Proza productie proprie

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde gaga » Vin Apr 23, 2004 10:57 am

n-am zis ca e mare buba, n-am zis ca afecs stie duar rebus, am zis doar remarci pe marginea unei fraze, mare jmecherie. si nu va mai pupatzi in ... nas pe tarlaua mea ca va dau avert :p

merluciu: dupa aia am citit si io pe gugle ce a zis afecsu, dar si altele, numai ca nu se pune
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Chrysilla » Vin Apr 23, 2004 11:16 am

danone, ia uita-te si in DEX si vezi ce scrie despre daimon. Ca nu i-am pus numele asta de flori de mar.
Chrysilla
Junior Member
 
Mesaje: 170
Membru din: Dum Aug 24, 2003 11:00 am
Localitate: Romania - Botosani

Mesajde aphextwinz » Vin Apr 23, 2004 11:17 am

pai daca ai citit, zi shi tu cum il cheama pe daimonu' ala rau, ca mie mi-e tare lene sa caut :)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Apr 23, 2004 11:23 am

Incubus :p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Vin Apr 23, 2004 11:48 am

ba nu, miracolu din titan ii zice.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde gabuba » Vin Apr 23, 2004 12:18 pm

Chrysilla scrie:danone, ia uita-te si in DEX si vezi ce scrie despre daimon. Ca nu i-am pus numele asta de flori de mar.


amu', duduie, nu-tz fie cu suparare da' io nu am gasit in DEX , in nici o editie (am cautat eu special...adica gugalu'). esti amabila si ne explici sensul acestui enigmatic cuvant? :B in rest, asteptam noi creatii care, de ce nu, vor fi scrise de pe banca de lemn a unei inchisori ;v :D
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Apr 23, 2004 12:25 pm

danone nu are la ea DEX-ul ca-l schimba pe beri acu fro luna asa ca am tras o ocheada in iel (dexu) si am gasit ca de la cuvantul "daica" se sare derect la cuvantu "daira" , cuvantu impricinat adicatelea "daimon" fu omis de catre autori in care scop io protestez vehement impotriva discriminarii autorilor. ce adica daca io nu mi-am pus tzatzele pe forum asta inseamna sa n-am daimonu vietzii in dex?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde simplu_alex » Vin Apr 23, 2004 12:52 pm

Am cautat si io (tot cu gugalu) si am gast o definitie - netradusa-

"Also Daemon. The Greek daimon means 'divine power', 'fate', or 'god'. To the Greeks daimons were intermediary spirits between human beings and the gods, acting as spiritual advisors."
simplu_alex
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Vin Noi 14, 2003 7:06 pm
Localitate: brasov

Mesajde memetshot » Vin Apr 23, 2004 12:54 pm

la mine dexu arata asa
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Apr 23, 2004 12:54 pm

gata cemeishti ca a intzeles aluzia, las ca vine fata cu o idee princeps de dex de va da pe spate, scrisa cu caractere gothice si eventual intitulata biblia satanistului :D

p.s. merluciu: gata cu offtopicele, ca nu vreau subect separat de comentarii la prozele vietzii

yudad: LOL, dexu online ...
alex, daemon e un fel de sinonim cu daemon si cu demon, etc etc, am gasit sute de definitzii pe gugle
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Daimon

Mesajde ovidiu bufnila » Sâm Apr 24, 2004 12:10 pm

Daimon, alter ego, zeu fara nume, vine din Banchetu' lu' Platon si e o zgaibareala semntica destul de confuza care s-a tot metamorfozat asa ca va dau cu daimon ca-mi sunteti dragi si insurgenti!
Ovidiu cu toata prietenia daemonica!
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Apr 26, 2004 12:43 pm

poti fii mai explicit? eventual sa te exprimi normal in explicatiile dumitale? :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Lun Apr 26, 2004 1:52 pm

In care se arata ca domnu' Bufnila nu l-a citit pe Homer :)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Chrysilla » Lun Apr 26, 2004 4:35 pm

[quote="gabuba"]amu', duduie, nu-tz fie cu suparare da' io nu am gasit in DEX , in nici o editie (am cautat eu special...adica gugalu'). esti amabila si ne explici sensul acestui enigmatic cuvant? :B in rest, asteptam noi creatii care, de ce nu, vor fi scrise de pe banca de lemn a unei inchisori ]

Demon (<fr., lat. m. demon, gr. daimon "geniu protector, zeu" )
1. (In mitologia greaca) Spirit care dirijeaza destinul unui om, al unei cetati etc.
2. (In scrierile romantice) Personificare a eroismului, curajului, razvratirii, frumusetii fizice. *(In poezie) Geniu al nelinistii care starneste pasiuni, dorinte.

Si nu mai primesc critici de la persoane neavizate.
Chrysilla
Junior Member
 
Mesaje: 170
Membru din: Dum Aug 24, 2003 11:00 am
Localitate: Romania - Botosani

Mesajde MiG29 » Lun Apr 26, 2004 6:20 pm

Alo,alo,tanti,ai zis daimon,tanti,nu demon.Nu-i tot aia tanti...
Shi ma rog frumos,de ce ie neavizate?Ca nu ti-a placut tie cum ti-a cuomentat "capodoperili"?:j
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Apr 27, 2004 8:30 am

crisila, apreciez faptul ca te-ai obosit sa stergi MDE-ul de praf. cum a zis antescriitorul meu, nu era voeba de definitia cuvantului "demon", dumneata ai definit "daimon"-ul ca pe ceva ce apare in DEX (sarind peste faptul ca DEX-ul este departe de a fi un dictionar enciclopedic).

dumneata ai revenit "in forta" cu definitia demonului ... mai incearca. si sa stii ca tu poti sa iti doresti sa nu primesti critici, pentru ca intr-o dezbatere publica in care dai cu mucii in fasole, o sa le primesti oricum. e normal, de aia e discutie ... mai bine pune o poza sa se bucure si baietzii astia ca la capitolul cultura esti pe-aproape de demnu' bufnila de mai sus. :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Hei!

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Apr 27, 2004 12:18 pm

Hei, danone, NU POTI VORBI TU altfel? Numai in raspar? Omule, femeie, barbatule, extraterestrule, fanule drag, moderatorule drag, Danone-de-baut, nu poti sa CRESTI MARE? Tot o arzi din taste facandu-te interesanta/interesant si de fapt esti doar amuzanta/t! Nu poti intelege ce se intampla pe lume? Chiar crezi ca totul e la vedere si ca toata lumea face exces de zel sa se arate Kulta? Pai tu stii de fapt cine e ingerul care posteaza poemele? Pai daca nu intelegi, atunci de ce te tot sfadesti? Daca vrei sa fii interesanta, invata! Daimon nu vine nici din greaca, nici din latina, nici din chirilica. Vine dintr-o profunzime la care inca nu poti avea acces pentru ca NU ESTI PREGATITA!In rest, nu te mai lega de fictionalitatea mea i nu te mai inforta ca habar n-ai de nimic. Mai bine pune pe altcinvea sa vorbeasca in locul tau ca esti in balarii. Balatii metaforice se intelege. Pai miza ingerului crysilla nu este "cine e mai tare-n parcare kultural"! Baga la cutiut Danone-de-baut ca esti din ce in ce mai penibila. In alta ordine de idei, daca tot plezneai sa faci lumina in daimon, atat cat poti face tu cu fantastika ta kultura cu care ne tot pleznesti in biti de biti, puteai sa gasesti in net o gramada de exoplicatiuni si sa ne mai dai si poze, eventual si poze deochiate cu daimoni si daimonezeeee!
Pa, danone-de-baut-cu-termenul-trop-de-trop-gata-expirat!


danone scrie:poti fii mai explicit? eventual sa te exprimi normal in explicatiile dumitale? :D
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Chrysilla, invata!

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Apr 27, 2004 12:36 pm

Hei, Chrysilla,
Incearca sa abordezi altfel situatiile conflictuale! E interesant ce faci aici dar cred ca trebuie sa incerci sa construiesti altfel conflictul! Esti talentata/talentat, nu folosi liniaritatea conflictuala ci incearca sa construiesti mai multe nivele de lectura ale conflictului! Tu hotarasti jocul, tu hotarasti strategia jocului, tu descoperi tactica pe potriva! Nu uita ca in fiecare conflict se negociaza in fundal, se negociaza termeni, conceptii, atitudini, semne!


Chrysilla scrie:Demon (<fr., lat. m. demon, gr. daimon "geniu protector, zeu" )
1. (In mitologia greaca) Spirit care dirijeaza destinul unui om, al unei cetati etc.
2. (In scrierile romantice) Personificare a eroismului, curajului, razvratirii, frumusetii fizice. *(In poezie) Geniu al nelinistii care starneste pasiuni, dorinte.

Si nu mai primesc critici de la persoane neavizate.
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Apr 27, 2004 12:57 pm

bufnitzoi mic, pseudo scriitor gugalist, io zic sa vorbesti cu mine despre daimon dupa ce (cum a zis afecs) citesti si niste carti de capatai, Homer, Platon, sa dai din google si apoi sa te dai mare e usor, dragutza ta talentata crisila este foarte bine primita aici si are toate sansele sa se explice si pare sa se apere si singura foarte bine ... si inca ceva, vezi ca la o scoala elementara te invata nejte litere, daca vezi un buton pe care sunt in ordine literele E, D, I si T, inseamna ca poti sa faci in asa fel incat sa respecti regulamentul, nepunand mesaje consecutive.

stiu, e greu ce iti cer dar cred ca vei putea, dupa cateva incercari.

puteai sa gasesti in net o gramada de exoplicatiuni


googletalker banal, nu tot ce zboara se mananca, nu tot ce e pe net e adevarat. poze cu daimon bwahahahahaha ... eventual cu webcamu si cu nibiru pe fundal, nu-i asa scriitorash desuet?

p.s. tonul tau agresiv este la fel de neinsemnat ca un purice pe langa un elefant, esti jalnic, mi-e mila de tine, nu iti dau nici macar un avert, ca la oamenii normali, asta fiindca matale esti un scriitorash normal care face tapaj cu dictionarul de neologisme pe tapetul monitorului.

mai incearca dragutza cum e cu daimonul, vezi ca pe google nu ai MDE, e numai un amarat de dex, ups, creca trebe sa catzi la blibiotecile nevirtuale :D succes scriitorash sfertodoct :D

jhss:
Nu uita ca in fiecare conflict se negociaza in fundal


bwahahahaha :D acu' vazui ... mah io cred ca tu ai vrut sa il negociezi in fund da nu ti-a iesit ... halal ai grija cum te joci cu cuvintele, negociatorul lui peshte :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tester » Mar Apr 27, 2004 1:45 pm

Limba ascutita Danone, imi place.
Dar nu l-ai contrazis cand a spus ca esti doar amuzanta, citatu` "si de fapt esti doar amuzanta/t!" :P
Oricum acesta pare un forum deschis asa ca nu vad rostul exagerarilor de tipul "ingerului crysilla", multi oameni pun botul la tot ce scrie pe net, e ca si cum te-ai lua dupa filme americane( eh nu toate).
Sunt confuz cu daemon, daimon, demon etc, acuma.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde gaga » Mar Apr 27, 2004 2:06 pm

tester, daimon este un personaj fantastic/mitic, un spirit care apare in scrierile evreiesti si crestine, asta e sigur. controversa a plecat de la originea pe care o are acest personaj si de la niste afirmatii nesustinute decat de google, unde adesea daimon este pus la egalitate cu "demon" sau "daemon", categoriile succedandu-se apoi cu dibbuk, dybbuk, evil spirit, incubus, succuba, succubus (asta ca sa iti adancesc confuziile).

cuvantul in sine, daimon, are desigur radacina greceasca dar problema se punea daca poti atribui acestiua vreo fatza pozitiva, dat fiind ca el este vazut ca spirit malefic (in traditiile de care aminteam). si de aici s-a despicat firul in patru :D

in principiu toate sunt tot un drac :)

si stai linistit, eu personal nu vad in net decat distractie, rar enervare, cand se depaseste doza maxima de prostie admisa. dar si atunci am o optiune: ignore :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

OK, erau si alte deschideri conflictuale!

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Apr 27, 2004 2:50 pm

OK, Dannone, erau si alte deschideri conflictuale. Ai ales-o pe asta. OK.
Te invit sa navigezi in:
http://finance.groups.yahoo.com/group/forta_imaginii/
Sunt o multime de tineri acolo carevorbesc despre imagine & comp.
te astept.
Ovidiu Bufnila
cu prietenie


danone scrie:bufnitzoi mic, pseudo scriitor gugalist, io zic sa vorbesti cu mine despre daimon dupa ce (cum a zis afecs) citesti si niste carti de capatai, Homer, Platon, sa dai din google si apoi sa te dai mare e usor, dragutza ta talentata crisila este foarte bine primita aici si are toate sansele sa se explice si pare sa se apere si singura foarte bine ... si inca ceva, vezi ca la o scoala elementara te invata nejte litere, daca vezi un buton pe care sunt in ordine literele E, D, I si T, inseamna ca poti sa faci in asa fel incat sa respecti regulamentul, nepunand mesaje consecutive.

stiu, e greu ce iti cer dar cred ca vei putea, dupa cateva incercari.



googletalker banal, nu tot ce zboara se mananca, nu tot ce e pe net e adevarat. poze cu daimon bwahahahahaha ... eventual cu webcamu si cu nibiru pe fundal, nu-i asa scriitorash desuet?

p.s. tonul tau agresiv este la fel de neinsemnat ca un purice pe langa un elefant, esti jalnic, mi-e mila de tine, nu iti dau nici macar un avert, ca la oamenii normali, asta fiindca matale esti un scriitorash normal care face tapaj cu dictionarul de neologisme pe tapetul monitorului.

mai incearca dragutza cum e cu daimonul, vezi ca pe google nu ai MDE, e numai un amarat de dex, ups, creca trebe sa catzi la blibiotecile nevirtuale :D succes scriitorash sfertodoct :D

jhss:

bwahahahaha :D acu' vazui ... mah io cred ca tu ai vrut sa il negociezi in fund da nu ti-a iesit ... halal ai grija cum te joci cu cuvintele, negociatorul lui peshte :)
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Apr 27, 2004 2:56 pm

dana, greshit, daimon este un cuvant elin (vezi trimiterea la Homer de mai sus). Trecerea la actualul demon se face prin filiera greco-romanitatzii dar shi prin imaginatzia iudaico-creshtina ;)

despre ce el shi daca-i bun sau rau am mai zis o data - nu repet - insa nu este cum spui tu :)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mar Apr 27, 2004 3:00 pm

hai sa-i zicem noi daimon cel rau :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Mar Apr 27, 2004 4:52 pm

Nici nu m-am gandit ca ar fi bun, n-am nevoie de gugle sa-mi zica asta, si parca si categoriile alea cu care danone incerca sa ma bage in ceata:), "dibbuk, dybbuk, evil spirit, incubus, succuba, succubus (asta ca sa iti adancesc confuziile)." sunt tot spirite rele.

Parca in ultimul timp google da rezultate care se bat cap in cap.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Nu exista:

Mesajde ovidiu bufnila » Mie Apr 28, 2004 9:03 am

Sa fim seriosi, Tester, nu exista spirite rele. Constructiile subtile ale Universului sunt mult mai frumoase decat banalele spirite rele. Ar trebui sa depasim acest nivel de interpretare.
Multumesc.
Te invit in:

http://finance.groups.yahoo.com/group/forta_imaginii/

Ovidiu Bufnila
owner-navigator
http://finance.groups.yahoo.com/group/forta_imaginii/
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

SF..da rau de tot

Mesajde simplu_alex » Mie Apr 28, 2004 7:59 pm

Diamon calarea nebuneste bitul de sticla. Stia ca ultima lui sansa e sa ajunga in Kernel inaintea fluxului trimis de Manuitor. Inca un pic si sticla se transforma in nisip; stia asta dar nu avea de ales: trebuia sa riste- si mai mult trebuia neaparat sa reuseasca.
Manuitorul apasa pe clapeta rigida a perifericului cu bila si trase in EventHandler... urma o milisecunda de liniste. Ganduri nebunesti ii trecura cu o viteza inimaginabila lui Diamon in acea milisecunda si spera.. dar degeaba : Object sender si System.EventArgs fura reperate si evenimentul se "ridica".. adica cobora mai mult inspre Kernel.. deja il cautau ... mai avea 7-8 milisecunde sa reuseasca... nimic mai mult.
In jurul lui se forma instantaneu (1*10 la minus 23 secunde) o mandala circulara de biti rigizi si cu sani. Pentru o clipa, Diamon isi pierdu flag-ul si era cat pe ce sa fie ignorat pe vecie de MARELE System. Isi recapata insa repede simtzirea si flag-ul lui binar arata iar 1 in loc de 0.
Accelera cat il tinea bitul.. se apropie vertiginos de Kernel... urma ultima bariera; se infiltra pe langa o tranzactie si pacali abil COM+ ul .. Kernelul era al lui... cand deodata bubui puternic ceva ..mirosea a plastic ars si un firicel de fum albicios se ridica undeva.. nu mai avea nici un sens.. Manuitorul ! el facuse sigur ceva.. ceva inimaginabil.. : magistrala fasaia cu scantei palide.. totul era pierdut.
Epilog:
Un lichid negru, cofeinizat, se prelingea printre circuitele integrate.. sfidand parca anuntul de pe usa :
"Nu se servesc bauturi sau mancare la calculator! Va multumim."


Am ras prea bine cand am citit posturile voastre.. dar mai ales nuvelele D-lui Bufnila pe care cale vreau sa ii dedic nuvela mea "Diamon si bitul fermecat" (si nici macar nu sunt off-topic !!! :D )
simplu_alex
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Vin Noi 14, 2003 7:06 pm
Localitate: brasov

Singuratatea despicata in doua (Partea Intai))

Mesajde Arlekyn » Sâm Mai 01, 2004 10:57 am

Singuratatea despicata in doua

P. 1: LAPTELE DIMINETII

dupa ce ne-am trezit in acea dimineata
ne-am spalat mainile impreuna
in laptele ce iesea din pamint
ca un pom la umbra caruia
te-am tinut in brate
intreaga zi a legaturii noastre
pentru care
nu voi avea niciodata
suficient singe
sa o cuprind

P. 2: INTUNECIME

cu adevarat inaintea diminetii
fusese o noapte lipsita de animale
ce puteam sa cred...?
si nici nu voiam sa fiu
singur
dar muntii si cerul
de dincolo de ei
plin de stele
imi spunea ca foarte aproape
chiar la picioarele mele
sta ghemuita
cea mai credincioasa umbra
pe care trupul tau
mi-o poate oferi
atunci cind il privesc in ochi

P. 3: SARUTUL

primul sarut a fost asa:
m-am adincit intr-o carne
oarecum straina mie insumi
si nu puteam gindi nimic altceva
in afara de o dorinta salbatica
de ati atinge gura
cu aerul ochilor mei

am vazut cum mi se deschide singele
si am mai vazut
cum ti se deschide singele
apoi te-am strins in brate
usor aplecat peste tine
si te-am sarutat
asa cum un soldat
saruta pamintul patriei

P. 4: ATINGERILE

daca nu ai fi fost tu
nu as fi stiut niciodata
ce inseamna atingerea

daca nu as fi fost eu
nu as fi stiut niciodata
ce inseamna atingerea ta
in aceasta indiferenta
mai verde decit
frunzele tuturor padurilor
tropicale

fructe si flori
iti zimbesc ca niste cutite
pregatite indelung pentru tatuajul
placerii noastre

P. 5: SINGELE PE PIATRA

suntem atit de apropiati
incit nici albastrul cerului
nu s-ar putea strecura intre noi

doar sinii tai
ca doi sori
fac trecerea
de la adolescenta la maturitate
ca doua basme tibetane
ca doua mari
la tarmurile carora
corabii mari si batrine
se adapostesc neintrecut

daca este iarna
ne intilnim in zapada

daca este arsita
ne intilnim in prerie
ca serpii carora le este frig

ca singele pe piatra

P. 6: SIERRA MADRE

urcai incet spre muntii
Sierra Madre
eu eram ingrijorarea ta
arareori deslusita

urcai spre schitul din muntii
Sierra Madre
acolo unde eu
inchideam si deschideam portile

deodata
imaginea ta mi-a iesit de sub piele
si am stiut ca tu
cea pe care o iubesc atit de mult
va sosi si ma vei face sa uit
portile deschise

P. 7: ADINCURI

niciodata nu-mi va putea fi sila de tine

asa cum niciodata nu-mi va putea fi sila
de mare
cu animalele ei cu tot

as taia din carnea mea
fisii subtiri
si as scrie cu ele
numele tau

seara cind carnea isi pierde culoarea
intru in tine
ca razele soarelui
in apa limpede a botezului

stii si tu
doar impreuna

P. 8: SFINTENIE

acesta este jocul meu de copil
sa ma ascund mereu in tine
iar tu sa ma gasesti
cu o bucurie mai mare decit distanta
ce ne desparte acum

niciodata suficient de mare
ca sa-ti uit numele
sau chiar prima imbratisare

te iubesc atit de mult
incit ma cutremur
ca de o boala sfinta

P. 9: RATARE

prima data cind mi-a fost teama
ai pus mina pe fruntea mea
si ti-ai lipit obrazul de obrazul meu
din cauza ta nu pot fi singur
din cauza ta am ratat singuratatea
din cauza ta te iubesc atit de mult
sint oglinda
in care ma pot privi doar alaturi de tine
si te ating cu un aer curajos
in care urlu ca un animal
nu vreau sa fiu singur
nu vreau sa fiu inafara ta

P.10: KNECHT (sclav)

intre noi doi nu exista distanta
intre noi doi exista doar iubire
si o nesfirsita melancolie
din care as putea construi
pentru tine
castelul aristocratiei noastre
in gradina caruia
as regasi incet
incet
pielea si parul
carnea si singele
dar mai ales ochii tai
pe care ani de-a rindul
n-am incetat sa-i iubesc
cu o perversitate egala
cu a diamantului

P.11: CELUI NENASCUT

da
sunt animalul moral
care te atinge
ca pe un animal moral
cind tu plingi
intregul fior al muntilor
se loveste de timplele mele
si se intoarce acolo
in zapada vesnica
in care noi doi
asa, ca doua animale
ne retragem unul in celalalt
doar ca eu am zis "pisoi"
iar tu ai plins
asa cum nu ar fi putut plinge
decit copilul nostru cel nenanscut

noi doi suntem singurii copii
ai iubirii noastre

P.12: NECLINTIT

te cuprind cu un lant negru si greu
este lantul carnii mele
in care numai tu
ai dreptul sa faci focul
asa cum se facea focul in Comuna Primitiva
asa cum se murea in Comuna din Paris
asa cum zac mortii in comuna nasterii tale

soarele arde intreg albastrul cerului
si umbra lui ne urmareste
ca pe doua fripturi ale vietii
mai bucuroase ca niciodata
recunosc puterea
de a privi medieval
cerul instelat
Avatar utilizator
Arlekyn
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Apr 30, 2004 11:00 pm

Singuratatea despicata in doua (Partea a doua)

Mesajde Arlekyn » Sâm Mai 01, 2004 10:59 am

P.13: URMELE

deasupra ta
doar o singura pasare poate zbura
dar nici ea mai mult decit mine

placerea mea este mai adinca decit viata
pentru ca mai adinc decit viata
nu poti fi decit tu
cu talpile tale umede
ce-mi umbla prin creier
lasindu-ma fara aerul
din care ma prabusesc
direct la picioarele tale

P.14: NORDUL

ti in maini un mar rosu
si il privesti
cum singur dispare
in oceanul melancoliei
despre care poate fi vorba
uneori
pentru ca intotdeauna
iubirea poate inghiti
si timpul
si spatiul
si apa inghetata
a Nordului

P.15: IMPREUNA

iti sarut indelung mainile
iar mainile tale devin rosii
iar buzele mele devin albe
esti fructul cel mai indepartat
al padurii amintirilor noastre
esti numele singurului firmament
pe care il putem cunoaste
noi doi suntem mai tari
decit neputinta lor de a renunta
la viata

noi doi suntem un fruct
care nu va cadea niciodata

atit de departe
dar singur cu tine
si singur cu tine
impotriva lor

P.16: DEVOTAMENT

iti dedic toate animalele salbatice
ale Lumii
din singele carora
ne vom face un pat imens
in care trupul tau si trupul meu
se vor rostogoli unul intr-altul
pina la primul cintat al cocosului
cins va incepe din nou primavara
sa piarda blana tuturor
animalelor salbatice ale Lumii
pe care ma oblig
sa le sacrific
pina spre seara

P.17: CASATORIA

poate am imbatrinit
dar mersul nostru este inca tinar
asa cum tinara este iubirea mea
pentru tine
simt legatura
dintre numele tau
si numele meu
legatura in care
orice constructie dumnezeiasca
slabeste sub greutatea
sentimentelor noastre
nu cele care au fost
nu cele care vor veni
numai a celor cu care ne-am nascut
tu in fata mea
eu in fata lui Dumnezeu
si Dumnezeu in fata luminii

cum sa-ti spun altfel
cit de mult te pot iubi
mireasa a singelui ce-mi curge printre degete

P.18: INJUMATATIREA

ceva din tine si ceva din mine
si ceva din preamultul care a ramas
vor aduce in fata voastra
acel sacrificiu
despre care tot vorbesc abea acum

iti mingai parul
iti mangai pieptul
si asa
in caldura noastra
vom face loc unei iubiri
despre care nici noi nu stim prea bine
cind a inceput
dar ce importanta are
daca foarte batrini fiind
gindurile ni se vor usca
pe aceste cuvinte
desprinse din aer

P.19: IARNA

inzapezit si cuprins de frig
eram pe urmele tale de leoaica tinara
credeam in victorie si in bucurie
ca un gladiator
ca un luptator batrin
cu pielea ta in creierul meu

cine ar fi crezut ca mai pot visa
astazi
cind intreaga lume se prabuseste
cu un zgomot pe care nu il pot auzi
dar va veni primavara
si pe urmele tale voi pune
iarba
si flori proaspete
cu mirosuri de mosc
si de paciuli

dar pina atunci
voi arunca in aer bucati de
gheata ce vor cade incet
ca niste munti in miniatura

P.20: IMPREUNA

cind iti aud numele
fiorul adinc al legaturii noastre
imi cuprinde mainile
imbatate de argint si otrava

umbra parului tau
se odihneste in umbra ochilor mei
si asa impreuna
vei plinge
pentru cel nenascut
si poate chiar pentru mine
cel mai alaturi de tine nascut

suntem inceputul si sfirsitul
propriului nostru destin
in care singele departarii
ataca tot ceea ce este strain

numele tau
va inflori pe timplele mele
cu un zimbet
ingrozitor de tinar

P.21: SPRE SEARA

in livada
fiecare cires avea mirosul tau
fiecare cireasa iti cauta gura
iar frunzele ca niste cuvinte
indreptate spre noi
alcatuiau o poveste
ce inca nu s-a sfirsit

am baut vin in livada de ciresi
ti-am sarutat mainile
pina la desfigurare
sint beat de placere
sint beat de iubire
ca o insecta care a gasit HRANA

privesc atent cum maninci cirese
in timp ce singele meu ocoleste incet
talpile tale de otel
mai tari ca vinul
pe care-l bem impreuna
in livada de ciresi

P.22: NESIGURANTA

zimbetul tau se ridica spre cer
cum o fetita ridica bratele a mirare
iti iubesc sexul
ca pe propriu-mi sex
si asa impreuna zimbim
in centrul albastru al cerului
acolo unde se afla casa noastra
si unde intotdeauna
tu ma astepti pe mine

umblu incet prin oras
si fluier cintece vechi
sunt fericit atit cit pot suporta
doar pentru ca te stiu pe tine
sclava devotata a unui stapin ce-mi seamana

P.23: SI MAREA, ALATURI

soarele rosu al diminetii
ca in visele mele cu tine
cind te tineam de mina
si te priveam fix in ochi
cind rasuflarea mea atingea rasuflarea ta
si bucuria
despica singuratatea in doua
lasind imaginea ta sa alerge
pe cimpiile de argint
spre muntii de argint
in care noi doi
salbaticiti
priveam cum adinc in lume sta iubirea
ca un stilp de otel si singe
amestecat cu griul
pentru care painea acestei zile
o impart numai si numai cu tine

P.24: INTRE UN MAL SI CELALALT

cind chiar inteleg iubirea
nu mai inteleg nimic
cind chiar pot spune ceva
nu mai am cuvinte
cind privesc prin mine
te vad pe tine
alba si rosie si neagra
atacata de gindurile mele
ca niste animale mici
dar precise

te indepartezi de mare
si totul se intuneca
pentru ca nu stiu
daca voi putea vreodata
sa ajung dincolo inaintea ta
pentru a pregati sacrificiul

P.25: INAINTEA SFIRSITULUI

daca as avea puterea sa ma sinucid
as face-o numai si numai pentru tine
pentru ca puterea de a trai mi-ai dat-o tu
si soarele de seara al cuvintelor
pe care le gindesc numai si numai in preajma ta

am ratat singuratatea
dar nu am ratat iubirea
si cu toate armele pregatite
voi ataca imaginea ta
ce imi apare de sub piele
ori de cite ori scriu despre tine
cuvinte
a caror simplitate
ma imbata ca fumul de opiu
recunosc puterea
de a privi medieval
cerul instelat
Avatar utilizator
Arlekyn
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Apr 30, 2004 11:00 pm

Dedicat lui simplu_alex

Mesajde ovidiu bufnila » Lun Mai 03, 2004 9:22 am

Aceasta povestire se dedica lui simplu_alex!

Omul suspendat
short story de
Ovidiu Bufnila

Motto:
Ochiul cere altceva decat Istoria.
(Mihaela Bufnilă)

Să răspunzi unei invitaţii făcute de Ib Hassan era ca şi cum te-ai fi dus la război gol-puşcă. M-am indreptat totuşi către cafeneaua despre care mi-a vorbit incercand să fiu punctual şi m-am aşezat la o masă langă fereastră.
Fereastra era ovală. O mană sigură o decupase intr-un perete candva cărămiziu, acum aburit şi plin de panze de paianjen. Decupajul imi amintea de cuvintele lui Gastrobados din Kalorna care, inainte de a fi decapitat, le-a spus călăilor săi să-şi facă datoria cu demnitate şi cu dragoste pentru frumos.
Aşa s-a şi intamplat.
Nu a curs o picătură de singe, afirmă Postatores in intemeierea sa ultimă purtand numele de Canonul de la Mauna Lao, scriere pentru care pictorii inspiraţi din Madrila şi-au dat viaţa sau şi-au vandut modelele unor neguţători de sclavi din Korint.
O lumină sangerie se filtra prin fereastră, cădea in neoranduială pe podeaua straşnic lustruită de o femeie corpolentă care trăgea dintr-un chiştoc de ţigară şi mă privea cu un soi de dispreţ. Era una din acele femei rudendosiene a cărei imbrăţişare la miez de noapte te-ar fi lăsat fără suflare.
Rudendos din Baleda ar fi fost incitat de formele ei, de culoarea pielii ei care te pandea ca o fiinţă vie. Coloritul, spunea Rudendos, e inţelegerea culorilor, paradă pentru ochiul hulpav. Dar femeia aceea masivă, atotcuprinzătoare, făcand intreg şuvoiul timpului să se prăvălească in despicătura sanilor ca două paini scoase din cuptorul călugărilor din Galeea, era chiar culoarea.
Intreaga culoare a lumii pornită să cucerească bietele forme asemenea mie, cel care incă mai aspiram la o cuprindere culturală a lumii, la un discurs interior susţinut de lecturi amestecate, impănat de idei fugare, pervertit de o falsă privire asupra lumii.
Modernitatea trage să moară, zicea Ib Hassan iar postmodernismul a sucombat intr-un hamburgher şi işi dă duhul in Katosai.
Iar modernismul e ingropat in burta Europolisului care se caută pe sine tocmai acolo unde nu are să se găsească vreodată.
La porţile orientalelor.
Asta era, parada marilor filozofi se sfarşise, prudentul Tantore păcătuise, McYan era prins in corzile cosmice iar Plodowsky era pe punctul de a-l recupera pe Dumnezeu după ce avusese o revelaţie in legătură cu materia intunecată de dincolo de orizontul vizibil.
Dar tocmai se sfarşea parada de august şi fanfara feroviarilor incheia manifestaţia, făloasă, zgomotoasă şi foarte parşivă. Fetele leşinau de emoţie lăsandu-se in vartejul unui orgasm iar femeile măritate se despleteau dezgolindu-şi sanii de nebune şi alergand sălbatice in calea tamburului-major.
Intrumentiştii aveau feţe vineţii şi ochi incercănaţi. Sigur că privirile lor obosite mi-au evocat chipul lui Salin in ultimele clipe ale vieţii sale sau chipul lui Gotombre sau al lui Casobias sau al lui Mamboa.
Oboseala dictatorului era pentru mine o necunoscută ca şi erotismul masei dezlănţuite sau adormite sub vălul metaforei şi al mitului.
Chipurile acelea manjite de funingine violentau proporţiile şi işi băteau joc de Canonul de la Mauna Lao.
Le purtau inşi ieşiţi din depourile secolului al nouăsprezecelea, le purtau nu nişte fiinţe vii ci nişte fantome care scoteau pietre din caldaram punand pe fugă bonjurismul, dorismul sau trupele lui Kun Sun Ta sau barbişoanele din parlamentul berlinuzului sau conspiratorii din Gutumbe.
Privind formele şi chipurile incercam să pătrund inţelesurile tainice ale oboselii sau ale erotismului.
Asta il incanta pe nebunul de Ib Hassan. íŽl punea pe jeratic.
Ib Hassan se avanta. Se urca pe cate un scaun şi declama. íŽmi recita din Pidulsky, din Goncearova şi din Moround, din Katamari sau din Omar Khalam.
Orientalele il fascinau. íŽi ardeau buzele. íŽl impingeau să se destrăbăleze, să-mi vorbească despre ordine cand de fapt dezordinea era regina nisipurilor.
Artele privirii sunt ale ritmului, mi-a spus Ib Hassan in timp ce mă căra cu el prin bazarul din Qutombe.
Aerul era incins. Caravane leneşe se tarau prin lumina amurgului către Marsila Molé. Luptătorii deşertului Kahary cărau cu ei lăzi cu dinamită iar puşcaşii ameridores se plimbau ţanţoşi de colo, colo, in ritm de ragtime.
Bazarul colcăia de şoparle şi de şobolani. Erau şoparle roşii şi galbene şi şobolani vărgaţi aduşi de corăbii tocmai din Puerto Pico sau din Halicarnas.
Un doctor fracori se certa cu o somaleră. Somalera se baţaia după o muzică neauzită, doctorul canta intr-o păsărească aiuritoare. Un ritm nelămurit ii cadenţa furia in timp ce mainile desenau in aer pictograme porcoase.
Privindu-l, i-am şoptit lui Ib Hassan că Pintora se inşelase atunci cand decretase că vorbele durează mai mult decat faptele căci, iată, cuvintele stalcite ale doctorului francori zăboveau o clipă prin praful spuzit peste bazar şi se pierdeau intre razele molatece ale soarelui care abia mai palpaia.
Acordurile de pian de pe Sellaa, din Montamorté, din Cartierul Latone şi din Arondismentul 27 pluteau prin aerul sălciu.
Satile! Satile! Satile!
Fairez ces qulle tum veuxo.
Bietul Satile, pianistul.
Suzanne, iubita lui necredincioasă? Unde era, oare?
Uite-o in aerostatul de colo. 펺i scoate jartierele şi mi le aruncă la picioare iar Ib Hassan moare de invidie, se pierde printre tarabele viu colorate.
Aerostatul rozaliu faşaia pe deasupra indreptandu-se fantomatic spre Golful Persocaz. Căpitanul ne făcea semne cu cascheta lui colonială şi trăgea focuri asurzitoare de revolver. Detunăturile punctau vacarmul bazarului precedand dangătul clopotelor ortodoxile care vesteau noile cruciade.
Ib Hassan era in delir. Mi-a strigat la ureche ceva despre ritmul Lunii, despre mişcările celor şapte planete din Mauna Lao şi mi-a promis că o să-mi dezvăluiască secretul formelor ţinut ascuns de preoţii din Takla Makan.
Am crezut că vrea să-mi vorbească despre cuvintele Sfantului Tihona din Zadonska dar Ib Hassan ţinea morţiş să mă piardă printre ideile aristotelitoce, frumosul stand in mărime şi ordine.
Istoria nu ţine seama insă de corporalitate şi se desfăşoară prin invăluiri succesive. Inţelegerile de pe muntele Araraman, de la Maltaz sau de la Campo Davideé nu ţineau seama de acordurile de pe Sellaa, de coloritul formelor din Tassoli sau de dangătul ortodoxilei din Beiruz.
Eroticele de toate gradele cuprind manifestări ale corporalităţii, eroticele fiind modurile de operare subtile ale funcţiei erotice. Nu atingerea, nu simţul tactil sunt devastatoare şi lămuritoare pentru erotice ci adăugarea la profunzime, inlănţuirea in ritm. Vulgaritatea se naşte şi guvernează superficialul, atingerea şi suprafeţele care alcătuiesc aparenţa martorului inclus.
Eroticele secretului animă dorinţa, secretul fiind al sensului ultim construit nu spre vraja formelor ci pentru raţiunile subtile ale roirilor cuantice care insufleţesc enciclopediile inamorate de propria lor corporalitate şi aflate intr-o aparentă cădere liberă către bifurcaţiile care le imping inevitabil către totalităţile flăminde care străjuiesc corporalitatea ultimă a aparenţei, miraculosul Tot.
Eu fiind Ib Hassan.
Făcuse o mie de kilometri cu avionul doar pentru a mă lua in custodie.
Avea relaţii in toate cancelariile occidentalelor, orientalelor, nordicelor şi sudicelor. Pornise să pervertească istoria.
Atat timp cat eşti privit nu poţi fi liber, mi-a spus Ib Hassan pregătindu-mă să mă dezic de mine insumi.
Pusese ochii pe mine.
Avea de gand să construim un dublu. Punea la bătaie imaginarul lui aiurit şi ticălos in timp ce mie imi cerea să construiesc evenimente magice.
(va urma)


Mesaj administrativ: Inca un quote d-asta baban si stai pe bara doua saptamani, ok?
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron