Exista literatura comerciala?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Exista literatura comerciala?

Mesajde nu_conteaza » Dum Sep 14, 2003 3:18 pm

salut!
exista multe divergente...una din ele este daca exista cu adevarat literatura "comerciala"! eu, unul zic ca da....
ca sa dau si un exemplu (nu de alta dar sa nu fie doar niste vorbe aruncate in vant) as spune ca in mare parte Paulo Coelho are carti comerciale. singurele care fac exceptie sunt "Alchimistul" si "Diavolul si..." . Ca sa nu mai vorbim de Sandra Brown....
ce as dori sa aflu? pai cine are astfel de romane si daca ar trebui sa ne ferim de ele!
si pana la urma e bine folosit termenul "comercial"? sau e doar o literatura pentru cei care vor DOAR sa.. citeasca ...NU si sa INTELEAGA!
mai vorbim!
nu_conteaza
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 10, 2003 2:10 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde bhuttu » Dum Sep 14, 2003 4:41 pm

Pentru ca traim intr-o societate naspa avem si niste reguli naspa. Una dintre ele zice ca trebuie sa produci ceva si sa vinzi respectivul produs ca sa traiesti. Asadar, totul se vinde. Arta inclusiv. Literatura inclusiv. Pentru ca se vinde si pentru ca se practica de atata timp, se ajunge la punctul in care nu mai intereseaza valoarea artistica a produsului literar, predominand partea comerciala. Apar astfel productii literare create doar cu(sau predominant cu) scop comercial. Si aia se numeste literatura comerciala. Sau cel putin asa vad eu problema.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Re: Exista literatura comerciala?

Mesajde gaga » Lun Sep 15, 2003 1:18 pm

Initial trimis de nu_conteaza



exista multe divergente...una din ele este daca exista cu adevarat literatura "comerciala"!

cartile se vand = comert = literatura este comerciala. eshti dejtept. brava tzie

ca sa dau si un exemplu (nu de alta dar sa nu fie doar niste vorbe aruncate in vant) as spune ca in mare parte Paulo Coelho are carti comerciale. singurele care fac exceptie sunt "Alchimistul" si "Diavolul si..." .

si care nu fac exceptie?

ce as dori sa aflu? pai cine are astfel de romane si daca ar trebui sa ne ferim de ele!

eu nu am, citesc numai carti snoabe. si da, trebuie sa te feresti, daca cineva le arunca dupa tine si au mai mult de 200 de pagini sau coperti cartonate.

si pana la urma e bine folosit termenul "comercial"? sau e doar o literatura pentru cei care vor DOAR sa.. citeasca ...NU si sa INTELEAGA!

cartile se vand = comert = literatura este comerciala. eshti dejtept. brava tzie
:con: adica literatura comerciala nu trebuie inteleasa? sau este posibil a citi ceva fara a interpreta/intelege? :con:

bine butuuuuuuu pentru enuntarea intr-un mod simplu si placut a unei pseudolegi universale a comertului.
mercantilule :D
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde dinu » Lun Sep 15, 2003 11:48 pm

bhuttule, dano, in truisme sa ne prostim... !? Ati inteles foarte bine ce intreaba omu', si puteti, cred, sa faceti diferenta intre Sandra Brown (asa se scrie !?) si Boliiac... aaa... pardon, Dostoievski. Sa fie vorba de literatura exclusiv comerciala, care se vinde la kilogram, de la Corut, Brucan, Constantinescu :D la culegerile de comentarii literare pentru liceu, tonele intregi de maculatura care se vand la preturi exorbitante. Carva'zica, care e literatura prezenta pe toate tarabele, care nu merita cumparata nici pe 1 leu ? Spre rusinea mea nu prea mai stiu ce contin tarabele in ultima vreme, da' ca si initiatorului subiectului, mi-ar face placere sa aflu.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde bhuttu » Mar Sep 16, 2003 8:55 am

dana, de ce "pseudo"?(cu multumiri de laude, evidement)

dinule, cartile de comentarii tot la literatura le bagi? Pai atunci hai sa vorbim de beletristica.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Sep 16, 2003 10:15 am

Ce ma nedumereste e tocmai intrebarea lui mistah "nu conteaza": cine are carti comerciale? Cand citesti o carte nu poti sa-ti dai seama daca e comerciala sau nu? Eu zic ca da; pe de alta parte la alde Coelho, care din cate am vazut are numai carti de sub 150-200 de pagini, o zi alocata nu e chiar asa mare pierdere de timp. Mai ales ca dup-aia poti sa le dai peste nas tuturor pseudo-snobilor (hehe, dana, gand la gand cu pseudo asta) care o dau sus si tare cu Coelho and all.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dinu » Mar Sep 16, 2003 12:53 pm

Pai bhuttule, daca e sa luam sensu larg al cuvantului, aproape orice e scris se numeste literatura (exceptie facand poate compozitzia de pe batonu' de snickers :D).
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Sep 16, 2003 2:16 pm

butu, e pseudo fiindca nu este lege lege, e o "asha zisa" lege bhuttuniana ca sa zicem asa. declarand-o bhuttuniana am facut-o lege si cu "depinde" in brate am scapat de acel pseudo :D

ce contin tarabele ... hmmm. ar fi simplu de raspuns dar bineintzeles ca depinde. de ex. la anumite tarabe cu vechituri (lipscani, universitate...) gasesti ceea ce legalizasem oarecum comercial. carti politiste pe care le citeau mamele noastre la coada la zahar, ceva literatura clasica romaneasca, mai un marin preda in editie veche... garbage.
mai sunt tarabe cu vechituri care au albume de arta (alea vechi, coperti cartonate si supracoperta lucioasa), la preturi ceva mai mici decat in anticariatele din pasaj. exemplu: am gasit hieronymus bosch la 30k.
si mai exista (in clasificarea daniana care asteapta completari) varianta tarabelorcu carti de librarie. adica ce gasesti pe rafturile editurilor, spicuiesti direct din colbul bucurestean.

cat despre declararea grobiana "asta e literatura proasta", sa nu uitam, dragi prieteni ca exista marele DEPINDE si ca din cand in cand, pe WC sa zicem, alimentam neuronii cu cate o agatha christie sau un san antonio, nemaivorbind de chiril tricolici sau nicutza tanase. asta e catalogata "comerciala". si ce daca?

intrebare: cartile cu umor romanesc (gen ion baiesu, angel grigoriu& romeo iorgulescu, etc) la ce categorie s-ar incadra?

:con:

hmmmm.... si ar mai fi un depinde, daca ai aduna siglele shi "strigaturile" de pe ambalaje si le-ai aduna intr-un volum, poate ai face cel mai rasunator poem dadaist = ar putea fi literatura.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

cartile de umor??

Mesajde nu_conteaza » Vin Sep 19, 2003 2:18 pm

baiesu....se pare ca este considerat de unii ca fiind un umorist destul de bun..am jucat intr-o piesa de teatru scrisa de el "Autorul e in sala"
....se cunoaste de la o posta ca piesa a fost scrisa in perioada de dinainte de '89.
unde se incadreza in momentul de fata? in biblioteca celor care nu stiu ca ne aflam in 2003.

ati cam trecut pe langa subiect......oricum apreciez raspunsurile voastre! au fost super interesante....problema e ca nu am aflat daca exista carti comerciale....
bla bla bla...stiu ca unul dintre voi v-a spune ca ele se vand deci sunt comerciale.....(unii inteleg mai greu ce doresc eu sa spun)....dar daca intelegeti ..atunci sa mai vorbim...
pe curand
nu_conteaza
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 10, 2003 2:10 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: cartile de umor??

Mesajde gaga » Vin Sep 19, 2003 4:13 pm

Initial trimis de nu_conteaza

unde se incadreza in momentul de fata? in biblioteca celor care nu stiu ca ne aflam in 2003.



sugerezi sa il arunc si pe dostoievski? ca parca si el a scris inainte de 89, sau nu tin io minte bine? hmm, o sa ma doara sa duc la gunoi balzac si zola, dar daca tu zici ...

baiesu are schite, nuvele, povestiri, piese de teatru, romane, fara substrat politic. "autorul e in sala" este tot fara continut politic, este ironica si tipica pentru umorul negru al lui baiesu.
daca ai fi citit baiesu, nu fara a-l intelege, poate ai observa remarcile acide tipice forumului, scriitorul e un bun profesor la care din pacate ai ramas corijent, asa ca iti urez un weekend placut "la iarba albastra".

nu ai aflat daca exista carti comerciale? ia sa vedem mai sus:
cartile se vand = comert = literatura este comerciala


sigur nu scrii fiindca nu ai invatzat sa citesti? (eh butu, nu m-am putut abtzine, stiu ca e a ta, dar o imprumut :D )
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nu_conteaza » Sâm Sep 20, 2003 1:59 pm

dana...e mai complicat pentru tine! cand am jucat in acea piesa am avut alaturi profesionisti mai mari decat crezi si indreptatiti sa isi dea cu parerea. Baiesu a scris pise de teatru numai ca sa fie scrise! a scris inainte de `89. ceea ce e un mare dezavantaj! cand spun inainte de `89 ma refer la perioada comunista din Romania! daca nu stii iti spun acum..in acea perioada exista o cenzura foarte severa! dar probabil tu erai prea mica pe vremea aia...Ca nu are substrat politic..da! nu are....dar aveai voie sa scrii despre politica pe vremea aia? si iar spun ca erai prea mica si nu puteai intelege cateva lucruri pe vremea aia! dar bine ca stii sa vorbesti! asta probabil ai spus-o numai pentru ca nu iti place politica! mai trebuie oare sa reamintesc ca I.L. Caragiale este cel mai mare dramaturg roman ...si s-a legat de multe ori de politica?? sincer ..eu cred ca te plictisesti si vrei neaparat sa te contrazici cu cineva! ceea ce s-a scris dupa perioada comunista a fost de o mai mare calitate!un exemplu? Vlad Zografi ...sa zicem "viitorul e maculatura" asta e teatru adevarat! o fi baiesu profesor bun ...dar asta nu inseamna ca stie sa si scrie...ci doar sa ne predea teoria!
DA!! ai mare dreptate Dostoievski a scris inainte de `89....dar poate reusesti sa gandesti si vezi si contexul in care a scris el!si plus ca eu ma refeream numai la literatura romana! Dostoievski este unul din preferatii mei..am citit aproape toata opera si cu siguranta nu trebuie aruncat la gunoi. dar daca tu intelegi gresit ..nu ai decat...vezi numai sa nu te doara prea tare inima!!
data trecuta am spus "stiu ca unul dintre voi v-a spune ca ele se vand deci sunt comerciale.....(unii inteleg mai greu ce doresc eu sa spun)"am anticipat bine!... e clar tu chiar nu intelegi! ..esti cumva blonda?
dana iti doresc multa sanatate...mintala! mai intra pe internet ,mai CITESTE ceva...poate IQ-ul tau...va ajunge la +.
hmmm....e oare asa de complicat? of of of!!
ia si un sfat: nu mai abera ..si incearca sa spui lucrurilor pe nume! nu imi plac mesajele care sunt scrise si nu transmit nimic!
nu_conteaza
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 10, 2003 2:10 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde gaga » Mar Sep 23, 2003 9:17 am

tati, inainte sa dai cu parul termina macar gramatica de baza, sau ca sa te citez:

"stiu ca unul dintre voi v-a spune ca ele se vand deci sunt comerciale.


da, stiu, te-ai grabit, toti o facem, dar este de bun simt a citi ceea ce ai scris si sa te corectezi daca vezi o eventuala eroare. cum e de bun simt a face remarci asupra operei unui autor ca baiesu, atunci cand nu poti stapani ortografia limbii romane.
a te ascunde in spatele varstei nu este o solutie, multi fanclubisti au mai multi ani in spate de cat ai putea dumneata duce.
pentru credibilitate, numeste actorii langa care ai jucat, piesele si conjuncturile ( ... mama era femeie de serviciu, de exemplu).
pentru si mai mare credibilitate ma pot urca in masina (am cunostinte prin toata tara iar in localitatea dumitale am si mai multe dat fiind clubul de echitatie care era, la un moment dat, cel mai mare din tara) si pot veni sa-mi explicati "face 2 face" cum stau lucrurile.

1. mesajul dvs este impertinent
2. daca in gusturile dvs snoabe baiesu nu are loc, nu inseamna ca il puteti cataloga. pentru ca nu aveti dreptul.
3. mica am fost mereu, daca eram mai inalta ma faceam manechin si iti haleam averile (asta ca buzdugan la cronica romanului Nana ... ia ghici snobule, cine l-a scris?)
4. ai citit aproape toata opera lui dostoievski? vezi ca e un thread pe aici cu ea, shoot ...
5. daca nu iti plac mesajele de ce raspunzi? printr-o logica elementara, fara a transmite vreun mesaj subliminal, inseamna ca nu iti plac propriile-ti mesaje.
6. sa intru pe internet ca sa mai citesc? alt googletalker ...
7. IQ-ul meu nu poate ajunge niciunde fiindca nu ii dau eu voie. dar daca esti asa mare fan internet, vezi ca sunt niste teste IQ de la NASA, te bagi?

In incheiere va doresc toate cele bune si ceva consistenta, in afara de varsta vad ca nu va laudati cu nimic asa ca astept cu interes: nume de piesa, romane, comentarii mai mult sau mai putin filosofice.

Ah, si mai lasa atitudinea asta aferata, cand o sa parcurgi si o sa retii gramatica elementara mai "vorbim".

later edit: nu te grabi, take a breath ... vreo doua zile chiar am front de lucru asa ca o sa poti parcurge drumul cratimei, eu revin lent. chestie de IQ ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron