Ce carti ati citit "pentru ca ati vazut filmul"?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde gaga » Joi Dec 02, 2004 9:44 am

Poate "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", daca te referi la romanul lui Camil Petrescu, si pun pariu ca n-ai luat nota de trecere la caracterizarea lui Gheorghidiu daca nici titlul nu l-ai retinut corect.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

harry potter

Mesajde nbm » Joi Dec 02, 2004 4:08 pm

in cazul seriei de romane ale lui J.K. Rowling, mie mi s-a intimplat un caz interesant.
dupa ce am vazut primele doua filme cu Harry Potter, am citit si toate cartile (cinci la numar). daca primul respecta aproape de fidelitate structura romanului, al doilea s-a mai indepartat putzin.
dupa ce am citit cartzile, am vazut si cel de-al treilea film (prizonier in Azkaban), de care am ramas profund dezamagit. problema e ca mi se pare ca daca nu as fi citit cartea inainte, nu as fi intzeles mai nimik.
mi s-au parut multe lucruri neexplicate sau lasate in aer, de genul va continua... - ceea ce de altfel ma si astept, nu cred ca era nevoie sa le lase asha.
pot sa intzeleg, totushi, ca volumele sunt din ce in ce mai groase si nu stiu baietzii aia cum sa faca un film rezonabil ca durata, ushor de intzeles si pt copii...
ma rog, cert e ca merita citite si cartzile, dar vazute si cele trei filme. iar eu astept continuarea
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde sspikeke » Dum Dec 12, 2004 11:58 am

Am citit "Zbor deasupra unui cuib de cuci", "Could Mountain", "Va place Brahms?","Sonata Kreutzer"(nu sunt sigur ca se scrie asa).
Spre rusinea mea am citit si "Mizerabilii" abia dupa ce am vazut mai multe ecranizari ale cartii, ca si "Hamlet", care este ucigator de greu de citit si chiar iti trebuie un efort de vointa imens ca sa-l poti termina .
sspikeke
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Dec 08, 2004 7:02 pm
Localitate: Romania

Mesajde blue_poizzon » Mie Dec 22, 2004 1:27 pm

"The Great Gatsby"...super filmul cu Robert Redfort :o shi totushi cartea e cea pe care o recomand mai mult...faza cu toate filmele e ca prezinta viziunea regizorului pe cand romanul lasa loc de interpretari personale :D
blue_poizzon
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 21, 2004 12:51 pm
Localitate: look behind you

Mesajde thunder84 » Mie Dec 22, 2004 8:53 pm

Am citit cam dupa doi ani dupa ce am vazut filmul romanul lui Marin Preda "Cel mai iubit dintre pamanteni".Filmul lasa mult de dorit...ipostaza psihologica a personajului nici nu prea apare in film.Anyway,cartea e de sute de ori mai buna decat filmul. ;o
"Am vazut ingerul in piatra si am sculptat pana l-am eliberat." Michelangelo
Avatar utilizator
thunder84
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Dec 19, 2004 12:00 am

Mesajde Elektra » Vin Dec 24, 2004 4:54 pm

dupa ce am vazut "pe aripile vantului" am zis ca trebuie neaparat sa citesc si cartea. si n-as stii sa spun care mi-a placut mai mult. acelasi lucru pot spune si de "crima si pedeapsa", "fratii karamazov", "zgomotul si furia", "1 tramvai numit dorinta" sau "dr. jivago" unde mi-au placut atat filmele cat si cartile.
in ceea ce priveste ecranizarile romanesti, mi-a placut "ion" desi filmul nu surprinde f bine trairile interioare ale personajului principal asa cum sunt descrise ele in carte. "ciulendra" si "ultima noapte de dragoste", ambele regizate de nicolaescu, nu se ridica la nivelul cartilor.
"prin cenusa imperiului" mi-a placut mult si am ales sa citesc si cartea "jocul cu moartea" care nu prea mi-a placut. daca nu as fi vazut filmul probabil in vecii vecilor nu m-as fi atins de ea. la fel se intampla si cu "atunci i-am condamnat pe toti la moarte". filmul e ok, insa cartea "moartea lui ipu" e slabutza.
Avatar utilizator
Elektra
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Dec 20, 2004 12:00 am

Mesajde joanna_malfoy » Mar Dec 28, 2004 3:27 am

io am vazut intai primul film harry potter si apoi am citit cartile toate
Avatar utilizator
joanna_malfoy
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 28, 2004 12:00 am

Mesajde Walther » Lun Ian 03, 2005 3:56 pm

Am citit Clubul Dumas de Arturo Perez-Reverte dupa ce am vazut filmul The Ninth Gate. Filmul, cu toate ca e semnat de un regizor celebru, e sub orice critica. Doar prestatia excelenta a lui Johnny Depp il salveaza cit de cit.
De fapt de-aia am vrut sa citesc cartea, pentru ca nu mi-a placut filmul si m-am gindit ca poate cartea va fi mai buna. Si am avut dreptate, este intr-adevar mult mai buna.

Spunea cineva mai sus despre Numele trandafirului, ca ar fi o dezamagire in comparatie cu filmul. Parerea mea e total opusa. Mie filmul mi se pare o jignire la adresa cartii si nu-mi explic cum de a acceptat Eco sa-i lase sa-si bata joc intr-un asemenea hal de cartea lui. Si asta numai de dragul lui Mr. Popcorn si Ms. Coca Cola, care constituie grosul platitorilor de bilete din SUA, si care s-ar fi suparat daca fata ar fi murit sau daca inchizitorii (simbolizind personajul "rau") nu ar fi fost pedepsiti. Yuck!
In cazul acesta insa a fost invers: am citit intii cartea si abia pe urma am vazut filmul.
Walther
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 03, 2005 2:38 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde khanyyam » Mie Ian 19, 2005 7:51 pm

Mihai VDF scrie:Cea mai proasta ecranizare dupa un roman mi s-a parut "Magicianul". Da, si in cazul meu s-a intamplat invers - am citit cartea si apoi am TINUT sa vad filmul. Am fost profund dejamagit!!!!



perfect de acord cu tine! E cea mai proasta ecranizare a unei carti minunate!
khanyyam
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:56 pm
Localitate: timisoara

Mesajde khanyyam » Mie Ian 19, 2005 7:58 pm

Am citit cartea lui Karen Blixen "in inima Africii" dupa ce am vazut ecranizarea "out of Africa". Nu am mai vazut nici un film care sa surprinda atat de bine spiritul Africii si "relatia albilor" cu acest continent. O ecranizare demna de o carte superba!
khanyyam
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:56 pm
Localitate: timisoara

Mesajde Trinnity » Mie Ian 19, 2005 9:45 pm

Queen of the damned.din pacate nu e a mea cartea...
"The days are bright and filled with pain/Enclose me in your gentle rain"(THE DOORS-"Crystal Ship")
Avatar utilizator
Trinnity
 
Mesaje: 657
Membru din: Mie Dec 01, 2004 12:00 am

Mesajde Dulcik » Mar Feb 08, 2005 7:12 pm

pai nu sunt atat de multe. unul din ele este pe aripile vantului, care desi mama imi spunea ca-i frumos, eu nu credeam asta. pana am vazut filmul si am decis sa citesc si cartea, apoi continuarea. mi-a placut foarte mult. ar mai fi harry potter, contele de monte cristo, care tot asa eram convinsa ca n-o sa-mi placa. acum vreau sa vad la rascruce de vanturi deoarece am citit cartea si mi-a placut foarte mult, numai ca am pierdut odata ocazia de a ma uita la film din cauza ca nu citisem cartea si deci nu-mi placea. :( :(
Dulcik
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 07, 2005 4:33 pm
Localitate: Pe aripile vantului

Mesajde Necko » Mar Feb 08, 2005 7:33 pm

desigur, cum altfel, cea mai draga carte mie, "Bless the beasts & children" (Binecuvintati animalele si copiii) de Glendon Swarthout.

am vazut in anul 1974, la Telecinemateca de miercuri, ecranizarea cu acelasi nume realizata de regizorul Stanley Kramer. simbata dimineata am vazut filmul in reluare. am chiulit de la scoala ca sa-l pot revedea (da, da! se facea scoala si simbata in acei ani). apoi l-am mai vazut inca o data dupa vreo 5 ani intr-un club. de atunci insa nu a mai fost reluat, din pacate.

cartea am citit-o imprumutata de la colegi, dupa ce am vazut filmul. dar de gasit nu am gasit-o in librarie pina saptamina trecuta cind, cu ajutorul nepretuit al lui k@tzy, am aflat ca editura Humanitas a reeditat-o. dupa care a fost simplu. zburat la librarie - cumparat cartea si strins-o la piept !!! 10x k@tzy :)

v-o recomand cu foarte multa caldura.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde usr » Sâm Feb 19, 2005 12:02 pm

Numele trandafirului (umberto eco) --- first movie , second the book.
* in ceea ce priveste cartea am avut ceva probleme...sa inteleg ca a fost tiparita intr-o editie adresata oamenilor peste medie..in fine problema era ca avea o gramada de pasaje in latina netraduse si nu erau cateva cuvinte..se ajungea la pagini intregi chiar....hehehehe....daca nu prea am servit latina in liceu....
Avatar utilizator
usr
Junior Member
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Feb 19, 2005 12:00 am

Mesajde fly` » Sâm Feb 19, 2005 10:24 pm

"Stapanul inelelor", "interviu cu un vampir", "Harry Potter", "Cel mai iubit dintre pamanteni", "Fight Club", "Regina damnatilor", "Anna Karenina"...sheesh..:), probabil sunt mai multe..deobicei un film bun e recomandarea perfecta pentru o carte...oricum e mult mai bine sa vezi filmul shi sa citeshti cartea, decat invers.Exemplul perfect e "Moartea la Venetia" , un film mai mult decat prost
Avatar utilizator
fly`
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Dec 18, 2002 12:00 am

Mesajde AndradaTheDev » Mie Feb 23, 2005 12:25 am

Seria Harry Potter dupa primul film fiindca mi-am zis "Trebuie sa fie bazat pe-o carte". :)
Am plecat la vot... fiindca pot. (acum in 2 tari, NAH!)

"Man is free, yet everywhere he goes, he is in chains." Rousseau
AndradaTheDev
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Feb 22, 2005 12:00 pm
Localitate: Toronto

Mesajde older » Mie Feb 23, 2005 4:44 pm

Mai degraba invers... am tinut sa vad filmele pentru ca am citit cartile... Multe ecranizari sunt imagini slabe a ceea ce autorul cartii a vrut sa transmita, iar de si mai multe ori ideea regizorala e o jignire la adresa cartii. A comprima intr-o ora si jumatate de film, maxim 2, carti de sute de pagini cu sute de idei si substraturi mi se pare de la inceput o idee nu tocmai geniala. Din fericire nu toate ecranizarile sunt esecuri :). As vrea sa vad "Luna amara" dupa "Lune du fiel" (stiu... tocmai l-am ratat la tvr1 :(( ...) In rest... sa auzim numai de bine
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde crygeoagiu » Mie Feb 23, 2005 6:23 pm

Interesant subiect ... Daca de obicei s-a intamplat sa citesc cartea(ceea ce inseamna ca mi-a placut) si apoi sa vizionez filmul fiind direct interesat, totusi au fost situatii cand am vazut filmul si apoi am "scanat" din greu dupa carte, autor sau gen ...chiar o anumita predispozitie spre genul sf se datoreaza filmului "20.000 leghe sub mari" versiunea veche cu Kirk Douglas si James Mason ... asa ca auzind eu de Jules Verne am citit tot ce am prins trecand apoi la un nivel "superior" H.G.Wells a carui ecranizare(veche) dupa "Masina timpului" iarasi o vazusem inainte. La fel s-a intamplat cu "Un tramvai numit dorinta" cu Marlon Brando si Vivien Leigh dupa romanul lui Tennesse Williams si "Nimic nou pe frontul de Vest" dupa Erich Maria Remarque dupa care am inceput sa citesc anglo-saxoni(ce gaseam pe vremea aceea) ca Scott Fitzgerald cu al sau "Marele Gatsby" si John Braine cu "Drumul spre inalta societate" si "Viata in inalta societate", la fel s-a intamplat cu "Dune" versiunea lui Linch vazut la sarbi, cartea citind-o dupa '90, la fel "Shinning" cu Jack Nicholson dupa Stephen King la fel "Calauza" lui Tarkovsky dupa "Picnic la marginea drumului" de fratii Strugatsky si bineinteles "Pe aripile vantului" dupa romanul lui Margaret Mitchell. Ceea ce inseamna ca o ecranizare buna dupa o opera literara popularizeaza scriitorul chiar si genul. Totusi, parcurgerea literara a operei ofera noi valente, imbogateste chiar completeaza daca ai vazut filmul, sau ofera un gust nesatisfacator filmului cunoscand cartea inainte.
crygeoagiu
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 23, 2005 4:32 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde Nasolu` » Mie Feb 23, 2005 6:37 pm

Nu ma inham sa citesc lotr dupa ce am vazut filmele (plus ca in varianta extinsa si comentata explica in detaliu ce si pe unde au schimbat si de ce) penca am gasit carti la care sa prefer sa termin de citit inainte sa dorm - asta ca e inca la moda Lotr - la vechi da bune (amintiri din copilarie)am pus mana pe shogun dupa ce am vazut serialul si am "macat pe paine" nobila casa si restul - si ca sa nu ma labartzez prea tare cu povestea aprob cele spuse mai sus de crygeoagiu - am si eu multe carti pe care le-am citit (savurat) dupa ce mi-a atras atentia filmul
Avatar utilizator
Nasolu`
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mar Feb 22, 2005 12:00 am

Mesajde crygeoagiu » Mie Feb 23, 2005 7:47 pm

Cu toata insatisfactia creata de vizionarea ecranizarilor unor opere literare ce vine de multe ori din deturnarea subiectului, din neadecvarea scenariului, din lipsa de profesionalism ... sau pur si simplu din incapacitatea echipei cinamatografice de a transpune bogatia spirituala, mesajul cartii, am remarcat multe cazuri in care actorilor rolul le venea ca o manusa si ofereau personajului o dimensiune unica, de neinlocuit. Astfel stralucitoarea Vivien Leigh in rolul Scarlett O’Hara, pragmaticul Clark Gable in rolul Rhett Butler, suava Olivia de Havilland in Melanie Hamilton din "Pe aripile vantului". Nu-mi pot inchipui alt actor in rolul lui Paul Atreides din "Dune" decat Kyle MacLachlan, pesemne de aceea nu am fost impresionat de versiunea noua tv. La fel Jack Nicholson in rolul scriitorului neimplinit Jack Torrance din "Shining(Stralucirea)" si cu toate ca versiunea noua cinematografica a cartii respecta mai mult firul narativ si este mai completa ea pare mai stearsa. La fel Robert Redford in Gatsby si lista ar putea continua insa nu la nesfarsit pentru ca valoarea nu este pe toate gardurile. Si vis a vis de "Shogun" parca n-as vedea pe nimeni altul decat Richard Chamberlain in rolul lui Anjin-san ...
crygeoagiu
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 23, 2005 4:32 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde OANA23 » Mie Mar 16, 2005 10:20 pm

Am Vazut: Lord Of The Rings, Si Herry Potter, Apoi Am Citit Cartea. Dar Mi S-a Intamplat Si Invers. Am Vazut Ciuleandra Si Dama Cu Camelii, Dupa Ce Am Citit Cartile
OANA23
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 16, 2005 9:58 pm
Localitate: PITESTI

Mesajde Dee-Dee71 » Vin Mar 18, 2005 7:48 pm

eu am citit omul invizibil. dar filmul a fost hollow man, care nu seamana cu cartea. desi are final tragic si e ciudata, imi place. pt kevin bacon fac orice! inclusif citesc...
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Mar 18, 2005 7:54 pm

o sa vorbesc cu kevin bacon sa-ti sugereze sa citesti subiectul "regulament+lamuriri" :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Dee-Dee71 » Sâm Mar 19, 2005 5:30 pm

off topic: ok, sorry... sometimes i just need to express myself... si uneori si in limba romana :D adevarul e ca am citit... cand inca nu aveam user... si omu' mai imbatraneste, neuronu' oboseste...you know.
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Dum Mar 20, 2005 1:07 am

Ok, dar avem atatea forum-uri unde te poti exprima. Acesta este destul de specializat, si pe cat se poate incercam sa pastram o oarecare ordine. Posturi de genul "da, ai dreptate" sau "cul, am citit si io cartea x si mi-a placut" nu valoreaza mare lucru. Filmuletul educativ l-ai vazut? :D
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Dee-Dee71 » Dum Mar 20, 2005 10:08 am

off topic:pai eu am scris on topic, si am mai specificat eu in plus :D si filmuletzul l-am vazut...ala cu kb :D asa si ca sa mai dezvolt ideea:
on topic: cartea are un substrat de roman politist, dar este acceptat ca literatura culta. am imprumutat cartea de la profa de mate din generala si am citit-o de vreo 10 ori in 2 saptamani, ca mi-a placut :D si i-am mai cerut de cateva ori cartea, pana am gasit-o intr-un anticariat dun bucuresti. desi are final tragic, e scrisa bine (de catre h.g.welles), e captivanta si are morala. e despre frica de cei cu mintile inchise la nou.
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Mesajde nevermind » Lun Mar 21, 2005 9:30 am

Quo Vadis a fost singurul film care m-a imresionat aproape tot atat de mult precum cartea...intai am vazut filmu' , rushinos pt. mine, apoi am citit cartea...alte filme? doar cateva 'cartzulii' - ma ashteptam sa fie mai groase - de Marchizul de Sade - am vazut o ecranizare despre viatza lui ( 'Marchizul de Sade' - una din ecranizarile relativ noi ), m-a impresionat atat viatza lui, scrierile sale, gandirea lui cat shi scenariul shi regizarea in sine , asha ca am citit ceva scris de el, nu o biografie...dar nu a scris atat de 'grotesc' precum reieshea din film ( deshi la vremea sa, ceea ce el scria era mai mult scandalos decat grotesc )...oricum, filmul a fost bun, ash fi vrut sa citesc shi o biografie...
In rest, prefer cartzile, apoi filmele dar cu o pauza destul de mare intre lectura shi vizionarea filmului, am ramas un pic traumatizata din copilarie - citisem 'Cocoshatul' , imi facusem o imagine despre personajul principal (un fel de Fat-Frumos ), iar in cateva zile am avut 'norocul' sa vad filmul...juca bine actorul principal, dar era mai mult decat urat shi batran pe deasupra ...nu-mi mai trebuie experientze dintr-astea...
Cartea va prima mereu caci lasa loc imaginatziei , unei imaginatzii schilodite de societate , 'inchisa' de concepte, de idei preconcepute, de tabu-uri, de idealuri , de tipologii shi tipuri...daca raman fara CARTE, fara visuri , fara reverii , pierd (pierdem) poate shi bruma de imaginatzie ce a ramas in noi...
nevermind
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mar 08, 2005 10:16 am
Localitate: pe undeva

Thorn Birds

Mesajde sol » Joi Apr 28, 2005 4:11 pm

Hazard de ambele dati. Am vazut filmul invitata sa-l traduc, pe video, pentru un grup. Dar, surpriza, era in germana. Chamberlain spunand Ich liebe dich e o experienta suprarealista. Apoi am intrat in atmosfera, a fost o pasare a spinilor cumva mai aspra. Apoi cartea mi-a venit in brate, era in original, altfel nici n-as fi deschis-o. Surprinzatoare, parca inca mai rugoasa decat filmul. Cred ca merita citita, cristalizeaza pe ideea straduintei spre pastrarea demnitatii, o lectie despre maturizare, a tuturor.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde georgiadumy » Joi Iun 30, 2005 9:20 am

Si eu am vazut mai intai LOTR si apoi am citit cartea. Nu ma simt vinovata ca nu auzisem de ea inainte de film, ptr. ca la noi in tara pot spune ca era necunoscuta(nu am idee- a fost publicata in romana inainte de film??). Tb sa spun ca LOTR este o poveste superba, de milioane, cartea este scrisa atat de bine ca imi pare rau ca autorul a murit si nu a putut scrie mai mult. Am citit si Hobbitul- la fel o poveste f. frumoasa. Ma doare sincer inima ca nu se poate continua cumva povestea Tarimului de Mijoc...Nota 50 si ptr carte si ptr filme.
In privinta altor carti citite dupa vizionarea filmelor: Jane Eyre, La rascruce de vanturi- mi s-a parut si mai sumbra decit filmul, desi am vazut ecranizarea veche in alb-negru, mai mult negru, altele nu-mi aduc acum aminte..
Ultimul Mohican- sunteti nedrepti cu cartea, daca a-ti fi citit-o inainte,a-ti fi fost dezamagiti de ecranizare. Nu spun ca filmul a fost urit- cum as putea sa spun asta cind ma gindesc la Daniel-Day Lewis in bustul gol si cu plete?!?!?!?!- dar nu a fost decit cu titlul"Ultimul Mohican", in rest nu are nici in clin nici in maneca vreo asemanare cu cartea lui Cooper
georgiadumy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:45 am
Localitate: constanta

Mesajde georgiadumy » Joi Iun 30, 2005 9:27 am

In legatura cu Dune, parerea mea este ca ecranizarea TV este mai fidela cartii- e greu sa imaginezi un univers atat de complex asa ca au o scuza destul de buna- nu pot sa cred ca o sa vad vreodata o ecranizare a seriei Dune de care sa ma consider complet satisfacuta ... E imposibil...Doamne, este o epopee perfecta! Jos palaria in fata lui Frank Herbert...
georgiadumy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:45 am
Localitate: constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori