Folclor

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde onk » Mie Oct 09, 2002 5:46 pm

Initial trimis de KickAss
Onk, ce nu intelegi tu si multi altii este ca Miorita reprezinta intr-adevar spiritul romanesc. Dar, si aici intervine problema, toata lumea cauta spiritul asta in ciobanul victima. NU DRAGILOR! Poporul roman e reprezentat de ailalti doi ciobanasi! Aia invidiosi, aia care vor mult cu munca putina, hotii, criminalii, tradatorii, nespalatii [B]ailalti! Daca privesti lucrurile astfel nu-ti mai pui intrebari d-ale cu "de ce nu a fugit?", "de ce nu a mancat el oaia care i-a fost loiala?". Oaia au mancat-o romanii si nu ciobanul victima care poate fi foarte usor integrat in categoria personajelor fantastice, de basm! [/B]


io zic asa:
nush de unde ai scos-o p-aia cu spiritul romanesc, kikule, o spui cu atata patos de parca poporu roman e ultimu jeg (si nu ma gandesc la procente de oameni buni/prosi, ci in general).
Da ce ma, alte popoare ce au? a, uitasem, numai romanii ataca jefuiesc si ucid...ia zi tu kikule, ce panou de prezentare facusi tu la engleza? da imaginea depravarii la "capitalismul ranced", nu ie tot cu oameni ma? e cu maimutze? da bronxu ce e ma?

si mai lasa-ma cu ciobanu-victima. ala e un prost. stai ca bou si vorbesti cu oile sitz programezi inmormantarea in loc sa pui mana sa faci un tocshou cu ciobanii, sa chemi ajutoare, sa dresezi cainii, sa o iei la fuga... asta e, statu in natura tampeste. si vorbesc serios, nush ce intelegeti voi


ai ca mai vorbim
tre neaparat sa revin la folclor, ca am aflat neshte trebshoare
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde KickAss » Joi Oct 10, 2002 8:42 am

Onk, nu am zis ca modelul capitalist nu o fi perimat si ranced, dar nu pot sa vorbesc de el pentru ca nu il cunosc personal. Dar ciobanii romani ii stiu. Se tot invart in jurul meu ca niste gandaci scapati din borcan. Modelul romanesc imi este cunoscut si-mi face greata. La fel si ala bulgaresc, rusesc, turcesc si altele care se pot deduce prin analogie.

In subiectul asta vorbeam de Mioritza care este prin excelenta romaneasca nu de mitul lui Jack Spintecatorul sau de Charles Manson. Tot asa, din Charles Manson sau Ted Bundy nu poti trage o concluzie generala in ce priveste poporul. Incearca si tu sa caracterizezi poporul german prin prisma lui Hitler. Nu poti. Dar, in schimb, poti sa caracterizezi un popor cu ajutorul creeatiilor sale spirituale. Un exemplu de la noi ar fi ca in proportie de 80% cuvantele vin, tuica, bem si altele apar foarte des in melodiile populare. deci, putem trage o concluzie perfect valida cum ca poporul roman este un popor de betivi. dar fiindca a existat Ramaru nu putem zice ca poporul roman este un popor de criminali.

Onk, tii minte discutia nostra cu privire la raportarea individului la societate si invers. Se pare ca nu ai inteles nimic.
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde KickAss » Joi Oct 10, 2002 9:36 am

Mai jos o sa reproduc discutia avuta cu Eyewitness le YM pe marginea subiectului numit Folclor:


b04bnv: da io as fi delimitat de la inceputu threadului notiunea de folclor/pseudofolclor si mitologie,folclor de cartier etc.etc si atunci lucrurile ar putea fi mai clare
acotiga: nu cred
b04bnv: atunci si manelele fac parte din folclor sau au radacini nu ?
acotiga: corect
acotiga: si tot este posibil sa devina folclor stabil in timp
b04bnv: da caci sunt rezultatul creatiei celor din popor nu-i asa?
b04bnv: cum ai spus betii,dragoste futaiuri. romanului ii plac chestiile astea
acotiga: da si?
acotiga: unde bati?
b04bnv: bat ca folclor e cu totul altceva
acotiga: de ce
acotiga: folclorul este exprimarea cea mai clara a mentalitatii si personalitatii unui popor intr-un anumit moment delimitat spatio-temporal
b04bnv: cred ca nu putem vorbi de folclor la timpul prezent de aia
acotiga: de ce mah
acotiga: asta e ca un prutism
acotiga: adica ca si cum folclorul s-a facut pana acum si gata
acotiga: de acum incolo nu mai exista folclor
acotiga: iar poporul este incapabil sa mai faca asa ceva
b04bnv: nu ai inteles gresit
b04bnv: consider ca asistam la o transformare a notiunii de folclor intr-un cartierism imbaxit de incultura
acotiga: e tot folclor
b04bnv: si asta incepand cu emaniparea romanului dupa ww2
acotiga: e tot exprimare a spiritualitatii
acotiga: este ceea ce americanii nimesc "folclor urban"
b04bnv: sorry telefoane
b04bnv: deci nu pot spune ca ceea ce exista azi este o rezultanta a spiritualitatii
acotiga: de ce
acotiga: sentimentul este de frustrare acuta
acotiga: de frecangeala exagerata
b04bnv: nu mai exista spiritualitate la noi
b04bnv: a fost grav stirbita de ceea ce a fost la noi in ceei 50 de ani
b04bnv: avem sechele grele in mentalitate si gandire
acotiga: nu mah
acotiga: personalitate avem
acotiga: bolnava ce-i drept dar tot personalitate se numeste
acotiga: s-a luat ceva si s-a modelat pana a ajuns altceva
acotiga: acest altceva este o noua credinta, o noua cultura, o noua spiritualitate, toate astea reflectate intr-un nou folclor
b04bnv: bun si eu ce-ti spuneam ? ca notiunea de foclor autentic este depasita de ceea ce se intampla acum
b04bnv: pseudofolclor
acotiga: NUUUUUU
acotiga: este tot folclor
acotiga: folclor actual
acotiga: nu poti sa compari ceva ce misca si reflecta un popor actual
acotiga: este ca si cum ai zice ca limaba romana actuala fata de cea de acum 100 de ani este o pseudoromana
b04bnv: poate ca e nu stiu cert este ca vorbim de folclor ca o creatie care tine de obiceiuri si traditii deci eu asa il inteleg
b04bnv: creatile "spirituale" actuale nu tin cont de asa ceva
b04bnv: deci nu il consider folclor
acotiga: hai sa dou un exemplu concret
acotiga: doinele de catanie si de instrainare
acotiga: nu au disparut efectiv
acotiga: s-au transformat
acotiga: acum sunt manele de armata si de furt in germania
acotiga: scurt pe doi
acotiga: dar peste 100 de ani aceste manele vor fi folclor
acotiga: pentru ca intre timp ne-au influentat si ne-au schimbat
acotiga: si atunci o sa vina altul KickAss si o sa zica la atunci poporul roman era un popor de cretini
acotiga: si nu se va insela
b04bnv: vax n-ai dreptate
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Joi Oct 10, 2002 4:56 pm

bai ciulinii baraganului, vorbiti ca sa vorbitui, n-asha? samanta voastra de vorba a cazut in teren fertil de discutie din motiv c voua doua nu va este foarte-foarte clar ce se denumeste folclor. in sensu ca de exemplu se da un decret :"domle, ce e mai vechi de treijcinci de ani ie folclor..." si discutati pe tema asta, n-asha?

nici mie nu imi fuse prea clar, da ma gandeam ca la partea cu orasenizarea si cartierismu avetz dreptate, ca notiuni. io una ma gandesc asa: tinand seama ca "folclor" e un cuvant de aruncat la gunoi din motive de prutenicí£, io zic ca e un fel de arta naiva, plecata din zone rurale si suburbane, si eventual prelucrata instrumental pentru popularizare la televizor. pe de alta parte, ce mama dreq, sunteti romani, si cunoasteti sensul cuvantului "popular" asa ca ce s-o dam pe dupa ciresh cu manelele voastre.... dolarii si mertzanu nu s-au nascut la sat, au fost aduse de aia din Certeze cand au facut cladiri in italia. acuy nu ca folclor ar fi carutza si galbenii, da nici manele. asta-i sigur.

a, inca o idee: decat lupta folclor-manele, mai bine folclor-lautarie. ceva imi spune ca sunt tot de pe acolo, si unu ar fi subsidiar altuia. voi ce credeti?

e, si acu sa vedem ce zice dictionaru: (asta finca is acasa):
folclor = totalitatea productiilor artistice create si raspandite de popor. are caracter sincretic, colectiv si anonim

adica cum ar veni, asa ca herpesu', nu? din gura in gura.....
cert e ca maneaua nu-i folclor
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde KickAss » Joi Oct 10, 2002 6:42 pm

Manelele nu sunt INCA folclor. CVe te face sa crezi ca peste 50 de ani Oh viata mea nu va fi parte integranta din folclor.

Restul n-am inteles nimic dar n-am chef sa-mi bat capul. Asta era problema spinoasa.
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Vin Oct 18, 2002 12:09 pm

Initial trimis de KickAss
1. Manelele nu sunt INCA folclor. Ce te face sa crezi ca peste 50 de ani Oh viata mea nu va fi parte integranta din folclor.

2. Restul n-am inteles nimic dar n-am chef sa-mi bat capul. Asta era problema spinoasa.


1. era si greu satz dai seama:
uite paralogica:

- folclor = totalitatea productiilor artistice (vezi doo etaje mai sus)

- manelele nu sunt creatii artistice, daramite productii

- concluzie...peste 50 de ani oh viata mea va fi o zicala, un oftat mai lung, o injuratura, o bagaciune de membru, da nici intr-un caz folclor


2. n-ai chef satz batzi capu de lene, ca n-ai citit sau ca n-ai chef? eu am vaga impresie ca restu lumii are dreptate, tu ai priceput ideea, si bagi metafore ca n-ai chef de noi... sanchi... bla-bla-bla...

deci, am invins prin neprezentare?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron