o carte care m-a marcat si de ce anume m-a marcat ea pe mine

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde IOANA NICOL » Mar Iul 07, 2009 4:13 pm

threadul se numeste, vad eu: "o carte care m-a marcat si de ce anume m-a marcat ea pe mine" , nu vad nicaieri ca ar scrie o carte care m-a marcat pozitiv... deci nu, nu e o regula ca trebuie sa mentionam carti care ne-au marcat pozitiv, ci carti care ne-au marcat pur si simplu ideea principala fiind amprenta lasata de ele asupra noastra.

cat despre ceea ce am postat inainte, baixinho, mi s-a parut mult mai simplu daca postam eu cateva citate, cele care mi s-au parut mie interesante. Si pana la urma stii ceva?daca vrei sa citesti bine, daca nu, nu, treci mai departe si mai lasa-ma pe mine cu rautati gen: "vezi că in primul paragraf al postului tău, prima frază nu are diacritice, iar a doua are. asta pentru că ăştia folosesc diaritice. henţ!", nu cred ca asta e ideea, ci de ce anume m-a marcat pe mine cartea, nu crezi?
[color="Magenta"]infidelitatea e o crima omoara tot...nu te purta de parca am fi pe acelasi loc ![/color]
Avatar utilizator
IOANA NICOL
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 26, 2009 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mar Iul 07, 2009 4:24 pm

IOANA NICOL scrie:de ce anume m-a marcat pe mine cartea, nu crezi?

tocmai la asta m-am referit şi eu, dar dacă tu scoţi in evidenţă cum te-a marcat pe tine folosind cuvintele altora, am dubii că ai fi inţeles ceva din cartea aia.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde nec sum » Lun Aug 03, 2009 11:03 pm

older scrie:Ce carte m-a influentat... pai prima despre care pot spune cu tarie ca si-a lasat amprenta a fost "Zoey" a lui J D Salinger... Am citit-o acum vreo 4 ani si, la momentul respectiv, imi venea sa-mi bag capul in nisip si sa nu-l mai scot de acolo...mi-era rusine de semicultura cu care ma laudam
Mai sunt multe altele, dar amprenta lor a mai palit...


fly` scrie:O prietena mi-a recomandat cartea dar aici n-o gasesc pe nicaieri...Shtii cumva de unde as putea s-o iau in format digital?


Deci Franny si Zooey asa se chiama ea care este!

si apoi o poate gasi oricine AICI

si la 9 din 10 din librariile patriei.

lectura placuta!
Avatar utilizator
nec sum
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Aug 22, 2007 11:00 pm

Mesajde helga » Joi Aug 06, 2009 7:34 am

mie mi-a placut mai mult de veghe in lanul de secara. nu sunt cartile mele preferate... sunt o gramada de carti pe care le-am citit cu mult mai multa placere decat pe cele de salinger (cele doua din vreo zece cat a scris el :D)
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Mesajde nec sum » Joi Aug 06, 2009 10:05 am

cartile lui Salinger sunt legate intre ele. Franny si Zooey sunt fratii lui Seymour din Dulgheri legati grinda acoperisului si Seymour, o prezentare, acel Seymour, fratele sinucis evocat in Catcher in The Rye si a carui sinucidere e descrisa in O zi minunata pentru pestii banana, prima din ciclul celor Noua Povestiri.

toate cartile sunt minunate si dupa parerea mea obligatorii iar Catcher in the Rye e o carte exponentiala pentru o intreaga generatie de artisti. Cine nu a citit Catcher in the Rye in adolescenta sau in prima tineretie trebuie sa o faca macar acum altfel va fi vesnic amputat de un membru intelectual
Avatar utilizator
nec sum
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Aug 22, 2007 11:00 pm

Mesajde Brahma » Joi Aug 06, 2009 3:06 pm

Asadar, Daniel Cristea Enache - Convorbiri cu Octavian Paler. Nu m-a interesat criticul literar, cat ceea ce scrie Paler in cartea respectiva. Efect imediat : eram in tren, noaptea, urma sa tot stau in tren vreo 8 ore. Eu fumez foarte mult si nu pot rezista fara tigari decat 4 ore, apoi incep sa o iau razna (nervi, draci si toate neamurile lor). Ei bine, timp de 8 ore am uitat complet unde ma aflam si ca exista pe lumea asta tigari. Si tot pe la efecte fizice imediate cred ca pot include si faptul ca am inceput sa plang la gandul ca Paler e mort. Efecte pe termen indelungat : am inceput sa adun toate cartile lui Paler si de vreo jumatate de an nu am reusit sa citesc decat "Viata pe un peron". De ce? E simplu: mi-e groaza de momentul in care le voi termina de citit pe toate si nu-l voi mai putea regasi niciunde. Poate e stupid, poate e pueril, dar cam asa stau lucrurile-n capul meu deocamdata.
Avatar utilizator
Brahma
Junior Member
 
Mesaje: 220
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm
Localitate: kiwengwa

Mesajde kant emir » Joi Aug 06, 2009 3:42 pm

mi-e groaza de momentul in care le voi termina de citit pe toate si nu-l voi mai putea regasi niciunde. Poate e stupid, poate e pueril

nu e stupid, si nici pueril; poate ca e, intr-adevar, vorba de ceva copilarie (nevoia de rasfat, sa zicem), dar nu pueril

si-apoi, sa fim cinstiti, dar Paler e mai mult decat un scriitor care-si transmite gandurile sau creaza, cu mijloacele specifice literaturii, "produse de arta"

Paler, in opinia mea, este un monument de omenesc, este un intelept care ne-a facut cinstea sa locuiasca printre noi

(prelungind ideea de copilarie: este un soi de Mos Craciun cultural; sa-i citesti o carte sau sa-l asculti vorbind, in vreo inregistrare, e ca un cadou care nu-ti tine de foame si de cald si nu te invata ceva anume, dar te incalzeste si te nutreste si te lumineaza)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Brahma » Joi Aug 06, 2009 4:03 pm

Dap, subscriu la tot ceea ce ai zis despre Paler. Deocamdata intentionez sa citesc Shogunul si sincera sa fiu am intrat pe aici sa vad ce carti mai recomanda lumea. Insa pentru mine Paler va ramane undeva deasupra tuturor. Obisnuiam sa scriu si eu din cand in cand, dar in momentul in care am descoperit Convorbirile eram intr-o pana de inspiratie. Pe langa asta aveam senzatia ca oricum scriu degeaba pentru ca doar in mintea mea lumea era un "ceva" in care nu-mi gaseam locul. Am reinceput sa scriu cand am terminat cartea pentru ca simteam nevoia de a impartasi cumva incarcatura emotionala acumulata si pentru ca m-am simtit usurata la gandul ca nu eram singura care se simtea paralela cu generatia mea.
Avatar utilizator
Brahma
Junior Member
 
Mesaje: 220
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm
Localitate: kiwengwa

Mesajde IOANA NICOL » Vin Aug 07, 2009 1:09 pm

Nu pot spune ca m-a marcat, ce mi-a placut de fapt in cartea asta nu a fost povestea in sine ci un fragment:

"Lucruri pe care ar trebui sa le invete fiecare copil:

-sa iubesti
-sa razi
-sa razi din nou
-sa asculti si sa inveti
-sa spui >te rog< si >multumesc<
-sa ai opinii
-sa le respecti pe ale altora
-sa fii sincer
-sa fi prieten
-sa fi tu insuti. "
[color="Magenta"]infidelitatea e o crima omoara tot...nu te purta de parca am fi pe acelasi loc ![/color]
Avatar utilizator
IOANA NICOL
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 26, 2009 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Aug 07, 2009 8:26 pm

incă sunt răvăşit. mi-a trebuit mult timp să-mi pun ordine in ganduri. mama este cea mai scumpă făptură de pe lumea asta. chiar dacă mai face unele chestii care mă deranjează, o iubesc mai mult decat orice pe lume, dar nu despre asta vreau să scriu. am citit o lucrare, poate cea mai frumoasă scrisă vreodată de un scriitor roman. o mamă, văduvă se pare, a fost nevoită să işi crească singură copiii, trei la număr, şi un nemernic, deşi este puţin spus, nu a avut altceva mai bun de făcut, decat să omoare două dintre acele gingaşe făpturi. din fericire, mama s-a răzbunat, iar in acest caz nu se poate spune nici pe departe că răzbunarea este arma prostului. toată esenţa lucrării stă in această frază: „Dacă mă vede că-s o văduvă sărmană şi c-o casă de copii, apoi trebuie să-şi bată joc de casa mea?". să vă feriţi de răzbunarea mamelor rănite că şi-au pierdut copiii. mai multe, aici.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Nymphenburg » Mar Aug 11, 2009 4:22 pm

Gellu Naum - "Intrebătorul". In punctul acela am şi realizat cu adevărat că-mi place Gellu Naum...
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron