LEGEA vietii si viata legii. ***VIATA***

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Leagea vietii si viata legii. ***VIATA***

Mesajde gabuba » Dum Noi 17, 2002 11:41 am

Multi scriitori au tratat de-a lungul secolelor existenta "vie a vietii". Unii spuneau ca nu trebuie sa traim cum vrem, ci dupa niste principii bine stabilite, pe care ti le stabilesc creatorii tai, adica parintii tai.
¡§Viata e o cursa. Stabilita de mama si tata. Nu cei ¡§divini¡¨, cei pamantesti. Aceasta cursa (¡K) o termina numai victoriosul, cel puternic, PRIMUL, ultimul e ca si mort. Asa ca mai bine mori cinstit si inainte, decat sa mori umil dupa ce ai iesit ultimul la linia de sosire¡¨
Manu Seetter ¡V englez, sec XII
Iata un citat mai mult decat interpretabil.
Eu zic ca nu are dreptate. Odata ajuns in viata, tu stabileste daca o transformi intr-o cursa sau nu, nu parintii tai. In viata, e adevarat intalnesti multe ispite tare ispititoare ( ƒº). TU decizi daca te lasi ispitit sau continui¡K e mult de filozofat¡K

¡§Trairea pe viu a vietii e un fenomen realmente istoric. Ce va ramane vesnic in mintea porcilor, a caprelor (¡K-insirua aproape toate vietuiroarele,112, ¡K) si a oamenilor. Oameni vor fi niste vietuitoare mai imune si mai toante ca orice creatura. Un gand moare, altul revine. De ce revine? Pentru ca este nevoia incestrala de a reveni. Dar de ce nu-si mai adduce nimic aminte? Pentru ca exista nevoia incestrala de a da uitarii tot ce nu ne convine(¡K)¡¨
Aram Vlah- italian, sec XI

¡§Sunt mai multe nelamuriri decat am crede, suntem niste prosti. Pentru ca nu am reushit inca sa aflam toate raspunsurile! Taine?! Ce taine?! Daca erau taine de ce s-a mai inventat termenul de prostie? Sa fie si asta o taina?¡¨
Valdimir Plostkinn ¡V Belgian,secXII

Acum astept comentariile voastre la adresa citatelor, comentarii la adresa comentariilor altora, si comentarii proprii referitoare la VIATA.
De asemenea astept si alte citate din scriitori antici ori actuali, pe care sa le interpretam. De asemenea voi reveni cu alte comentarii.

Multumesc.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Cruela » Mar Feb 25, 2003 1:44 pm

Viata este a fiecaruia si este imoral sa vorbim despre ceva asupra caruia nu avem nici o certitudine... Paulo Coelho spunea despre viata ca este a fiecaruia... Fiecare are o Legenda personala de indeplinit, in indeplinirea ei iubirea jucand un rol extrem de important!!!
Parerea mea este ca viata e a fiecaruia, iar ei trebuie sa o ia in maini si sa o traiasca asa cum vor! Viata nu este o cursa, dar fiecare in felul lui trebuie sa iasa invingator. Parerea mea este ca atata timp cat nu incerci sa te sinucizi si traiesti din plin fiecare clipa, nu a cum sa nu iesi invingator!
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Analore » Joi Mar 20, 2003 4:26 pm

Initial trimis de Cruela
Viata este a fiecaruia si este imoral sa vorbim despre ceva asupra caruia nu avem nici o certitudine... Paulo Coelho spunea despre viata ca este a fiecaruia... Fiecare are o Legenda personala de indeplinit, in indeplinirea ei iubirea jucand un rol extrem de important!!!
Parerea mea este ca viata e a fiecaruia, iar ei trebuie sa o ia in maini si sa o traiasca asa cum vor! Viata nu este o cursa, dar fiecare in felul lui trebuie sa iasa invingator. Parerea mea este ca atata timp cat nu incerci sa te sinucizi si traiesti din plin fiecare clipa, nu a cum sa nu iesi invingator!


Viata este o certitudine ! La fel si moartea ! Nu putem considera discutia despre acest subiect ca fiind ceva imoral .
Ca fiecare isi percepe indeplinirea propriei vieti conform educatiei primite si culturii pe care si-a format-o asta ...e altceva .
Coelho poate spunea ca fiecare are de indeplinit o "legenda" .Se refera de fapt ca fiecare din noi avem un scop , o existentialitate , si ca o cunoastere a acesteia , una buna , e o responsabilitate pentru fiecare din noi . Din pacate aceasta responsabilitate nu ne-o asumam . Nici in raportul cu noi , nici in raportul cu altii . De cele mai multe ori atunci cand ceva nu merge ne-am obisnuit ( caci despre o obisnuinta e vorba nu de altceva ) sa dam vina pe altii ( pe ocazii care nu s-au ivit ; pe o anumita pers ; pe soarta ; pe nebunie ; pe prostie ) .Exemplele sunt multe .
Si " a trai din plin fiecare clipa " depinde de intelegerea fiecaruia .
Pentru ca si cel care e dependent de ceva anume ( nu are importanta ..poate fi vorba despre droguri , tigari etc ) poate intelege prin asta "trairea fiecarei clipe " , chiar cu intensitate ( cum altfel ? ) . Dar uite asa asta se incadreaza in acel " atata timp cat nu te sinucizi " , nu ? Si atunci ?
Intr-adevar toti ne traim viata asa cum credem de cuviinta , si poate ca e mai bine sa intelegem de la bun inceput ce inseamna asta . Adica sa ne formam un anumit sisitem de valori , de care sa fim noi reponsabili , nu altii . Principiile de genul rau-bun ne sunt inoculate de mici .Prima data de parinti , apoi de scoala , prieteni , mai apoi de societate . Cu timpul ne trezim ca actionam oricum , numai conform intereselor(sau daca vrei dorintelor) noastre nu . Deci devenim niste sclavi . Ai obligatiilor noastre fata de ...restul .
Poti spune orice despre asemenea subiecte si orice pareri -pro sau contra - raman a fi studiate . Adica pot sa-ti respect opinia , chiar daca nu sunt de acord cu ea . Asta denota o dovada de bun-simt , care se incadreaza intr-o valoare . Aceste valori trebuie sa ni le cultivam , dar n-o facem . De ce ? Din ineptie ? Se prea poate . Pe langa astea mai sunt multe alte valori ( iubirea de ex., cunoasterea etc ) . Suma lor da caracterul unui om . Si , intr-o forma sau alta ar trebui sa intelegem ca sunt singurele lucruri care ne raman dupa ...certitudinea vietii .
Cam asta ar fi parerea mea .
Analore
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 20, 2003 11:18 am
Localitate: Romania-Lugoj

Caloriferu gandirii si gandirea caloriferului

Mesajde dinu » Joi Mar 20, 2003 4:50 pm

Poate cineva sa-mi explice ce inseamna titlu' threadului asta ?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Re: Leagea vietii si viata legii. ***VIATA***

Mesajde Analore » Joi Mar 20, 2003 4:57 pm

Initial trimis de Gabyzzu
Multi scriitori au tratat de-a lungul secolelor existenta "vie a vietii". Unii spuneau ca nu trebuie sa traim cum vrem, ci dupa niste principii bine stabilite, pe care ti le stabilesc creatorii tai, adica parintii tai.
¡§Viata e o cursa. Stabilita de mama si tata. Nu cei ¡§divini¡¨, cei pamantesti. Aceasta cursa (¡K) o termina numai victoriosul, cel puternic, PRIMUL, ultimul e ca si mort. Asa ca mai bine mori cinstit si inainte, decat sa mori umil dupa ce ai iesit ultimul la linia de sosire¡¨
Manu Seetter ¡V englez, sec XII
Iata un citat mai mult decat interpretabil.
Eu zic ca nu are dreptate. Odata ajuns in viata, tu stabileste daca o transformi intr-o cursa sau nu, nu parintii tai. In viata, e adevarat intalnesti multe ispite tare ispititoare ( ƒº). TU decizi daca te lasi ispitit sau continui¡K e mult de filozofat¡K

¡§Trairea pe viu a vietii e un fenomen realmente istoric. Ce va ramane vesnic in mintea porcilor, a caprelor (¡K-insirua aproape toate vietuiroarele,112, ¡K) si a oamenilor. Oameni vor fi niste vietuitoare mai imune si mai toante ca orice creatura. Un gand moare, altul revine. De ce revine? Pentru ca este nevoia incestrala de a reveni. Dar de ce nu-si mai adduce nimic aminte? Pentru ca exista nevoia incestrala de a da uitarii tot ce nu ne convine(¡K)¡¨
Aram Vlah- italian, sec XI

¡§Sunt mai multe nelamuriri decat am crede, suntem niste prosti. Pentru ca nu am reushit inca sa aflam toate raspunsurile! Taine?! Ce taine?! Daca erau taine de ce s-a mai inventat termenul de prostie? Sa fie si asta o taina?¡¨
Valdimir Plostkinn ¡V Belgian,secXII

Acum astept comentariile voastre la adresa citatelor, comentarii la adresa comentariilor altora, si comentarii proprii referitoare la VIATA.
De asemenea astept si alte citate din scriitori antici ori actuali, pe care sa le interpretam. De asemenea voi reveni cu alte comentarii.

Multumesc.





Citatele sunt interesante . Din pacate nu pot spune ca le cunosc , ceea ce evident nu-mi prea convine , dar ...deh ...vanitatea . Toti suntem molipsiti de ea .
Din propria mea experienta o sa-ti spun ca viata e tot ceea ce e mai bun . Ca de fapt esenta vietii pe care tu o mentionezi e insasi viata . Nimic mai simplu , nu ?
Parafrazandu-l pe Marin Preda-daca viata nu e, nimic nu e - deci nici moarte , nici iubire , nici valori . Adica nici noi . Pana la urma noi suntem masura vietii .
E foarte adevarat ca existenta fiecaruia din noi e intemeiata pe niste valori , principii etc . O mare parte din acestea ne-au fost inoculate ( vezi mai jos rasp pt Cruela ) . Viata e o cursa atata timp cat tu o stabilesti a fi asa in raport cu tine insuti .
Analore
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 20, 2003 11:18 am
Localitate: Romania-Lugoj

Mesajde eyewitness » Joi Mar 27, 2003 9:14 am

analore tata , pe mine cel putin m-ai dat pe spate...si ca sa mor cu sufletu impacat zi-mi si mie unde a zis marin preda chestia cutremuratoare cu "daca viata nu e nimic nu e" ca sa fiu al dracu ca pana la el eram convins ca viabila e ideea marelui filosof bulgar popov : "daca e e, daca nu e ,nu e....". zau ca acu mi-ai daramat complet sistemu de valori io traind o viata cu impresia ca exista sanse sa mai fie ceva si fara viata...

ps1. io imi pun aceiasi intrebare ca dinu...
ps2. bine ca n-ai dat quote la un post semnat alinuta. aia eram...
ps3. "daca dragoste nu e, nimic nu e" ...asta cine o fi spus-o?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Joi Mar 27, 2003 1:18 pm

Uite-asa ma bate un gand cam de o saptamana incoace, referitor la acest subiect...â€Â
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Mar 27, 2003 1:37 pm

ptiu si eram convins ca-i gica petrescu sau vasile brucan...

a exista = a trai ,a se manifesta...
ultima oara o piatra dintr-astea s-a "manifestat" printr-o "traire" diabolica picandu-mi drept in cap. imi venea s-o omor, sa-i curm viata, dar ceva, nu stiu ce, m-a oprit in a-i curma "existenta"
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Mar 27, 2003 1:51 pm

citind pe marele filozof eyewitness, ni se injgheaba urmatoarele idei:
pietrele nu exista!
aruncatzi cu bolovani!
no one will get hurt!
datzi la cap, e distractiv shi fara consecintze!
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Mar 27, 2003 2:04 pm

materialistule !!!!!! huooooooooo!!!!!!!!:D

unde dai ...si unde crapa
capra calca piatra
piatra calca capra...

ps. carturare nu stiu de ce da postu tau suna familiar , a discurs bush:D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Mar 27, 2003 2:46 pm

Initial trimis de eyewitness

ps2. bine ca n-ai dat quote la un post semnat alinuta. aia eram...


Pai bine mai aiule, ce faci, ii dai idei??
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Joi Mar 27, 2003 3:00 pm

bah fane nu mi-am dat seama...sa rugam modu sa stearga peseu ala nastrusnic generator de idei ...nocive.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Joi Mar 27, 2003 3:44 pm

mah, paziti-va porumbeii, acu daca ii scapatzi, fitzi cu ochii pe ei, ca mananca frumusetze de posturi....si se aduna muscutzele...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

atat

Mesajde pitulicea » Dum Mai 18, 2003 6:37 pm

Nu stiu daca trebuie sa spun mai mult decat ca moartea e "o dulce ispita", iar viata nimic altceva decat "o uitare de sine"
pitulicea
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 30, 2003 6:50 pm
Localitate: radauti

Mesajde river » Dum Mai 18, 2003 6:51 pm

"faptul ca eu exist dovedeste ca lumea nu are nici un sens" (E. Cioran) Ma opresc deocamdata doar la a da un citat. Comentariile ceva mai tarziu.
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde gabuba » Vin Mai 23, 2003 10:40 pm

[quote]Initial trimis de onk
[B]Uite-asa ma bate un gand cam de o saptamana incoace, referitor la acest subiect...â€Â
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Salma » Sâm Mai 24, 2003 9:27 am

Hi, hi, hi, ce distractie e p-aici, si eu stau ca proasta pe barfe onlain. Nu ne lasa Gabyzzule, te rugam, fie-ti mila de noi astia cu hi-q-uu mai mic si satisface-ne nevoia incestrala de cunoastere[-o
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Re: Re: Leagea vietii si viata legii. ***VIATA***

Mesajde Rolo Tomasi » Mie Mai 28, 2003 4:01 pm

[i]
Parafrazandu-l pe Marin Preda-daca viata nu e, nimic nu e - deci nici moarte , nici iubire , nici valori . Adica nici noi . [/B]


Parca Preda zicea "daca dragoste nu e nimic nu e" sau nu mai imi aduc eu bine aminte? (tot ce-i posibil, am citit cartea acu' 10 ani)

Sau nu cumva prin a parafraza tu intelegi a inlocui cuvintul dragoste cu viata? :confused:
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Mie Mai 28, 2003 6:25 pm

Initial trimis de Gabyzzu

Subsemnatul Gabyzzu, domiciliat pe forumul fanclub.ro de aproape 2 ani, va sugereaza a inchide subiectul de fata, deoarece acesta prezinta o complexitate ce depaseste iq-ul dvs., fapt ce va deranjeaza vizibil.
Luand in calcul vasta dvs. cultura spirituala si nu in ultimul rand generala, va pot spune ca sunteti in masura de a lua deciziile necesare.
Credeti-ma pe cuvant, si eu regret nespus epocile apuse, si promit solemn sa nu va mai deranjez vreodata cu viziuni diferite asupra unui anumit subiect, pentru ca oricum nu veti accepta decat parerea dvs., si a acelora ce ii considerati ca facand parte din aceeasi categorie.
Va las a va amuza in stilul ipocrit ce va e caracteristic.



DACA MA ROGI ATAT DE FRUMOS.........., SA NU SPUI CA NU ITI RESPECT DORINTELE...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Mai 28, 2003 10:33 pm

Initial trimis de Analore


Viata este o certitudine ! La fel si moartea !


Onk, numa una mica, io-s pe dial up si intru greu de tot, ramane inchis da nu pot sa ma abtzin:

analor, creca nici ma-ta nu-i o certitudine, mai da si matale prin literatura dupa ce iti iei tricou cu Einstein sau dupa ce suji nitzica tzatza de la bell (unu' din ei, ghici care, nu, nu alo conex) sau dupa ce bei un cico la bar cu dumnezeu satz explice el cu certitudinea. da' iti dau io o axioma: S-A UMPLUT DE LUTZE!

case closed
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron