Pseudoanalize literare (?!)

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde gaga » Mie Iul 28, 2004 12:36 pm

bre tase revine in fortza, cu inocenta-i agresiva pe care o stim, pune neuronul la munca, saracul neuron obosit deja de atatea pseudometafore inventate de "responsabilul cu frumusetea" a trupei care nu-mi aduc aminte cum se cheama.

autorul zice:

Eu nu cred ca mi-am luat-o in gura. Atunci cand nu-ti pasa de cei din jur nu ti-o iei.


shure, ti-o furi :D
Care nu are cum sa fie atata timp cat pe dusman nu-l afecteaza.


cum bre nu-ti pasa dar esti dusman? contraditzie in termeni clovnica :)

Eu azi am avut chef de gluma. Iar daca adunam punctajul, o sa vedem cine s-a enervat si cine nu.


~p ~p ~p ~p ~p

Iar ala care s-a enervat a pierdut. Sau aia, ca sunt mai multi.


capacitatile comprehensive tasiene tip mama omida lasa cititorul perplex.

o sa mai sciu ceva pe aici.



scie, scie, esti cel mai ionuzzzzzzzzzz de ionuzzzzzzzzzzz de pe fanclub.
iti fac eu un portofoliu cu posturile sa le aratzi ... inaintasilor (doamne fereste)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Aug 17, 2004 10:42 am

ionuzza mea draga, tzatza pshihopata omniprezenta si omniscienta cristinastanca revine cu o noua telenovelas:

Ca tot adusera-ti vorba de atlanti, rasa care a populat Atlantida (rasa rosie) a fost creata de catre un mare initiat extraterestru, Enki la sumerieni, Poseidon la greci, Ptah la egipteni etc., caruia i se atribuie crearea tuturor raselor umane.


buuun, s-a stabilit de catre "initziatz" ca ie rosii si ca poseidon = enki = ptah = creator.
alta ma intreb, de ce sa fie roshii? oamenii apelor roshii n-are nici un sens? de ce nu face nimeni extratereshtrii transparentzi? ii verzesc, roshesc si albastresc si le gogoneaza capetele ca daca ar exista p'aici i-ar mierli pe totzi ozenishtii ashtia care ii pocesc.


Mie mie greu sa cred ca populatia din Atlantida punea botu' la tehnologii avansate.


se ia un continent inexistent, de poveste, se umple cu oameni rosii apoi se ia una bucata fomeie dusa cu pluta care nu crede ca aia credeau ... telenovelas SF "vai draga ai vazut ce urat se puarta leoncio cu izaura, n'are pic de sentiment"

Astea constituiau apanajul extraterestrilor care colonizau Pamintul la vremea respectiva. Dar despre acesti extraterestri (cel putin despre grupul de conducatori ai coloniei) se stie ca foloseau clonarea la greu.


dap, scrie si in abecedar si e plin pamantu' de evidentza vestigiilor alienilor care colonizau si clonau, initziatzii shtie. ~p

Asa se si explica de ce legendele anticilor vorbeau despre zei ca fiind nemuritori desi aceleasi legende consemnau ca baietii, la oftica, se mai omorau intre ei.


despre care legende o vorbi cristina varaza dumnezeu cu mila...

Aduceti-va aminte de legenda lui Osiris, cel omorit de Seth, apoi (blablablabla)este omorit de catre acesta.


si in basmele lui petre ispirescu uare ce alieni si-or fi bagat cuada, roshii, verzi, portocalii.

negasindu-l la indemina pe reparatorul de morti (corespondentul sumerian al lui Toth) care probabil era plecat la el pe planeta sa dea de mincare la ratze si nu se intorcea prea curind, a recurs la mumificarea lui Dumuzi.


cat spirit umoristic in aceasta relatare a unui eveniment oarecare dint-o legenda oarecare. bre pana la urma psihiatrii si balamucele trebe ca a fo inventate de extraterestrii aia ca sa scape da astia ca cristinica care le shtie iei pe tuate.

Fac o paranteza, smecheria clonarilor la extraterestrii era ca ei reuseau sa transfere spiritul, corpul astral si toate cele in clona nou creata. Iar mumificarea se folosea pentru a pastra spiritul in infraastral, adica intr-o zona de unde putea fi recuperat atita timp cit trupul nu se descompunea.


din ciclul prostia salveaza nebunia :D

Acum ginditi-va si voi ce s-ar putea intimpla daca oamenii de stiinta ar reusi performantele in ale clonarii ale extraterestrilor. Cum vi s-ar parea un Bush sau un Hitler perpetuat peste generatii?


tante zice ca bush si hicler is (o fost) extratereshtrii. si tre s-o credem de nibiru si de chichi.

Apropo, am uitat sa va spun, rasa alba a fost creata prin clonarea supravietuitorilor potopului adica a familiei lui Ziusudra (Noe al Bibliei) care era metis extraterestru.
De aia faceau atita caz fascistii cu rasa lor ariana care e asa si pe dincolo si se trage din extraterestri.


ce facea ei fascistii? sigur nu hicleristii sau nazistii? ~p

bre io tare-s curioasa sa ne zica care o fo mai al dracu estraterestru d'asta imortal sa ma duc la iel ca sigur are buncar antinibiru bengos.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde theOffender » Vin Noi 26, 2004 7:43 am

Nu erijez intr-un filolog. Shi pentru ca nu pot sa fiu unul, am ajuns la concluzia ca nici macar nu vreau. Insa asist uneori la evenimente lingvistice pe care pur shi simplu nu le pot ignora. Sunt persoane care scapa printre cuvinte, silabe, propozitzii shi idei precum vaca lui Ion scapí£ nesupravegheatí£ intr-un camp cu lucerna. Iar acele mishcari disgratzioase sunt in acelashi timp atat de haioase incat provoaca un ras instantaneu shi sanatos. De genul ~p.

O victima a System-ului

autocritica? reflectarea oglinzii? citind cele ce urmeaza descoperim ca este un diagnostic.
De aproape 10 ani de cand ascult rock am ajuns la o concluzie nu originala dar ferma:

sa ashteptzi zece ani sa ajungi la o concluzie neoriginala? ne indreptam catre o epoca in care gandirea in sine, asha cum o shtim, va intra in impas. ~p
insa fermitatea pe care o atribuie autorul concluziei sale neoriginale ne da sperantze: nu va fi reinventata roata patrata
sunt formatii bune care-ti plac si formatii grele care te lovesc peste moca de-ti sar galoanele si te marcheaza pe viata.

nu pot sa ignor ironia concluziei: dupa zece ani de gandire, scriitorul nostru, caci altfel nu pot a-i zice, descopera unul dintre principiile filozofice de baza: conflictul dintre bine shi rí£u. observam duritatea expresiei shi deslushim mania minereasca care-i convulsioneaza spiritul shi trupul: te lovesc peste moca de-ti sar galoanele precum shi calmul concluziei finale: si te marcheaza pe viata. supunerea in fatza sortzii, ah!
De la Pantera incoace n-am mai fost marcat in asemenea fel cand am ascultat albumul Toxicity al lui System.

in continuare, mana autorului ne inhatza de guler shi are loc o redistribuire a valorilor in societate: de la Pantera incoace suna precum de la Socrate incoace
Sunt un amestec de ingeniozitate, forta bruta, energie la 220 V si pe alocuri mesaje protestatare in stilul Rage Against...

pentru nostalgicii retzetelor lui danone, aici ni s-a pregatit un intreg ghiveci amestecat la 220V. a uitat sa precizeze amperajul, totushi.
íŽi voi urmari cu mare atentie in continuare deoarece sunt sigur ca, la fel ca Pantera de acum 10 ani,

noaptea se lasa incet, impaciuitoare, autorul metamorfozandu-se in eminescu...
vor lasa dare pe unde vor trece si vor intra in galeria monstrilor sacri.


imi permit o gluma personala, inocenta. de incheiere: daca tot lasa dare, mai mult ca sigur vor intra in galeria melcilor sacrii
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde sin ella » Vin Noi 26, 2004 5:26 pm

Userul theOffender ne spune plin de modestie (ghici unde! - da, chiar pe acest thread):

"Nu erijez intr-un filolog."

M-am linistit. Nu vreau sa-mi inchipui ce s-ar intampla daca s-ar erija intr-un filolog.

"Shi pentru ca nu pot sa fiu unul, am ajuns la concluzia ca nici macar nu vreau."

:-? Aici se pare ca a cam incurcat principiile logicii, sau a creat unele noi. Cert e ca (slava Domnului!) nici macar nu vrea.:con:
Si apoi continua intr-un ton ceva mai aspru, ca de, e revoltat omul:

"Insa asist uneori la evenimente lingvistice pe care pur shi simplu nu le pot ignora."

Ce vorbesti? Nici tu?
Probabil din acest motiv userul mai sus mentionat s-a gandit sa nu se lase mai prejos si sa ne arate ca, daca nu le poate ignora (evenimentele), nu inseamna automat ca nici nu le poate produce.

"Sunt persoane care scapa printre cuvinte, silabe, propozitzii shi idei precum vaca lui Ion scapí£ nesupravegheatí£ intr-un camp cu lucerna. Iar acele mishcari disgratzioase sunt in acelashi timp atat de haioase incat provoaca un ras instantaneu shi sanatos. De genul ~p "

Nu stiu voi ce impresie aveti, dar mie mi-au provocat "propozitiile?" de mai sus (sau or fi metafore sau poate chiar hiperbole?) mai degraba ceva de genul: ;P . Bine, poate imi lipseste mie simtul umorului. Sau, in incercarea de a face o gluma, o fi vrut sa zica: "sunt persoane care se scapa printre cuvinte ...". (ca - dupa cum se observa inca din prima propozitie - nu prea le are cu verbele reflexive)

ma opresc aici
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde theOffender » Sâm Noi 27, 2004 1:32 pm

erata: Nu erijez a se citi Nu ma erijez

o fi vrut sa zica: "sunt persoane care se scapa printre cuvinte ...". (ca - dupa cum se observa inca din prima propozitie - nu prea le are cu verbele reflexive)

nu!... n-am vrut sa zic nimic mai mult decat ce-am zis
Aici se pare ca a cam incurcat principiile logicii, sau a creat unele noi.

probabil ca zicala "vulpea care n-ajunge la struguri zice ca zunt acrii" e noua pentru domnia voastra offendata. nu-i nimic, pot tzine cursuri pentru dnia voastra pt. a va educa in zicale, fraze celebre, fraze comune, etc. cafeaua e asigurata. decaf.
dar ma indoiesc ca-tzi va imbunatatzi logica. pentru ca nu potzi imbunatatzi ceva ce-tzi lipseshte! logic, nu?
poate imi lipseste mie simtul umorului

evident. shi simtzul originalitatzii, bag sama.
shi, asemeni logicii, nici aceste doua carentze nu pot fi imbunatatzite.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Noi 29, 2004 11:35 am

ofendere, matale cu cin te certi? ca nu m-am prins

aurolacea scrie:IN alta ordine de idei, trebuie ca sa-mi spal masina ca e absolut jegoasa shi sa o aspir, ca sa fie curata. Maine dimineatza il duc pe Vasile la servis ca sa ii repare maina.


Autorul debutant in forta scoate doo fraze de mare angajament din care cititorii pot intelege la fel de bine ca aurolacea GANDESTE este la fel de adevarat cum este faptul ca suarecu se dice la servis ca sa i se repare. ~p kktor
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sin ella » Lun Noi 29, 2004 1:54 pm

Danone, el se cearta cu mine. Nu inteleg de ce nu recunoaste ca s-a exprimat putin cam ambiguu, ca sa zic asa.

Userul Euridice_ zice:

"imi cer scuze anticipat pentru o eventuala lipsa de talent:"

Artistul incepe asadar prin a ne impartasi o dilema de-a dansului referitoare la lipsa sau nelipsa talentului. Numai dupa ce am terminat de citit opera, mi-am dat seama ca autorul nu se refera la talentul cititorului, pe care, dand dovada de mult bun simt, il trimite la culcare din start. Regret ca nu i-am urmat sfatul.

intoarce-te la somn

Intoarce-te la somn copile
Caci altfel oameni negrii vor veni
Dar poate vazandu-te in nestire
Te vor lasa in pacea somnului a te topi.

Nu incerca sa deschizi ochii
La tot ce se intampla in jurul tau
Caci ai cunoasterii tale copii
Iminent a ta speranta o vor lovi.


Sfaturile se intercaleaza cu amenintarile, cititorul traieste momente de teama ce alterneaza cu clipe de euforie traite cu ochii inchisi la tot ce se intampla in jurul sau.

Toate acestea culmineaza in amenintarea suprema: copiile cunoasterii tale vor lovi iminent a ta speranta. A mea? [-X Da' de ce?

Acestea fiind zise, cred ca e mai bine sa ma intorc la somn, ca altfel vor veni oameni negri care ma vor lasa a ma topi.

Se prea poate sa nu fi inteles eu mesajul... sau poate autorul a avut o zi mai proasta. In acest caz imi cer scuze anticipat pentru lipsa talentului.
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde gaga » Mar Dec 14, 2004 10:29 am

si ar mai fi un iuzer spikeke care dovedind un real talent ne zice, in abramburista zapaceala de virgule si spatzii ca:

Am citit cam tot ce au scris Dostoievski si Tolstoi (poate mi-au scapat niste nuvele netraduse in limba romana). Este neinspirata , in general ,formula "trebuie cititi neaparat", dar pentru un pasionat de literatura nu cred ca gresesc prea mult daca afirm ca sunt cei mai mari (bineinteles ca alaturi de alti "grei").


Nsh da' mi s-a conturat un tablou mirific unde alaturi de barbosul dosto si si mai barbosul tolstoi, vad ca prin ceata altii care ii depasesc atat in inaltime cat si in tonaj, culminand cu greul greilor hemingway, ca o troica la care s-au inhamat trei exemplare cabaline de tractiune grea, ducand pe crupa greul literaturii universale :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Publius » Vin Dec 17, 2004 12:06 pm

din ciclul scatofilia salveaza Romania:

Haunted scrie:[...] da` tot mi`am tras`o aku` 1 an..aproape 2 ani ku unu` kre era mai mare decat mine ku 8 luni,iar dupa 2-3 zile i`am dat papucii(se mai intampla shi invers)
aktuala mea relatzie kre tzine de 10 luni shi ceva a inceput ku nishte partide bune d sex...era doar atractzie fizika...kre s`a transformat in timp intr`o iubire imensa
parerea mea e k pierdetzi ceva super-adevarat
[...]


acu', duduia bintuita trebuie ca 'si-o trage cu unu cu vreo 65 de anisori mai mare ca ia, folosind regula de trei simpla:

plus de virsta durata relatiunii

8 luni (circa 240 zile) 3 zile
x zile 10 luni (circa 300) zile

x = (240 x 300)/3 = 24.000 zile ergo circa 65 ani.
And the girls say
Save a horse, ride a cowboy
Publius
Junior Member
 
Mesaje: 521
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Ian 18, 2005 12:57 pm

ionuzzu lu shaki 'ce:

Spre cultura ta generala,Shaki,am trecut cu brio de clasa a 8-a
In directia culturii generale a fetei ni se prezinta superba, artistica topica si gramatica lacunara, cu tot cu brio-ul aferent

Mi se rupe de parerea ta!
Dureros ...

Iar eu nu mai sunt de aproape un an jumate fana Linkin Park.
... clipa adevarului ne apropie sublim de momentul realizarii...

Nu pot spune ca am fost fana Linkin Park in fapt si de drept
... si anume IN si DE scleroza la varste fragede

Acum nu-mi mai plac pentru ca sa spunem m-am maturizat si am ascultat mai multe alte sonoritati.
Pacat ca autoarea maretelor impliniri nu a facut si o lista cu SONORITATILE pe care le-a adaugat bagajului de vaste cunostinte.

Unde ai vazut tu rocker pe la profesionale?
Adevarul pur este ca fara facultate si codul bunelor maniere sub perna e greu de crezut ca poti ajunge roacher d'ala. Am auzit io ca roacherii aia numa pe la facultzi ii gasesti sau la catedre universitare

Tare am impresia ca ascult mai mult muzica decat tine,cel putin pe zi.
Si cel mult pe noapte, ca intunecate mai sunt frazele ionuzzului

Te anunt ca am intrat la cel mai bun liceu din orasul meu pentru ca-n Constanta nu ma duceam pentru ca nu-si permiteau ai mei sa ma tina acolo la liceu.
Acu' cred ca putem dormi linistiti noaptea, capacitatile noastre cognitive fiind net sporite cu aceasta informatie de insemnatate nationala sau, de ce nu, mondiala!

Cand ma vede lumea pe strada si aude ca ascult Nightwish sa nu spuna ca vreau s-o imit pe aia.
Imi si imaginez persoana mergand pe strada si tragand bietzii oameni de haine pentru a le impartasi preferintele sale muzicale
"Buna ziua, nu va suparatzi, stiti, eu ascult naituish" ~p


Nu poti sa stii unde te duce chat-ul ,forumul,etc.
La pierzanie!!!! Mai putin etc ala, ala nu stiu unde duce

pot da si imformatii pana si pareri ale mele sau ale altora.
nooo .... imposibil, pacat ca nu a detaliat mai mult cum e cu IMFORMATZIILE alea

Si de unde nu stii ca nu ma aflu printre fanatici ?
Chiar asa, de unde nu stii? ~p

Crezi ca daca te vad spunand ceva urat despre ei nu pot sa-ti dau una dupa ceafa?
Recitind cele de mai sus imi dau perfect seama de ce nu poate fi un roacker la profesionala: ca trebuie sa faca un detur pe la scoala de corectzie

Ma intreb ce registru de comunicare ai de faci pe desteapta atata?
Registru ca registru, sa vezi ce condica de sugestii si reclamatzii are la comunicarea aia, mama mama

Si inca ceva, daca esti fan Linkin nu are cum sa-ti placa si metalul.
Am observat la majoritatea cazurilor al fanilor Linkin ca nu prefera metalul si-l considera naspa si ca genul cantat de formatia lor preferata e cel mai bun,adica nu-metalul.

Revenim la vechea placa: linkinparc. Nu metalul nu e metal, bre bine se invatza rocangeala la scoala acolo, sau o fi curentu' brizei care le face astora vant la sinapse ...

Niciodata n-ai sa vezi un fan Linkin care sa sufere muzica de opera, accentele de power metal.
~p ~p no comments

la romana am luat cea mai mare nota adica 9.5 sa se stie si nu ma laud.
Si profa de romana era de natzionalitate maghiara probabil

Te asigur ca sunt o persoana normala, nu sunt handicapata nici fizic si nici mintal,nu umblu vagaboanda pe strazi toata ziua ba chiar imi petrec prea mult din timpul liber in casa.
Portretul e genial!!! Si ma gandesc ca daca nu umbla ziua da' cu toate astea spune la lumi pe strada ca e fan naituish, atunci ca probabil bagabontzeala ie nocturna ~p

sunt la o clasa de Filologie
Doamne fereste, rau a ajuns invatamantul

Un repetent, un intrat la profesionala sau un vagabond nu cred ca ar asculta Nightwish
nooo, duamne fereste

Pe un forum se spune parerea, spui ce te doare, citesti sfaturi,lumea se cunoaste mai bine.
Io am auzit odata de unu' pe care-l durea in cur pe aici si ce sa vezi, era omosecsual d'ala

Astfel, nu va aratati decat cultura muzicala si nu lasati ca cel din jurul vostru sa va descopere
cum sa ne descopere pe frigu asta sa racim duamne fereshte?

Daca mie-mi place cum arata Tarja inseamna ca-s lesbi?
Mai degraba chioara ~p

Inseamna in fapt si de drept ca o admir si ca as vrea sa fiu ca ea.Corect?
Si masochista

Din textul lui stargazer pe care l-am citit am dedus subconstient ca ar trebui sa-i spun ce mi s-a intamplat.
voodoo ppl :D

vorbareata si eu un defect al profeiei pe care probabil o voi avea.
Profesoara de cocobongoleza ...

Mie imposibil sa nu intreb omul cine este, ce vrea,etc.
cum spuneam mai sus, in cocobongoleza poate ...

da' io tot nu pricep la cine se ratzoieste fata asta si mai ales de ce?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Mar 01, 2005 2:06 pm

Eu cred ca conceptul de virginitate a aparut dupa Adam si Eva, ei fiind definiti ca primii oameni pe aces pamant nu au avut de ce sa-si puna problema virginitatii


Daca ne gandim ca aveau alte probleme mai importante, dezarmarea nucleara si salvarea padurilor tropicale fiind prioritare.

cind au inceput oamenii sa se inmulteasca si sentimentele lor au inceput sa capete contur si cand deja exista conceptul de cuplu,


adica adam si eva nu s-au inmultit si nu aveau conceptul de cuplu ... sau cum?

Totusi multa vreme nu a existat libertatea de a alege un partener conform dorintelor ci parinti aveau datoria de a face conexiunile.


parca si vad parintzii care conectau odrazlele si se intrebau la sedintza: al tau cum e draga? al meu e unpluged ~p

(...) imaginii oamenilor la putere,.....acestia erau considerati superiori si de aceea era nevoie ca ei sa primeasca ceva curat si neintinat,.....adica o sotie virgina.


care in viziunea artistului trilulilu spune clar ca daca nu aveai shansa sa ai decat sotzii incepute, desi nu mi-e clar dupa ce isi lua sotia si o facea nevirgina o schimba sau cum?

Pecetea finala a "afcerii" sa zic asa era cearceaful patat de dupa seara nuntii


Nu si dupa ce a aparut perlan bonux, rezultat impecabil la un pretz de rahat!

Acum legat de aceste vremuri exista multe pareri controversate mai ales ca aceste practici mai dainuie si astazi.


Care, desigur fiindca deci da.

multi dintre noi nu am fost destul de "copti" la minte sau mai bine sa spun ca eu nu am fost destul de copt cand am facu cunostinta cu "floarea de lotus".


Autoportretul artistului si sublima descriere a organului sexual feminin ~p

Acum dupa niste anii trecuti de acea vreme pot sa spun ca-mi pare rau de deciziile luate atunci


La indemnul aiulicuticului am citit toata peroratia, artistului nu i-au indrumat parintii pasi nici macar catre gimnaziu, nu e de inteles ca bietul om a stat cu sexul nesupravegheat de parintzi?

recunoasteti interpretul? ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori