cartile voastre preferate

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde eyewitness » Lun Noi 07, 2005 12:07 am

theblue, nu crezi c-ar fi mai bine sa vii cu nen-tu aiu pe caterinci? ajtia aici pe literaturi ie uameni cu pretentii, nu ie de noi, hai dracu pe aberatii, lasa-i pe nenii ajtia intr-ale lor, sa nu-i derajam, ce zici?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde pacha » Lun Noi 07, 2005 1:41 pm

Mah cum am uitat de "Tom Saywer-M.Twain.Asta carte grozava.Am recitit-o pe la 30 de ani.Cred ca de atunci am recitit-o anual.Sa vezi copilul cum a dorit M.T.,dar sa-l vezi cand esti matur este o experienta grozava.In tinerete nu m-a impresionat deloc.Acum cand inteleg sufletul copilului mi se pare extraordinara.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Alienor » Joi Noi 17, 2005 4:18 pm

Nu e cartea preferata dar nu stiu unde altundeva sa postez.

Poate nu indeajuns de citita: Jean Bart - "Jurnal de bord / Schite marine din lumea porturilor" - o carte tare placuta cu povesti despre oameni, mare si porturi.
(iubitorii de animale vor zambi sigur la happy endul istorioarei catelului marinar Machi - "Intrarea cainilor in Anglia este strict oprita :) )
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde RajaF » Dum Dec 04, 2005 10:57 pm

Ahh carti. Am destule carti care mi-au placut in mod deosebit dar pe moment pentru ca nu am timp mai mult o sa le mentionez pe cele mai importante.

1) Seria "Dune" de Frank Herbert. O adevarata opera de arta. Cand am ajuns pe meleaguri straine am citit si textul in engleza si pot spune ca am pierdut multe cand am citit versiunea tradusa.

2) Seria "Pandora" de Frank Herbert si Bill Ransom. Ar fi fost cea mai buna creatie a lui Herbert, mai buna decat Dune, daca nu ar fi murit inainte sa termine volumul 3. Ramas singur, Rransom face o treaba decenta si termina seria dar sunt sigur ca finalul ar fi fost mult mai interesant daca ar fi trait Herbert. In orice caz primele 2 volume le consider a fi niste punce de referinta in literatura in general.

Ar mai fi multe, in general SF si filozofie dar trebuie sa ma intorc la munca :)
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

LA MULTI ANI!! Nu mai citeste nimeni!!?

Mesajde Amilin » Mie Ian 18, 2006 4:08 pm

[font=Arial Black][size=100][color=Navy][B] Nici eu nu cred in "carti preferate", dar exista carti pe carele-as citit cu placere de 1000 de ori si tot nu m-as plictisi. In ele, de fiecare data, gasesc ceva nou, inteleg mai bine subiectul si fac o paralela cu viata mea.
Din seria cartilor pe care le-as citi de 1000 de ori includ:
1) "Sonata Kreutzer" Lev Tolstoi;
2) "Femeia la 30 de ani" Honore de Balzac;
3) "De veghe in lanul de secara" J.D. Saligneri
4) Toata proza fantastica a lui M. Eliade
5) "Adolescentul" Dostoievski
6) "Gradina lui Epicur" Anatole France
Ordine este aleatoare, iar carti bune si foarte bune care mi-au placut si inca imi plac, mai sunt, dar acestea imi plac cel mai mult.

P.S.: Despre ce e vorba in ciresarii? Merita citita?!!!
"Vania Vanitatium Omnia Vanitas" !!!
Avatar utilizator
Amilin
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

LA MULTI ANI!! Nu mai citeste nimeni!!?

Mesajde Amilin » Mie Ian 18, 2006 4:09 pm

Nici eu nu cred in "carti preferate", dar exista carti pe care le-as citit cu placere de 1000 de ori si tot nu m-as plictisi. In ele, de fiecare data, gasesc ceva nou, inteleg mai bine subiectul si fac o paralela cu viata mea.
Din seria cartilor pe care le-as citi de 1000 de ori includ:
1) "Sonata Kreutzer" Lev Tolstoi;
2) "Femeia la 30 de ani" Honore de Balzac;
3) "De veghe in lanul de secara" J.D. Saligneri
4) Toata proza fantastica a lui M. Eliade
5) "Adolescentul" Dostoievski
6) "Gradina lui Epicur" Anatole France
Ordine este aleatoare, iar carti bune si foarte bune care mi-au placut si inca imi plac, mai sunt, dar acestea imi plac cel mai mult.

P.S.: Despre ce e vorba in ciresarii? Merita citita?!!!
"Vania Vanitatium Omnia Vanitas" !!!
Avatar utilizator
Amilin
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Mesajde RajaF » Mie Ian 18, 2006 8:45 pm

Mai Amilin, pai ai citit tu asa de multe carti frumoase da nu ai citit Ciresarii? [-X
Acuma, Ciresarii e o carte foarte frumoasa, dar tot spilu' e ca trebuie sa fii copil in sufletul tau, ca sa iti placa.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde Radu_26_Oradea » Mie Ian 18, 2006 9:18 pm

Da mai, ai dreptate, e o carte foarte interesanta, poate cea mai faina pe care am citit-o. Insa spre deosebire de tine nam citit-o numai de doua ori.:)))). Dc ti-a placut iti mai recomand cateva chestii de aceeasi valoare > Knut Hamsun (Foamea si altele), Ionescu, si... nu mai stiu. Adevarul e ca m-am cam lasat de citit iar dc citesc ceva, recitesc cartile care mi-au placut.
Radu_26_Oradea
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 12, 2006 9:19 pm
Localitate: ORADEA

Mesajde piskeshu » Joi Ian 19, 2006 11:36 am

Radule, grefiere, tu esti ma cu Hamsun?

On topic: deci da Hamsun, orice!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Ian 19, 2006 11:57 am

Amilin,nu ai citit Ciresarii????.Ti-ai ratat copilaria.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde big_mire » Sâm Feb 18, 2006 10:46 pm

Morometii Lui Marin Preda. Atat. Cuvintele Sunt De Prisos. As Fi Putut Alege Alte Carti Din Literatura Universala Ca Sa Ma Dau Mare Ca Am Citit Si Eu Ceva, Insa Simt Romaneste, Sunt Roman, Iar Nimic Din Ce E Romanesc Nu Mji-e Strain.
big_mire
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:05 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde neatza » Dum Feb 19, 2006 12:00 pm

big_mire scrie: Nimic Din Ce E Romanesc Nu Mji-e Strain


Bai nene, daca ai fi scris "nimic din ce e romanesc nu-i MIJ" as fi inteles si ti-as fi dat dreptate. da' cand vii cu vrajeli d'astea ca le stii tu pe toate... hai sa fim seriosi! la felul cum scrii, ma indoiesc ca ai trecut de faza in care literatura romana cuprinde numa pe Eminescu, Creanga si Caragiale.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde pacha » Lun Feb 20, 2006 4:59 pm

Stati asa ca si eu am citit "Morometii" ba am si cunoscut-o pe una dintre babe acilea in Ardeal,dar am citit si tone de straini si nu mi se pare ca am gresit.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Feb 20, 2006 5:05 pm

decida, si io!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde SOD » Lun Feb 20, 2006 5:13 pm

deci bre, marc maronnier ie tot una cu frederic beigbeder? nu de alta, dar sunt in trilema...
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde strumph » Lun Feb 20, 2006 5:17 pm

mie-mi plac alea cu poze! :)) si in general alea tehnice
rahatii scriu.... in loc sa puta!
strumph
Junior Member
 
Mesaje: 58
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 10:26 pm
Localitate: brasov

Mesajde solitara » Mar Apr 04, 2006 8:14 am

Imi plac mai multe carti, apartinand atat literaturii romanesti, cat si literaturii universale. Adica nu stiu de ce se face atata caz pe seama originii cartilor. O carte buna te imbogateste spiritual indiferent ca autorul ei este roman sau de alta nationalitate. In fond, literatura este o arta, iar despre arta nu putem spune ca este urata/frumoasa, buna/proasta, ci doar ca ne place/nu ne place. Deci totul este o chestiune de gust. Cartile mele preferate: "Omul de aur" de Jokai Mor (autor ungur), "Cel mai iubit dintre pamanteni" de Marin Preda, "Invierea" de Lev Tostoi, "Desertul tatarilor" de Dino Buzzati si , mai ales, "FLORILE RAULUI" de CHARLES BAUDELAIRE.
Si acum as vrea sa vorbesc cu cineva despre carti, in general...N-am citit prea multe, dar as vrea sa-mi recomande cineva niste carti care merita sa fie citite...
solitara
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 26, 2006 10:08 pm
Localitate: constanta

Mesajde gaga » Mar Apr 04, 2006 10:54 am

solitara, de Jakai Mor nu am auzit, poti dezvolta un pic tema cartii sau sa ii faci o recenzie aici?

http://www.fanclub.ro/showthread.php?p=462525#post462525
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Mar Apr 04, 2006 11:28 am

Solitara-Cartile mele preferate: "Omul de aur" de Jokai Mor (autor ungur),

Ma pregateam sa ma stropsesc la cea de sus cand citesc cu surprindere ca gaga nu a auzit de J.M.Cum plm?.Probabil ca mai sunt si altii.
E un roman dragut ca si cele din seria cu Monte Cristo.Nimic deosebit.
Sa stii Gago ca pe vremea bietultui odios s-au publicat multi autori unguri.Tocmai am recitit "Chef boieresc" a lui Zsigmond M.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Apr 04, 2006 7:04 pm

Ca tot s-a vorbit despre Ciresarii aici, recomand si eu cele 5 volume. Niste carti superbe, absolut perfecte pentru varsta copilariei. Toate mi-au placut (afara de volumul 3, cu atletul si statutele - foarte foarte plictisitor mi`a parut) cu un mare plus pentru Aripi de Zapada (absolut minunat volumul 4)

O sa ma implic mult mai mult pe threadul de literatura, mai ales ca imi mai gasesc timp liber acuma.

pana una alta, o carte care mi-a placut enorm, si am recitit-o cu placere (evident, intra in categoria carti preferate) ar fi Povestea Unui Om Adevarat, scrisa de catre Boris Polevoi. O stiti ? A mai citit-o careva in afara de mine ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Apr 05, 2006 6:09 pm

gaga nu a auzit de J.M.Cum plm?.


aide plm, ca io oi fi mama cultelor pe aici. nu am auzit, na.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde shiona » Mie Apr 05, 2006 8:26 pm

nu pot spune ca am o carte preferata...pana acuma mi-au placut majoritatea cartilor citite[ce-i drept: unele mai mult altele mai putin]
o parte din ele ar fi: Ciresarii de C Chirita; Captivi in defileul panterei[din pacate am uitat autorul]; Aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai, Doctorul Aumadoare :P; Cartea cu jucarii de Arghezi, Cartile Junglei; Recreatia mare;Singur pe lume de H Malot....cateva carti de M Twain,Charles Dickens, Duma, J Verne; Cismigiu & co. de G Bajenaru; Elevul Dima dintr-a saptea de M Drumes; Corigent la limba romana de I Minulescu; Shogunu de Clavell; Patul lui Procust de C Petrescu; Parfumul de P Suskind; De veghe in lanul de secara de Salinger; Elide:romanul adolescentului miop,Maitrey, Memoriile si povestirile fantastice; ar mai fi si replica lui Maitrey Devi: Dragostea nu moare;Doctorul Wilczur si Vraciul de T D Mostowicz ;Quo Vadis de H Sienkiewicz;Satra[al carei autor l-am uitat]....si...mai bine ma opresc aici ca incep sa-mi aduc aminte tot mai multe carti pe care nu le-am adaugat si care ar merita si nu ma mai opresc dupa
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Apr 06, 2006 11:01 am

gaga scrie: nu am auzit, na.

io am auzit, na :D da' atat. Nu stiu ce-a scris, n-am citit, etc. Doar numele suna cunoscut.

aaa, ontopic: Terry Pratchett all za way.
Hitchhiker's Guide to the Galaxy
La Medeleni :D
Nda, si Ciresarii (da' astea ultimele doo tin de alta dimensiune sufleteasca, unde intra si basmele lui Vladimir Colin :inimioara, in primul rand, si apoi ale altora).
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Sică » Joi Apr 06, 2006 11:11 am

ion creanga - capra cu 3 iezi :D
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde mechanic » Joi Apr 06, 2006 8:53 pm

Carti intadevar bune sunt:
Serge Brussolo-Doctorul schelet
Marin Preda-Cel mai iubit dintre pamanteni
Dostoievski-Crima si pedeapsa
Emil Cioran - Indreptar patimas
...si capra cu 3 iezi
mechanic
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 03, 2006 6:30 pm
Localitate: suceava

Mesajde Iulius » Mar Apr 11, 2006 12:11 pm

George Orwell - 1984
Gabriel Garcí­a Márquez - Dragostea in vremea holerei (si cam tot ce am citit de Marquez)
William Golding - Imparatul Mustelor
F. M. Dostoievski - Crima si pedeapsa
Emmanuel Goldstein adept
Avatar utilizator
Iulius
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Apr 09, 2006 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mar Apr 11, 2006 12:17 pm

1984 kicks ass. la fel si ferma animalelor

ps - ce post cult am emis :rofl:
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Iulius » Mar Apr 11, 2006 12:25 pm

de ferma animelor imi aduc aminte (cu zambetul pe buze) de fiecara data cand vad politicieni :) seamana de minune nu domnii porcusori.
Emmanuel Goldstein adept
Avatar utilizator
Iulius
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Apr 09, 2006 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mar Apr 11, 2006 12:44 pm

Djinn scrie: ps - ce post cult am emis :rofl:
eu de 5 min incerc sa-l inteleg.
sper sa nu vrei niciodata sa faci parte din juriu la vreun concurs de literatura...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Djinn » Mar Apr 11, 2006 12:49 pm

geniala ferma ;) (asta ziceam si de nineteeneightyfour, dom'le jurat carcotash :D )
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator