Radio ga-ga

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Radio ga-ga

Mesajde b0nechina » Joi Dec 11, 2003 6:31 pm

Dupa ani de zile de winamp si teveu, iata-ma din nou posesoarea unui aparat de radio ce imi permite sa iau fm-ul la puricat, asa cum obisnuiam pe vremuri... Pentru ca am cel putin un motiv de bucurie zilnica, si pen'ca multe amintiri frumoase sunt legate de tehnologia asta care se numeste radio, ma gandesc sa incep acest subiect despre cum a fost fm-ul acum cativa ani si ce-a mai ramas din el astazi.

Daca nu cumva ma insel amarnic, prin 90, cand inca nu se linistisera apele chiar de tot, a aparut primul post independent, la vremea aceea parca se numea Fan Radio. Uite ca nu mai stiu cine facea parte din echipa de atunci, dar un nume tiu bine minte: Bogdan Nicolescu. El era principalul vinovat de partea grea a muzicii si tot el facea un top de genul "hard & heavy", care n-a avut cine stie ce rasunet la vremea cu pricina. Omul, de altfel bine intentionat, m-a racait pe creier dintotdeauna (are si o voce imposibila), desi o vreme l-am urmarit si pe alte meleaguri...
Cam un an mai tarziu au aparut oareshce animozitati in urma carora Fanul s-a spart in doua: Fun Radio (cu u, se specifica mereu) si UniFan (nu mai stiu de la ce venea uni, oricum mai tarziu denumirea s-a schimbat in UniPlus - 1i+). Aici aveam Diana Singer (care cred ca fusese si la Fan), aveam Bogdan Stratula, Bogdan Serbu, Liviu Zamora, Andi Moisescu, Nic... vremurile erau beton, se faceau cinspe feluri de topuri, copii entuziasti ca mine trimiteau scrisorele, ne intalneam cu realizatorii la beri, ba chiar ne venise ideea sa infiintam un club al rockerilor care-si propunea sa faca valuri si sa intoarca lumea pe dos. :silly:

Dupa cum era de asteptat, entuziasmul n-a tinut o vesnicie, iar realizatorii si-au cautat zari mai senine si s-au cam dus intr-acolo.
Singura emisiune care a ramas inca multa vreme, desi la un moment dat si-a schimbat frecventa, a fost Lipstick Traces. O adunatura de ciudatenii in emisiunea aia, o gramada de punk, alternative, ambiental, da' si harduri si heavy-uri, ba daca nu ma insel am ascultat si Solitude Aeturnus (reminiscente de la amicul Serbu, deh). Din pacate, realizatorul a cam luat drumul talk showurilor si intr-un final a disparut, gurile rele spun ca facea oareshce munca de jos prin Constanta... :con:

In sfarsit, ca sa nu le zic pe toate din prima, astazi singura frecventa care ma gadila placut la urechi este 92.7.
Emisiunea de dimineata n-o prind pen'ca's lenesa si ma scol tarziu, da' am bagat de seama ca nu mai e Anca Nita (tin minte inceputurile cu Nita si Oprita), is doi domni la fel de dilii, dar cu ceva mai putin farmec.
Punctul cel mai tare este "Fm la greu (la greu, la greu)" caruia ii gasesc un singur cusur: melodia de la fara un sfertul academic. M-AM SATURAT DE ADA MILEAAAA!!!
In rest e fix genul meu de program: cateva stiri comentate de le sar fulgii, muzica de oameni normali si o permanenta lipsa de punctualitate (sfertu ala academic n-a avut in viata lui cinspe minute!). :D

Si-acuma ma opresc si astept sa-mi ziceti ce mai e de ascultat pe alte frecvente din Bucuresti (io-s lipita de activ, n-am rabdare sa caut nimic altceva), sau ce v-a placut pe vremuri, sau orice va trece prin cap legat de radio...

PS Nu comentati lipsa de inspiratie apropo de titlu, abia m-am strofocat sa strang de putina coerenta... sinapse, that is.

PPS Am aruncat un ochi pe site-ul activ si am constatat ca e lasat sa putrezeasca... Acolo zice ca Anca Nita "s-a intors la matinalul cu Nita si Oprita", Florian Minca are program dupa ora 13, etc, etc...
Chirculescu mai presteaza? Alta voce enervanta... Si vocea inca ar mai merge, da' are obiceiul sa vorbeasca peste piese si ma streseaza ingrrrrozitor! ;a
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Dec 12, 2003 12:57 am

Mie mi-a placut foarte mult Uni Fan-ul care apoi a devenit Uniplus si acum se numeste Radio Star. Acum nu prea mai imi place. Insa in liceu ascultam foarte mult Uniplus (mai tinetzi minte reclama cu...sulpinu oidar, cheama Bucurestiul ! m-auzi ? m-auzi ? ). Era un celebru personaj la acel radio, supranumit Bagheera. Avea o voce superba. In clasa a X a, la liceu, am descoperit ca Bagheera este profesorul meu de limba rusa. Din acel moment l-am ascultat cu si mai mare placere si interes. Si mai era la Uniplus o fata foarte talentata pe nume Elena Lulea. A fost profesoara mea de geografie in liceu...timp de 4 ani. Surprinzator dar am avut ca profesori...doi dintre oamenii de radio de la Uniplus.

Tot la Uniplus ascultam si emisiunile lui Boby. Caterinca mare omu' ala. Stiu ca un moment dat se facuse o mica revolutie in radio si preluase Boby puterea. Imi placea de el ca vorbea cu mult patos. Imi aduc aminte si acum cum povestea despre concertele Pink Floyd pe care le vazuse pe viu. Sau ce spunea despre Aretha Franklyn sau Mahalia Jackson.

Alte radiouri nu prea am ascultat. Poate Romanticul pe la sfarsitul anilor '90. Acum in epoca mp3-urilor rareori mai ascult posturile de pe FM. Am impresia ca nu mai sunt ce au fost. Probabil ca sunt un fel de atomic fara imagini...cu muzica comerciala si de slaba calitate si fara talk-showurile de alta data.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

a fost odata...

Mesajde nocturna » Sâm Dec 13, 2003 10:38 pm

...o perioada cand radio-ul ocupa un loc foarte important in desfashurarea mea, element vital si nelipsit. insa de cand cu noile tehnologii si descoperiri in materie de propagare audio n-am mai ascultat radio-ul, spre rushinea mea. a ramas intr-un coltz si din cand in cand mai are privilegiul sa fie shters de praf. dar, intr-o zi nefasta, placa mea de sunet a leshinat de ostenita ce era de nici otzetu n-a mai avut efect. tot raul spre bine pen'ca astfel am redescoperit radio-ul, adica ACTIV FM. pe aceasta cale ii multzumesc danei, din nou. :)
bonechina a vorbit foarte frumos de activ fm si ne-a zis cam ce era de zis.
ce ma enerveaza e ca la mine semnalul e slab, prezentand oareshce pureci si exact, da' exact langa frecventza activului salasluieshte un post pirat al unor baietzi geluitz si bretonatz, ce probabil emite din fun subsol infect de bloc, deci mai bruiaza si ala. aaa da, si ma mai enerveaza si domnu' ala de vorbeshte sau chiar canta peste melodii. ;a

privind in urma cu muuuultzi ani, fo 5-6, prin epoca de beton, cand nu se inventase inca empetreiu si uinampu, imi aduc aminte de radio pro-fm. singurul motiv pentru care ascultam acel post de radio se numea Razvan Exarhu, un om care shtia sa asculte, in primul rand, si sa stimuleze in mod productiv oamenii. domnul Razvan Exarhu realiza, pe la inceputuri, rondul de dimineatza, apoi mai tarziu rondul de noapte. eu am prins rondul de noapte. si facea omu' asta neshte emisiuni, de la chestii profund intelectuale si filosofice pana la aberatzii, prosteli, ironii mai mult sau mai putin subtile, carcoteli si umor fin, toate combinate frumos cu muzica deosebita (jazzul era "patima" lui) si asezonate, la momentul oportun, cu replici mai mult sau mai putzin celebre ale unor actori celebri din filme romaneshti celebre precum si replica lui introductiva: "buna seara, bai doamnelor, bai domnilor, bai gentalmeni si nu-n ultimu' rand, bai domnishoarelor!". erau emisiuni ce interactzionau cu ascultatorii pe o tema data, si uneori mai aveau si cate un invitat. tzin minte ca a invitat odata un domn de fusese exilat in Siberia fo 30 de ani, o poveste infricoshatoare, o marturie vie si cutremuratoare. tot la rondul de noapte s-a afirmat si a evoluat un personaj ce a devenit figura marcanta a emisiunii, domnu' Popescu, un fidel ascultator pensionar ce suna cu o regularitate si o precizie demne de invidiat, un cetatzan 'osebit de glumetz si veshnic vigilent, desprins parca din scrierile lui Caragiale. tot respectu' pentru domnu' Popescu, oriunde s-ar afla acum.
pe vremea aceea Razvan Exarhu facea tot pro-fm-ul, mai rar un om de radio ca el. dar s-a terminat si rondul de noapte, si odata cu el si evolutzia sa la radio, Exarhu fiind mutat "disciplinar" la neshte emisiuni seci cu audientza de sub 0.1% pe la pro-tv, unde realiza nishte tokshour 'telectuale impreuna cu Paler. eshec total, farmecul de la radio a disparut brusc pe teveu. acuma am inteles ca s-a retras pe undeva pe la tzara si se pare ca inca mai preda filosofia. io inca mai ashtept sa revina la radio. imi lipseshte acea perioada, imi lipseshte rondul de noapte mai mult decat mi-ash fi putut imagina vreodat'. cateva emisiuni au mai ramas inca gravate undeva pe nishte casete. pe unde or fi casetele alea, ma-ntreb.

tot cam pe vremea aia pe la pro-fm se mai intampla si Midnight Killer, al lu' domnu' Andrei Gheorghe. un Andrei Gheorghe putzin mai sensat si mult mai inspirat decat acum, mutat cu emisiune cu tot de la radio Constantza la pro-fm. o emisiune de fo 2 ore, fara o tema precisa, ce uneori prindea forma pe masura ce se derula, alteori nu. acolo am ascultat pentru prima data Marilyn Manson si mai retzin noaptea lu' Black Sabbath. dupa maratonul de 24 de ore la radio pe care Andrei Gheorghe l-a finalizat cu succes (o fi intrat in cartea recoardelor?) s-a lasat definitiv de Midnight Killer si a ramas doar cu 13-14, o copie palida a ceea ce facea candva. acum e la radio 21 unde n-am avut timp sau chef sa stau sa-l ascult. de asemenea, teveul --> moartea pasiunii.

si tot la pro-fm, mai in zilele noastre, lunea in jur de orele 23.00-00.00, rula o emisiune realizata de raspopitul Cristian Tabara, impreuna cu altzi domni instruitzi, despre tot ce era hard, heavy & metalic in materie de muzici. cre'ca ii zicea "muzica grea la pro-fm", sau ceva de genu' asta. a fost o surpriza placuta, care nu ma ashteptam tocma din partea lui. nu mai shtiu ce s-a ales de emisiunea aia, probabil prafu', ca la cat de varza e pro-fm-ul la ora actuala, nu m-ar mira s-o fi scos din grila de programe. brava domnilor, vi s-au dus dracu' totz ascultatorii!

in zilele noastre, radio-ul, per-ansamblu, si-a pierdut farmecul de alta data. acum 90% din ele au acelash playlist, ruleaza aceleash melodii obositoare, promoveaza acelash stil de doi bani, parca si vocile sunt la fel de anoste si plictisite iar comentariile la fel de imbecile. alo! domnii de radio? pai ce facetz bre acolo?? mama ei de competitzie! :mad:

si ca tot vorbeam de radio, in urma cu o luna, m-a sunat o doamna dragutza si amabila de la nushtu ce 'facato(u)ri de statistici' ce realiza un sondaj in legatura cu radiourile ascultate. cam lung si obositor interviul, cu chestii de genul: "ce muzica v-ar placea sa ascultatz la radio? avetzi la alegere din 15 stiluri muzicale ce le vetz auzi in telefon si trebuie sa le clasatzi cu "intotdeauna", "cateodata" sau "niciodata". din 15 stiluri la 11 verdictul a cazut: "niciodata". tot sondajul a durat cam 35 de minute. intr-un final glorios si fericit, concluzia a fost: activ fm. acum doo zile aceeash doamna m-a sunat din nou, probabil sa vada daca m-am razgandit, concluzia a ramas aceeash, iar de data asta sondajul a durat doar 5 minute, deshi doamna a insistat cu intrebari de genu: "si, doar atat?", "suntetz sigura?". da, sunt fuarte sigura si va multzumesc si eu doamna ca va interesatz de gusturile noastre, poate ii tragetzi nitzel de maneca si pe domnii de pe la radiouri, ar fi o idee.

scuzatz lungimea postului, da' o fost un bun prilej de aducere aminte. si inca mai aveam pana la 10000 caractere. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Radio

Mesajde Dragos C. » Vin Dec 26, 2003 12:21 am

Cat timp am fost in generala, am ascultat Uniplus-ul. Am si acum radioul cu ceas digital (cre' ca a implinit vreo 10 ani, dar se tine tare) care ma bucura in serile cand trebuia sa-mi fac temele. Bun post de radio... Pacat ca nu mai este.

Acuma, la facultate si in sesiune ascult Kiss Fm, defunctul Radio Contact. Am o combina cu boxe mari si frumoase :yD, cu bass puternic si telecomanda, pe care pot s-o indrept in orice directie in camera, ca tot actioneaza asupra aparatului. Radioul cu ceas s-a pensionat saracul, acum are doar menirea ingrata sa ma trezeasca dimineata, dar tot pe acorduri de muzica de radio (nu mai stiu care, am fixat un post la intamplare).

M-am indragostit de radio in generala si oricat de multe MP3-uri si oricat de multe MTV-uri vor aparea, tot o sa-l ascult. Chiar si pe net ascult Radio 21 cateodata.
Lasa-ma sa-ti transform lacrimile in flori si sa te bucuri, si sa simt din zambetul tau o eternitate.
Avatar utilizator
Dragos C.
Junior Member
 
Mesaje: 271
Membru din: Vin Mai 31, 2002 11:00 pm

Mesajde jozef » Dum Ian 18, 2004 12:01 am

nici nu prea am cuvinte sa spun ce a insemnat ptr.mine lipstick traces si (pe urma) la strada.sigur,au mai fost la radio si vali andronescu,si bobby...dar ceea ce a facut nic,nivelul la care ajunsese,autenticitatea,sinceritatea,temperatura din emisiunile alea nici nu stiu daca pot fi egalate undeva,vreodata(in nici un caz in vagauna asta de romanie).felul in care amesteca muzicile alea de sfarsit de lume(de la hendrix la diamanda galas,de la metallica la wagner,de la mercedes soza si laibach la orbital)cu vorbele,cu discutiile alea dostoievkiene de-a dreptul...geez!si vocea aia metalica,de anarhist revoltat...ce m-a impresionat pe mine cel mai tare la omul ala era,cum sa spun anonimatul autoasumat;adica era clar cu multe clase peste toate 'vedetele' radioului (de la dobrovolschi la a.gheorghe,poate doar exarhu fiind la fel de destept,dar forta lui nic nu statea numai in desteptaciune si cultura)si,cu toate astea,vorbea extrem de putin,nimeni nu stia cum il cheama(mi se pare ca numele lui intreg era nicolae cocarlea),la ce ore si in ce zile isi tinea emisiunile,incarna insasi notiunea de 'underground'. am dat si eu telefon la ultima lui emisiune(il injurase un pusti care incerca sa faca pe deshteptu' si cum nic nu inghitea deloc ipocrizia combinata cu prostia,pur si simplu a sters pe jos cu el)ca in noaptea aia,in doar 2 ore ajunsese dead-drunk,de vorbea cu falcile inclestate,spre rasul,revolta si dispretul bosorogilor si a cumetrelor care dadeau telefon sa-i ceara demisia.de atunci i-am pierdut orice urma. ar mai fi multe de amintit despre radioul din anii '90(da,doar la activ fm mai sunt muzici si oameni care merita ascultati:minca,nita,marica),dar nu stiu daca se mai pot intoarce timpurile alea.nu-l vad pe exarhu-de ex-venind din nou la radio;ditamai omu' de afaceri,ajuns si la televizor... P.S:n-am inteles ce spunea cineva despre nic,cum ca facea nu stiu ce prin constanta!?nu stiu,eu habar n-am despre ce e vorba.nici nu stiu daca l-au dat afara aia sau a plecat el,nici nu stiu daca mai e la vreun radio,daca mai e in tara ..chiar sunt curios.
jozef
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 17, 2004 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde MiG29 » Dum Ian 18, 2004 9:35 pm

La mine aicia la "tara"nu am avut cine shtie ce mari posturi de radio(in afara de clasicele Contact(care doar datorita lu Corneliu Stroe a reusit sa aiba o muzica muult mai buna decat Contact Bucuresti)Uniplusu shi cam atata(mai iera shi Radio Costinesti da ala numa vara shi se prindea greu).Shi mai iera totushi speranta.Radio Sky,acum ajuns o umbra pesedizata(trecetzi peste cuvantu asta),radiou unde s-a lansat Andrei Gheorghe cu celebru lui Midnight Killer in fiecare duminca noaptea.Sky-ul avea muzica buna,topuri cu hard-rock si alternativ,realizatori deschisi si priceputi.Acuma s-a dus shi in lipsa de altceva mai ascult uneori Europa FM,mai ales noaptea,da nici asta nu ma incanta.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Ian 19, 2004 1:04 am

Povestea un prieten ca atunci cand s-au mutat carcotashii la Contact a sunat un tip si le-a zis ca e misto, se bucura ca au venit la Contact, dar de ce dracu au luat si muzica de la 21 cu ei? La care s-a ofticat Huidu, a explicat ca daca era dupa el dadea numai AC/DC, dar are un playlist, etc... Oricum, misto interventia.

Si eu ascult Activ in masina, desi sunt unele momente in care mai trec pe Total, in special pauza de 5-10-15 minute inainte sa inceapa "FM de bine", probabil dl Minca intarzie zi de zi, iar noi tre sa ascultam bucata aia de house/rave/whatevah... "Actiiiv... Actiiiv... Actiiiv Efem...", sau emisiunea lui Florin Marica - "Electric nu te curenteaza, doar baga muzica de cacat".

Anca Nita cred ca e la Radio Star, stiu ca se uitau astia intr-o noapte pe email si ziceau: iote mah, ne scrie Nita. "Mi-a zis Kirk (?) sa va scriu de bine. Asa ca v-am scris". Sau asa ceva. Si au zis ceva de radioul unde a plecat. Intr-adevar Nitza cu Opritza (de fapt in cam orice combinatie era Nitza) erau trasnet, spontani (nu cred ca aveau prompter sau d-astea), spre deosebire de carcotashi, si sunau foarte naturali. Pacat ca plecara.

Btw, la Activ am auzit o melodie cu Family de pe "Bandstand"! Oricum, e de bine :D.

In copilarie tin si eu minte ca ascultam Fun Radio si Uniplus ("We care a lot... Ne doare-n cot!", nu?). Pe Fun erau in fiecare seara topuri, ba "Topul romanesc", ba "Top Heavy" (numa' deathereli si suparari, melodii d-alea de grindcore de 45 de secunde) si "Top Nostalgic" sau asa ceva (asa era la Contact, la Fun era alt nume), unde am ascultat prima oara "Shine on You Crazy Diamond". Era pe locul I, au dat-o toata... Eu faceam altceva intre timp, si cand aud dupa 10 minute ca de-abia incepe strofa... Pe Uniplus cred aveau seri in care bagau albume intregi, am prins "Physical Graffiti" o data (mi-a icam scazut asteptarile fata de Zeppelini), alta data era integrala Faith No More, am ascultat doua sau trei albume...

Am prins muzica faina si pe "Antena Bucurestilor", dar in ultima vreme mai putin.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde b0nechina » Lun Ian 19, 2004 1:44 pm

Da' fix la Antena Bucurestilor ma pregateam si eu sa ajung...

Nu stiu acuma cum este, da' in vremea cand stateam eu cu urechea lipita de radio (perioada 91-94... sau cam asa ceva :con: ) erau doi oameni mari si lati care se ocupau de muzica acolo: Lenti Chiric si Cristian Teodosiu. Despre primul stiti si voi destule, pe-atunci il consideram un mare meserias, avea o voce interesanta, clasicele pietre-n gura (ce-l mai injura Serbu de la Uniplus... :D), dadea muzica misto (de la faster Pussycat - pun pariu ca n-ati auzit de ei! :D pana la Suicidal Tendencies - al caror nume il pocea cu perseverenta) si asta pe un post "de stat". Tot el facea un cuplu de pomina cu Florin Silviu Ursulescu pe Romania Tineret in doua emisiuni saptamanale: Philo Rock si Studio Rock... nu comentez, ca nu-mi ajunge pagina... :t

In sfarsit, despre celalalt domn vroiam eu sa spun mai multe. Era cumva la polul opus: un nene la a doua tinerete, cu o voce un pic stearsa (ai fi zis ca are 18 ani), foarte calm, bland, genul pe care daca nu-l asculti mai mult de 10 minute il ignori si risti sa-l calci pe bombeuri. Din neatentie.
Pe langa clasicele programe in care se ocupa de fondul sonor, baiatul asta facea o emisiune dementiala, "33 1/3", in care prezenta (parca de doua ori pe saptamana, da' nu mai tiu bine minte) cate un album. Ei bine, la dumnealui aveai ocazia sa asculti orice fel de muzica, omul se ocupa in general de trupe mai vechi (Genesis, King Crimson, Yes, Zeppelin), dar ne incanta si cu contemporani. Cel mai mare soc al meu legat de emisiunea asta s-a numit Temple of the Dog. Intr-o vreme cand Nirvana si Pearl Jam (mai exact Jeremy si Daughter) erau tot ce razbatea din zona Seattle (vorbim de ore de varf si de posturile de radio "comerciale"), nenea Teodosiu si-a permis sa dea in intregime Temple of the Dog intr-o emisiune care se difuza pe la 2-3 dupa-amiaza... :D
Desi pare greu de crezut, albumul asta a mai iesit o data in intregime pe fm, intr-o emisiune dedicata special lui (si facuta ca lumea, cu povestea lui Andy Wood, piese cu Mother Love Bone, etc, etc) la radio Delta, de un alt nene beton, Mihai Dinu. Poate o sa am timp sa-i ridic si lui o statuie. :)

Acuma, dupa ce ati laudat cu totii Activul, ma bag eu de-andaratelea si zic ca incep sa ma plictiseasca baietii... si Minca si Munteanu (btw, asta face FM de bine) au fixuri muzicale si le freaca in fiecare zi. Ba asculti aceeasi piesa si de mai multe ori in cateva ore, ca o dau si la 12, si la 2, si seara pe la 6... si asa am ajuns sa urasc Song 2 de la Blur, Wishing Well de la Free, ca sa nu mai spun de Road House Blues, sau remixul facut de Minca la Alabama Song! ;a
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Ian 19, 2004 1:49 pm

mie imi place muzica pe care o da silviu munteanu, fixuri are ala de intra de la 5, dj marica (ma apuca frica). ala da aceleash trupe zi de zi.
silviu mai are si emisiunea de joi noaptea, sonic temple, unde da ce nu poti auzi la alte posturi, fsol, einesturdze neub... (mi sau incalcit dejtele, noibaitan se aude, draq mai stie cum se scrie) sau ministry. din pacate ii place loredana groaza care pe mine ma calca pe sistem, ii aud tutunu batand in plamani lu' zdreantza aia.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Lun Ian 19, 2004 9:44 pm

Silviu Munteanu asta mai presteaza si in alta zi decat joi?

b0ne, am auzit de Faster Pussycat, erau intr-un dictionar de formatii rock scos de Kerrang... N-am ascultat, dar oricum ma gandeam ca ti-am intrecut asteptarile :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde b0nechina » Mar Ian 20, 2004 10:22 am

Phewwww.... bine ca n-ai ascultat, imi crescuse tensiunea brusc!
Astia erau o trupa din los angelesul anilor 80, glam din ala exagerat, si acuma imi bag unghiile pana-n fundul gatului, ca eu am vrut musai albumul (aveau eu unu' mare si lat, restu' erau vai mama lor) si-l mai gasesc in masina la taca-meu, musai tre' sa-l ard sa-i piara urma! :D

Silviu Munteanu face FM de bine, bre stefane, adica de la 1 la 5 in fiecare zi lucratoare. Da' vezi, ca-i numa' pentru oameni ai muncii, oameni de bine!
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Ian 20, 2004 9:08 pm

De la 1 la 5? Azi pe la 16:43 la Activ era Shaggy, iar inainte de Shaggy tot o chestie d-asta moderna, din pacate nu mai tin minte ce...

M-o fi simtit ca nu-s om de bine. Si azi nici al muncii nu prea fui :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

BEST romanian music RADIO is...

Mesajde deca » Joi Ian 29, 2004 8:13 pm

Nominalizarile sunt:

:)

Sa va vad!

Facem un top la sfarshitu' anului!
Locuinta mea pe net:
BESTmusicTOP
Be my guest!
Avatar utilizator
deca
Junior Member
 
Mesaje: 138
Membru din: Joi Iul 25, 2002 11:00 pm

ma bag primul...

Mesajde deca » Joi Ian 29, 2004 8:16 pm

In ordine:

1. Radio 21 --->10 puncte...(maximum punctaj)
2. PROfm ---> 8 puncte
3. Radio Vest---> 5 puncte
Locuinta mea pe net:
BESTmusicTOP
Be my guest!
Avatar utilizator
deca
Junior Member
 
Mesaje: 138
Membru din: Joi Iul 25, 2002 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Vin Ian 30, 2004 11:55 am

Nu ca vreau sa te-nspaimant, da' vezi ca mai sunt doua threaduri recente cu aproximativ acelasi subiect fix pe prima pagina a forumului curent...
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde euL » Mie Feb 04, 2004 1:33 pm

1. Radio 21 --->10 puncte
2. PROfm ---> 5 puncte

si atat :D astea sunt marfa in rest pica...
Deep is smile
Avatar utilizator
euL
Junior Member
 
Mesaje: 81
Membru din: Mar Feb 03, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Mie Feb 04, 2004 1:39 pm

Radio 21??? Sper ca e topu' rushinii, zmeura radiofonica de aur, topul "ochiul dracului", etc...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde euL » Mie Feb 04, 2004 2:00 pm

Mdea...Oricum eu le zic asa..eu nu ascult radio :)..Dar sa fie aici :D asa dupa cum suna !! :t
Deep is smile
Avatar utilizator
euL
Junior Member
 
Mesaje: 81
Membru din: Mar Feb 03, 2004 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Feb 04, 2004 2:07 pm

:D
au dat dracu shi treadu asta. clar, trebe un forum separat pentru demigrantzi, shi nu ma refer doar la aia din afara granitzelor.

pe topic: doamna cu sondaju a continuat sa ma sune, periodic chiar (suntetz in baza noastra de date. suntem cu ochii pe dvs!) doar ca s-a cam suparat ca cica n-ascult o gama variata de posturi de radio. ca atare, am intrerupt pentru moment colaborarea cu dansa (care era de fapt invers).

ce-am intzeles io din experientza cu sondaju? ca lozinca: 'ascultatoru nostru, stapanu nostru' ie doar o lozinca, ca aproape toate posturile de radio se-ntrec care mai de care in a plictisi ascultatoru cu difuzoru shi ca nici nu se vrea scoaterea posturile de radio din monotonia shi jenibilitatea in care baltesc.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde black » Vin Feb 13, 2004 5:10 pm

[quote="jozef"]nici nu prea am cuvinte sa spun ce a insemnat ptr.mine lipstick traces si (pe urma) la strada.sigur,au mai fost la radio si vali andronescu,si bobby...dar ceea ce a facut nic,nivelul la care ajunsese,autenticitatea,sinceritatea,temperatura din emisiunile alea nici nu stiu daca pot fi egalate undeva,vreodata(in nici un caz in vagauna asta de romanie).felul in care amesteca muzicile alea de sfarsit de lume(de la hendrix la diamanda galas,de la metallica la wagner,de la mercedes soza si laibach la orbital)cu vorbele,cu discutiile alea dostoievkiene de-a dreptul...geez!si vocea aia metalica,de anarhist revoltat...ce m-a impresionat pe mine cel mai tare la omul ala era,cum sa spun anonimatul autoasumat]
probabil exista destule persoane care ar vrea sa stie ce mai face nic. daca si-a pastrasa spiritul incisiv si justitiar. isi mai aduce cineva aminte de partenerul sau aproape nelipsit, dia, de polemicile lor in direct? emisiunile lui nic erau ... extraordinare. dadeau pe vremea aceea foarte mult curaj si speranta celor care nu mai credeau ca exista OAMENI. nic ajunsese un model, un exemplu, era inegalabil prin cultura si felul sau de-a fi. era ALTFEL. silviu munteanu si emisiunea lui de la activ fm au aparut oricum dupa lipsticktraces. si in plus, pe nic parca il vedeai butonand, nic traia toata muzica pe care o difuza. la un moment dat scria la revista de arhitectura si design Octogon, o revista foarte scumpa, care nu cred ca se mai gaseste pe piata. am sperat multa vreme dupa plecarea lui de la radio 21 ca il voi auzi poate la alt post. imi lipsesc temele de discutie din la strada, imi lipsesc dialogurile si monologurile lui nic. poate o sa ne dea vreodata un semn, noua celor care am ramas fanii emisiunilor lui.
black
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 13, 2004 4:51 pm
Localitate: romania

Mesajde Domnu X » Mar Oct 17, 2006 1:11 pm

black scrie:probabil exista destule persoane care ar vrea sa stie ce mai face nic. daca si-a pastrasa spiritul incisiv si justitiar. isi mai aduce cineva aminte de partenerul sau aproape nelipsit, dia, de polemicile lor in direct? emisiunile lui nic erau ... extraordinare. dadeau pe vremea aceea foarte mult curaj si speranta celor care nu mai credeau ca exista OAMENI. nic ajunsese un model, un exemplu, era inegalabil prin cultura si felul sau de-a fi. era ALTFEL. silviu munteanu si emisiunea lui de la activ fm au aparut oricum dupa lipsticktraces. si in plus, pe nic parca il vedeai butonand, nic traia toata muzica pe care o difuza. la un moment dat scria la revista de arhitectura si design Octogon, o revista foarte scumpa, care nu cred ca se mai gaseste pe piata. am sperat multa vreme dupa plecarea lui de la radio 21 ca il voi auzi poate la alt post. imi lipsesc temele de discutie din la strada, imi lipsesc dialogurile si monologurile lui nic. poate o sa ne dea vreodata un semn, noua celor care am ramas fanii emisiunilor lui.


Intr-adevar Nic a insemnat ceva pentru unii dintre noi.
Lipstick Traces si La Strada erau ca o oaza in deshertul fonic din FM-ul bucurestean. Si chiar si in afara FM-ului. Singurii oameni care ascultau muzica buna ii gaseam doar acolo.
Printre alte emisiuni care m-au marcat se numara Rondul de noapte al lui Razvan Exarhu si Zona Libera a lui DJ Vasile (singura care a supravietuit).
Avatar utilizator
Domnu X
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Dec 25, 2005 12:00 am


Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori