Minulescu...

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Minulescu...

Mesajde fly` » Vin Feb 25, 2005 5:31 pm

Nu pot sa cred ca inca nu exista un thread dedicat celui mai poet dintre poetii romani:)

Ma gandesc ca poate mai exista cineva care sa`l citeasca de ani si ani...redescoperindu-l de fiecare data...trecand de la predilectia pt "Romante" la "Nu sunt ce par a fi..."
Partenza, ma cheama tangenta vietii multiple traite-n betia si-n visele roze si verzi de hashis, ma cheama bizara, prelunga si lenta...
Avatar utilizator
fly`
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Dec 18, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Vin Feb 25, 2005 11:36 pm

fly', in caz ca te-ntrebai unde e subiectul pe care l-ai deschis deja despre Minulescu, ei bine, ti l-am sters eu! Daca vrei sa faci un subiect care sa fie cat de cat interesant, da-ti si tu un pic cu parerea. Asa ar fi 100 de subiecte "ati citit de x? e cool, nu?". Ceea ce n-ar fi prea frumos.

De ex., de ce "cel mai poet dintre poetii romani"? Nu l-am mai citit din liceu, ce-i drept.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cometa » Sâm Feb 26, 2005 1:09 am

eu l-am recitit si il recitesc mereu cu placere, probabil in parte datorita versurilor eliberate de constrangerea rimei, probabil in alta parte, din cauza melancoliei, uneori exagerate, nu zic nu...
...ceea ce va dorim si dumneavoastra :D
Avatar utilizator
cometa
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Ian 17, 2005 12:00 am

Mesajde fly` » Sâm Feb 26, 2005 8:52 pm

stefan scrie:fly', in caz ca te-ntrebai unde e subiectul pe care l-ai deschis deja despre Minulescu, ei bine, ti l-am sters eu! Daca vrei sa faci un subiect care sa fie cat de cat interesant, da-ti si tu un pic cu parerea. Asa ar fi 100 de subiecte "ati citit de x? e cool, nu?". Ceea ce n-ar fi prea frumos.

De ex., de ce "cel mai poet dintre poetii romani"? Nu l-am mai citit din liceu, ce-i drept.


:rolleyes:, ideea moderatorului care shterge threaduri & replyuri e cam totalitarista, nu crezi?In ultima vreme forumurile ofera libertate totala..si ar cam fi cazul mai ales la discutii despre literatura...Eu deja ma simt ca la scoala cand trebuia sa spun definitia propozitiei intr-un anumit fel.
Scuze, nici prin gand nu-mi trece sa fiu nepoliticoasa...era doar un gand..
Partenza, ma cheama tangenta vietii multiple traite-n betia si-n visele roze si verzi de hashis, ma cheama bizara, prelunga si lenta...
Avatar utilizator
fly`
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Dec 18, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 02, 2005 2:17 am

Minulescu este unul dintre poetii mei preferatzi. Din cartile sale citesc aproape in fiecare seara inainte de culcare. Il apreciez pentru simplitatea poeziilor sale, dar care au o desavarsita muzicalitate a versului. Fantastic cum leaga rimele Minulescu. Si pe langa muzicalitata versului...Minulescu pare un mare pictor al cuvantului.
Pai cand a zis :
Sosesc corabiile
Vino,
Sa le vedem cum intra-n port
Sa le vedem cum, obosite de-atata lupta cu furtuna
Isi lasa ancorele grele sa cada una cate una
Asa cum fiecare parca si-ar ingropa cate un mort !

...eu mi-am si inchipuit corabile. Asa ca intr-un tablou. Are multe poezii cu porturi si marinari.

Cel mai mult imi plac poezile lui despre femei. Cand face el dragoste cu ele in lumina a trei candelabre de argint si in miros de trandafiri si chiparoase.

Am gasit versuri si de mare romantism la Minulescu :
De ce cand plangi,
In plansu-ti moare o-ntreaga lume de petale
De trandafiri,
De chiparoase,
De nuferi albi
Si crizanteme ?

Asta daca eram acum vreo 40 de ani as fi recitat-o la fete sa le dau gata :)

Totusi...poezia mea preferata este : Prin garile cu firme-albastre, dedicata de Minulescu lui Emil Garleanu.
Pentru cei ce nu au citit-o...iata prima strofa :
Tristetea trenului ce pleaca
Noi n-am trait-o niciodata,
Caci - calatori ades cu trenul
In clipa cand plecam din gara,
Noi stam pe loc
Doar trenul pleaca !


Cam atat am avut de spus. Nu sunt critic...doar imi dau cu parerea. :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde DarkWings » Mie Mar 02, 2005 12:53 pm

Si mie imi place Minulescu. Poeziile mele preferate sunt Acuarela(se termina ceva in genul: un batran si o batrana- 2 jucarii stricate merg tzinandu-se de mana....nu sunt sigura daca am scris exact...) si poezia aia cu "iubire bibelou de portzelan/ obiect cu existentza efemera/ te regasesc pe-aceiasi etajera....(si de-aici am cam uitat:P)"
Oricum poezia lui Minulescu, toata, e superba.....chiar daca pe locul intai in topul preferintzelor mele o sa fie intodeauna Nichita Stanescu... :-X
"Daca te doare mana vindec-o cu ajutorul unui cutit" Virgil Teodorescu
"Timpul e moarte- spatiul e lupta si miscarea e suferinta" M. Eminescu
I can please only one person per day. Today is not your day. Tomorrow isn't looking good, either
Common Sense Is Not So Common
Avatar utilizator
DarkWings
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Feb 13, 2005 12:00 am

Mesajde Dee-Dee71 » Vin Mar 18, 2005 7:55 pm

cand eram mica, matusa mea avea o carte cu el si o citea... mie nu imi placeau desenele si le faceam ochi, sani, etc... :D cu pixu' pe deasupra!
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Mesajde mormi » Mie Iun 08, 2005 8:29 pm

Oribilul Mosh scrie:Totusi...poezia mea preferata este : Prin garile cu firme-albastre, dedicata de Minulescu lui Emil Garleanu.
Pentru cei ce nu au citit-o...iata prima strofa :
Tristetea trenului ce pleaca
Noi n-am trait-o niciodata,
Caci - calatori ades cu trenul
In clipa cand plecam din gara,
Noi stam pe loc
Doar trenul pleaca !





Subscriu la cele de mai sus ...

si in plus...

...as zice ca Minulescu e poate poetul meu preferat. Oricum versurile lui sunt atat de descriptive si de pline de substanta incat pare incredibil ca doua trei cuvinte simple strecurate intr-un context oarecum banal pot crea atat de mult. Puterea de comunicare mi se pare maxima iar imaginea ce ti se creeaza in minte vie si apropiata.

Nu ma pot abtine sa nu citez una, alta...

De exemplu imi place foarte mult strofa ultima din "romanta meschina":

"n-a fost decat ce-a trebuit sa fie,
si, daca-a fost cu-adevarat ceva,
n-a fost decat un strop de vesnicie
desprins dintr-un meschin 'et caetera'
! "

sau ceea ce am considerat a fi mereu o poezie preferata desi nu am o explicatie ...iar imaginea creata nu imi pare negativa, morbida sau rece..."ultima ora"

"La circ.../Un accident banal - /Un acrobat, Un salt mortal /si.../ Acrobatul nu s-a mai sculat/Alamurile din orchestra au tacut, /Iar clovnii din arena au tipat...Dar publicul din staluri n-a crezut/Ca poate fi si-un accident adevarat/si-a fluierat.../Zadarnic- /Mortul n-a mai inviat.../Pacat de el!.../Era un tanar acrobat frumos,/ Cu corpul tatuat de sus si pana jos, / De care publicul se minuna, / Cand il vedea-ndoit ca un inel,/ Sau cand pe bara fixa se-nvartea/ Ca o morisca de cafea/ Cu balerina langa el!.../ Dar balerina nu-l iubea!.../ Povestea lui?/Hm!.../Povestea mea - /A mea, /A ta/ Si-a altora!.../Acelasi accident de circ banal.../ O zi relache, / Si-apoi, la fel, / Cu-aceeasi balerina langa el,/ Alt acrobat.../ Alt salt mortal!..."

...si ar mai fi...
Avatar utilizator
mormi
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am

tot Minulescu...

Mesajde Lala » Lun Iun 27, 2005 6:29 pm

poezia mea preferata:

Ion Minulescu
Randuri pentru Moş Crăciun

"Iartă-mă că te salut numai din uşă...
Te-aş pofti şi-n casă,
Dar mi-e teamă
Că-mi aduci aceeaşi veşnică păpuşă
Şi acelaşi vechi refren de panoramă!...

Iartă-mă că-ţi spun ce cuget, Moş Crăciun...
Dar eu - zău - nu văd de ce mai vii!...
Ce folos că eşti bătran
Şi-ai suflet bun,
Dacă-n tolbă n-ai decat minciuni pentru copii!...

Nu-ţi mai pierde timpul cu poveşti
Pentru cei ce nu mai cred in ele...
Tu - e drept - n-ai fost decat aşa cum eşti -
Omul cu păpuşi de porţelan
Şi acadele...

Dar eu nu mai sunt copilul de-altădată,
Să mă-ncant numai de chipuri ce se şterg -
Mie-mi trebuie-o femeie adevărată,
Nu femei-păpuşi de Nürenberg!...

Iată!...
Asta este tot ce-am avut să-ţi spun...
Şi ţi-am spus, să ştii şi tu ce-aş vrea!...
Ţine minte,
Ţine minte, Moş Crăciun...
Şi la anul, dacă vii din nou, să-mi vii cu Ea!..."
Lala
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 27, 2005 6:09 pm
Localitate: pe scaun cu rotile

Mesajde eyewitness » Lun Iun 27, 2005 6:57 pm

lala, versurile sunt frumoase, numai ca aici este un forum de discutii si nu editura. normal ar fi ca versurile pe care le-ai postat sa le si interpretezi sau eventual sa ne esplici ce sentimente iti trezesc si ulterior poate si alti forumisti vor participa la discutii.

nu te avertizez pentru ca esti la prumul post insa pe viitor te-as ruga sa tii cont de cele de mai sus

multumesc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori