Filosofie

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

bau

Mesajde PreferatA » Mie Ian 01, 2003 4:07 pm

Initial trimis de bhuttu
Io am incercat sa le explic astora de-aici ca "a filosofa" inseamna a-ti pune intrebari asupra adevarurilor considerate certe, da-s refractari rau.
Hai va rog eu, nu va mai luati si de postu' asta!


ce ai spsu tu mai sus .. exact asta ne-a spus profa de filosofie la prima ora a noastra .. eu fiind a 12 a :)
iar eu am zis ka ce rost are sa itzi pui intrebari pentru ka orikum nu ai kum sa gasesti de unul singur raspunsul .. si d c sa te framante lukruri kare i=au framantat pe filosofi cu mii de ani in urma si tot nu au gasit un raspuns satisfacator ,, kand potzi sa traiesti in liniste si pace .. iar replika a fost " si porcii pot trai in liniste si pace " hmmmmmm
While money can't buy love, It can buy a damn good imitation...
Avatar utilizator
PreferatA
Junior Member
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Ian 27, 2002 12:00 am

Re: bau

Mesajde onk » Mie Ian 08, 2003 11:29 am

Initial trimis de PreferatA


ce ai spsu tu mai sus .. exact asta ne-a spus profa de filosofie la prima ora a noastra .. eu fiind a 12 a :)
iar eu am zis ka ce rost are sa itzi pui intrebari pentru ka orikum nu ai kum sa gasesti de unul singur raspunsul .. si d c sa te framante lukruri kare i=au framantat pe filosofi cu mii de ani in urma si tot nu au gasit un raspuns satisfacator ,, kand potzi sa traiesti in liniste si pace .. iar replika a fost " si porcii pot trai in liniste si pace " hmmmmmm



ontopic: io spun ca tu i-ai zis gresit profesoarei tale, chiar sunt curioasa ce ti-a raspuns, deoarece este o stare de inapoiere a omului inspre primate incetarea punerii intrebarilor, ceea ce inseamna implicit renuntzarea la cautare, etc,

cu alte cuvinte, la ce chilu meu -zici tu- sa mai caut frun raspuns, cu mijloacele actuale si cu termenii de azi daca aia de acu doo mii de ani n-au fost in stare sa afle.

Apropo, termenii "evolutie" sau "revolutie" iti spun ceva? nu esti singura de parere ca nu s-a intamplat nimic evolutiv de mii de ani, si asta te duce... unde te duce... la epoca de neo-amoebism dolcele-farniente al puturoshilor mintali......




offtopic, parere de moderator:

la urmatoarea folosire abundenta-abuziva-si fara de rost - a kktului asta de consoana "k" posturile tale vor disparea fara de urma. Uite ca asa considera 1/2 din moderare, si citeste regulamentul nou si vei vedea ca am voie!
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

mda...

Mesajde xperta » Vin Ian 17, 2003 10:01 am

Mie in general imi place filozofia clasica germana:
-"Schoppenhauer"...a scris eseul "Lumea ca viata &reprezentare" in care promoveaza o filozofie pesimista bazata pe conceptul de vointa ca realitate suprema a omului&care-l determina pe om sa ravneasca la fericire,eternitate,nemurire.Aceste aspiratii sunt inabusite pt. ca vointa sa il pune pe om permanent in conflict cu realitatea care nu permite manifestarea &implinirea dorintelor acestea.....deci in concluzie...soluti LUI Soppenhauer este renuntarea la vointea de a trai&adoptul unei atitudini care sa imbine modelul lui Iisus de solidaritate umana c u solutia budhista a renuntarii la sine.....merita citit /
..sau tot ceva klumea... e "Fenomenologia spiritului" -Hegel
in care se contruieste un sistem filozofic bazat pe Spiritul Absolut,care se afla in continua devenire;...in evolutia sa Spiritul Absolut conduce la trei stadii:
1-teza-cand S.A se afla in el insusi sub forma gandului,a ideei
2-antiteza cand S.A se obiectiveaza& creeaza lumea(natura,omul,societatea) aflata intr-o permanenta devenire
3-sintaza cand S.A se reintoarce la sine, se implineste deoarece isi regaseste perfectiunea sub forma cresterilor sale perfecte (in cunoaste prin intermediul filozofiei, iar in societate prin intermediul societatii presace din timpul sau).
...eu personal...citesc filozofie engleza/Thomas Hobbes,John Locke,F.Bacon...dak imi place ..ata ete:))
<IT'S bad luck!But we didn't have any chose,did we?>...
Don't take it amiss if I tell you the truth.;D
xperta
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iun 13, 2002 6:32 am
Localitate: keep straight on and then take the first turning to the left/

Mesajde anahnu » Joi Iun 30, 2005 9:25 pm

E primul meu post (aplauze) si numai ce m-am bagat si eu la filosofie (sau filozofie - amandoua sunt corecte). In concluzie, rolul filosofie este usor de inteles din "Mitul pesterii" al domnului Platon (chiar daca va place filosofia antica sau nu), rolul ei tot de acolo.
Cat despre ceea ce noi numim filosofie in momentul de fata, e interesant de stiut ca in principiu nu este decat o enumerare a gandirilor filosofice si iar foarte interesant este ca, filosofia, nu se poate citii oricum, ci numai daca urmam temporal istoria gandirilor filosofice.
Adica poate Epicur din Samos pare stupid cand vorbeste de clynamenul atomilor - cei care stie cunoaste :) - dar daca este sa iei gandirea filosofiei grecesti de pana atunci si de atunci incolo, bazata in principiu pe incercarea de a descoperii un "arche", si analizezi si punctul lui de vedere, abia atunci vei descoperii maretia acestei "aberatii".
Nu trebuie sa te lupti niciodata cu un porc - va veti murdarii amandoi si lui sigur o sa-i placa!
Avatar utilizator
anahnu
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Iun 29, 2005 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator