatea ma omoara...lent. Efectiv nu am mai avut timp si pentru internet. Dar..recuperez acum !
Dana..am zis eu ca ascult Celine ??? Ce-ti veni ? O uram pe Celine. La toate bairamele din liceu..eram nevoit sa-mi dansez colegele de clasa (fete de 80-90 de kile) pe muzica lui Celine. Cred ca stiu pe de’rost lirica de la toate melodiile ei. Am invatat-o fara sa vreau.
Cat despre cei care isi pun pe album o fata frumoasa in pielea goala....ii prefer in dauna celor care isi pun un cap de mort sau o cruce intoarsa !!!
Iar Blink 182 (sau 254 sau 189 sau 343...spuneti-le cum doritzi) sunt chiar buni. Nu va mai luatzi de ei..pentru ca nu ii intelegetzi. Spunetzi lucruri urate la adresa lor doar pentru ca nu avetzi cu ce sa ma atacatzi !!! Stiti care e legenda in legatura cu 182 ? Se spune ca ei si-au ales numele de Blink 182..pentru ca in filmul Scarface ,Al Pacino spune de 182 de ori “fuckâ€Â
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Asta e replica?

Mesajde gaga » Vin Oct 26, 2001 8:09 am

Nici o sansa blink-ule, arunci mizerie si pleci?

Initial trimis de Blink 1 82

Cat despre cei care isi pun pe album o fata frumoasa in pielea goala....ii prefer in dauna celor care isi pun un cap de mort sau o cruce intoarsa !!!

Eu adusesem in discutie coperti dfe albume care sunt reprezentari artistice in adevaratul sens al cuvantului, daca tu din tot rock-ul mondial retii doar un cap de mort si o cruce intoarsa atunci e chiar mai bine ca ai renuntat sa mai asculti muzica asta(sincera sa fiu ma indoiesc ca ai ascultat cu adevarat vreodata...).

Clipul in care ei se dau pe tobogan...este cel de la super-mega hitul First Date ! Este un clip in care parodiaza atmosfera anilor 70. Dar e prea subtil pentru domniile voastre ! Voi sa urmaritzi clipuri cu mortzi si cu cranii.....sunt mult mai inteligente !

aceeasi observatie ca mai sus... asta ai retinut? Mesaje, alea, alea... Sigur, poponetele de la blink sunt subtile in schimb rock-ul e putred. Daca ala cu izmene in vine zice fuck e marfa daca zice Ronnie James Dio e satanist... eu zic sa te gandesti 10 minute in loc sa dai replici pe care le copiezi... evident ai inteles... pe draq, n-ai inteles nimic

Nu mai sunt metalist de prin 94-95....de cand..am urmarit pt. prima oara MTV-ul....si am observat ca exista muzica buna...nu doar ragete fara nici o noima !

Esti ireparabil... daca Coverdale sau Dio sau Halford scot ragete, ma abtin sa-ti spun cum "canta" vocalul de la blink... cum il cheama? Despre MTV ma abtin sa vorbesc aici, ma rezum sa spun ca e prea "negru" pentru gustul meu

Tin minte ca eram inebunit dupa European Top 20 la MTV. Tin minte si acum ..primul top care l-am vazut....in care nr. 1 a fost Streets of Philadelphia.

Nu cumva Bruce Springsteen canta Rock?

Cat depre Petre Magdin..era bun si el !...prezenta cu mult suflet emisiunea !

da-mi voie... hahahahahaha, multumesc

Haidetzi sa nu ne mai certam. Cunoastem opinia fiecaruia..si cred ca am dezbatut destul.....pe acest subiect.
Despre alte muzici..vorbesc cu voi..cu cea mai mare placere !

Nu ne certam, schimbam opinii.... ca am dezbatut destul e adevarat pentru ca tu nu prea ai argumente serioase - in afara de ala cu craniul si cu crucea intoarsa - in a ne dovedi cat e de rahat muzica pe care o ascultam noi. Oricum dupa cum vezi eu doar iti raspund. btw, ai vazut la MTV celebrity deathmatch cu Blink contra unei tru pe care se cheama ceva cu nu stiu cate grade? Era nu numai violent si sangeros, batea orice clip GWAR, dar era si penibil... Cei de la blink luau oameni de pe strada, ei fiind intr-un robot transformer, si-i scuipau printr-o teava in ceilalti si oamenii se zdrobeau si improscau cu sange curiosii. Ma rog, a fost lung meciul, dar spune-mi tu unde era profunzimea?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: replica

Mesajde manelesux » Vin Oct 26, 2001 12:39 pm

Ce parerea aveti de melodia de chinograma “Stand by meâ€Â
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Oct 27, 2001 10:14 am

Dana...rockul imi place foarte mult... metalele nu imi plac. Bruce Springsteen se afla printre preferatzii mei...in special datorita piesei I’m on fire ..dar si hitul castigator al Oscarului Streets of Philadelphia (asa cum bine a remarcat manelesux..eu gandesc in hituri..nu in albume).
Imi plac foarte mult si Guns ..si Bon Jovi...si Aerosmith. Cine ti-a zis ca nu imi place rockul ? Death-ul si trash-ul si alte asemenea zgomote nu imi plac.(cum se traduce trash in limba engleza?) Cand ma refer la capete de mortzi si cruci intoarse...ma refer la metalele tale..nu la rock !
Si vad ca ati inceput sa fitzi de acord cu mine..nu prea mai avetzi argumente la spusele mele !
Iar Dana observ ca este o admiratoare a celor de la Blink...stie mai multe despre ei..decat stiu eu. Dana....cate ore pe zi te uitzi la MTV ?
Sa-ti mai spun ca vocalu’ de la Blink e in numar de doi....si anume Tom De Longe (vocal + chitara) si Mark Hoppus (vocal + bass). Travis Barker este fenomenalul toboras al grupului. Grupul Blink 182 provine din San Diego,California. Sper sa iti fie utile aceste informatzii.
De asemenea versurile de la Blink sunt chiar dragutze....ei nu vorbesc despre mortzi sau despre venirea diavolului pe pamant....ci vorbesc despre viatza de zi cu zi...nu abereaza ca d’alde Megaded ,Sepultura sau etc.
Si ce replici copiez eu Dana ? Ma repet..nu ai argumente impotriva mea..si vorbesti aiurea !

Manelesux a fost mai putin agresiv cu mine de aceasta data..deci presupun ca a fost si el de acord cu mine. Ii mai spun ca nu am descoperit MTV-ul la batranetze..ci la 15 ani. Si l-as fi descoperit si mai inainte....dar de unde cablu ???
Nuuu..negrii nu au stiut sa cante niciodata la instrumente...sunt handicapatzi !!! Numai albii sunt desteptzi si sunt virtuosi la instrumente !!! HMM!! Ma dezamagesti manelesux !
Louis Armstrong nu era un virtuos al trompetei ? Jimmy Hendrix al chitarei ? Si totzi marii canteretzi de jazz si blues pe care ii stiu eu au fost negrii. Ia gandeste-te...anii 30-40 prin New Orleans...nu cred ca era urma de alb !

Pe Dana o mai intreb cine e Ronnie James Dio.
In rest..sanatate si sa auzim numa’ de bine !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Sâm Oct 27, 2001 10:47 am

Initial trimis de Blink 1 82
Death-ul si trash-ul si alte asemenea zgomote nu imi plac.(cum se traduce trash in limba engleza?)


O mica observatie, pentru o mai buna intelegere: stilul se numeste thrash, nu trash, si mi se pare ca inseamna lovitura, izbitura, ceva de genul asta.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde manelesux » Sâm Oct 27, 2001 11:50 am

Initial trimis de Blink 1 82
Dana...rockul imi place foarte mult... metalele nu imi plac. Bruce Springsteen se afla printre preferatzii mei...in special datorita piesei I’m on fire ..dar si hitul castigator al Oscarului Streets of Philadelphia (asa cum bine a remarcat manelesux..eu gandesc in hituri..nu in albume).
Imi plac foarte mult si Guns ..si Bon Jovi...si Aerosmith. Cine ti-a zis ca nu imi place rockul ? Death-ul si trash-ul si alte asemenea zgomote nu imi plac.(cum se traduce trash in limba engleza?) Cand ma refer la capete de mortzi si cruci intoarse...ma refer la metalele tale..nu la rock !
Si vad ca ati inceput sa fitzi de acord cu mine..nu prea mai avetzi argumente la spusele mele !
Iar Dana observ ca este o admiratoare a celor de la Blink...stie mai multe despre ei..decat stiu eu. Dana....cate ore pe zi te uitzi la MTV ?
Sa-ti mai spun ca vocalu’ de la Blink e in numar de doi....si anume Tom De Longe (vocal + chitara) si Mark Hoppus (vocal + bass). Travis Barker este fenomenalul toboras al grupului. Grupul Blink 182 provine din San Diego,California. Sper sa iti fie utile aceste informatzii.
De asemenea versurile de la Blink sunt chiar dragutze....ei nu vorbesc despre mortzi sau despre venirea diavolului pe pamant....ci vorbesc despre viatza de zi cu zi...nu abereaza ca d’alde Megaded ,Sepultura sau etc.
Si ce replici copiez eu Dana ? Ma repet..nu ai argumente impotriva mea..si vorbesti aiurea !

Manelesux a fost mai putin agresiv cu mine de aceasta data..deci presupun ca a fost si el de acord cu mine. Ii mai spun ca nu am descoperit MTV-ul la batranetze..ci la 15 ani. Si l-as fi descoperit si mai inainte....dar de unde cablu ???
Nuuu..negrii nu au stiut sa cante niciodata la instrumente...sunt handicapatzi !!! Numai albii sunt desteptzi si sunt virtuosi la instrumente !!! HMM!! Ma dezamagesti manelesux !
Louis Armstrong nu era un virtuos al trompetei ? Jimmy Hendrix al chitarei ? Si totzi marii canteretzi de jazz si blues pe care ii stiu eu au fost negrii. Ia gandeste-te...anii 30-40 prin New Orleans...nu cred ca era urma de alb !

Pe Dana o mai intreb cine e Ronnie James Dio.
In rest..sanatate si sa auzim numa’ de bine !


1.Pai Armstrong nu erea chiar un virtuos. Nici al trompetei nici al vocii. Nu unul dpdv tehnic, in orice caz....rangeu lui vocal era cam ingradit iar ce facea cu trompeta aia nu e mare scofala...ceea ce era bun la el shi la totzi negroteii aia era simtzu melodiei.Apoi, pe ici pe colo mai era cate un pianist priceput, eventual un contrabasist....insa cu tehnica de executzie shi diversitatea range-ului vocal erau la pamant.
Jimmi Hendrix a fost intr-adevar un mare executant...insa ala e deja rock...shi jimmi a crapat din pricina drogurilor.

2.Intotdeauna m-a enervat diferentzierile intre rock shi metal.Pan la urma e acelashi lucru, doar ca metalu e ceva mai dens, dar rareori le gaseshti complet separate.Shi asta ar trebui sa o vezi chiar in favoritzii tai...Bon Jovi,Smith,GNR....ca sa nu mai vorbim de craniile shi crucile de pe albumele respectivilor, ori de comportamentul lor, problemele cu drogurile....asta ca sa te servesc cu argumentele tale, chiar daca le gasesc nelalocul lor intr-o discutzie despre muzica.

Versurile lui Blink or fi ele dragutze,dar kestii dragutze gaseshti pe toate drumurile...chiar shi Copilu Minune mi se pare dragalash.
SA faci o piesa in genul First Date mi se pare pierdere de vreme. Matale zici ca e nush ce satira la anii 70? Care anii 70? Anii 70 inseamna flower power shi rock progresiv, experimente electronice shi inca altele...ori daca Blink a incercat sa faca o satira adolescentina in genul American Pie, iar mi se pare redundant...e ca shi cum ai spune un banc unui grup deshi shtii ca totzi membrii grupului cunosc bancu.

Pe urma m-am uitat la filmu ala.Al Pacino nu zice fuck nici de 100 de ori, darmite 182.TE-au mintzit aia de la Blink.Shi chiar de era cum ziceai tu,ce vezi interesant in a folosi ca nume de trupa numaru de injuraturi ale lui PAcino...shi ce legatura are numaru ala cu "blink"? Macar Megadeth,Iron Maiden,Metallica inseamna ceva...strans legat de muzica....insa blink 182 nu suna a nimic.

Cat despre venirea diavolului pe Pamant shi crucile intoarse, io sincer nu imi amintesc sa le fi vazut nici la Megadeth,nici la Sepultura, nici la cine mai vrei tu.Chiar shi crucile de pe coperta Master of Puppets stau in picioare, nu cu capu in jos.Cred ca pot numara pe degetele de la 2 maini trupele importante care au vreo treaba cu temele astea...nu le zic acuma pentru ca oricum nu ai auzit de ele.

Ronnie James Dio e un jmeker din anii 70 care a cantat cam prin toate trupele mari ale vremurilor de atunci.coleg de generatzie cu Ozzy Osbourne, LEd Zeppelin,etc.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Blink vs manelesux

Mesajde Aliosha » Sâm Oct 27, 2001 1:10 pm

Am sa ma bag si eu in seama in discutia Blink Vs manelesux, spunandu-mi o parere...
Intr-adevar Blink nu este punk, mai exact este punk-pop.( teenpunk). Este adevarat ca sunt foarte comerciali dar sincer nu cred ca si-au facut un scop din asta.
Am fost vara asta la 2 conecerte. Unul a fost exclusiv de punk cu formatii ca Millencolin care sunt punk 100%, Jimmy Eat World, Good Riddance, Good Charlotte, dar care a avut capul de afis Sum 41 si Blink182. La cum suna ultiimele 2 sunt mai "soft" dar au cantat incredibil de bine, iar Blink au fost pur si simplu extraordinari. Multa lume vrea sa para "punk" zicand ca asculta tot felu de formatii care suna dur dar care la calitate sunt nule.
Blink suna bine chiar daca sunt pop-punk si nu ar trebui evitati pt ca sunt comerciai la fel cum nu ar trebui placuti doar pt cele 3 clipuri de pe MTV.
Manelesux cred ca ai intalnit multi care se deadeau rockeri doar pt ca ascultasera "Nothing Else Matters" sau "Don't Cry" si era la moda sa ai plete.
Am vazut ca-ti place rockul care din pacate a cam murit.( mai ales metalul)
Mie imi plac foarte mult TOOL, Sepultura (Soulfly nu), Megadeth( fara ultimele 2 albume), Slipknot, Death (mai ales Human) , asta asta din ce mi-a venit acum in minte. Din pacate acum cauti cu lumanarea o formatie bune de metal si tot nu o sa o gasesti.
Ca sa inchei am sa va spun ca am avut si norocul sa merg si la Slipknot care aproape mi-a taiat rasuflarea. Dau pe scena tot ce pot din ei. Sunt buni de tot. Chiar daca nu toate melodiile suna bine showul e de nota 10. Cam atat.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: Blink vs manelesux

Mesajde manelesux » Sâm Oct 27, 2001 1:35 pm

Initial trimis de Aliosha
Am sa ma bag si eu in seama in discutia Blink Vs manelesux, spunandu-mi o parere...
Intr-adevar Blink nu este punk, mai exact este punk-pop.( teenpunk). Este adevarat ca sunt foarte comerciali dar sincer nu cred ca si-au facut un scop din asta.
Am fost vara asta la 2 conecerte. Unul a fost exclusiv de punk cu formatii ca Millencolin care sunt punk 100%, Jimmy Eat World, Good Riddance, Good Charlotte, dar care a avut capul de afis Sum 41 si Blink182. La cum suna ultiimele 2 sunt mai "soft" dar au cantat incredibil de bine, iar Blink au fost pur si simplu extraordinari. Multa lume vrea sa para "punk" zicand ca asculta tot felu de formatii care suna dur dar care la calitate sunt nule.
Blink suna bine chiar daca sunt pop-punk si nu ar trebui evitati pt ca sunt comerciai la fel cum nu ar trebui placuti doar pt cele 3 clipuri de pe MTV.
Manelesux cred ca ai intalnit multi care se deadeau rockeri doar pt ca ascultasera "Nothing Else Matters" sau "Don't Cry" si era la moda sa ai plete.
Am vazut ca-ti place rockul care din pacate a cam murit.( mai ales metalul)
Mie imi plac foarte mult TOOL, Sepultura (Soulfly nu), Megadeth( fara ultimele 2 albume), Slipknot, Death (mai ales Human) , asta asta din ce mi-a venit acum in minte. Din pacate acum cauti cu lumanarea o formatie bune de metal si tot nu o sa o gasesti.
Ca sa inchei am sa va spun ca am avut si norocul sa merg si la Slipknot care aproape mi-a taiat rasuflarea. Dau pe scena tot ce pot din ei. Sunt buni de tot. Chiar daca nu toate melodiile suna bine showul e de nota 10. Cam atat.


1.Slipknot? Am intzeles ca numa show-ul e de ei. Adica ce am ascultat mi s-a parut incredibil de superficial shi full de clishee.
Deshi se zice ca ultimu album e mai aspru.

2.Daca cautzi cu lumanarea trupe bune le gaseshti shi azi ca shi pe vremuri.N-a murit nimeni shi nimic in rock.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Re: Blink vs manelesux

Mesajde Aliosha » Sâm Oct 27, 2001 2:06 pm

Slipknot sunt superficiali, este adevarat dar sunt cam singurii care incearca sa aduca metalul dur din nou in atentia lumii, mai ales pentru cei de 15-16-17 ani care n-au prins perioada 80 -90 cand metalul era in floare si cu adevarat bun. Totusi melodii ca Wait and Bleed, Iowa, Gently mi se par originale si bune. In concert se chinuie si ei sa fie cat mai socanti la fel cum facea si Ozzy inainte si multi altii din perioada lui. Concertele nu inseamna doar muzica ci si atmosfera de-aia multe formatii care nu suna prea fericit pe cd pot sa ti se para bune in concert.
Cate despre metalul de acum spune-mi si mie cateva trupe noi care sunt bune ca sa downloadez si eu.
Ar fi bine sa mai apara trupe ca Iron Maiden , Megadeth, Metallica cum erau la inceput ( Master o Puppets e extraordinar) dar sincer vad slabe sanse.
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Oct 27, 2001 2:14 pm

Manelesux.....Dana cred ca acum e la MTV..si urmareste week-endul Blink 182 ! Altfel..s-ar fi bagat si ea in discutzie cu noi !
Este ca am dreptate ??
:)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: Re: Blink vs manelesux

Mesajde Vizitator » Dum Oct 28, 2001 11:47 am

Initial trimis de Aliosha
Slipknot sunt superficiali, este adevarat dar sunt cam singurii care incearca sa aduca metalul dur din nou in atentia lumii, mai ales pentru cei de 15-16-17 ani care n-au prins perioada 80 -90 cand metalul era in floare si cu adevarat bun. Totusi melodii ca Wait and Bleed, Iowa, Gently mi se par originale si bune. In concert se chinuie si ei sa fie cat mai socanti la fel cum facea si Ozzy inainte si multi altii din perioada lui. Concertele nu inseamna doar muzica ci si atmosfera de-aia multe formatii care nu suna prea fericit pe cd pot sa ti se para bune in concert.
Cate despre metalul de acum spune-mi si mie cateva trupe noi care sunt bune ca sa downloadez si eu.
Ar fi bine sa mai apara trupe ca Iron Maiden , Megadeth, Metallica cum erau la inceput ( Master o Puppets e extraordinar) dar sincer vad slabe sanse.


YEa,ai dreptate cu Slipknot, mai ales ca au ca public tzinta fanii limp bizkit, pe care sper sa-i scoata oleaca din amortzeala, sa mai cashte okii shi la alte treburi.Tot ceva in genul asta mi se pare Static-X.Nu ca ar semana cu Slip, dar tot asha apeleaza la elemente din thrashu optzecist chiar daca e mai aburit pe ici pe colo cu faze moderne.
Intr-adevar, la un show e mai importanta atmosfera decat muzica. Asha cum trupe superficiale pot sa faca show-uri excelente, shi trupe cu muzica foarte faina pot sa plictiseasca publicul in concert.Mai ales daca publicul nu cunoashte muzica dinainte.

Nu pot sa-tzi zic trupe noi in sensul de trupe tinere care revigoreaza metalul, dar sunt inca o gramada de trupe aparute la inceputul anilor 90 sau cu radacini in anii 80 care acum sunt in floarea carierei shi au scos chiar shi anul asta albume impresionante.
Incearca ultimele albume Iced Earth, Nevermore, Machine Head,Gamma Ray, Kreator,Opeth,Skyclad....pe langa astea mai e shi scena progresiva, care are un public constant de la led zeppelin incoace, care insa nu prea e promovata, nu e asha energica ca trupele de mai sus dar se face muzica de mare finetze, vezi Dream Theater, Shadow Gallery, Evergrey, Ark, Ayreon, Everon.

Daca e vorba de trupe noi-noutze(aparute cam acu 5 ani shi cu membrii tineri care nu provin din trupe mai vechi), imi vine in minte Nightwish,Evereve,Heavenwood.
Vizitator
 

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Oct 28, 2001 6:15 pm

Mai manelesux...lasa-ne cu formatzii de genul Nevermore sau Iced Earth. Cine crezi ca a auzit de ei ? Poate doar tu si parintzii si prietenii membrilor formatiei ?
Mai bine spune-tzi parerea...despre ultimul videoclip a lu' Jeniffer Lopez & Ja-Rule ! Stiu ca ascultzi pe furish J Lopez...asa ca nu te mai ascunde ! :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Cineva o cauta cu lumanarea

Mesajde gaga » Lun Oct 29, 2001 9:30 am

Initial trimis de Blink 1 82

Death-ul si trash-ul si alte asemenea zgomote nu imi plac.(cum se traduce trash in limba engleza?)

Cum un antevorbitor a spus se scrie: thrash. Si ma enerveaza rau indivizii care vorbesc despre lucruri pe care nu le cunosc (si da, inseamna zgomot... un fel de...)

Cand ma refer la capete de mortzi si cruci intoarse...ma refer la metalele tale..nu la rock !

Vezi ce a spus m-sux. Pe Guns sunt mai multe capete de mort decat la orice alta trupa... verifica inainte de a arunca piatra

Si vad ca ati inceput sa fitzi de acord cu mine..nu prea mai avetzi argumente la spusele mele !

Argumente avem... tu nu raspunzi la ele decat cu tampenii si amintiri din copilarie (nefericita?)

Dana....cate ore pe zi te uitzi la MTV ?

Ca sa dormi linistit... Butonez permanent intre Atomic, MCM, VH1 si MTV, la MTV nu prea ma uit dar azi dimineata la 6 si ceva au dar Rammstein asa ca am ajuns la 10 min. pe zi (marfa de clip la Ich bin)

De asemenea versurile de la Blink sunt chiar dragutze....ei nu vorbesc despre mortzi sau despre venirea diavolului pe pamant....ci vorbesc despre viatza de zi cu zi...nu abereaza ca d’alde Megaded ,Sepultura sau etc.

[b]Iar te bagi singur in rahat. Da si tu pe site-uri deth si sepultura si citeste ce draq spun aia in versuri inainte sa vorbesti. Stiu toate versurile deth si vorbesc despre moarte numai in cazul in care e nevoie sa dea la cap unora care vorbesc fara sa stie despre ce...


Si ce replici copiez eu Dana ? Ma repet..nu ai argumente impotriva mea..si vorbesti aiurea !

Iti copiezi propriile tale replici. In afara de capete de mort si cruci nu stii nimic despre muzica asta. Doar ca-i nashpa si gata. Nu am nevoie de argumente impotriva ta fiindca-ti dai singur cu stangul in dreptul...

Pe Dana o mai intreb cine e Ronnie James Dio.

Daca trupe ca Rainbow sau Black Sabbath nu-ti spun nimic incheiem subiectul, oricum ti-a raspuns manelos oarecum

p.s. nu-l mai intreba pe doc manelesux ce fac eu ca nu vorbeste cu mine... In weekend am si altele mai bune de facut decat sa ma uit la poponautzii aia.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Draga Aliosha

Mesajde gaga » Lun Oct 29, 2001 9:38 am

Ma bucur ca ai pogorat printre noi dar ai tendinte blink-isto-masochiste. Si iata de ce:

Am vazut ca-ti place rockul care din pacate a cam murit.( mai ales metalul)

Din nefericire pentru voi, asistati la o renastere a fenomenului sus-numit cu dovezi clare (daca pana si un post de kko ca MTV face luna Oct. de rock si weekend-uri rock - desi la MTV rock nu depaseste Guns, Nirvana, Limp si Linkin... de-aia inteleg oameni ca Blink - generatia MTV)

Mie imi plac foarte mult TOOL, Sepultura (Soulfly nu), Megadeth( fara ultimele 2 albume), Slipknot, Death (mai ales Human)

Cu risk (asta e penultimul Megadeth dar sper ca tu sa stii asta) sunt oarecum de acord. Dar ultimul deth, TWNAH e super, indiferent ce spui tu sau manelos.

Din pacate acum cauti cu lumanarea o formatie bune de metal si tot nu o sa o gasesti.

Spune-mi unde ai cautat tu si cu ce lumanare? Daca vrei te pot indrepta in directii mai bune si-ti pot imprumuta lanterna mea. Sincer, cauta mai bine...

Ti-as arata imagini din concerte cu stadioane pline, i-as spune lui Blink cata lume asculta Nevermore si Iced Earth (merci doc), dar nu vreau sa va influentez. Daca doamne fereste va reveniti? Sincer cred ca aliosha mai are o speranta daca ii dam destule dovezi dar dvs. mr. Blink - sunteti pierdut pe vesnicie... (dar oricum sunteti moderator la sport, e forumul ala unde nu au voie sa posteze decat proprii lui moderatori deci de plictiseala nu veti muri...)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Oct 29, 2001 1:09 pm

Mai Dana....iar dai in mine. Am crezut ca am incheiat subiectul cu muzica metalifera. Da....recunosc sunt un incult si am avut o copilarie nefericita...d'aia urasc metalele. Ce sa faci ? Asta e ! Acum nu mai pot remedia nimic.
Tu in afara de aceste metale mai ascultzi si altceva ???....sau vasta ta cultura muzicala se rezuma la cateva formatzii de death,trash si speed ?
M-am saturat...sa tot discut cu voi pe tema Blink 182 vs. metale.
Pana venitzi cu subiecte noi....va las in compania lu' Aliosha.

Pe forumul de sport e liber oricine sa-si spuna parerea....dar nu prea sunt cunoscatori la funclub.ro ! Daca te pricepi la NBA...astept cu mare placere sa vorbesc cu tine. Dar probabil ca metalul este singura ta pasiune.
Sa auzim numa' de bine.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori