Ce religie aveti?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Sunt adept al urmatoarei religii:

Crestin
66
71%
Ateu
20
22%
Satanist
3
3%
Altele
4
4%
 
Voturi totale : 93

Mesajde MiG29 » Mie Iun 19, 2002 12:22 am

Dupa parerea mea,lucrurile stau cam asha...un ateu nu considera ca cel care crede in ceva(o persoana nu neaaparat foarte religioasa) face o gresala shi nu incearca sa il convinga pe acesta sa renunte la credinta fiindca face o gresala,pe cand un credincios e convins ca ateul greseste shi incearca sa il aduca pe "calea cea buna"...stiu k suna pueril dar cum ma poate convinge cineva k o sa ajung in iad ,cand eu nu cred in existenta acelui loc...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 19, 2002 7:47 am

LMG, micul mig a sintetizat ceea ce am spus si eu intr-un post mai vechi si am inceput sa iau betze de la explicacioshii de afex shi m-sux. Sigur ca nici asta nu este o esentza ci mai degraba o exemplificare a creshtinismului unui ateu (atentzie, nu vorbim de satanishti sau eu stiu ce alte porcarii, ateii contesta existentza divinului din neconvingeri proprii, nu urasc divinitatea pt. ca ar insemna ca-i accepta existentza).
Acu' dvs atzi intrat pe la coada discutziei, am mai trecut prin astea, ceea ce m-a facut sa dau reply este totala lashitate de care dvs datzi dovada intr-un post complet lipsit de argumentatzie care vine in urma unui post afirmativ intr-o directzie destul de contestata.

Hai sa traduc: gigi: "Bah eshti prost" gheo: "De ce bah?" gigi (stitzi voi care) "De-aia, c-asha spun io."
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde LMG » Sâm Iun 22, 2002 9:27 pm

Traducerea era incompleta :gigi: "Bah eshti prost" gheo: "De ce bah?" gigi (stitzi voi care) "De-aia, c-asha spun io..las ca-ti explic mai tarziu de ce spun asta,bah...ca acum n-am timp si s-asa vad ca esti destul de plictisit" :) - acum e complet...desi nu stiu daca gigi chiar spune ca gheo e prost, insa gheo asa intelege..asa e gheo mai dur cand e vorba sa inteleaga aprecierile celorlalti la adresa sa...viata la inasprit in asa masura incat daca gigi,la taiat lemne, il roaga sa-i tina putin toporul,gheo crede ca de fapt gigi a sarit la el sa-l omoare...da' gigi stie ca de fapt gheo...e baiat bun,mai artagos...da' bun :B


Traducand traducerea...lol...trebuie sa spun ca ma grabeam foarte tare si de aceea nu am mai putut sa-mi argumentez afirmatiile,plus ca mi-am dat si eu seama ca am venit cam pe la sfarsitul discutiei si ca ceeea ce era de spus,in mare, s-a cam spus.
De ce consider eu ca ateii sunt lasi?Este cam aceleasi motiv pentru care ateii ii considera pe crestini,sau..ma rog..pe cei ce cred intr-o forta superoiara, lasi: comoditatea. Un ateu spune cam asa: e foarte comod sa crezi ca totul e guvernat de Dumnezeu si ca tot ceea ce trebuie sa faci ca sa-ti fie bine dupa ce mori,e sa asculti de invataturile pe care El le-a lasat pt. muritori, prin intermediarii sai - Biserica si preotii - .Eu nu ma consider un crestin total( am mai spus asta) insa cred intr-o forta superioara,si spun despre un ateu: nu are puterea,e prea las sa recunoasca existenta unei forte care e deasupra "fiintei miscatoare" a sa...adica e destul de comod sa crezi ca tu iti esti suficient tie insuti,ca nu ai nevoie de nimeni,ca orice decizie ai lua,daca tu o consideri corecta atunci asa este...pe scurt este comod a crede ca poti trai fara a fi tras la raspundere...Cand zic asta, ma refer in special la rautatile de ordin spiritual(suna destul de ciudat),un exemplu ar fi invidia...E mult mai usor sa-ti fii propriul judecator si sa ai propriile legi decat sa te supui legilor altuia...Lasitatea ateilor provine mai ales din faptul ca ei nu vor sa recunoasca,desi o simt,ca exista o forta superioara lor, ca fiinte corporale.
"I trust I make myself obscure"
LMG
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 25, 2001 2:27 pm
Localitate: nu....stiu

Mesajde gaga » Lun Iun 24, 2002 8:57 am

dap, ai ajuns la final
ca urmare a unor discutzii asemanatoare s-a tras concluzia logica:

1. dvs, LMG suntetzi PSEUDOCRESTINA
2. moi, DANA sunt PSEUDOATEE


coz:

1. dvs nu va conformatzi cu morala crshtina (gen crede si nu cerceta) si suuuuperscurtez discutzia

2. moi nu ma conformez definitziei de ateu (adicatalea din pacate simt ca e ceva out there)

1+2 da, am ajuns si cu dvs la aceeasi concluzie: nici o concluzie
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Superba Oana » Lun Sep 16, 2002 1:03 am

crestina ca si restul lumii
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Sep 16, 2002 8:11 am

Initial trimis de pufulet37
crestina ca si restul lumii


pufuletz, manca-o-ar mama pe ea.... citeste threadurile de specialitate, is mai multe religii in lume. nu stiai? stii acum...

daca nu ai timp sa citesti aranjam o intalnire de culturalizare cu tata afex, manelesux sau chiar tata SOD. te rog io nu mai scrie tampenii.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Andrada The Dev » Lun Sep 16, 2002 10:56 pm

opaaaaaaaaa, s-a enervat dana si nu vreau sa ma bag........ altii stiu de ce. Eu sunt crestina ortodoxa caci asa m-au botezat ai mei da' trebuie sa admit ca nu prea practic io. Ca si altii, in capul meu sunt mai multe teorii cu privire la religie. Aaaaa si ma poate clarifica si pe mine cineva? Nu prea inteleg diferenta dintre religie si secta;P . Va multumesc anticipat........ :)
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Mesajde gaga » Mar Sep 17, 2002 9:51 am

dana nu s-a enervat, atrage atentia cand se spun tampenii, atata tot :D

sectele se bazeaza pe o religie existenta, acum subiectul e destul de complex deoarece in lume sunt nenumarate secte (de ordinul miilor), de la cele mai raspandite, pana la michimaushii aia care se sinucid in grupuletze.
sincer o clasificare nu ash putea face (astept altii mai informati sa o faca), dau cateva exemple:
martorii lui iehova ... ei se inchina lui iehova, considerat dumnezeul biblic, propovaduiesc (cica) iubirea, dreptatea, cred in regatul domnului (ceva ca o noua comenduire) si in viatza cereasca unde ei, martorii, vor guverna din ceruru peste pamant impreuna cu isus (mercantil, huh? mai multe informatzii in carticelele de la cei de pe strada)

in multe secte se indoctrineaza un mic grup de agarici slabi de inger, pentru binele capului sectei. (btw, exista secte care nu se bazeaza pe nici o religie existenta?)
la dictionar zice ca sectele sunt o comunitate religioasa desprinsa dintr-o biserica oficiala (care o fi).

Biserica sayentologica din california este acum raspandita pe tot globul, dumnezeul este un fel de ratiune suprema iar hristos este privit de ei ca un purtator de informatie.

Cunoscuta ar mai fi secta lui Moon, un coreean care din secta mama infiinteaza nenumarate alte secte cu nume dragutze (gen fondul pr pace, libertate, prosperitate, chestii d'astea). Moon se pare ca era dintr-o familie de shamani crestinata, religia sa are la baza credinta in dumnezeu si isus. Fatza neplacuta... toata lumea a auzit de crimele lor, violurile lui moon care propovaduieste sexul prin care femeia se inzestreaza cu har si credintza.
Mai pe scurt, se bazeaza pe simboluri crestine dar adeptzii trebuie sa jure credinta familiei lui moon...

Posibil ca incercarea multora de a gasi adevarul in religie cu cat mai multe argumente logice, cu cat mai mult intelea spdv personal sa stea la baza existentei atat de multor secte care, in cele din urma, culeg elemente din religiile traditionale confectionand ceva cat mai convenabil, rentabil, usor de "vandut" unor anumite categorii. Unii zic ca si biblia ar fi fost scrisa astfel ;D dar mai trebuie argumentat de "unii".

Multe secte au caracter de societatzi secrete, ceea ce ma uimeste pe mine, vis a vis de "biserica lui manelos" este ca aceasta le tolereaza pe marea majoritate, marketing, deh...

secte crestine sunt, deasemenea considerate si adventismul si baptismul care predica (prima) a doua venire a lui hristos, a doua fiind cea care considera ca botezul trebuie acordat numai adultilor, acestia constientizand pacatul originar.

Am scris si eu ce mi-am amintit, ca sa rezum, legatura intre religie si secte este urmatoarea: sectele folosesc ceea ce este convenabil din anumite religii creand pseudoreligii proprii. (bag pixu in exprimarea mea defectuoasa, da am si de munca)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde dEpEchEmIND » Mar Oct 01, 2002 2:10 pm

Satanista n-am cum sa fiu!
Am fost eu botezata creshtineshte, dar nu-s prea religioasa.
M-a interesat doar chestia aia cu satanismul in muzica Rock :D.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Intrebare-intrebataore

Mesajde gabuba » Mar Oct 01, 2002 8:15 pm

Satanismul este o religie?!:con: Din cate shtiu eu este un cult nedefinit. Asa ca din moment ce nu exista optiunea "Confuzie", votat satanisti.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde KickAss » Mie Oct 02, 2002 11:49 am

Da Gabitzule, satanismul este o religie.

Depechemind, poate nu iti dai tu seama, dar iti spunem noi: ESTI SATANISTA! De ce? Vine acum si explicatia!
Fii atenta! Satan. Un baiat care se presupune a fi incununarea tuturor relelor. El tortureaza prin orice mijloace oamenii, dar nu din rea vointa, ci fiindca nu-si da seama. Eh! Tot asa si tu, o persoana cu multi caltzi in cap care torturezi psihic pe toata lumea care intra in contact cu posturile tale. SATANA CE ESTI! ROCKERITZ-O! METALIST-O! CHISTARIST ELECTRONIST-O!
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Oct 02, 2002 12:13 pm

Initial trimis de KickAss
Da Gabitzule, satanismul este o religie.



Si acest lucru a fost demonstrat intr-o mai veche disputa.
Si daca citesti cele legate de secte poti face o paralela.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Oct 02, 2002 2:06 pm

[quote]Initial trimis de KickAss

Fii atenta! Satan. Un baiat care se presupune a fi incununarea tuturor relelor. El tortureaza prin orice mijloace oamenii, dar nu din rea vointa, ci fiindca nu-si da seama.

parca, parca mi se pare cunoscut. e cumva unu p.sorin?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Oct 02, 2002 2:21 pm

loool, mwahahahahaha, da mah, partzea :D
cel pe care dumnezeul nostru in ale contrazicerii (afex) l-a alungat din rai :D

(am zis de dumnezeu si dracu, is ontopic, da?)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gabuba » Dum Oct 06, 2002 7:32 pm

Initial trimis de KickAss
Da Gabitzule, satanismul este o religie.

SATANA CE ESTI! ROCKERITZ-O! METALIST-O! CHISTARIST ELECTRONIST-O!


Sper ca era o gluma. :D.... ( "SATANISTU-LE")


Mda... Satanismul o religie. Nu shtiu de unde pana unde "ati" transformat voi cultul satanistilor intr-o religie.
Confuzie: Astia care au numit religile religii, au numit cumva si stanismul religie?:con:
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

O tzin pe-a mea!!!!

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Oct 06, 2002 9:21 pm

Satanismul este o anti-religie!!!Este doar o influentza a presupusului Satana!!! Oamenii astia-s nebuni, ma distreza shi ma ingrozesc in acelasi timp! Auzi, ( hm! ) satanisti!
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Oct 07, 2002 10:04 am

Defineste anti - religia. Pentru asta (ca si la antimaterie) trebuie sa definesti religia.
Asta ca sa argumentezi ceea ce ai spus.


Presupusul satana = presupus dumnezeu. Fii atenta la afirmatii.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde KickAss » Lun Oct 07, 2002 7:26 pm

Scurt pe doi! Cine vrea sa vada demonstratia faptului ca satanismul este religie sa se uite pe primele pagini. Si acum explicatia pt. puturosi si/sau tonti.

Religie = Forma istorica a constiintei sociale care consta in credinta in fiinte sau forte supranaturale, in adorarea lor si in existenta unor organizatii si institutii corespunzatoare. (DEX - 1986).

Religie = cult, crez (Dictionarul de sinonime)


Depechemindless, eu cand ti-am zic ca esti varza nu m-ai crezut! Iata dovada ce sprijina spusele mele! Fata, termenul de anti-religie nu exista definit in dictionar, dar din prepozitia "anti" putem usor trage concluzia ca anti-religia este o miscare care se OPUNE existentei unei organizatii al carei scop este adularea unor forte sau fiinte supranaturale. Daca mai ai intrebari adreseaza-le educatoarei si parintilor. Eu personal mai mult nu pot face! E cam greu sa scuipi si apoi sa pocnesti din picior in speranta aparitiei unor sinapse neuronale.
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde gabuba » Vin Oct 11, 2002 10:59 pm

Acum am un dictionar de sinonime scris de Vasila Copilul si la Religie scrie 'credintza (in ceva pozitiv)" eu ce ar trebui sa mai cred?
Raman la nelamurirea mea. Cei care au creat termenul de religie oare s-au gandit si la satanisti?
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Vin Oct 18, 2002 3:16 pm

Initial trimis de dEPECHEmIND
Satanismul este o anti-religie!!!Este doar o influentza a presupusului Satana!!! Oamenii astia-s nebuni, ma distreza shi ma ingrozesc in acelasi timp! Auzi, ( hm! ) satanisti!


ia spune-ne, tzi-o mai tzii pe a ta?

sau te-ai lamurit ca satanismul poate cel mult sa fie anti-"dumneze-ism", ideea antitezei alb/negru, yin/yang, fara negru nu distingi alb... cum poti sa definesti bunul daca nu ai notiunea raului?

satanistii sunt oameni nebuni? de ce? daca ei constientizeaza o fortza, o entitate, o putere, asa cum o constientizeaza crestinii pe cea a lui dumnezeu inseamna ca sunt nebuni?
tot ce nu intzelegi sau nu accepti este o nebunie? ma distrez, zau...

poate ca satanistii sunt mai puternici decat aceia care au primit o religie la botez si o accepta si i se supun fara indoiala toata viatza. de ce? pentru ca ei lupta pentru ideea in care cred. pentru ca ei au de infruntat legea, oprobiul public, posturile neavizate, etc.
sunt nebuni ca decapiteaza gaini? de ce? oamenii de rand le mananca vii? sunt nebuni ca omoara pisici negre? de ce? sunt cele mai iubite feline de pe pamant? ce te mai deranjeaza? incantatiile? da tu nu fredonezi nica, nica?

si mai am, da nu acu
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

religie

Mesajde FLuTuRiKA » Dum Iul 20, 2003 8:48 pm

"Orice om inteligent este ateu sau agnostic" (j.fowles)
Din punctul meu de vedere asta spune totul.Dar e doar o parere.Nu incerc sa o impun.Si nu zic ca nu exista oameni inteligenti care cred in Dumnezeu,eu ii consider exceptii care confirma regula,in timp ce un agnostic sau un ateu nu poate fi "neinteligent."Si nu ma refer la inteligenta imediata.
Eu tind catre agnosticism,condamn ateistii,nu ca nu ar fi inteligenti,ci pentru ca desi realizeaza absurditatea ritualilor religioase,nu au nici o baza concreta in a afirma ca nu exista Dumnezeu;si intr`un fel respect credinciosii pentru capacitatea de a se supune si a respecta o rutina.In nici un caz un om inteligent nu poate crede in ceea ce nu vede,in minuni si in faptul ca o rugaciune iti poate aduce iertarea pacatelor,poate doar impacare necesara.Oricum adevarul este undeva la mijloc.De un lucru sunt insa singura:cel care a creat("inventat") religia a fost un om inteligent,fie ateu,fie agnostic pentru a creea o baza morala,si un echilibru in societate.Asta e tot ce inseamna religia pentru mine.Si o respect.
FLuTuRiKA
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Iul 20, 2003 8:19 pm
Localitate: constanta

Mesajde Floriris » Dum Iul 20, 2003 9:29 pm

Sunt ortodos, dar nu practic.Deci pot sa ma cosider ateu.Dumnezeul meu sunt eu.
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Iul 21, 2003 1:39 pm

In nici un caz un om inteligent nu poate crede in ceea ce nu vede

Imbecilii aia cu raze X shi gamma :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Iul 22, 2003 6:36 pm

Initial trimis de Floriris
Sunt ortodos, dar nu practic.Deci pot sa ma cosider ateu.Dumnezeul meu sunt eu.


Daca ai un dumnezeu nu eshti ateu prin definitzie, chiar daca tu eshti ala... Practic potzi sa te numeshti pseudoortodos sau brontozaur, dar nu ateu.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mie Iul 23, 2003 8:25 am

cum vine asta mai Dana? brontozaurii credeau in ei? :D

si ca o chestie mai, dEpEchEmIND satanistii cred la fel de mult in Dzeu ca si crestinii ti-au explicat mai multi cum e treaba cu alb/negru.
NU mai folosi termeni scosi din strafundu' creierasului tau cum e acest anti-religie...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde NEmessIS » Dum Aug 17, 2003 12:35 pm

La naiba... nu mi se potriveste nici o varianta de acolo... Hai ca am ales si eu "ateu", ca e cel mai aproape de realitate.

De ce zic asta? Pentru ca mi se pare o aberatie chestia asta cu rugaciunile, cu iertarea pacatelor etc. Nu cred ca pt a rezolva o problema trebuie sa stau sa spun o poezie in fata unei icoane, mai bine stau eu si imi pun in miscare rotitele ruginite din creier, ca poate gasesc solutia... Nu cred ca daca ii spun ce prostioare am facut unui popa barbos si urat si care imi da as pup o icoana pe care au atins-o toti nespalatii (YUK!) ma iarta cineva... N-am absolut nici un respect pentru preoti, care in majoritatea cazurilor fac exact invers decat vorbesc... Nu cred in Iisus Hristos si in povestea asta cu "fiul lui D-zeu" si invierea, care mi se pare o aberatie... si exemplele pot continua.

Si totusi, cateodata as vrea sa pot crede ca "cineva acolo sus ma iubeste..." loll... Adica as vrea sa am certitudinea ca daca sunt buna, dreapta, blablabla, voi ajunge intr-un loc mai bun dupa moarte. As vrea sa cred ca exista o forta superioara noua care are grija de noi, care ne protejeaza de rau. Din pacate, ceea ce vad pe lumea asta ma impiedica sa o fac, determinandu-ma sa consider religia cea mai mare pacaleala din istorie.

Dar nu pot sa nu recunosc ca doar credinta ii face pe unii sa fie mai buni si le da speranta, in ciuda greutatilor de zi cu zi. Totodata, religia i-a facut pe oameni sa construiasca adevarate opere de arta (wow... numai cand ma gandesc la catedralele gotice din vest!)

Asa ca, desi nu cred in forta divina, nu pot sa nu recunosc ca e religia isi are rostul ei pe lumea asta.
If a god of love and life ever did exist... he is long since dead. Someone... something rules in his place.
NEmessIS
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 9:22 pm
Localitate: acasa...

Mesajde Nightmare » Dum Aug 17, 2003 1:04 pm

Eu sunt crestina. Cred in Dumnezeu, dar nu merg la biserica decat de Pasti.
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde gabuba » Dum Aug 17, 2003 2:07 pm

mda, cel putin eu m-am lamurit in legatura cu satanismul - religie ori ba.
conform dexului editia 2002:
[size=75]
[B]RELí
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde agentu' haosulu » Lun Aug 18, 2003 11:08 pm

sa va spui io cum stau lucrurile...

pana acu' vro juma' di an am crezut ca sunt crestin ortodox (am fost botezat ca orice om normal) dar destinul, soarta sau cine mai stie mi-a scos in drum un preot care m-a convins de inutilitatea expresiei a fi crestin bun (adica ori esti crestin ori nu) si ii dau dreptate...merg la biserica din de doua trei ori pe an (de altfel si preotul, paroh fiind, mi-a zis ca nu m-a mai vazut pana atunci..hmm de parca daca apartin de parohia lui mai trebuia sa ma cunoasca), ma rog doar cand am nevoie etc...

deci nu sunt crestin...ramane o problema esentiala ce depaseste orice preot...cred in Dumnezeu si nu este nevoie de intermediari in relatia mea cu El

ps
cand cu ocazia unor sarbatori preotul impricinat mi-a batut la usa (cum se poarta la romani) am avut oportunitatea de a-i indica alte usi...satisfactia mea a fost maxima
nu avem nevoie de ajutorul prietenilor, cat mai ales de increderea in ajutorul lor
agentu' haosulu
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 13, 2003 9:04 pm

Mesajde Weet-weet » Mie Sep 17, 2003 10:08 am

Eu am votat crestin , chiar daca nu am mai fost pe la biserica de ceva timp .. nu am avut vreme si nici dispozitie .. Sa zicem ca moartea bunicului meu m-a facut sa ma departeze de biserica , dar exista momente in care sper ca cineva de acolo de sus o sa ma ajute .. dar totusi , ma intreb .. exista cineva ? Nu stiu ... o sa aflu , vreodata , cred .
Ce vroiam sa spun e ca nu exista atei .. Pentru ca :
( asta a dedus profa de romana .. parca )
nu poti sa zici ca nu crezi in cineva care nu exista .. in momentul in care negi existenta cuiva , asta inseamna ca ii atesti prezenta , nu ?
Cam asta era rezumatul cunostintelor mele in materie de ateism ; poate ca m-a inselat memoria , nu stiu ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori