Perle radio-TV si alte categorii de perle

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde nocturna » Lun Apr 26, 2004 10:38 am

la emisiunea 'surprize, surprize', un prea-iubitor nepot vorbea induioshator despre a sa bunica: "dansa este cocoshata...adica este paralela cu orizontala". carcotashii se gandeau la o masa de clacat da' mie imi venea in minte bunica-matrix. :D

agramaticalizatu' de serviciu, costi ionitza, vorbind despre videoclipul sau 'care l-a facut da epoca': "cadrul in care a fost filmat este epocal, costumele sunt epocale..." iara prostia este monumentala.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Apr 27, 2004 7:21 am

nocturna scrie:o masa de clacat

mijtou, una dintr-astea mi-ar trebui si mie, tzar m-as face :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Apr 28, 2004 9:29 am

eroare in scris, perla vietzii imi apartzine. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Apr 28, 2004 9:37 am

teletextu tvr1 , pajina 203 azi 28/4

...idee revolutia (in loc de revolutionara) pentru cel mai popuar (in loc de popular) sport
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Apr 28, 2004 9:38 am

Duminica seara, prezent la un talk-show fotbalistic, Marcel Lica, presedintele Farului Constanta, vorbea despre practica unor cluburi de a contacta jucatori adversi inainte de meciul direct, pentru a-i determina sa devina "blazonati" in joc. E drept ca s-a corectat imediat, spunand: "blazonati... sau blazati... sau cum vreti dvs.". Pai daca ar fi chiar cum vreau eu, atunci nea Marcelica s-ar lasa de fotbal si s-ar pune un pic cu burta pe carte ;B
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mar Mai 04, 2004 8:16 am

Aseara, la un meci de hochei la TV, EMil Gradinescu a produs urmatoarea goanga: "Asta se intampla de fiecare data cand se intampla asa ceva". Aferim, coane Emile !
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Mai 04, 2004 8:48 am

avand in vedere ca de curand revista rebus are o pagina de "perle" atent selectionate hai sa spicuim cateva:

tot sportive

-besiktas a fost invinsa intr-o faza norocoasa produsa de eroarea lui cordoba si a lui ibrahim
-cu palton si fes in cap
-il vedem recuperandu-si greseala
-destul de defectuos
-jiul si olimpia satu mare au cate 42 de puncte iar uta le urmeaza la 3 puncte in spate
- x a pierdut in dauna lui y (frecventa)
-majoritatea spectatorilor au aplaudat

anghel iordanescu este si el remarcat cu :
-dashchis, cashcheta
-pot sa spun ca a fost si situatii care mie personal ma pune pe ganduri (aparuta in gazeta sporturilor , autorul articolului rugand insistent corectura sa nu intervina :D)
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Mar Mai 04, 2004 4:16 pm

haha, cum adica "autorul articolului rugand insistent corectura sa nu intervina". Adica stia ce perle va scoate sau be, credea ca a facut ceva gramatica in scoala?
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde eyewitness » Mar Mai 04, 2004 4:25 pm

interviu cu anghel iordanescu transpus ulterior in articol. dat pt tipar autorul articolului a insistat pentru versiunea originala a lu domn jeneral ca maretele-i vorbe sa nu fie corectate de catre corectura ziarului ci sa fie pastrate identice si aidoma... pt posteritate
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mar Mai 04, 2004 8:13 pm

apropo de treaba cu corectura: in perioada in care lucram la defunctul Sportul romanesc era un nene acolo care nu-l inghitea pe Maradona sub nici o forma. si a scris el un text despre respectivul argentinian cum ca jucatorul cu pricina ca sa nu mai fie recunoscut de fani a platiti o sosie ca sa iasa pe strada in locul lui. tanti de la corectura era convinsa ca al meu coleg a gresit si a corectat din sosie in sotie. si a iesit sotie.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde paiacec » Joi Mai 06, 2004 8:43 am

Poate ca asta era buna la chestii mishto primite prin e-mail!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde vincent » Sâm Mai 08, 2004 10:42 pm

Cea mai tara faza (prin care cred ca au trecut multi) a fost la lucrarea din calsa a 2-a cand multi au zis "procul se inmulteste prin oua".
Sau alta. Printr-a 8-a unu' dintre colegii mei (care nu le prea avea cu ale istoriei) a zis ca s-a instalat dictatura antiotomana (trebuia sa zica antonesciana).
vincent
 

Mesajde ghionoiul » Lun Mai 10, 2004 10:15 am

Aseara, la Recursul etapei, nea' Ioanitoaia ii facea reclama unuia dintre colegii de la Gazeta Sporturilor - Geambasu, parca - spunand despre el ca e "unul din cei mai exponentiali ziaristi ai tinerei generatii" ! Perfect. Dar as vrea si eu sa cunosc macar un singur ziarist logaritmic...
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Iun 03, 2004 6:41 am

dintr-un articol aparut intr-un cotidian autohton am extras pentru dvs un vers al talentatelor fete din grupul ASIA:

"printzul meu are tzitzei
pot sa fac ce vreau cu ei"


ceea ce ne duce la concluzia logica ca tzitzei este pluralu de la tzitzeu...eventual tzitzel :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Iun 03, 2004 6:54 am

Beton !

Fiz atentzi acilea. Consoarta vine de la Turda la Cluj. Opreste unu c-o mashina, urca fata, incep sa povesteasca.
C: Cu ce va ocupatzi?
Omu: In Italie' lucrez! ( a se citi cu accent pa e )
C: Da ce facetzi acolo?
O: La captushi lucram.
C: Cum?
O: Pachetam captushi !
C: Ahaaa...
O: O mnie da euro pa luna...
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde punca » Joi Iun 03, 2004 7:47 am

Well...ultimul meu nick in materie de mirc a fost "peanutz"....
& m-am dus eu fffffff fericita de noua descoperire la o colega de clasa cu care ma inteleg fain & i-am zis "Heeeeey ghici care-i noul meu nick:Peanutz,cu z,nu cu s"
La care ea se face verde-rosie-albastra si imi zice:"Oh my goooooood,who calls you like that...i mean...PEANUS...cu z nu cu s...."
& va dati seama cat s-a ras pe tema asta...sa nu mai zic ca tipa in cauza inca mai are tupeul sa-mi zica in particular"peanus"
geeeeeez!!!
Avatar utilizator
punca
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 01, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 03, 2004 8:33 am

punca

acesta este forumul de "Literatura" pe care este de preferat sa se pastreze o acuratete in exprimare, limbajul de chat fiind, de preferinta de evitat, cu exceptia offtopicelor acceptate pe marginea unei discutii.
subiectul acesta este destul de strict, e clar despre ce este vorba si de aceea anumite formulari trebuiesc evitate.

cum ar fi (din postul tau):

Well... & ... :"Oh my goooooood,who calls you like that...i mean...PEANUS geeeeeez!!!
(este vorba de un forum de limba romana)

ffffff (prescurtari de irc in general)

exista, daca doresti, forumuri destule pe fanclub.ro unde aceasta exprimare este acceptata, chiar dorita.

multumesc pentru intelegere
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Iun 03, 2004 9:01 am

culese din pagina dedicata "perlelor" din revista flacara rebus

-la o emisiune tv , unul din moderatori : "pentru cei care ati deschis aparatele de televizor..."
-la o ancheta tv ,reporterul : "sunteti de acord cu acordarea tichetelor de masa"
si altele luate la intamplare, tot de la tv :
-"intoarce-te inapoi"
-"duel individual"
-"donjuan ushuratic"

-"pot creshte inaltimea cu 10-15 cm in plus"

totusi perlele "semnificative" se gasesc in comentariile sportive de la tv:
-o adevarata predilectie se constata pentru sintagma " a da piept" atunci cand se vorbeste de o confruntare sportiva. dintr-un promo tv aflam ca o vedeta playboy "va da piept maine cu catziva monshtri sacri ai fotbalului " , iar de multe ori handbalistele "dau piept" cu adversarele
-un alt comentator sportiv afirma ca "arbitrul este mai libertin" (in loc de ingaduitor)
-sau "dupa ce a pierdut primul loc in detrimentul stelei" (in loc de in favoarea)
-"microbistii or sa scandalizeze" (in loc de sa scandeze)
-"mingea a lovit bara, care a ajuns la grigorie care a reluat-o cu capul in poarta" (deci grigorie saracu a reluat bara cu capul trimitzand-o in poarta)

in cateva zile incepe campionatul european deci presimt ca acest tred se va imbogati simtitor :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 10, 2004 11:20 am

din categoria textieri de muzica romaneasca, sau printzul meu are tzitzei si ma joc acum cu ei am cules de pe email:

"In Salonic sint masline
Dar toate cheile-s la tine" (A.S.I.A)

daca nu erau masline era puate doar o cheie doua la el :D

"As vrea sa sun la tine
Dar tu esti linga mine" (Sexxy)

deci: dati-l afara!

"Colega mea a plecat de mult
Nu mai am rabdare s-o mai ascult" (Sexxy)

"Vreau sa te intorci la mine
Fara tine-mi este bine". (Sexxy)

~p

"Te vreau oriunde-am fost" (Selena)

"Iti amintesti cum ne-aminteam
De zilele cind ne iubeam". (Miki de la K-Pital)

pentru butu :D

"S-au irosit atitia ani fara rost" (Blondie)

"Si sint acum prea adormita
Ma uit pe geam si cad trasnita" (Uni-k)

~p

urmatoarele is dedicate baicsului:

"E fatal cum te misti superfinal" (Hi-Q)

"Patul este scena
Se ridica, se coboara
Sint mai ceva ca Ayrton Senna" (Hi-Q)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Yellow Pinkie » Joi Iun 10, 2004 12:10 pm

HiQ fiind si autorii celebrei si meseriasei:

"Sunt trei zile deja de cind n-am mai fost acolo
La discolo
Ma simt ca Marco Polo",

versuri in care se combina nonsensul aberant (asta daca nu cumva sensu ascuns e ca Marco Polo, in peregrinarile sale, ii era dor de casa, asa cum eroului nostru ii e dor de discolo) cu incercarea, facuta si de Eminescu cu succes, de a nascoci noi cuvinte in romana.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Sâm Iun 12, 2004 11:39 pm

de la holografi citire: "shtiu ca ochii tai vor fi doua shoapte". se intzelege ca n-au gasit rima la noapte shi ca au dorit sa fie metaforici, da' cum o arata fata aia cu ochii ca nishe shoapte, nusht.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde wednesday » Vin Iun 25, 2004 1:49 pm

am avut ocazia sa aud ca "faraonii egiptului aveau domiciliul in priamide"... si alte questii de gen...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Iul 05, 2004 9:28 am

Dana Nalbaru, discutand despre dorintza Alexandrei Ungureanu de a canta cu o trupa (citat din memorie):
"Si acum o cantareatza care-si doreste shi ea sa cante cu o trupa pe spate cum avem noi aicea."

Bravo Dana, ie bine cand se f@#te singur omu, da trebuia sa-i lasi in pace pe oamenii aia care-ti suporta prostia in fiecare emisiune!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Iul 05, 2004 9:41 am

anul acesta, perlele de la bacu' vietzii au fost absolut geniale, pe langa faptul ca Vidra, din Razvan shi Vidra, este un personaj subacvatic shi ca eroul prncipal din Jocul Ielelor era Adi plodu minune, cea mai beton perla a fost:

Prietenii lui Harap Alb sunt: Setila, Berila, Gorila si George Vintila.

~p ~p ~p
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iul 05, 2004 10:11 am

pe banda de stiri a realitatii teve care se deruleaza in josu ecranului o stire azi de dimineata : ...irakul datoreaza romaniei 2,5 milioane dolari. pai pentru 2,5 milioane , geoana nu trebea sa se duca la bagdad , vorbea cu nea jiji becali si se rezolva
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Iul 09, 2004 11:27 am

"Vitoria chefuia pe la nunti si botezuri, desi stia cí£ sotul ei ar putea zace prin munti"
"Vitoria Lipan era o buní£ gospodiní£ cu ochii cí£prui, cu pí£rul castaniu, care stia sí£ negocieze cu toti."
"Romanul "Ciurlinii Bí£rí£ganului" e scris de Petre Ipí£tescu si e vorba despre un copil care stí£tea in ciurlini."
"Vitoria merge cu Gheorghití£ pe la toate hanurile si aflí£ cí£ Nechifor a coborat cu 2 ciobani, Branzovenescu si Farfuridi in care cei doi l-au omorit. Branzovenescu a murit la urmí£ iar Farfuridi i-a spus militiei cí£ el l-a omorat pe Nechifor."
" Vitoria avea o fatí£ de insurat."
" Trecand un car de vreme de la inmormantarea lui Nechifor Lipan, Vitoria si-a vandut zestrea si s-a recí£sí£torit."
"Vitoria a dat dovadí£ de inteligentí£ in toate pozitiile in care s-a aflat."
"Vitoria e o femeie superioarí£, deci o specie pe cale de disparitie."
"Gheorghití£ era cioban fí£rí£ diplomí£ dar specializat in procesarea laptelui."
"Gheorghití£ i-a dat ucigasului cu buzduganul in cap."
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Iul 14, 2004 11:07 am

colega de biuro: sunt nishte copii originale dupa actele de la casa.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Aug 20, 2004 7:46 am

una pruaspata de azi dimineatza , protagonist dl vadim ,comentator sport in cadrul stirilor proteve de la ora 7.

" la snagov, caiacistii nostri au fost mushcati de albine"

ie bine ca n-au fost intzepati de frun caine :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Axx » Vin Aug 20, 2004 8:56 am

Ce este statul?

Statul e aia care vand gaini slabe, ca la tarani gasim gaini grase. (10 ani)

La tarani castravetii si rosiile sunt mai bune. La stat sunt mai rele, ca statu mai sta, mai se culca, mai vine cateodata, si dupa aia iar sta. (8 ani) :D

Ah si una pe care o vad chiar pe prima pagina: "Spuneti Sinceri Ce Credeti Despre O-zone "
Axx
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 16, 2004 6:27 am
Localitate: Ax

din ciclul "dileme existentiale"

Mesajde Egophobic » Dum Sep 12, 2004 11:06 am

Tocmai iesisem de la un examen de germana, ma durea capu' ingrozitor, cand un tip de vreo 30 de ani ma opreste si ma intreaba: "Nu te supara, cum se zice corect: Irak sau Iran ?" ;i
Egophobic
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 3:53 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori