certuri pe melodiile de moment

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Mesajde neatza » Joi Aug 21, 2003 1:19 pm

nu ca asta-i culmea! am descoperit ca am cinci albume cu lacrimosa pe computer!!!! shi eo care ascvultam numa unu crezand ca atata ie cu toatele. ar cam trebui sa fac nitzica ordine prin folderu cu muzichie, ca vd ca sa cam dezordonat rau de tot. dupe ce se termina godsmacku pe care-l audiotzionez acu, bag pesa cu lacrimosa (pe care o am)

peseu: tare de tot godsmack!
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Aug 21, 2003 1:47 pm

aaa da, godsmack, ma rog, practic si uitai sa te iau la rost cu asta. :D buna chestia cu I Stand Alone si VooDoo [woodoo]. cam asta ar fi. I Stand Alone place.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Joi Aug 21, 2003 1:55 pm

s-a efectuat piesa deine nahe. frumos. foarte frumos. da' eo chiar n-o ascultasem. cat despre godsmack, incearca shi Limp Bizkit feat. Godsmack and Disturbed - Blood In My Eyes in ciuda antipatiei tale pentru LB, eo cred ca o sa-tz placa.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Aug 21, 2003 2:06 pm

LB?! tu ma glumesti mah. fugi d'aicisa si spala-ti gura cu velashampon! antipatie? nu bre. antipatie am pentru vecinu' de la 3 si cainele lui. pentru LB am numa' indiferentza.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Joi Aug 21, 2003 2:18 pm

e... lasa vrajeala shi pune mana de cauta piesa asta. fa-o pentru mine!
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Joi Sep 04, 2003 9:44 am

sunt foarte curios daca in afara de aphex o mai fi cautat careva pe net dupa vruna din piesele puse de mine pe melodii de moment.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Sep 04, 2003 11:03 am

neatza, cre'ca tre' sa-mi faci un schimb sau un transplant de experientza. io jur ca ma jur ca as cauta ce melodii asculti matale acolo, ca e limbi straine pentru mine, da' din pacate n-am asa posibilitati la net. mie abia de-mi incarca o pagina in 20 de minute, daca sunt cuminte.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Mar Sep 09, 2003 8:58 am

bre portnoy, cum satz placa domle Trooper? in primu rand ca au un nume care denota o lipsa crasa de imaginatzie, iar in al doilea rand arata clar cine le compune muzica. pai ce facem bre? reinventam maidenu? in cazul asta, sal aducem pe magdin la meteveu!
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Mar Sep 09, 2003 12:53 pm

Ete asa, imi plac, na! Cum iti plac tie LB... Mai ai ceva de zis la asta?

Acu' pe bune, cele doua melodii pe care le-am ascultat suna mai degraba a Stratovarius, adica power metal, decat a Maiden... Am mai auzit eu povesti din astea nemuritoare dar nu o sa cred pana nu ascult tot albumul si ii vad live...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Sep 10, 2003 9:58 am

live, Trooper se prezinta destul de frumos. au intr-adevar o puternica inclinatie [marginala] spre Maiden. totusi, fata de o gramad' de pseudo-trupe ce presteaza rock, precum si alte come, Trooper sunt decenti. deci e bine.

peseu: neatza, hai truparu ca truparu, da' matale n-oi avea ceva si cu maidenu, a?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Mie Sep 10, 2003 10:01 am

in nici un caz! de maiden nu pot pntru ca sa am cuvinte rele. tocmai daia am asha o parere proasta despre trooper. daca mantzelegi pe undeva.

peseu: de ce nu sau chemat "Alexander the Great"?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Sep 10, 2003 10:28 am

uff. mi-ai luat un ditamai bolovanu dupe inima si m-am linistit. 'ntzeles ce-ai vrut sa zici da' sfarsitul secolului 20 si inceputul lu' 21 se caracterizeaza printr-o lipsa acuta de inspiratzie si imaginatie.

cum se numea trupa aia din Ungaria (parca) Iron Mainden? ni se intampla peste tot.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Mie Sep 10, 2003 10:40 am

Iron Maidnem se numeshte. iar ungurii au o carca de trupe dastea facute de fani (Helloween Tribute, Kiss Forever, Ramones Mánia), dar macar la ashtia ie clar ce vor.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Sep 10, 2003 10:45 am

asa si la Trooper. se vede din aeroplan cu ochiu liber si ala ocupat ca-i copie maiden. de unde bre atata originalitate?!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Mie Sep 10, 2003 10:53 am

pai da bre, da iei a fost jmeker. ce shia zis: hai sa punem trooper ca poate o fi frun bitong care na ascultat maiden shi poate nuj da seama ca suntem un fel de indigo mai uzat.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Sep 10, 2003 11:03 am

adica cum bre, exista care n-a ascultat maiden? in afar' de pustimile sedate cu animale pix si ozoane? io refuz ca sa cred asa ceva. si daca n-a ascultat sa puna mana sa asculte, mai ales ca se vorbeste prin popor ca scot material nou, cu nomero 13, daca nu ma inseala memoriul, si daca nu, sper sa nu le fie cu ghinion. domn' Dickinson e in gud sheip.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Mie Sep 10, 2003 11:10 am

nu ca nar fi care na ascultat, dar este care a ascultat degeaba. adica o fi bagat o piesa, doo, la indemnu frunui amic, shi dupaia a scos sidiu sha bagat neshte LB (cu care n-am nimic de alfel, ba chiar...). shi deci in consecintza urmarii, bitongu asta de ziceam, nar fi in stare sa zica: "pai statz bre, ce facem acia? pai deasta am dat eo ban pe biletu de tramvai ca sa vin la concertu moca ca sam cantatz voi prost o piesa pe care o are tata pe cedeu? ia mai da-va-n ... d'acilea!" deci no sa faca asha eva [pentru ca nu cunoashte, drept pentru care o sa le shi cumpere sidiu pen'co sa zica: "ia te uita! ashtia suna chiar bine!"
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Sep 10, 2003 11:24 am

haidi ma ca nu canta chiar si tocma si exact prost. fata de altii e cam superiori, ca doar matale nu mi-i compari acuma cu maiden in persoana. si sa-i vad io p'aia de se inghesuie sa se imbranceasca sa le cumpere sidiu. ma indoiesc.

concluzia ie: ce capos esti. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Mie Sep 10, 2003 11:29 am

pai daca suna asha bine, de ce nu senghiesuie lumea sa le achizitzioneze produsu care suna asha bine?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Sep 10, 2003 11:38 am

in primu rand n-am zis 'asa bine', am zis ca 'nu-i asa rau'. e o deferentza, nu doar de nuantza.
si ce intrebari pui si matale. pen'ca e nu e la moda. :D istorii lungi, intregi si obositoare despre promovare, cunoastere...stii tu. asa eu pot sa-ti vin si sa-ti zic ca ultimu single andreEAntonescu s-a vandut ca berea moca si ca lumea s-a calcat cu tocuri cui in picioare pentru iel. si tie ce-ti zice asta? ca suna EA asa bine sau ca e omu prost?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Sep 10, 2003 4:38 pm

Ia duceti-va mai nene aici si spuneti-mi si mie daca piesele de la "Download MP3" suna a Maiden... Ce draq, ascult IM de mic copil si nu gasesc prea mari asemanari... Am mai zis si mai zic o data, mai degraba suna a power metal scandinav... Dar, repet, inca n-am ascultat tot albumul...

De "Harvester of Sorrow" ati auzit? Tot din Romania... Aia sunt intr-adevar de cacat...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde catharsis » Mie Sep 10, 2003 10:11 pm

mie inca o lupta mi se pare spre stilul maiden, iar sfarsitul piesei imi aduce a unele pasaje din fear of the dark...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Joi Sep 11, 2003 3:40 pm

...discutabil...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Sep 22, 2003 4:55 pm

Am facut rost de albumul Trooper si iata la ce concluzie am ajuns: neatza nu are deloc dreptate cand spune ca baietii astia vor sa reinventeze Maidenu'... Ei s-au hotarat ca mai vor sa reinventeze pe langa ei si Metallica si Judas Priest (trupa aia care i-a copiat pe Iris)... Totusi au si piese care par a fi facute din idei proprii si care nu suna rau de loc... La acestea se observa, cum am mai zis, influente power metal scandinav, dar nu vad nimic rau in asta... M-am gandit sa iau fiecare piesa la rand si sa vad cu ce seamana si iata ce a iesit (piesele cu "OK" le consider eu ai fi originale pana la proba contrarie):

1. Strigat (OK)
2. Inca o lupta (OK)
3. Nu mai pot (sa mai stau in loc) (Iron Maiden)
4. Cum vreau eu (Metallica - un "Enter Sandman" putin modificat)
5. Ultima noapte a condamnatului la moarte (OK)
6. Tari ca muntii (Metallica)
7. Totul e fals (OK)
8. Nori de hartie (cover Voltaji)
9. Pentru tot ce a fost (OK)
10. Dorinta (Judas Priest sau Iris daca vreti)...

Cu toate astea, mie imi place cum canta, abia astept sa-i vad live, ca am inteles ca sunt foarte buni instrumentisti si se completeaza bine pe scena... Si poate urmatorul album o sa fie intr-adevar ceva original...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Vin Sep 26, 2003 10:20 am

Subscriu la parerea lui neatza. Trooper mi se par o trupa lipsita de inspiratie. E o trupa buna dar dupa parerea mea nu merita atentia pe care o primesc. Sunt alte trupe de metal romanesti care suna mult mai bine si stau mult mai bine la capitolul originalitate/inspiratie. Exemplul care imi vine in minte sunt clujenii de la CASH. La Crazy Bike Party Sibiu anu' asta au cantat si Trooper si Cash... nu exista termeni de comparatie. Trooper mi se par invechiti tributari unui stil (de muzica si de a face show) apus. In plus pe vocal il cam lasa vocea dupa 2 piese cantate in forta. La un concert acu vreo cateva luni in Club R'n"B la Sibiu au cacat-o din cauza asta.

PeSeu:
neatza, in afara de aphex eu am mai luat piese din recomandarile tale. Am luat mei multe chestii de la Funker Vogt si de la Einstuerzende Neubauten (Musentango e o mare porcarie) dar nu ma incanta in mod deosebit stilul. Iar la capitolul industrial sunt tributar clasicilor (NIN, Schnitt Acht). Larimosa nu era nevoie sa iau ca am.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde neatza » Vin Sep 26, 2003 10:44 am

pai ai shi de ce sa fii tributar alora. NIN sunt mama lor! in special Reznor.

Shi pentru ca veni vorba: Skinny Puppy ai ascultat? shi ashtia sunt super beton!
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Vin Sep 26, 2003 12:03 pm

Nu, n-am ascultat. Am auzit de ei da' n-am ascultat. Acu is cu Kazaa-ul pe ei (pana am 128k ca magarii imi taie macaroana la 64 sa dea pe telecomunicatii banda mai mare).
Am uitat (si im torn cenusa de rigoare in cap) de Rammstein la care de asemenea sunt tributar "ca e coaie"
De la "we're in this together" a mai aparut vreo piesa promovata (cu clip pe meteveu si tot tacamu? ) de la nenea Trent Reznor?
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde neatza » Vin Sep 26, 2003 12:06 pm

eu personal, n-am vazut decat un singur videoclip cu NIN pe MTV, iar asta a fost acu multz ani, care num aduc aminte acu care a fost. totush, eo am fro 10 (zece) videoclipuri cu iei, shi vreo 6 din ele sunt de la MTV.
am intzeles de la cineva ca shi la americani sunt datzi destul de rar, asha ca la noi nu trag sperantza ca ii voi vedea vrodat pe teveu. in schimb, traiasca netu!

peseu: vez cam bagat eo pe un tred la clipuri o recomandare. du-te p'acolo.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Lun Sep 29, 2003 1:42 pm

Initial trimis de bassplayer pe melodii de moment

la recomandarea userului matinal (copirait cineva) [B] Skinny Puppy - Assimilate.






neatza, sa-ti calce Milada Fronta ca e a 3-a oara cand caut dupa ei pe Kazaa si nu ii gasesc. In afara de tine nu mai asculta nimeni asta? Daca e asa zi cand esti conectat pe kazaa si ti le subtilizez...
unu) eo pe kazaa nu sunt conectat niciodat pentru ca nu am. la biurou unu, unde ma duc cel mai des, nu po s instalez nica ca ie oaminii bulangii. pot insa sa ma dau pe net cat bvrea mushchii mei shi dupaia sa rog pe cineva sa caute. shi de obicei gaseshte.

doi) daca vrei muzici dastea, lasa dracu kaza shi baga WinMX. chiar shi cu eDonkey po sa ai mai multe shanse.

PeSeu: Poate oi avea io prea groasa ceara in urechi da' piesa asta de la skinny puppy imi aduce aminde de Depeche Mode la inceputurile lor (bineinteles facand abstractie de voce.... numa partea instrumentala).
trei) daca sunau Depeche ca Skinny Puppy.... (vez ca daca te aude aphex te baga in nishte shedintze de slabesht la jumate).

patru) presupun ca ai ascultat varianta originala a piesei Assimilate. Mai baga nishte d'astea, shi dup'aia cauta Assimilate ( Chris Vrenna remix ) pa care o gasesht pe Remix Distemper. shi mai sunt p'acolo neshte variante de te bagan bolile alea grele.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Joi Noi 06, 2003 7:05 pm

Tzapinare, uite colea sa thread pt. comentarii... ;)

When a Blind Man Cries... Vere, nu vreau sa-mi tai venele, vreau sa ma veselesc...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron