Citate

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde The Garret » Dum Ian 09, 2005 4:38 pm

O poezie care, cel putin pentru mine, are o mare insemnatate:


Liceu cimitir al tineretii mele
Pedanti profesori si examene grele
Si azi ma-nfiori
Liceu cimitir al tineretii mele

Liceu - cimitir
Cu lungi coridoare
Azi nu mai sunt eu
Si mintea ma doare...
Nimic nu mai vreau...
Liceu-cimitir
Cu lungi coridoare

Liceu-cimitir al tineretii mele
In lume m-ai dat
In valtorile grele
Atat de blazat...
Liceu-cimitir al tineretii mele.

George Bacovia-Liceu
"Stupidity is a rare priviledge, but some abuse it."
Avatar utilizator
The Garret
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Joi Ian 06, 2005 12:00 am

Mesajde nonick » Dum Ian 09, 2005 11:34 pm

"Incearca tot si pastreaza ce-i mai bun" Oscar Wilde (daca nu ma inseala memoria)
nonick
Junior Member
 
Mesaje: 109
Membru din: Joi Sep 02, 2004 12:08 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gabuba » Dum Ian 09, 2005 11:41 pm

"Nu se intelege decat cu inima. Esentialul este invizibil pentru ochi." -Antoine Saint-Exupery.

"Se bucura sa se-ntample." - Marcul Aurelius

"O, melcule
Urca-te pe Muntele Fuji
Dar, incetinel, incetinel!" - Issa

"Aceia care muncesc din interes egoist, cu gandul la rezultate, sunt niste nefericiti. " - Bhagavad Gita
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde khanyyam » Lun Ian 10, 2005 8:08 pm

"O singura datorie are omul pe lumea asta: sa nu fie prost!"
Ioan Slavici
khanyyam
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:56 pm
Localitate: timisoara

Mesajde me-julie » Sâm Ian 15, 2005 3:46 pm

"Tolstoi se intreba ce-i tine pe oameni in viata?Raspunsul cred ca e al lui nu al meu:iubirea.Asta in mod absolut si nu neaparat doar in sens crestinesc si nu exclusiv intre sexe.Poti de pilda iubi omenirea,sau natura,sau doar copii,sau animalele,fiinca fara iubirea de ceva am redevenii fiare.Sau si mai rau am ajunge sa ne iubim doar pe noi insine,devenind monstri..."(cel mai iubit dintre pamanteni -marin preda)
Avatar utilizator
me-julie
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Sâm Ian 15, 2005 12:00 am

Mesajde Jasmine » Vin Ian 21, 2005 12:15 am

"pe poteci stramte si abrupte se ajunge la fapte mari" Goethe

quod me nutrit me destruit
Avatar utilizator
Jasmine
Junior Member
 
Mesaje: 2272
Membru din: Dum Mai 19, 2002 11:00 pm

Mesajde joanna_malfoy » Sâm Feb 05, 2005 3:37 am

"...cobori in jos luceafar bland
alunecand pe-o raza..."(parca asa era)
mihai eminescu-luceafarul
asta a fost primul lucru care mi-a vanit in minte
Avatar utilizator
joanna_malfoy
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 28, 2004 12:00 am

Mesajde Amaterasu » Mar Feb 08, 2005 12:00 am

Cei cuprinsi de plictiseala sunt intotdeauna firi erotice pe care dragostea le-a dezamagit anticipat.

[Silogismele amaraciunii, Emil Cioran ]
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Sâm Feb 12, 2005 3:53 pm

Desperation is the raw material of drastic change. Only those who can leave behind everything they have ever believed in can hope to escape.
William S. Burroughs

Comunismul, asa cum a existat el in Uniunea Sovietica, a fost o ideologie a alcoolicilor. Care n-au ajuns niciodata pana la urma la dezintoxicare.
Alexandru Vakulovski
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Amaterasu » Sâm Feb 12, 2005 4:04 pm

.. si ca sa continuam in aceeasi maniera (apropo de comunism...):

"Comunismul ce altceva este decat imperialismul evreilor?!"

(Camil Petrescu ii spune asta lui Mihail Sebastian (Hechter) :D )
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Invincible » Lun Feb 14, 2005 10:46 am

Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic.
Sun Tzu-The Art of War
Invincible
 

Mesajde Raz van Helsing » Joi Feb 17, 2005 4:06 pm

Exista trei feluri de minciuni: minciunile, minciunile sfinte si statisticile. (Mark Twain)
Ei nu vad trandafirul, in schimb se uita cercetator la spini. (Lucian)
Daca cineva staruie sa-i spun de ce o iubesc nu pot decat sa-i dau acest raspuns: "pentru ca e ea, pentru ca sunt eu". (Michel de Montaigne)
Cand zeii vor sa ne pedepseasca, ne indeplinesc dorintele. (Oscar Wilde)
Dupa ce am descoperit ca viata nu are nici un sens, nu ne mai ramane altceva de facut decat sa-i dam un sens. (Lucian Blaga)
Forta nu-i a celui puternic, ci a celui care stie sa creasca. (Leonardo Sole)
Omul se naste pentru ca intr-o zi sa se nasca un om mai bun. (Maxim Gorki)
Daca as fi fost Dumnezeu, mi-ar fi fost mila de inima oamenilor. (Maurice Maeterlink)
Nu exista tortura mai nemarginita pentru om ca propriile ganduri. (John Webster)
Suntem ceea ce pretindem ca suntem, asadar trebuie sa fim atenti la ce pretindem ca suntem. (Kurt Vonnegut)
Ca sa faci drumul de la tine pana la tine insuti trebuie sa faci ocolul pamantului. (H. Keyserling)
Daca iti strange mana o persoana iubita, ce importanta are daca strange tare si te doare? (Simone Weil)
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde _Matei_ » Joi Feb 17, 2005 5:20 pm

"Visul pe care il visezi singur ramine un vis, visul pe care il visezi cu altii devine realitate" - Scripturile antice Tibetane
_Matei_
 

Mesajde me-julie » Vin Feb 18, 2005 3:10 pm

"daca dragoste nu e,nimic nu e..."
Some people are afraid to die so they never begin to live...
Avatar utilizator
me-julie
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Sâm Ian 15, 2005 12:00 am

Mesajde Raz van Helsing » Vin Feb 18, 2005 6:39 pm

Plantele respira oxigen, Oamenii respira Iubire ( Rudolf Steiner )
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Vin Feb 25, 2005 5:09 pm

Zaharia Stancu, Desculţ scrie:Frămantată, dospită intre timp, coca din căpistere a fost intinsă pe carpător şi aruncată sub ţestă. S-au copt şi colăcei.
-Iţicule, cheamă copiii din uliţă la praznic!...
Ne aflăm pe aproape. Iţicu, fudul că are mort in casă, ne cheamă. Mancăm paine, paine caldă - o mancăm cu vin. Inainte de a duce la gură codrul il muiem in vinul acrişor din strachină. Ne lingem buzele, ne săturăm. Cu pantecul doldora, intins ca toba - să ucizi puricele cu unghia pe el - ieşim in arie. Să ne doboare vantul! Ei, nu ne doboară. Ba incă ne cocoţăm pe gard, ne uităm mulţumiţi in uliţă... S-a adunat o droaie de copii urduroşi, zdrenţuroşi. Din droaie se dau mai in faţă Gangu şi Tudorache. Gangu e-nalt, ca mine, şi tot ca mine are părul ciufulit, zburlit. íŽl ţine de mană pe Tudorache care e mai mic şi poartă o rochie de fată, a soră-sii, cu petice, lungă pană-n pămant. Ochii lui Gangu holbaţi. Ochii lui Tudorache, mai holbaţi, mai sticloşi. Le lasă apă gurile, la toţi. A colaci calzi miroase. Miroase a vin.
In dinţi işi ia inima Gangu.
-Iţicule, ingăduie-mă şi pe mine la voi in casă, paine cu vin să mănanc şi eu, c-o să moară şi Tudorache al nostru şi o să te ingădui şi eu pe tine la noi să mănanci şi tu paine cu vin...
Ni-l arată pe Tudorache cu mana.
-Da, o să moară şi Tudorache al nostru...
Tudorache aşteaptă flămand, cu priviri hulpave, langă Gangu...
Iţicu nu se induplecă. Nu crede că Tudorache va muri atat de curand.

..........
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

cu dedicatie pentru stie iei cine :p

Mesajde Djinn » Sâm Feb 26, 2005 3:34 pm

The way people have of looking hurriedly at things from the opposite point of view, so as to impose their opinions indirectly, is called dialectic, in other words: heads I win and tails you lose, dressed up to look scholarly. :D

[...]

There is no ultimate Truth. Dialectics is an amusing machine that leads us (in banal fashion) to the opinions which we would have held in any case. Do people really think that, by the meticulous subtlety of logic, they have demonstrated the truth and established the accuracy of their opinions?

[...]

Logic is a complication. Logic is always false. It draws the superficial threads of concepts and words towards illusory conclusions and centers. Its chains kill, an enormous myriapod that asphyxiates independence.

special pentru raz van helsing si fana sa :) - Art is a private thing, the artist makes it for himself; a comprehensible work is the product of a journalist, and because at this moment I enjoy mixing this monster in oil paints: a paper tube imitating the metal that you press and automatically squeeze out hatred, cowardice and villainy. The artist, or the poet, rejoices in the venom of this mass condensed into one shopwalker of his trade, he is glad to be insulted, it proves his immutability. :yD

In incheiere:

DADA - abolition of logic, dance of those who are incapable of creation.

DADA - the abolition of memory.

DADA - to strip one's church of every useless and unwieldy accessory; to spew out like a luminous cascade any offensive or loving thought or to cherish it - with the lively satisfaction that it's all precisely the same thing.

Coda :p : What I call the I-don't-give-a-damn attitude of life is when everyone minds his own business, at the same time as he knows how to respect other individualities, and even how to stand up for himself.

Tristan Tzara - Manifestul DADA.
;-)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Sâm Feb 26, 2005 6:17 pm

Faw, ce s-a intamplat, ai pus la suflet una-alta? Mare greseala.

Ce treaba are Tristan Tzara cu logica? Ai idee cum e arta dadaista, rezultatul manifestului? Puii mei, "La chanson d'un dadaiste/Qui n'etait ni gai ni triste" n-a fost niciodata printre poeziile mele preferate :D. Si manifestul dada trebuie inteles in contextul lui. Nu stiu daca vreuna din afirmatiile de mai sus si-a pastrat actualitatea dupa aproape un secol.

Atata timp cat folosesti logica in viata ta, chiar si intr-o forma rudimentara (chiar si prin sofisme sau paralogisme), ma indoiesc ca ai ce comenta. Nu e corect sa blamezi un domeniu cu care esti paralel(a), sorry.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cicik*a » Sâm Feb 26, 2005 7:03 pm

"lumea sta cu armele in mana.razboiul e inevitabil.dar unde se afla adevaratul dusman?"

"nenorocirea este ca ne-am nascut intr-o vreme cand o lume intreaga apune"

-herten
see the good things in your life!
cicik*a
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Ian 29, 2005 4:18 pm
Localitate: mangalia

Mesajde stefan » Dum Feb 27, 2005 7:28 pm

cicik, nu cumva e Herzen? Revolutionarul ala rus din secolul XIX?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Djinn » Lun Feb 28, 2005 1:04 pm

stefan, nefiind ideile mele proprii, nu poti sa spui ca "(eu) blamez" acel domeniu. Reproducerea unor citate considerate interesante nu reprezinta intotdeauna o identificare completa cu ele sau cu conceptia autorului lor.
Mi-au placut unele dintre ideile exprimate acolo si modul in care erau formulate, in sensul in care se poate spune ca nu totul pe lumea asta are o logica sau se poate supune legilor logicii. Nu reprezinta filosofia mea de viatza :D

N-am pus la suflet, stai linistit. Sau daca da, imi trece repede :p
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Feb 28, 2005 1:23 pm

Iar eu spuneam ca ideile acelea au o aplicabilitate limitata. Mare parte din arta s-a facut inainte de 1916, ignorand respectivele premise, iar cea de dupa a cazut de destule ori in derizoriu. Italienii aia din renastere care se chinuiau cu perspectiva cred ca nu ar aprecia unele din afirmatiile lui Tzara, de ex :D.

Nu cred ca a zis cineva ca totul se supune legilor logicii. Totusi logica iti este utila, mai ales daca nu vrei sa te contrazici singura fara sa-ti dai seama :). Chiar, uite un link util pentru a intelege utilitatea ei: http://www.datanation.com/fallacies/index.htm
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Djinn » Lun Feb 28, 2005 1:29 pm

arta e subiectiva :yD ergo, nu poti sa spui ca un curent e mai bun decat altul, decat in mod absolut subiectiv. Asa ca normal ca au aplicabilitate limitata, curentele apar si apoi cad in uitare, adeptii se castiga si se pierd :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Raz van Helsing » Mar Mar 01, 2005 9:24 pm

"Libertatea fiecarui individ este pur si simplu reflectarea umanitatii sale sau a dreptului sau uman in constiinta tuturor oamenilor liberi, fratii sai, egalii sai"

"Libertatea omului consta doar in aceasta : ca se supune legilor naturale pentru ca el insusi le-a recunoscut ca atare si nu pentru ca i-au fost impuse din afara de vreo vointa exterioara, divina sau umana, obiectiva sau individuala"

Mihail Bakunin
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Raz van Helsing » Mie Mar 02, 2005 9:49 pm

" In orice caz, departe de acest izvor de viata, Europa si revolutia se consuma intr-o convulsie spectaculoasa. In secolul trecut, omul a doborat constrangerile religioase. Totusi, abia eliberat, el isi inventeaza altele, inca si mai intolerabile. Virtutea moare, dar renaste si mai fioroasa. Ea racneste in toate partile o caritate indoielnica si dragostea de la distanta, care face umanismul contemporan derizoriu. In acest punct fix, ea nu poate produce decat ravagii. Intr-o buna zi, se altereaza, iat-o devenind politieneasca si iata ridicandu-se ruguri intru salvarea omului. Astfel, ca o lume a tragediei contemporane, crima devine familiara. Izvoarele vietii si ale creatiei par secate. Frica ingheata o Europa populata de fantome si de masini. Intre doua hecatombe, pe fundul subteranelor se instaleaza esafoade. Tortionari umanisti isi celebreaza in tacere noul cult. Ce strigat i-ar putea tulbura ? In fata uciderii confratilor lor, poetii insisi declara ca ei au mainile curate. De acum, intreaga lume se va intoarce cu spatele catre aceste crime; victimele tocmai au atins culmea dizgratiei, sunt plictisitoare. In timpurile de demult, singele crimei provoca macar o oroare sacra; el sanctifica astfel pretul vietii. Adevarata condamnare a acestei epoci consta in a lasa sa se creada ca nu e destul de sangeroasa. Sangele nu mai este vizibil; el nu-i mai improasca din cap pana-n picioare pe fariseii nostri. Iata limita nihilismului : crima acerba si furioasa devine o oaza, iar criminalul imbecil pare reconfortant in preajma foarte inteligentilor nostri calai."

Albert Camus
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Raz van Helsing » Joi Mar 03, 2005 5:25 pm

"De vanzare ceea ce jidovii n-au vandut, ceea ce nobletea si faradelegea n-au pretuit, ceea ce dragostea blestemata si cinstea infernala a maselor inca nu cunosc; ceea ce nici timpul nici stiinta nu-s nevoite sa recunoasca:
Glasurile reconstituite; trezirea frateasca a tuturor energiilor corale si orchestrale si aplicatiile lor instantanee; prilejul unic de a dezghioca simturile !
De vanzare trupurile fara pret, in afara oricarei rase, oricarei lumi, oricarui sex, oricarei stirpe! Bogatiile izvorand la fiecare pas! Sold al nestematelor fara vreun control!
De vanzare anarhie pentru mase; nestavilita satisfacere pentru amatori superiori; moarte naprasnica pentru credinciosi si indragostiti!
De vanzare locuintele si migratiunile, sporturi, feerii si conforturi desavarsite, si zgomotul, miscarea si viitorul ce-l pregatesc!
De vanzare aplicatiile de calcul si salturile de armonii nemaiauzite. Descoperirile si termenii nebanuiti si posesiune imediata.
Avant fara noima, nesfarsit catre splendorile nevazute, catre desfatari de nesimtit si catre taine innebunitoare, fata de orice soi de viciu - si bucuria lui infricosatoare in fata gloatei.
De vanzare trupurile, glasurile, nesfarsitul belsug ce nu rabda socoteala, ce nu se va vinde niciodata. Vanatorii nu-s la capatul soldului! Calatorii nu trebuie sa plateasca nici un comision prea curand!...
(Arthur Rimbaud)

"Nu cred in ratiune ca sa ader la ideea de progres sau la indiferent ce filozofie a istoriei. Dar macar sunt incredintat ca oamenii au devenit mereu mai constienti de destinul lor. Nu ne-am depasit conditia, dar o cunoastem totusi mai bine. Stim ca traim o contradictie, dar ca trebuie sa refuzam contradictia si sa facem totul pentru a o ingradi. Misiunea noastra de oameni este sa gasim cele cateva formule care vor limita nesfarsita infricosare a sufletelor libere. Trebuie sa coasem la loc ceea ce este sfasiat, sa facem dreptatea imaginabila intr-o lume atat de vadit nedreapta, fericirea semnificativa pentru o seama de popoare otravite de nefericirea secolului. Nu incape vorba, misiunea este supraomeneasca. Dar numim supraomenesti misiunile care cer oamenilor mai mult timp pentru a le indeplini, atata tot.
Sa stim asadar ce vrem, sa ne pastram credinta neclintita in spirit, chiar daca forta cauta sa ne ispiteasca luand infatisarea unei idei sau a unui confort. Inainte de toate, sa nu deznadajduim. Sa nu dam prea multa ascultare celor care prevestesc sfarsitul lumii. Civilizatiile nu pier asa de usor, si, chiar de-ar fi ca aceasta lume sa se prabuseasca, s-au prabusit si altele inaintea ei. Este foarte adevarat ca traim intr-o epoca tragica. Dar prea multi confunda tragicul cu deznadejdea. "Tragicul, spune Lawrence, ar trebui sa fie ceva ca o lovitura zdravana de picior data nenorocirii." Iata o cugetare sanatoasa si imediat aplicabila. Sunt multe lucruri astazi care merita aceasta lovitura de picior.
Pe vremea cand locuiam in Alger, am suportat intotdeauna iarna cu rabdare pentru ca stiam ca intr-o buna noapte, intr-o singura noapte rece si pura de februarie, migdalii din Valea Consulilor se vor invesmanta in flori albe. Ma minunam apoi sa vad cum aceasta zapada gingasa rezista tuturor ploilor si vanturilor si vantului dinspre mare. Si totusi, in fiecare an, ea dainuia tocmai cat era nevoie pentru pregatirea fructelor."
"Daca va trebui sa ne resemnam la o viata lipsita de frumusetea si de libertatea pe care le implica, atunci mitul lui Prometeu se numara printre cele care ne vor aminti ca orice schilodire a omului nu poate fi decat provizorie si ca nu servim nimic din om daca nu-l servim in intregime. Daca ii este foame de paine si de iarba, si daca-i adevarat ca painea este mai necesara, sa invatam sa pazim amintirea ierbii. In adancul cel mai intunecat al istoriei, oamenii lui Prometeu, fara sa intrerupa anevoioasa lui meserie, vor pastra o privire asupra pamantului si asupra ierbii neobosite. Eroul inlantuit mentine in fulgerul si-n tunetul divin credinta lui calma in om. El este astfel mai de nesfaramat decat stanca lui si mai rabdator decat vulturul lui. Aceasta indelungata indarjire are prin ea insasi mai mult inteles pentru noi decat revolta impotriva zeilor. Si aceasta admirabila vointa de a nu separa si de a nu exclude este ceva care a impacat intotdeauna si inca va mai impaca inima dureroasa a oamenilor cu primaverile lumii."
(Albert Camus)
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Sun Tzu » Vin Mar 04, 2005 10:43 am

"Nouazeci la suta din arta de a trai consta in a te intelege cu cei pe care nu-i poti suferi." (Samuel Goldwin)
Sun Tzu
 

Mesajde Raz van Helsing » Vin Mar 04, 2005 8:51 pm

" Noapte e acum : acum vorbesc mai distinct toate izvoarele care zvacnesc. Si sufletul meu este si el un izvor zvacnind.
Noapte e acum; abia acum se desteapta toate cantecele celor care iubesc. Si sufletul meu este si el cantecul unui indragostit.
Ceva nepotolit, ceva care nu poate fi ostoit este in mine, si vrea sa se faca auzit. Un jind dupa iubire este in mine, care vorbeste insusi limba iubirii.
Lumina sunt eu; o, daca as fi noapte! Dar aceasta este singuratatea mea, ca sunt incins cu lumina.
O, daca as fi intunecat si noptatec! Cum as vrea sa-mi potolesc setea la sanul luminii!
Si pe voi insiva as vrea sa va mai binecuvantez, voi stele mici, licaritoare si voi licurici de acolo! - si sa fiu fericit pentru darul vostru de lumina.
Ci eu traiesc in propria mea lumina, eu sorb indarat in mine, flacarile care din mine au tasnit.
Eu nu cunosc fericirea celui care primeste; si deseori am visat ca sa furi poate sa-ti dea o mai mare fericire decat sa primesti.
Aceasta e saracia mea, ca mana mea nu se odihneste niciodata de la a darui; aceasta este pizma mea, ca eu vad ochi care asteapta si noptile luminate ale jindului.
O, nefericire a tuturor celor care daruiesc! O, intunecare a soarelui meu! O, tu, dorinta dupa jinduiri! O, tu, foame mistuitoare in indestulare!
Ei iau de la mine; dar le mai ating eu sufletul ? O prapastie este intre a lua si a darui; si prapastia cea mai mica este ultima care poate fi trecuta pe punte.
O foame creste din frumusetea mea; suferinta as vrea sa le starnesc celor pe care ii luminez, sa-i jefuiesc as vrea pe cei carora le-am daruit; - astfel sunt infometat de rautate.
Mana tragandu-mi-o indarat cand voi ati si intins mana asemenea cascadei care inca mai sovaie in cadere; - astfel sunt infometat de rautate.
O asemenea razbunare viseaza preaplinul meu, o asemenea viclenie izvoraste din singuratatea mea.
Fericirea mea intru a darui a murit in daruire, virtutea mea s-a istovit in revarsarile preaplinului ei!
Cine daruieste mereu, primejdia lui este ca isi pierde rusinea; cine imparte mereu, mana si inima lui au bataturi de prea multa munca de a imparti.
Ochiul meu nu se mai revarsa in fata rusinii cersetorilor; mana mea a ajuns prea aspra pentru tremurul mainilor care s-au umplut.
De unde a venit lacrima in ochii mei si tremurul inimii mele ? O, insingurare a tuturor celor ce daruiesc! O, tacere desavarsita a tuturor celor ce lumineaza!
Multi sori cercuiesc in spatiul pustiu; pentru toate cele ce sunt intunecate, ei vorbesc cu lumina - pentru mine ei tac.
O, aceasta e vrajmasia luminii fata de ceea ce lumineaza, fara de mila trece ea pe drumul ei.
Fata de pretuire in adancul inimii fata de ceea ce lumineaza, rece fata de sori - astfel rataceste fiecare soare.
Asemenea furtunii calatoresc sorii pe caile lor. Isi urmeaza vointa lor fara indurare, aceasta este raceala lor.
O, voi sunteti cei dintai, voi, intunecatilor, voi, noptaticilor, care starniti caldura din ceea ce lumineaza, sunteti cei dintai care va alaptati cu lapte si balsam de la sanii luminii!
O, gheata e in jurul meu, mana mea se arde de raceala de gheata! O, o, e o sete in mine care e insetata de seceta voastra.
Noapte e acum; o, dar eu trebuie sa fiu lumina! Si insetare de cele ce sunt noptatice! Si insingurare!
Noapte e acum; acum vorbesc mai distinct toate izvoarele care zvacnesc. Si sufletul meu este si el un izvor zvacnind.
Noapte e acum; acum se desteapta toate cantecele celor care iubesc. Si sufletul meu e si el sufletul unui indragostit... "

(Friedrich Nietzsche)
Nu sufar de o secare a vointei de putere. Puterea mea este iubirea. Ascetismul ilar negand viata nu este singurul garant al iubirii, alpinismul ratiunii si cufundarea in marea pasiunilor conduc invariabil la sentimente considerate chiar de catre baba morala inaltatoare. Sunt bolnav sau in sfarsit sanatos. Tot un drac. Ecce homo
Avatar utilizator
Raz van Helsing
Junior Member
 
Mesaje: 186
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde _Matei_ » Joi Mar 10, 2005 9:48 pm

Cine nu iarta distruge puntea pe care trebuie sa treaca el insusi.
_Matei_
 

Mesajde marian jan » Joi Mar 10, 2005 10:14 pm

"M-a aruncat pe pat si mi-a scos hainele dupa care si-a dat jos pantalonii. O avea gata intarita si mi-o si baga in gura pana in fundul gatului. Simteam cum i se umfla si se tot umfla si el tot impingea ca un nebun si nu mai aveam aer simteam ca ma sufoc. La un moment dat am vomitat la el in pat dar el mi-a bagat-o inapoi in gura si a continuat pana s-a terminat. Am simtit sperma in gat cum se duce in jos. Dupa aia n-o mai faceam in pat. Ma punea in genunchi in baie si mi-o baga pana vomitam. Dupa aia ma-ntorcea cu fundul. Dupa un timp n-am mai vrut sa-l vad."


de izabela din bistrita.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron