Teste de limba...romana

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde nae cinefil » Mie Sep 08, 2004 1:55 pm

poi ia intreaba-te matale cum e la singular sh-apoi vezi cum e shi la plural!
daca nu te prinzi nici asha, revino cu intrebarea!:)

amu vazui discutzia cu vreun/vre-un, vreo/vre-o. eu am invatzat in shcoala ca e corecta varianta legata, fara insa a putea sa ofer o explicatzie...:(
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde theOffender » Joi Sep 09, 2004 6:04 am

singularul / pluralul il stiam nu asta era baiul.
chestia e ca padure de eucaliptzi nu suna foarte muzical.

shi apropo de chestia asta, cum e corect, padure de stejar sau padure de stejari, de fag sau de fagi etc. ca daca se foloseshte singularul atunci padure de eucalipt ar suna mai bine
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Sep 09, 2004 9:09 am

bre au zic ca e de stejari ca daca e un stejar nu mai e padure. dar in genere se foloseste stejarish, alunish, mestecanish, asta in romanica. probabil ca daca am avea eucaliptzi ar fi eucaliptish ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Joi Sep 09, 2004 10:30 am

theOffender scrie:chestia e ca padure de eucaliptzi nu suna foarte muzical.

nu tot ce-i corect din punct de vedere gramatical suna shi muzical.

mie-mi suna muzical padure de stejar. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde theOffender » Joi Sep 09, 2004 11:21 am

am stat eu putzin shi-am gandit (asta numai dupa ce am pus intrebarea, bineintzeles ca mana fu mai iute de picior) shi cred ca este o regula in acest sens.

ca zicem lanul de secara, de grau, de porumb (ii mai potzi zice shi porumbish, bineintzeles) . cred ca e o chestie precum ca lanul shi padurea reprezinta o colectzie shi-atunci numai un singur element din colectzie este precizat: balta plina de peshte...

nu sunt sigur insa
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Sep 09, 2004 11:45 am

daca ar fi cum zici tu si io ash fi numismat, ash avea o colectzie de moneda?
sau poate o herghelie de cal?

ca mai facut curiuasa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Egophobic » Sâm Sep 11, 2004 10:19 am

care este forma corecta:
1) disertatie sau dizertatie
2) acum sau acuma
3) cum se scrie corect sinomnimul lexemului "avatar"
4) care este functia sintactica a constructiei in acuzativ in enunturi de genul: "Miroase a catrinta."
5) ce inseamna "mazagram" si care este pluralul acestui cuvant
6) care este tema lexicala a verbului "a sfichiui"
7) cum se desparte corect in silabe cuvantul ce denumeste locuitorul Ucrainei
8) care este diferenta de sens dintre lexemele "filistean" si "filistin"
9) care este pluralul de la ghiveci?
10) este corecta exprimarea "l-am prins in flagrant?"
Egophobic
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 3:53 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Sep 13, 2004 11:19 am

1) ambele, disertatzie e la baza. dizertatie e o varianta.
2) ambele
3) cum adica?
4) eu stiu ca respectiva "catrintza" este un obiect de imbracaminte, cum adica "miroase a catrinta"?????
5) se zice mazagran. inseamna cafea cu gheatza si are pluralul "mazagrane"
6) huh?????????????? cum adica "tema lexicala" a verbului care insemneaza a biciui???
7) u cra i ni a nul???????
8) filisteanu' e gigelu' care a fost in sudul palestinei in antichitate, filistinu' e un gigel care pune intrebari tampite ca matale :D
9) are doua plurale, ghivece si ghiveciuri, in functzie de ce reprezinta, la intrebarile matale ie nejte ghiveciuri de n-am vazut.
10) depinde.

sigur nu voiai sa epatezi pe tema asta pe "intrebari tampite si raspunssuri pe masura"?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Completare...

Mesajde Luludya738 » Lun Sep 13, 2004 12:59 pm

3) Sinonimul, si anume "reincarnare" se scrie corect asa cum l-am scris eu, cu "i" de la Inteligent si nu cu "i" de la Inceput.
4) Facand abstractie de semnificat, "a catrinta" poate avea 2 functii: Complement Circumstantial de Mod dupa G.A. ("Gramatica Academiei") sau Complement Indirect conform teoriei lui Theodor Hristea.
5) Forma corecta este intr-adevar "mazagran" dar pluralul poate fi atat "mazagrane" cat si "mazagranuri".
6) Tema lexicala a vb. "a sfichiui" este insusi verbul. Cuvantul de baza insa, este "sfic" scris cu "s" si nu cu "sh" precum verbul. Acest lucru se explica prin alternanta consonantica s-sh, rezultata in urma derivarii.
7) u-crai-nean (daca nu ma insel). Forma "ucrainian" este incorecta, la fel ca si despartirea in sliabe, facuta de danone.
8) Definitia cuv. "filistin" este superficiala. Pentru mai multa precizie, celor interesati le recomand DEX-ul sau DN-ul.
Daca vei spune ceva, sa valoreze mai mult decat tacerea...
Avatar utilizator
Luludya738
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Sep 10, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Sep 13, 2004 1:29 pm

3) nu era clara intrebarea, avataru' are doua explicatzii - in hinduism, reincarnarea succesiva a zeilor si mai inseamna transformare, metamorfoza, schimbare (ades in rau) in evolutia unei fiinte. fireshte ca e cu "i" ca orice cuvant compus dintr-un cuvant cu "i"

5) la dex 98 si la NODEX e mazagrane. mazagranuri e numai la dictionarul ortografic.

6) tu shtii cu cin' te certzi acolo.

7) asha ie

io tot nu inteleg ce vrei tu de la viatza cu intrebari si raspunsuri, da e un net liber si face fiecare ce poate cu timpu' lui.

Pentru mai multa precizie, celor interesati le recomand DEX-ul sau DN-ul.


sa muara pic si poc. nu recomanzi si NODEX-ul sau DOOM-ul sau MDN-ul?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Lun Sep 13, 2004 2:55 pm

3. reincarnare are shi varianta rei^ncarnare (vezi acelashi laudat DEX)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mai...

Mesajde Luludya738 » Lun Sep 13, 2004 3:46 pm

aphextwinz scrie:3. reincarnare are shi varianta rei^ncarnare (vezi acelashi laudat DEX)


...daca exista si varianta asta, nu inseamna ca e corecta. Eu nu laud DEX-ul, care de altfel cuprinde multe informatii eronate, in ceea ce priveste etimologia si modul de formare al unor cuvinte. O carte este cu atat mai folositoare, daca este citita de o persoana avizata, care stie sa faca o selectie a informatiilor pe care le contine. (fara aluzii). Exista destule teorii care contrazic informatiile din DEX (e normal, avand in vedere printre altele si dinamica lb. rom). Problema e ca sunt greu de acceptat. DEX-ul are prestigiu. "Traditia" ca sa ma exprim metonimic e greu de schimbat. E foarte posibil ca varianta "reincarnare" scrisa exact asa, sa nu mai fie considerata cea corecta peste catva ani, ci sa circule ca varianta libera, dat fiind numarul mare de persoane care folosesc celalalta forma. Nimic nu e batut in cuie. Si la urma urmei..."Vox populi, vox dei", nu?
Daca vei spune ceva, sa valoreze mai mult decat tacerea...
Avatar utilizator
Luludya738
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Sep 10, 2004 11:00 pm

Mesajde Egophobic » Lun Sep 13, 2004 3:47 pm

3) nu e chiar asa de firesc faptul ca reincarnare sa se scrie cu I atata timp cat majoritatea oamenilor rostesc acest cuvant gresit. alt argument pentru care nu e atat de "firesc" este ca pana si persoane f in cunostinta de cauza in mai multe domenii (nu chiar toate), care posteaza pe forum fac greseli elementare nesanctionte din motive arbitrare.
4) exemplul este folosit de Theodor Hristea in "sinteze de gramatica", si e posibila asocierea acestor cuvinte (pe bune!)
6) tema lexicala, pentru cei ce vor sa stie, este, pe scurt, lexemul (dintr-un cuvant format prin derivare, compunere sau schimbarea valorii lexico- gramaticale) la care se adauga ultuml sufix sau ultimul prefix. de exemplu: cuvantul "innoire"- prefixul delocutiv "in", cuvantul de baza "nou", sufixul verbal "i" si sufixul abstract "re". astfel, de la "nou", avem "a innoi", apoi "innoire".tema lexicala este penultimul cuvant din acest lant derivativ, adica "a innoi". n-a fost prea greu, nu?
8) nu sunt un Gigel, sunt o Gigica...btw, merci frumos pentru aprecieri, era imposibil sa ai o alta atitudine
10) vad ca nu se-nghesuie nimeni sa raspunda. e incorect. singura constructie in care se poate folosi cuvantul "flagrant" este alaturi de cuvantul "delict". dar raspunsul la aceasta intrebare nu se gaseste in Indreptar sau in DOOM, nu?
Egophobic
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 3:53 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Sep 13, 2004 3:53 pm

majoritatea greselilor de pe forum sunt sanctzionate, vezi threadul "de veghe". plus ca a gresi e omeneshte, daca se persista in greseala, se atrage atentzia nu-ti fa griji.
si e foarte firesc, datorita etimologiei cuvantului "reincarnare".

si eu tot nu am inteles ce ai vrut, nu pricep de ce pui intrebari al caror raspuns il cunosti, sa te dai mare, sa faci lectzii de gramatica online, care e ideea?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Lun Sep 13, 2004 4:10 pm

egophobic,

3) dupa cum am spus exista shi varianta "rei^ncarnare" (DEX'98, DLRM'58). cum spunea Luludya, avem a) o autoritate b) vox populi
de ce crezi ca este o eroare? apoi, nu vad cum ai putea tu sanctziona aceasta presupusa eroare, cand marea majoritate a utilizatorilor nu folosesc diacritice, shi nu ai cum observa daca folosesc o varianta sau alta
10) s-a raspuns "depinde". flagrant inseamna "strident", "clar" shi este adjectiv. dar nu este unicul caz in care in limba romana se impamanteneshte o constructzie redusa la unul din termenii sai. pana la urma exista shi sintagma "in clar" (unde clar este un adjectiv) :p. deshi lipseshte un termen, nu vad de ce ar fi incorect. asha este incorect sa spui "soare." pentru ca o propozitzie necesita subiect shi predicat :rolleyes:
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Apropo...

Mesajde Luludya738 » Lun Sep 13, 2004 4:21 pm

Ca tot am dat (again) de expresia "marea majoritate" pe care a folosit-o si Aphextwinz.
Este sau nu este pleonasm? Eu am auzit pareri pro si contra. Voi ce credeti? Care ar fi argumentele pe care puteti sa le aduceti pt. a va sustine parerea?
Daca vei spune ceva, sa valoreze mai mult decat tacerea...
Avatar utilizator
Luludya738
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Sep 10, 2004 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Sep 13, 2004 4:23 pm

mica majoritate -> 51%
marea majoritate -> 99%

:p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Luludya738 » Lun Sep 13, 2004 4:47 pm

Da, asa stiam si eu. Acesta ar fi argumentul pro. Faptul ca "marea majoritate" ar fi o expresie specializata semantic, pierzandu-si astfel statutul de pleonasm. Am auzit insa si argumente contra. Sa vedem ce zic si altii. :)
Daca vei spune ceva, sa valoreze mai mult decat tacerea...
Avatar utilizator
Luludya738
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Sep 10, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Sep 14, 2004 8:50 am

eu zic cum zice afex :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

nelamurire

Mesajde h0va » Dum Feb 27, 2005 10:50 am

1/ de ce nu e corect sa spui: "A facut aceasta prostie datorita neatentiei"
2/ spontan are grad de comparatie? dar in ce situatie potzi spune ca raspunsul cuiva a fost unul spontan? exista o marja de timp sau..?

multzumesc anticipat

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde as xxl » Dum Feb 27, 2005 12:35 pm

1/ datorita se foloseste pentru evenimente cu finalitate pozitiva (ei bine, cel putin pentru cel care foloseste "datorita" in context). so:
e corect spus: "am fost la mare datorita bursei" sau, chiar si "am evitat accidentul datorita soferului de pe tir, care, din pacate, a murit"
"din cauza" - deja e evident, pentru evenimente cu finalitate negativa.
e corect spus: "nu am ajuns la mare din cauza prietenei, care mi-a baut toti banii de bursa" sau "desi a evitat accidentul cu o dacie, soferul de pe tir a murit din cauza imbecilului de sofer de pe lastun"

2/ parerea mea e ca nu. pentru edificare, foloseste un sinonim al lui spontan, anume reflex.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde gabuba » Vin Mar 04, 2005 11:16 am

iata tema mea la morfologie, poate are vreunu' dentre cititorii priceputi un puseu de buna-vointa si ma ajuta in ale rezolvarii ei pana la orele 12 si putin...:

Explicati urmatoarele grafii hiper corecte:
nostrii ; vostrii ; a nu fii ; negrii ; aduce la cunostiinta ; creease ; procreease ; agreease ; preerie ; prooroc

exp de lucru:
negrii = forma gresita ; primu i - desinenta nominala ; al doilea i - articol =>> nu are nevoie de articol. ceva de genu.

Dati si voi cinci exemple la grafii hipercorecte si explicatile.

Alegeti dintre urmatoarele perechi de forme pe cele corecte si expl. cu ajut. dexului tendinta hiper corecta de a scrie cuv straine cat mai aproape de grafia lor originala (asta-i mai simplu):
performer/performeur
revelion/reveion
tumora/tumoare
lait motiv/leit motiv
aisberg/iceberg
brec/brek/break
coafor/coafeur
ultraj/ultragiu

precizati cu ajutorul dexului 8-10 cuvinte neologice care patrunzand in limba romana si-au modificat forma adaptandu-se ortografiei romanesti.

saru'manitele mult de tot, eh, si daca nu si nu, rezolvati-l asa, ca test de limba romana :p
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Mar 04, 2005 11:50 am

gabone, vizavi e weekendul si tu ne bagi in sedintze morfologice? :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gabuba » Vin Mar 04, 2005 11:59 am

daca iau o lebada, poa' sa fie si vacanta vizavi, ca io pe lac in jos cu gastele nu is...
:D
hai ca pe ultimu' l-am scos eu la capat (cu dict. de neologisme), da la primu' sa mor eo daca ma duce damijeana. hai, ultimele 15 minute si plec. cine mai doreste, exercitiul sa rezolveste! :D
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde aurora » Vin Mar 04, 2005 11:59 am

daca nu-l ai, pot sa-ti trimit un dictionar (dixit) excelent care foloseste resurse de pe net. pe mail am incercat dar nu merge intrucat unele fisiere au mai mult de 10 . proceduri mai complicate nu cunosc, dar pot invata
"Treat people as if they were what they ought to be
and you help them to become what they are capable of being."
aurora
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Lun Noi 22, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Mar 04, 2005 12:14 pm

pai la nostri de exemplu, desi e pronume zic eu ca se aplica ce e valabil la negri (nu are nevoie de ...) desi nu cred ca pruteanu ti-ar accepta varianta :)

a fi e la infinitiv, nu se poate cu doi de i neam, a aduce la cunostiinta io n-am auzit, si mi se pare o dublare a i-ului fara rost, de ce nu nu a dublat u-ul sau o-ul, nush.


agreease, preerie si prooroc cred eu ca se datoreaza transcrierii apropiate de pronuntzia respectivelor cuvinte.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Lun Iul 18, 2005 12:43 pm

Domle care ie forma corect de exprimare?

razatoare

sau

razuitoare?
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Iul 18, 2005 1:01 pm

din cate cunosc, ambele ie perfect legale shi valabile.

vez, bre ? d'aia ai picat capacitatea anu' asta shi nici premiu' la concurs de literaturi n-ai luat. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde sin ella » Lun Iul 18, 2005 1:04 pm

uite mah, si aici mi-a luat-o nocturna inainte :eat:
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori