Fantasy

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Fantasy

Mesajde mint_rubbing » Dum Ian 04, 2004 2:46 pm

M-am tot dat cu mausu' in susul si josul paginilor cautand adepti ai genului..si-i cam pustiu(exceptandu-l pe recent mediatizatul Tolkien)
Sunt carti pe care nu le poti lasa din mana, cu ritm alert si o gramada de peripetii, pe care un superficial le-ar incadra la "aventura", carti care te fac sa zambesti bun si bland, care-ti aduc aminte de alte valori, carti pentru copilul din noi care a crescut si are nevoie de altfel de povesti.Sunt simple dar nu simpliste, luminoase si..hmm..creeaza dependenta :D
Se gasesc si sub forma de e-books dar omoara ochii(eu prefer hartia desi pe la noi e cam rara)
Si ca sa nu plec fara recomandari: Ursula K.LeGuin-Ciclul Earthsea(amatorii de SF cred ca vor fi surprinsi de aceasta latura a autoarei), R A Salvatore "Dark Elf Trilogy", Robert Jordan"The Wheel of Time"..
Avatar utilizator
mint_rubbing
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Dec 16, 2003 12:00 am

Mesajde Wydarr » Mar Ian 06, 2004 1:21 am

Asta cu simple da nu simpliste imi face sa vuiasca bostanul de parca ar avea mahmureala post-revelion (pe care n-am avut-o). Nu am fost niciodata adeptul sau discipolul lui Dostoievski sau al lui Sadoveanu. Mie cartea imi place sa fie taioasa precum katana. Peste descrierile stufoase cu detalii minutioase sar cu o precizie de ceasornic elvetian cu certificat de cronometrie, deoarece imi limiteaza imaginatia. Despre cartile sus-mentionate (ce placere sa gasesc pe cineva care citeste aceleasi carti ca si mine) am citit tot ceea ce s-a scris mai sus (astept acum sa pun mana pe a doua trilogie a lui Drizzt si anume Icewind Dale (DA .. initial a fost o carte... nu e ca la Rambo). Din seria Wheel of Time a lui Robert Jordan nu am citit decat prima carte care mi s-a parut foarte buna in ciuda celor 600 de pagini pe care le avea. Din cate stiu eu aparute sunt 9 (toate de acelasi calibru) si ar mai fi inca 6 in proiect. Cel putin prima carte o recomand fara probleme.
Si nu va sfiiti... nu se poate ca lord of the rings sa fie doar o chestie "trendy". Doar atata lume lauda filmul, lauda cartea. Sa fie Tolkien pentru majoritatea doar un alt Paolo Coehlo? Sper sa nu. Hai sa auzim de bine.

P.S. Daca e cazul revin cu detalii despre Wheel of Time.
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Mar Ian 06, 2004 11:10 am

Nu am fost niciodata adeptul sau discipolul lui Dostoievski sau al lui Sadoveanu.


(am o intrebare pur offtopic, nefiind fan fantasy)

ce are sula cu prefectura?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Wydarr » Mar Ian 06, 2004 11:13 am

Pai... cam are prin prisma faptului ca amandoi au o placere bolnava sa bage in cartile lor descrieri... cat mai stufoase, cat mai pline de amanunte, de la musculita de otet care haladuia in padurea nu stiu care la firul de muschi de pe resedinta printului. Si asta e o chestie care nu imi place. De aceea i-am pus acolo.
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Chrysilla » Mar Ian 27, 2004 1:39 pm

Mie mi`a placut taaare mult "Proscrisii",de Clayton Emery.Superba,face parte din seria "Runeswords" dar n`am gasit si celelalte carti.
Chrysilla
Junior Member
 
Mesaje: 170
Membru din: Dum Aug 24, 2003 11:00 am
Localitate: Romania - Botosani

Mesajde sparkle99 » Sâm Mai 08, 2004 11:18 pm

Daca mai citeste careva chestia asta.
Incerc sa fac un forum special pt. fantasy. Care vrea

[url]forum.ceainyk.ro[/url]

dati si voi cu popularizarea fantasyului acolo
Avatar utilizator
sparkle99
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 06, 2004 11:00 pm

Mesajde OANA23 » Mie Mar 16, 2005 10:29 pm

Ok, Stai Asa. Eu Am Scos Primul Volum Al Unei Carti Fantasy. Este O Trilogie Si Se Numeste Stapanul, Iar Primul Volum Se Numeste: Rapirea Zeilor. Eu Zic Sa Incerci, Poate Chiar Iti Place. Criticii Au Zis Ca E Buna. In Curand O Voi Reedita Cu Paralela 45, Si Va Fi In Librariile Din Toata Tara.
OANA23
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 16, 2005 9:58 pm
Localitate: PITESTI

Mesajde gaga » Joi Mar 17, 2005 10:17 am

Si e scrisa cu majuscule?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Recomandari

Mesajde Vizionar » Dum Apr 24, 2005 7:09 pm

Pentru amatorii de gen fantasy voi recomanda cativa autori, in ordinea in care mi-au placut cartile scrise de ei:

1. Terry Goodking -- Sword of truth series
2. Rober Jordan -- Wheel of time series
3. George R. R. Martin -- A song of ice and fire series
4. C. S. Friedman -- Coldfire Trilogy & "In Conquest Born"
5. Margaret Weis, Tracy Hickman -- Dragonlance Series
6. John Marco -- Tyrants and Kings Series
7. Ed Greenwood -- Forgotten Realms Elminster Series
8. L. E. Modesitt -- Recluce Series
9. Raymond E. Feist -- Riftwar Series

Mai sunt si altii dar nu mi-i aduc aminte acum. As vrea sa vad ce recomandari aveti si voi.
"The center is everywhere, bent is the path of eternity." - Frederick Nietze

"[Man] must work for his rational self-interest, with the achievement of his own happiness as the highest moral purpose of his life." - Ayn Rand
Vizionar
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Apr 21, 2005 9:32 pm
Localitate: *

Mesajde XPOSED » Dum Mai 08, 2005 10:57 pm

Brian Aldiss
Poul Anderson
David Brin
Lois McMaster Bujold
Louise Cooper
L. Sprague de Camp
Stephen Donaldson
Alan Dean Foster
Fritz Leiber
Anne McCaffrey
Michael Moorcock
Robert Silverberg
Marion Zimmer Bradley
Jack Vance
Roger Zelazny
cam astia...hmm, poate si Terry Pratchett... si o multzime de altzii pe care sunt sigur ca i-am uitat....
XPOSED
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Apr 21, 2005 5:18 pm
Localitate: intre doua aripi albe


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori